Рішення № 99758099, 21.09.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2021
Номер справи
560/5279/21
Номер документу
99758099
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/5279/21

РІШЕННЯ

іменем України

21 вересня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л.

розглянув адміністративну справу за позовом Фермерського господарства "Вільний селянин" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області , Комісії Головного управління ДПС у Хмельницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних , Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

Фермерське господарство "Вільний селянин" звернулося до суду з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Хмельницькій області, Комісії Головного управління ДПС у Хмельницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Хмельницькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації №2510622/21316486 від 30.03.2021;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2 від 11.03.2021 Фермерського господарства "Вільний селянин" днем її надіслання до ЄРПН 22 березня 2021 року.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що 11.03.2021 ним сформовано та подано на реєстрацію у ЄРПН податкову накладну№2 на покупця ТОВ «Концерн Прометей» на суму 3032072 грн, у тому числі ПДВ 372359,7192 грн. За результатами обробки податкової накладної, позивач 22.03.2021 отримав квитанцію №2 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН про зупинення реєстрації податкової накладної. 24.03.2021 позивач подав таблицю даних платника податку на додану вартість, до якої включено код товару згідно УЕТ ЗЕД 1001. Контролюючим органом прийнято рішення про врахування таблиці даних платника ПДВ від 24.03.2021 №2493894/21316486. В подальшому господарство направило до ГУ ДПС у Хмельницькій області повідомлення із копіями документів, які підтверджують реальність господарської операції (копії договору складського зберігання продукції, договору на поставку сільськогосподарської продукції, специфікацію, товарно-транспортні накладні, заявку на переоформлення продукції складського зберігання, доручення на отримання зерна, накладну, платіжні доручення на оплату вартості товару, оборотно-сальдову відомість, акт звірки взаєморозрахунків із ТОВ «Прометей Сайлос», акт звірки взаєморозрахунків із ТОВ «Концерн Прометей»). Проте рішенням №2510622/21316486 від 30.03.2021 відмовлено в реєстрації вказаної податкової накладної. На думку позивача, спірне рішення прийняте з порушенням норм законодавства.

Зазначає, що платник податків надав усі належні документи, проте, їх контролюючий орган не взяв до уваги, натомість фіскальний орган, як на підставу для відмови у реєстрації податкової накладної, вказав на неподання платником податків достатнього пакету документів для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, а саме: відсутні копії первинних документів щодо документального підтвердження походження насіння, обробітку земель, внесення добрив, збору врожаю; відсутні копії статистичних звітів 4 СГ та 29 СГ щодо посівних площ та валових зборів врожаю пшениці, на складські документи тощо. Вказане є порушенням пункту 4 та пункту 5 Порядку №520.

На думку позивача, спірне рішення прийняте з порушенням норм законодавства.

До суду надійшов відзив, в якому Головне управління ДПС у Хмельницькій області просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що пунктом 11 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165), не встановлено обов`язок фіскального органу зазначати в квитанції конкретний перелік документів, а лише пропозицію щодо надання документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Натомість обов`язком платника податку є надання повного пакету первинних документів, вичерпний перелік яких встановлений пунктом 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216 (далі - Порядок №520).

Вказує, що згідно квитанції від 22.03.2021 №9057871893 зупинено реєстрацію податкової накладної №2 від 11.03.2021, в якій зазначено, що «Реєстрація ПН/РК зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, реєстрація ПН/РК №2 від 20.10.2020 в ЄРПН зупинена. Код УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1001, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Показник «D»=9.4714%, «Р»=408.33».

Зазначає, що при винесенні спірного рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №2510622/21316486 від 30.03.2021 ГУ ДПС у Хмельницькій області надало оцінку документам, які надано позивачем на підтвердження правомірності складання податкової накладної №2 – 11.03.2021 за наслідками господарської операції між ФГ «Вільний селянин» та його контрагентом.

При винесенні рішення №2510622/21316486 від 30.03.2021 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №2 від 11.03.2021 мав місце факт недотримання позивачем вимог п.187.1 ст.187, п.п.201.1 ст.201 ПК України, а саме ненадання ФГ «Вільний селянин» документів, які підтверджують правомірність виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг при складенні позивачем ПН №2 від 11.03.2021.

Комісія Головного управління ДПС у Хмельницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних правом подати відзив не скористалася.

Державна податкова служба України правом подати відзив не скористалася.

