
Справа № 560/5318/21
РІШЕННЯ
іменем України
20 вересня 2021 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС в Хмельницькій області №0112135805 від 27.08.2020 року в частині застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску з 20.07.2018р. по 18.02.2020р. на суму 602,16 грн. пені та 208 грн. штрафу; з 20.07.2018 р. по 15.06.2020 р. на суму 84 грн. пені та 24,1 грн. штрафу; з 20.07.2018р. по 18.05.2020р. на суму 53,52 грн. пені та 16 грн. штрафу; з 20.10.2018р. по 15.06.2020 р. на суму 1486,59грн. пені та 491,44 грн. штрафу; з 22.01.2019 р. по 15.06.2020р. на суму 1255,62 грн. пені та 491,44 грн. штрафу; з 20.04.2019р. по 15.06.2020р. на суму 1165,02 грн. пені та 550,84 грн. штрафу; з 20.07.2019р. по 15.06.2020р. на суму 914,39 грн. пені та 550,84 грн. штрафу; з 22.10.2019 р. по 15.06.2020р. на суму 655,49 грн. пені та 550,84 грн. штрафу з: 21.01.2020р. по 15.06.2020р. на суму 404,86 грн. пені та 550,84 грн. штрафу; з 07.02.2020р. по 15.06.2020р. на суму 135, 08 грн. пені та 207,81 грн. штрафу. Всього за періоди: 6756 (шість тисяч сімсот п`ятдесят шість) гривень 73 копійки пені та 3642 (три тисячі шістсот сорок дві) гривні 15 копійок штрафу.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю оскаржуваного рішення, оскільки суми єдиного внеску у спірний період сплачувались щомісяця у встановлений законодавством термін.
Ухвалою суду від 07.05.2021 відкрито провадження у справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідачем подано відзив на позов, згідно якого просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
У відповіді на відзив позивач вказує, що була зареєстрована як фізична особа-підприємець у Хмельницькому районі. В той же час, спочатку сплачувала ЄСВ на користь ДПІ у м. Хмельницькому, а згодом на користь ГУ ДПС у Хмельницькій області, однак на розрахунковий рахунок, який призначено для ФОПів, що зареєстровані у м. Хмельницькому.
У зв`язку з цим, 14.05.2020 позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок надміру або помилково сплачених коштів. 15.05.2020 така заява була розглянута та задоволена, а грошові кошти в сумі 17170 грн. які, були помилково сплачені спочатку на рахунок НОМЕР_1 , а з жовтня 2019 року на рахунок № НОМЕР_2 , зараховані на відповідний рахунок № НОМЕР_3 , який також був відкритий, та фактично почав діяти з жовтня 2019 року.
30.07.2020 позивач звернувся до відповідача із проханням списати нараховані штрафні санкції, у зв`язку із помилковою сплатою ЄСВ не на той рахунок. Однак, відповідач жодної відповіді на таку заяву не надав, з огляду на що, враховуючи принцип мовчазної згоди, вважала, що такі штрафні санкції списані.
Ухвалою суду від 27.08.2021 витребувано у Головного управління ДПС у Хмельницькій області докази та письмову інформацію, зокрема:
- письмову інформацію щодо того, чи пов`язане нарахування оскаржуваних штрафних санкцій та пені із сплатою позивачем єдиного внеску на помилковий рахунок;
- письмову інформацію щодо достатності (повної чи часткової) оплати позивачем сум ЄСВ у разі, коли ним були б спрямовані кошти за належним рахунком, тобто, чи виникла несвоєчасна сплата сум ЄСВ лише внаслідок спрямування коштів у розмірі 17170 грн. на помилковий рахунок.
На виконання ухвали суду відповідач надав письмову інформацію від 02.09.2021, згідно якої нарахування та застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску безпосередньо пов`язане із несплатою або сплатою на помилковий рахунок єдиного внеску за вказаний період. Крім того, несвоєчасна сплата сум ЄВ виникла в тому числі і внаслідок спрямування коштів у розмірі 17170,00 на помилковий рахунок.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до квитанцій з січня 2018 по лютий 2020 року позивач сплачував ЄСВ щомісячно.
14.05.2020 позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок помилково сплачених коштів у розмірі 17170 грн., з одного рахунку на інший, у зв`язку з неправильно вказаним рахунком.
15.06.2020 грошові кошти в сумі 17170 грн. зараховані на правильний рахунок, що підтверджується інтегрованою карткою платника.
В подальшому ГУ ДПС в Хмельницькій області прийнято рішення №0112135805 від 27.08.2020 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску з 20.07.2018р. по 18.02.2020р.
Зокрема, застосовано такі санкції: з 20.07.2018 по 18.02.2020 на суму 602,16 грн. пені та 208 грн. штрафу; з 20.07.2018 по 15.06.2020 на суму 84 грн. пені та 24,1 грн. штрафу; з 20.07.2018 по 18.05.2020 на суму 53,52 грн. пені та 16 грн. штрафу; з 20.10.2018 по 15.06.2020 на суму 1486,59 грн. пені та 491,44 грн. штрафу; з 22.01.2019 по 15.06.2020 на суму 1255,62 грн. пені та 491,44 грн. штрафу; з 20.04.2019 по 15.06.2020 на суму 1165,02 грн. пені та 550,84 грн. штрафу; з 20.07.2019 по 15.06.2020 на суму 914,39 грн. пені та 550,84 грн. штрафу; з 22.10.2019 по 15.06.2020 на суму 655,49 грн. пені та 550,84 грн. штрафу; з 21.01.2020 по 15.06.2020 на суму 404,86 грн. пені та 550,84 грн. штрафу; з 07.02.2020 по 15.06.2020 на суму 135,08 грн. пені та 207,81 грн. штрафу.
