Рішення № 99757966, 20.09.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2021
Номер справи
540/3068/21
Номер документу
99757966
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3068/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (далі - відповідач), в якій просить зобов`язати відповідача вилучити із інформаційної системи органу доходів і зборів з інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 відомості щодо заборгованості по єдиному соціальному внеску за період з 2019 року по 2021 рік.

Позовні вимоги мотивує тим, що позивач звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду щодо оскарження вимоги про сплату боргу від 18.02.2019 р. № Ф-9940-51 про визначення суми боргу з єдиного внеску у розмірі 18276,72 грн. (справа № 540/2149/21). Однак, ГУ ДПС у Херсонській області Автономній Республіці Крим та м.Севастополі листом від 25.05.2021 р. № 10021/6/21-22-13-03-11 повідомило, що нарахування (недоїмки) єдиного внеску здійснено в автоматичному режимі та становить 19512,02 грн. сума недоїмки по ЄСВ (19.04.2019 р. - 2754,18 грн., 19.07.2019 р. - 2754,18 грн., 21.10.2019 р. - 2754,18 грн., 20.01.2020 р. - 2754,18 грн., 21.04.2020 р. - 2078,12 грн., 20.07.2020 р. - 1039,06 грн., 19.10.2020 р. - 3178,12 грн., 19.01.2021 р. - 2200 грн. Станом на 31.05.2021 р. заборгованість по ЄСВ ОСОБА_1 становить 37788,74 грн. На переконання позивача, у нього відсутній статус платника єдиного внеску визначений п.4 ч.1 ст.4 Закону № 2464, у зв`язку з чим відсутній обов`язок щодо сплати єдиного соціального внеску, а тому відповідач має виключити з ІКП ОСОБА_1 заборгованість по єдиному соціальному внеску за період з 2019 року по 2021 рік.

Ухвалою від 05.07.2021 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.

15.07.2021 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що податкову вимогу про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 37788,74 грн., відповідач не приймав та позивачу не направляв. Якщо платник єдиного внеску не згоден із сумою нарахованого внеску, яка зазначена у вимозі про сплату єдиного внеску, то він оскаржує саме вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку. Само по собі нарахування та внесення до інтегрованої картки суми недоїмки по сплаті єдиного соціального внеску, без прийняття вимоги, не порушують прав та інтересів позивача та не зобов`язує його до сплати недоїмки (боргу) зазначеного у вказаній картці.

Згідно ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч.2 ст.262 КАС України).

Відповідно до наказу від 15.07.2021 р. № 05-06/56 суддя Херсонського окружного адміністративного суду Бездрабко О.І. у період з 02.08.2021 р. по 13.09.2021 р. включно перебував у щорічній основній відпустці.

Частиною 5 статті 262 КАС України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в письмовому провадженні.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець з 16.02.2002 р. Основний вид діяльності за КВЕД - 47.89 роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами.

06.05.2021 р. за заявами позивача до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено записи № 2004970170000006786 про включення до Єдиного державного реєстру відомостей про фізичну особу-підприємця - у разі, коли державна реєстрація фізичної особи-підприємця була проведена до набрання чинності Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (16.02.2002) та № 2004970060001006786 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, підстава внесення - власне рішення.

18.02.2019 р. податковим органом сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-9940-51, яка станом на 09.10.2019 р. складала 18276,72 грн.

Не погоджуючись з вказаною вимогою позивач оскаржив її до Херсонського окружного адміністративного суду (справа № 540/2149/21).

За змістом листа ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі від 25.05.2021 р. № 10021/6/21-22-13-03-11 станом на 24.05.2021 р. у ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) обліковується заборгованість з ЄСВ у сумі 37788,74 грн., яка виникла внаслідок несплати поточних щоквартальних нарахувань. Зазначена заборгованість відображена в інтегрованій картці платника.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 р. у справі № 540/2149/21 задоволено позов ОСОБА_1 , визнано протиправною та скасовано вимогу сплату боргу (недоїмки) від 18.02.2019 р. № Ф-9940-51.

Рішення суду набрало законної сили 11.09.2021 р.

Вважаючи, що відповідач зобов`язаний виключити з ІКП ОСОБА_1 заборгованість по єдиному соціальному внеску за період з 2019 року по 2021 рік, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VІ (далі - Закону № 2464).

Єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування (п.2 ч.1 ст.1 Закону № 2464).

Пунктом 4 частини 1 статті 4 Закону № 2464 передбачено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

За змістом п.3 ч.1 ст.7 Закону № 2464 єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Частинами 3, 4 статті 25 Закону № 2464 суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску.

Процедуру нарахування і сплати фінансових санкцій та стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів податковими органами врегульовано Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 р. № 449 (далі - Інструкція № 449).

Відповідно до п.п.1, 2 розділу VI Інструкції № 449 до платників, які не виконали визначені Законом обов`язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.