Позивач у запереченнях на відповідь на відзив просить позов задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.05.2021 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.05.2021 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.06.2021 заяву Головного управління ДПС у Хмельницькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження або в судовому засіданні з викликом сторін залишено без задоволення.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.06.2021 запропоновано фермерському господарству "Вільний селянин" протягом п`яти днів з дня отримання ухвали надати до суду письмові пояснення з приводу заяви Головного управління ДПС у Хмельницькій області та висловити власну позицію щодо заміни відповідача у справі.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.06.2021 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Хмельницькій області щодо заміни відповідача, залучено Головне управління ДПС у Хмельницькій області співвідповідачем по справі №560/5279/21.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Фермерське господарство "Вільний селянин" (далі - ФГ "Вільний селянин") зареєстроване як юридична особа 01.07.1998, код ЄДРПОУ – 21316486, є платником податку на додану вартість.

Основним видом діяльності господарства є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (01.11).

ФГ "Вільний селянин" користується земельними ділянками загальною площею близько 1494 га, що підтверджується копіями довідки Білогірської районної ради від 11.02.2021 та відомостями про земельні ділянки, наявні у користуванні ФГ "Вільний селянин", що перелічені у формі 20-ОПП.

Згідно копій повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані із оподаткуванням, через які провадиться діяльність (форма 20-ОГІП), податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2021 рік ФГ "Вільний селянин" володіє адміністративними, складськими та виробничими приміщеннями загальною площею близько 6994,0 кв.м. Господарство є власником сільськогосподарської та іншої техніки (трактори, жатки, зерносушарки, комбайни, оприскувачі, розкидачі міндобрив, культиватори, сівалки тощо), яка використовується у господарській діяльності (здійснює посів, вирощування, збір, перевезення, збереження урожаю та іншу виробничу діяльність) (форма 20-ОГІП).

У господарстві згідно штатного розкладу у 2020 році працювало 23 особи.

Між ФГ "Вільний селянин" (Продавець) та ТОВ "Концерн Прометей" (Покупець) укладено Договір поставки сільськогосподарської продукції №53400 від 11.03.2021, відповідно до умов якого:

- продавець зобов`язується передати у власність покупцю сільськогосподарську продукцію (в подальшому – «Товар»)(пункт 1.1);

- найменування та загальна кількість Товару, що поставляється за даним Договором, визначається Сторонами у Специфікації, що додається до Договору та є його невід`ємною частиною (надалі – «Специфікація» (пункт 1.2);

- продавець гарантує, що він є виробником сільськогосподарської продукції, а Товар, який є предметом цього Договору є власно виробленим Продавцем на земельних ділянках, які перебувають у його власності або в користуванні (оренді, суборенді, тощо (пункт 1.4);

- кількість та ціна Товару, що поставляється за даним Договором встановлюється Специфікацією. Ціна Товару може змінюватись, відповідно до п.2.4 даного Договору (пункт 3.1);

- цей договір набирає чинності з моменту підписання уповноваженими представниками Сторін і скріплення печатками Сторін та діє до 31.03.2021, а в частині зобов`язань, що виникли до цієї дати – до повного їх виконання відповідними Сторонами (пункт 9.1).

До вказаного договору складено специфікацію №110321/01 від 11.03.2021 за якою ФГ «Вільний селянин» зобов`язується передати, а ТОВ «Концерн Прометей» прийняти у власність і оплатити пшеницю 3-го класу. Кількість партії товару, що поставляється покупцю за цією специфікацією складає 373 т 510 кг. Ціна за 1т Товару з ПДВ - 8117,78 грн , загальна вартість Товару з ПДВ - 3032072,00 грн, в т.ч. ПДВ - 372359,72 грн. Умови поставки Товару – EXW (в розумінні «Інкотермс-2010») за адресою: Хмельницька область, Шепетівський район, с.Чотирбоки, вул.Привокзальна 1. Строк поставки Товару – до 11.03.2021 включно.

Між ФГ "Вільний селянин" (Поклажодавець) та ТОВ "Концерн Сайлос" (зерновий склад) укладено Договір складського зберігання №240/Ч від 05.01.2021, відповідно до умов якого:

- Поклажодавець зобов`язується передати зерно за заліковою вагою на зерновий склад за адресою: Хмельницька область, Шепетівський район, с. Чотирбоки, вул.Привокзальна 1, який зобов`язується прийняти таке зерно для зберігання на визначених цим договором умовах і в установлений строк повернути його поклажодавцеві або особі, зазначеній ним як одержувач, у стані, передбаченому цим договором та законодавством (пункт 1.1).

- розрахунки за надані послуги проводяться в грошовій формі з урахуванням податку на додану вартість. Розмір плати (тариф) за надання послуг встановлюється за домовленістю сторін, якщо інше не передбачено законодавством (пункти 4.1 та 4.2);

- строк зберігання зернових культур та кукурудзи, сої, ріпаку, гороху та сорго становить до 05.02.2021, олійних – до 01.04.2021 (пункт 7.1);

- договір набирає чинності з моменту його укладення і діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань у повному обсязі (пункт 8.1).