30.07.2020 позивач звернувся до відповідача із проханням списати нараховані штрафні санкції у зв`язку із помилковою сплатою ЄСВ не на той рахунок.
Листом від 27.08.2020 відповідач розглянув таку заяву та повідомив про відсутність підстав для скасування штрафних санкцій.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 6 ч.1 ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" №2464-VI (далі - Закон № 2464-VI), недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до п.2 ч. 10 ст. 9 Закону №2464-VI днем сплати єдиного внеску вважається у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.
Згідно з ч.6 ст.25 Закону №2464-VI, у разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону № 2464-VІ на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Також, відповідно до п.2 ч. 11 ст. 25 Закону №2464-VI, орган доходів і зборів за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладає на платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
У постановах Верховного Суду від 12 липня 2019 року по справі №813/753/18 та від 05 травня 2020 року по справі №813/933/17 зазначено, що визначальним для вирішення справи є встановлення фактів несплати (несвоєчасної) сплати позивачем єдиного соціального внеску на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів, а саме зворотного боку облікової картки платника єдиного соціального внеску.
Згідно інтегрованої картки платника податку, сплата ЄСВ не здійснювалась позивачем в окремі періоди, що мало наслідком виникнення недоїмки. Також картка свідчить про зарахування 15.06.2020 коштів в сумі 17170 грн.
Суд звертає увагу на те, що для підтвердження факту несплати єдиного внеску необхідно встановити, що платник єдиного внеску не вчиняв дії, спрямовані на перерахування єдиного внеску до державного бюджету.
Проте позивачем сплачувався ЄСВ з січня 2018 по лютий 2020 року, однак дані кошти у період з другого кварталу 2018 року до лютого 2020 року були помилково спрямовані на інший рахунок, у зв`язку із чим не відображались на рахунку позивача, що призвело до формування недоїмки по сплаті ЄСВ.
Тобто, позивач своєчасно сплачував ЄСВ, але помилково зараховував кошти на інший бюджетний рахунок.
14.05.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок помилково сплачених коштів на правильний рахунок, і така заява була задоволена.
Таким чином, нарахування штрафних санкцій та пені зумовлено невірним зазначенням рахунків під час перерахунку позивачем сум єдиного внеску до бюджету, що згодом було встановлено та належним чином виправлено позивачем.
Передбачені в Законі №2464-VI штрафні санкції застосовуються у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску, а не у випадку помилково сплачених сум єдиного внеску на невідповідний рахунок. Здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак, дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов`язання, не можуть слугувати підставою для застосування штрафів за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Помилкове визначення розрахункового рахунку в платіжному дорученні під час сплати суми єдиного внеску не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми єдиного внеску у визначений Законом строк, а відтак і для застосування відповідальності за несвоєчасне перерахування єдиного внеску.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 14.08.2018 року у справі № 821/1897/17, від 25.03.2019 року у справі № 823/567/17, від 10.04.2020 року у справі № 821/844/17 та від 13 січня 2021 року у справі № 820/5282/17.
З цих підстав суд вважає недостовірними відомості, що містяться у зворотному боці облікової картки платника податків по єдиному соціальному внеску за спірний період щодо сплати ЄСВ в сумі 17170 грн. як такої, що була здійснена лише у червні 2020 року.
Отже, у відповідача не було підстав для застосування до позивача штрафних санкцій за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄСВ та нарахування пені в оскаржуваній частині.
З урахуванням викладеного рішення №0045870406 від 09.10.2020р. в оскаржуваній частині не відповідає ознакам правомірності та підлягає скасуванню, а позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 908 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області №0112135805 від 27.08.2020 в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 3642 (три тисячі шістсот сорок дві) грн. 15 коп. та нарахування пені у розмірі 6756 (шість тисяч сімсот п`ятдесят шість) грн. 73 коп. за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а саме: з 20.07.2018 по 18.02.2020 на суму 602,16 грн. пені та 208 грн. штрафу; з 20.07.2018 по 15.06.2020 на суму 84 грн. пені та 24,1 грн. штрафу; з 20.07.2018 по 18.05.2020 на суму 53,52 грн. пені та 16 грн. штрафу; з 20.10.2018 по 15.06.2020 на суму 1486,59 грн. пені та 491,44 грн. штрафу; з 22.01.2019 по 15.06.2020 на суму 1255,62 грн. пені та 491,44 грн. штрафу; з 20.04.2019 по 15.06.2020 на суму 1165,02 грн. пені та 550,84 грн. штрафу; з 20.07.2019 по 15.06.2020 на суму 914,39 грн. пені та 550,84 грн. штрафу; з 22.10.2019 по 15.06.2020 на суму 655,49 грн. пені та 550,84 грн. штрафу; з 21.01.2020 по 15.06.2020 на суму 404,86 грн. пені та 550,84 грн. штрафу; з 07.02.2020 по 15.06.2020 на суму 135,08 грн. пені та 207,81 грн. штрафу.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 20 вересня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт - НОМЕР_4 ) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 44070171)
Головуючий суддя Д.А. Божук