У разі виявлення податковим органом своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий податковий орган обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена в строки, встановлені Законом, обчислена податковими органами у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.

Податкові органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо, зокрема, платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску (абз.3 п.3 розділу VI Інструкції № 449).

У разі якщо згоди з податковим органом не досягнуто, платник єдиного внеску зобов`язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом 10 календарних днів з дня надходження рішення відповідного податкового органу або оскаржити вимогу до податкового органу вищого рівня чи в судовому порядку (абз.4 п.5 розділу VI Інструкції № 449).

Таким чином, обов`язок щодо сплати недоїмки, яка визначена податковим органом виникає після формування та направлення (вручення) платнику податків вимоги про сплату боргу (недоїмки).

Оскільки відповідачем вимога про сплату боргу (недоїмки) на суму 37788,74 грн. не сформована, що не заперечується позивачем, то права ОСОБА_1 на час розгляду даної справи не порушено.

Крім того, суд вважає за необхідне вказати наступне.

Порядок ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування затверджено наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 р. № 5 (далі - Порядок № 5).

Пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 5 передбачено, що з метою обліку нарахованих і сплачених, повернутих та відшкодованих сум платежів територіальними органами ДПС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які мають сплачуватися такими платниками на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.

ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та фондами загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування за відповідним видом платежу та відповідною адміністративно-територіальною одиницею.

Облік платежів ведеться в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення.

Інформаційна система після відображення облікової операції забезпечує автоматичне проведення в ІКП розрахункових операцій.

Згідно п.п.4, 5 розділу І Порядку № 5 відображення/занесення первинних показників у підсистемах інформаційної системи здійснюється працівниками структурних підрозділів територіальних органів ДПС за напрямами роботи.

Моніторинг повноти та своєчасності внесення первинних показників у підсистеми інформаційної системи забезпечується керівниками структурних підрозділів територіального органу ДПС за напрямами роботи.

Загальний контроль за достовірністю відображення в ІКП облікових показників забезпечується підрозділом, що здійснює облік платежів.

Дії працівників територіальних органів ДПС під час відображення в інформаційній системі первинних показників фіксуються із зазначенням ідентифікатора користувача, дати та часу дії.

Втім, варто відмітити, що згідно пп.пп.1, 2 п.4 розділу V Порядку № 5 працівники підрозділів адміністративного/судового оскарження податкового органу, до компетенції яких належать розгляд скарг під час проведення процедури адміністративного оскарження або супроводження справ у судах, під час проведення процедури судового оскарження прийнятих податкових повідомлень-рішень / рішень / вимог та/або рішень щодо єдиного внеску, в установленому порядку відповідно до вимог регламентів використання відповідних інформаційних систем вносять дані до інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, у день отримання чи складання відповідних документів або отримання інформації з подальшим збереженням даних та встановленням зв`язків записів зазначених інформаційних систем із записами підсистеми, що відображає результати контрольно-перевірочної роботи.

Відображенню в інформаційній системі підлягають матеріали, які зареєстровані в інформаційних системах, що забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, та мають безпосередній зв`язок з матеріалами, внесеними до підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи в ході виконання її функцій.

Такими матеріалами є: скарга (заява) платника податків; рішення про результати розгляду скарги (заяви); ухвала суду про відкриття провадження; рішення суду, прийняте по суті.

Залежно від інформації, яка завантажена в інформаційну систему з інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, одночасно змінюється статус податкових повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску та в ІКП відображається така інформація щодо оскарження донарахованих сум та прийнятих рішень відповідними органами: інформація з рішення суду, прийнятого по суті.

Статус податкових повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску змінюється відповідно до суті рішення (постанови) ("Скасовується в судовому порядку"/"Вручено, судовий розгляд").

У підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, статус податкових повідомлень-рішень/рішень/вимог та рішень щодо єдиного внеску змінюється на "Скасовується в судовому порядку"/"Вручено, судовий розгляд".

У разі якщо за результатами судового оскарження донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі скасовується (статус податкових повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на "Скасовується в судовому порядку"), то в ІКП відображення облікових показників (операцій) щодо донарахування/зменшення суми не проводиться.

Аналогічні положення містились в Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 р. № 422, який діяв до 05.04.2021 р.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що вимога позивача щодо вилучення з інформаційної системи органу доходів і зборів з інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 відомостей щодо заборгованості по ЄСВ за період 2019-2021 роки не підлягає задоволенню, оскільки податковий орган не формував вимогу про сплату боргу (недоїмки) на суму 37788,74 грн. та відсутні підстави вважати, що право позивача буде порушено з боку відповідача після виконання рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 р. у справі № 540/214921 щодо скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 18.02.2019 р. № Ф-9940-51.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -

вирішив:

Відмовити в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (73003, м.Херсон, просп.Ушакова, 75, код ЄДРПОУ ВП 43995495) про зобов`язання вчинити певні дії.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко

кат. 112000000