На виконання умов договору №240/Ч транспортування пшениці 3-го класу у кількості 373 т 510 кг здійснювалося згідно з товарно-транспортними накладними №17, №18, №19 від 21.01.2021, №21, №22, №23, №24, №25, №26 від 21.01.2021, №27 від 25.01.2021 в яких зазначено, що замовником є ФГ «Вільний селянин», пункт навантаження : смт.Білогіря , вул.Миру 3А, пункт розвантаження: с.Чотирбоки, Шепетівський район.

На виконання умов цього договору між ФГ «Вільний селянин» та ТОВ «Концерн Прометей» складено акт звіряння взаємних розрахунків за період : 01.01.2021 – 25.03.2021.

Оплату за одержані послуги здійснено ФГ «Вільний селянин».

На виконання умов договору №53400 позивач передав у власність ТОВ «Концерн Прометей» зерно пшениці у кількості 373,510 тон, що підтверджується накладною №РН-0000011 від 11.03.2021, довіреністю представника №13 та заявою на переоформлення зерна від 11.03.2021, рахунком–фактурою №СФ-0000015 від 12.03.2021, платіжними дорученнями (оплата за пшеницю) №5124 від 17.03.2021, №5144 від 18.03.2021, №5150 від 19.03.2021, №187 від 19.03.2021, №5178 від 22.03.2021, оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 27, актом звірки взаєморозрахунків ФГ «Вільний селянин» з ТОВ «Концерн Прометей» з 1.03.2021 по 25.03.2021, карткою рахунку 361.

ФГ "Вільний селянин" за результатами фінансово-господарської діяльності з ТОВ "Концерн Прометей" сформувало та направило в електронному вигляді для реєстрації в ЄРПН податкову накладну за №2 від 11.03.2021 на поставку пшениці 3-го класу, в кількості 373,51 тонн на загальну суму 2659712,28 грн, у тому числі ПДВ 372359,7192 грн.

Згідно з квитанцією від 22.03.2021 №9057871893 зупинено реєстрацію податкової накладної №2 від 11.03.2021. Зазначено, що «Реєстрація ПН/РК зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, реєстрація ПН/РК №2 від 20.10.2020 в ЄРПН зупинена. Код УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1001, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Показник «D»=9.4714%, «Р»=408.33».

Позивач 24.03.2021 подав таблицю даних платника податку на додану вартість, до якої включено код товару згідно УЕТ ЗЕД 1001, що підтверджується копією таблиці. Разом із таблицею даних платника ПДВ ФГ "Вільний селянин" подало: опис господарської діяльності; довідку виконкому Білогірської селищної ради про розмір орендованої площі земельних ділянок; оборотно-сальдову відомість по рахунку 27; звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2020 року (форма 4-сг річна); звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2020 році (форма 29-сг річна); звіт про реалізацію продукції сільськогосподарського виробництва за січень-лютий 2021 року (форма 21-заг); податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2021 рік; повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані із оподаткуванням, через які провадиться діяльність (форма 20-ОПП); штатний розпис ФГ "Вільний селянин", який діє з 01.09.2020.

24.03.2021 відповідачем прийнято рішення про врахування таблиці даних платника ПДВ №2493894/21316486.

29.03.2021 ФГ "Вільний селянин" подало повідомлення щодо подачі пояснень та документів на підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленій у реєстрації податкової накладної №2 від 11.03.2021 із копіями документів, які підтверджують реальність господарської операції, у тому числі: копію договору складського зберігання продукції; копію договору на поставку сільськогосподарської продукції №53400 від 11.03.2021; специфікацію № 110321/01 до договору поставки; товарно-транспортні накладні; заявку на переоформлення продукції складського зберігання; доручення на отримання зерна; накладну PП-0000011 від 11.03.2021; платіжні доручення на оплату вартості товару; оборотно-сальдову відомість; акт звірки взаєморозрахунків із ТОВ "Прометей Сайлос"; акт звірки взаєморозрахунків із ТОВ "Концерн Прометей".

Проте, 30.03.2021 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування Головного управління ДПС у Хмельницькій області прийнято рішення №2510622/21316486 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 11.03.2021. Підставою для відмови вказано ненаданням платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній розрахунку керування, реєстрацію яких зупинено. У додатковій інформації вказаного рішення вказано, що відсутні письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, щодо походження насіння, обробітку земель, внесення добрив, збору врожаю з наданням копії первинних документів, відсутні копії статистичних звітів 4 СГ та 29 СГ щодо посівних площ та валових зборів врожаю пшениці, відсутні складські документи тощо.

Не погоджуючись з зазначеним рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку. Рішенням ДПС України за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.04.2021 №16243/21316486/2 залишено скаргу ФГ "Вільний селянин" без задоволення та рішення №2510622/21316486 від 30.03.2021 - без змін. Підставою зазначено ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, ненадання платником податку копій розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Позивач, вважаючи рішення №2510622/21316486 від 30.03.2021 протиправним та таким, що порушує його права, звернувся з позовом до суду.

IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пункту 201.1 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно пункту 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

За правилами пункту 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Приписами пунктів 10, 11 Порядку №1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до отриманих платником податків квитанцій, реєстрація податкових накладних №47 від 24.07.2020 та №48 від 26.07.2020 зупинена у зв`язку з їх відповідністю пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Критерії ризиковості здійснення операцій оформлені у вигляді Додатку №3 до Порядку №1165.

Згідно з пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій одним із критеріїв ризиковості операції є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

У квитанціях про зупинення реєстрації податкової накладної №2 від 22.03.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Показник «D»=9.4714%, «Р»=408.33».

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з пунктом 11 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Тобто, рішення Комісії регіонального рівня повинно містити чітку підставу для відмови у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач надав пояснення та копії ряду первинних документів, складених під час здійснення відповідної господарської операції, що підтверджується контролюючим органом.

Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операції позивача на предмет її реальності. При реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарської операції за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкових накладних.

Суд вважає за необхідне зазначити, що усі сумніви контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення відповідних перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення визначених нормами ПК України, а не шляхом блокування реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Таким чином, у контролюючого органу були наявні достатні документи для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операції, а наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Проте, не зважаючи на наявність визначених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та ТОВ "Концерн Прометей", та на те, що такі документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної №2 від 11.03.2021, були достатніми та наданими контролюючому органу, останній відмовив в реєстрації податкової накладної за відсутності правових підстав для відмови.

Таким чином, рішення комісії Головного управління ДПС у Хмельницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2510622/21316486 від 30.03.2021 є протиправним та його слід скасувати.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 11.03.2021, подану фермерським господарством "Вільний селянин", суд зазначає наступне.

Згідно з пунктами 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, законодавством не передбачено іншого належного способу захисту порушеного права у спірних правовідносинах, ніж зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №2 від 11.03.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних. У зв`язку з цим, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позивачем способу захисту права, та, як наслідок, наявність підстав для задоволення позовних вимог зобов`язального характеру.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач згідно з квитанцією №899 від 29.04.2021 сплатив судовий збір у більшому розмірі, ніж встановлено законом, а саме - 4540,00 грн, замість 2270,00 грн. Інші докази документально підтверджених судових витрат, понесених позивачем у матеріалах справи відсутні.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Суд роз`яснює позивачу право подати клопотання про повернення судового збору у розмірі 2270,00 грн.

Враховуючи задоволення позовних вимог в повному обсязі, на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в розмірі 2270,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області (відповідача, до якого фактично заявлені позовні вимоги, оскільки вимоги до Державної податкової служби України є похідними від задоволення/відмови в задоволенні заявлених до Головного управління ДПС у Хмельницькій області вимог про визнання протиправними та скасування рішень).

У адміністративному позові, позивач зазначає, що докази по розмір витрат на правову допомогу у зв`язку з розглядом справи №560/5279/21 будуть подані до суду протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 1 частини 3 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно з частинами 1 - 4 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Згідно з частиною 7 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Отже, стосовно вирішення питання про стягнення з відповідача судових витрат на професійну правничу допомогу позивач скористався своїм правом, визначеним частиною 7 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, подавши відповідну заяву, у якій просить відкласти вирішення питання про стягнення витрат на оплату правничої допомоги, оскільки надати усі докази понесених витрат буде можливим лише після вирішення справи по суті.

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне встановити позивачу строк для надання доказів розміру судових витрат на професійну правничу допомогу - 5 днів з дня ухвалення рішення по справі.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов Фермерського господарства "Вільний селянин" задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Хмельницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2510622/21316486 від 30.03.2021.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену фермерським господарством "Вільний селянин" податкову накладну №2 від 11.03.2021.

Стягнути на користь Фермерського господарства "Вільний селянин" судові витрати (судовий збір) в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби України у Хмельницькій області.

Встановити Фермерському господарству "Вільний селянин" строк для надання відповідної заяви та доказів про розмір судових витрат на професійну правничу допомогу - 5 днів з дня ухвалення цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Фермерське господарство "Вільний селянин" (вул. Миру 3А, смт.Білогір`я, Білогірський район, Хмельницька область, 30200 , код ЄДРПОУ - 21316486) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 44070171) Комісія Головного управління ДПС у Хмельницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригуваання в Єдиному реєстрі податкових накладних (вул. Пилипчука, 17, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 44070171) Державна податкова служба України (Львівська площа 8, м. Київ 1, 04053 , код ЄДРПОУ - 43005393)

Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк