Рішення № 99757627, 20.09.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2021
Номер справи
520/10172/21
Номер документу
99757627
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 вересня 2021 р. № 520/10172/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонька А.В. розглянувши в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариствоа з обмеженою відповідальністю "Н-Кан-Сервіс Плюс" (вул. Велика Панасівська, буд. 67,м. Харків,61052) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053) про скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- Скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Харківській області № 2417476/37460628 від 22.02.2021, № 2415595/37460628 від 22.02.2021, № 2423759/37460628 від 24.02.2021, № 2426720/37460628 від 25.02.2021, № 2423751/37460628 від 24.02.2021 та № 2426719/37460628 від 25.02.2021;

- Зобов`язати ДПС України зареєструвати податкові накладні №2 від 04.01.21, №5 від 06.01.21. №6 від 12.01.21, №7 від 18.01.21, №9 від 21.01.21 та №10 від 26.01.21 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивачем за результатами господарської діяльності складено податкові накладні №2 від 04.01.2021, №5 від 06.01.2021. №6 від 12.01.2021, №7 від 18.01.2021, №9 від 21.01.2021 та №10 від 26.01.2021, які, в свою чергу, було направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Рішеннями комісії Головного управління ДПС у Харківській області № 2417476/37460628 від 22.02.2021, № 2415595/37460628 від 22.02.2021, № 2423759/37460628 від 24.02.2021, № 2426720/37460628 від 25.02.2021, № 2423751/37460628 від 24.02.2021 та № 2426719/37460628 від 25.02.2021 позивачу було відмовлено у реєстрації вищевказаних податкових накладних в ЄРПН з підстави ненадання платником податку копій документів, а саме первинних документів щодо постачання придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити); докумнентів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності). Позивач вважає вищезазначені рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН незаконними, винесеними неправомірно і з порушенням чинного податкового законодавства, а тому такими, що підлягають скасуванню.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 року відкрито провадження по справі. Копія ухвали разом з матеріалами поданого позову відправлена відповідачу по справі.

Представником відповідача було надано відзив на позов, в якому з вимогами заявленого позову не погоджувався, вважають його безпідставним та таким, що задоволенню не підлягає. В обґрунтування своєї позиції зазначив, щопозивачем не було надано первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити); докумнентів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), а тому оскаржувані рішення № 2417476/37460628 від 22.02.2021, № 2415595/37460628 від 22.02.2021, № 2423759/37460628 від 24.02.2021, № 2426720/37460628 від 25.02.2021, № 2423751/37460628 від 24.02.2021 та № 2426719/37460628 від 25.02.2021 є такими, що винесені в межах та на підставі чинного законодавства

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

У період з 25.08.2021 року по 19.09.2021 року суддя перебував у щорічній відпустці, розгляд справи здійснюється в перші робочі дні після відпустки.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Н-Кан-Сервіс Плюс», зареєстроване юридичною особою 21.01.2011 року з кодом ЄДРПОУ 37460628 .

Видами економічної діяльності є 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту (основний); 46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 68.31 Агентства нерухомості; 73.11 Рекламні агентства

Судом встановлено , що позивачем, за результатами господарської діяльності складено податкові накладні №2 від 04.01.2021, №5 від 06.01.2021. №6 від 12.01.2021, №7 від 18.01.2021, №9 від 21.01.2021 та №10 від 26.01.2021, які, в свою чергу, були направлені на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Позивач отримав квитанції відповідно до яких зазначені податкові накладні були прийняті, але їх реєстрація була зупинена. Підставою для зупинення реєстрації податкової накладної була відповідність позивача п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК.

Позивачем були надані пояснення та копії документів щодо податкових накладни №2 від 04.01.2021, №5 від 06.01.2021. №6 від 12.01.2021, №7 від 18.01.2021, №9 від 21.01.2021 та №10 від 26.01.2021,. Позивач додав до повідомлень документи, що підтверджують здійснення господарських операцій.

Проте, Рішеннями комісії Головного управління ДПС у Харківській області області № 2417476/37460628 від 22.02.2021, № 2415595/37460628 від 22.02.2021, № 2423759/37460628 від 24.02.2021, № 2426720/37460628 від 25.02.2021, № 2423751/37460628 від 24.02.2021 та № 2426719/37460628 від 25.02.2021 позивачу було відмовлено у реєстрації вищевказаних податкових накладних в ЄРПН з підстави ненадання платником податку копій документів, а саме щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити); докумнентів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності)

Вважаючи зазначені рішення протиправними позивачем було надіслано до Державної податкової служби України скарги на рішення комісії регіонального рівня.

Рішеннями комісії Державної податкової служби України від 10.03.2021 № 10859/37460628/2, 11172/37460628/2, 11391/37460628/2 скарги залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкових накладних без змін

Вважаючи рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних незаконними, винесеними неправомірно і з порушенням чинного податкового законодавства, позивач звернувся до суду з даним позовом, оскільки вважає, що наявні всі правові підстави для реєстрації податкових накладних.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Суд зазначає, що Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок сплати податкових зобов`язань, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Вимоги щодо оформлення податкових накладних, їх видачі та внесення до ЄРПН встановлені ст.201 Податкового Кодексу України.

Відповідно до п. 201.1 ст.201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження..

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Згідно п.201.16 ст.201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України - письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно з п.п.201.16.3 п.201.16 ст.201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.

Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п.п.201.16.4 п.201.16 ст.201 ПК України, податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 74.2 ст.74 ПК України передбачено, що в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п. 10 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165 (далі - Порядок № 1165), у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Відповідно до п. 11 Порядку № 1165. у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1)номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригу вання;

2)критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3)пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації..

Відповідно до п. 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520. зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 р. за № 1245/34216) (далі - Порядок № 520), у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до п. 5 Порядку № 520. прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них: договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції:первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно до п. 6 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Відповідно до п. 7 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Щодо аналізу господарських операцій між позивачем та його контрагентом, то в даній справі суд не надає оцінку реальності їх здійснення, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

В даних спірних правовідносинах, підставами для прийняття комісією рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податків копій документів, а саме щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити); докумнентів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності)

З матеріалів справи встановлено, що 08 грудня 2020 року між ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» та ПрАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» було укладено договір поставки №665, відповідно до умов якого Постачальник ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» зобов`язується передати, а Покупець прийняти й оплатити товари відповідно до ДК 021:2015 категорії 30237100-0 Частини до комп`ютерів, категорії 32323000- 3 Відеомонітори, категорія 30237240-3 Веб-камери, категорія 31158000-8 Зарядні пристрої, категорія 32421000-0 Мережеві кабелі, згідно зі Специфікацією. Разом із договором сторони підписали Специфікацію до договору поставки, в якій узгодили перелік, кількість та вартість продукції, що підлягає поставці.

Того ж дня ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» склало та передало покупцю Рахунок на оплату №114 від 08.12.2020.

04 січня 2021 року ПрАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» у повному обсязі перерахувало на поточний рахунок ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» грошові кошти у розмірі 25 916,66 грн., що підтверджується платіжним дорученням №3446 від 04.01.2021.

19 січня 2021 року на підставі видаткової накладної №3 від 19.01.21 ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» поставило замовлені товари вартістю 25 916.66 грн. на адресу ПрАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5».

У відповідності до вимог Податкового кодексу України за правилом першої події (попередня оплата ПрАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» замовленого товару) ТОВ «Н- КАН-СЕРВІС ПЛЮС» склало та подало до реєстрації у ЄРПН податкову накладну №2 від 04.01.2021 року. Однак реєстрація податкової накладної була зупинена із посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПК України на підставі того, що «Платник податку, яким подано для реєстрації ПН РК в СРПН. відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН РК в ЄРПН».

16 лютого 2021 року ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» подало до Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в СРПН (далі - Комісія) пояснення та копії первинних документів щодо господарської операції за результатами якої було складено податкову накладну №2 від 04.01.2021, проте рішенням Комісії №2417476/37460628 від 22.02.2021 позивачу було відмовлено у реєстрації зазначеної податкової накладної.

Також судом встановлено, що на підставі договору поставки №665 від 08 грудня 2020 року укладеного між ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» та ПрАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» позивач склав та направив останьому рахунок на оплату №2 від 05.01.2021.

06 січня 2021 року ПрАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» у повному обсязі перерахувало на поточний рахунок ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» грошові кошти у розмірі Г161.36 грн. (платіжне доручення №3491 від 06.01.2021)

Того ж дня на підставі видаткової накладної №1 від 06.01.21 ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» поставило замовлені товари вартістю 1161,36 грн. на адресу ПрАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5.

У відповідності до вимог ПК України за правилом першої події ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» склало та подало до реєстрації у СРПН податкову накладну №5 від 06.01.2021. Однак реєстрація податкової накладної була зупинена із посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПК України на підставі того, що «Платник податку, яким подано для реєстрації ПН РК в СРПН. відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН РК в ЄРПН».

12 лютого 2021 року ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» подало до Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН пояснення та копії первинних документів щодо господарської операції за результатами якої було складено податкову накладну №5 від 06.01.2021, проте рішенням Комісії №2415595/37460628 від 22.02.2021 позивачу було відмовлено у реєстрації зазначеної податкової накладної.

З матеріалів справи судом встановлено, що 24 грудня 2020 року між ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» та ПрАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» було укладено договір поставки №791, відповідно до умов якого Постачальник - ТОВ «Н- КАН-СЕРВІС ПЛЮС» зобов`язується передати, а Покупець прийняти й оплатити товар Папір для друку (категорія 30197630-1 відповідно до ДК 021:2015), згідно зі Специфікацією. Разом із договором сторони підписали Специфікацію до договору поставки, в якій узгодили перелік, кількість та вартість продукції, що підлягає поставці.

11 січня 2021 року ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» склало та передало покупцю Рахунок на оплату №4 від 11.01.2021.

12 січня 2021 року ПрАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» у повному обсязі перерахувало на поточний рахунок ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» грошові кошти у розмірі 312798,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №31 від 12.01.2021.

Протягом січня 2021 року ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» поставило на адресу ПрАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» замовлені товари на загальну суму 312 798.00 грн.. а саме: 21 січня 2021 року на підставі видаткової накладної №7 від 21.01.2021 ТОВ «Н-КАН- СЕРВІС ПЛЮС» поставило частину замовлених товарів, загальною вартістю 189 912,00 грн.; 21 січня 2021 року на підставі видаткової накладної №6 від 21.01.2021 ТОВ «Н-КАН- СЕРВІС ПЛЮС» поставило частину замовлених товарів, загальною вартістю 122 886.00 грн.

У відповідності до вимог ПК України за правилом першої події ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» склало та подало до реєстрації у ЄРПН податкову накладну №6 від 12.01.2021. Однак реєстрація податкової накладної була зупинена із посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПК України на підставі того, шо «Платник податку, яким подано для реєстрації ПН РК в ЄРПН. відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН».

17 лютого 2021 року ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» подало до Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН пояснення та копії документів щодо господарської операції за результатами якої було складено податкову накладну №6 від 12.01.2021, проте рішенням Комісії №2423759/37460628 від 24.02.2021 позивачу було відмовлено у реєстрації зазначеної податкової накладної.

Судом встановлено, що 10 січня 2021 року між ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» та ТОВ «ДАТАПРИНТ» було укладено договір №10/01-2021, відповідно до умов якого Постачальник - ТОВ «Н-КАН- СЕРВІС ПЛЮС» зобов`язується поставляти, а Покупець приймати й оплачувати на визначених цим договором умовах товар, партіями, в асортименті, номенклатурі, кількості і за ціною, відповідно до накладних та/або рахунків-фактур,які є невід`ємною частиною договору.

На підставі замовлення ТОВ «ДАТАПРИНТ» Позивач склав та передав для оплати покупцю Рахунок на оплату №3 від 11.01.21.

16 січня 2021 року ТОВ «ДАТАПРИНТ» у повному обсязі перерахувало на поточний рахунок ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» грошові кошти у розмірі 18 820,80 грн., що підтверджується платіжним дорученням №7297 від 18.01.2021.

17 січня 2021 року на підставі видаткової накладної №5 від 19.01.21 ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» поставило замовлені товари вартістю 18 820,80 грн. на адресу ТОВ «ДАТАПРИНТ».

У відповідності до вимог ПК України за правилом першої події (попередня оплата ТОВ «ДАТАПРИНТ» замовленого товару) ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» склало та подало до реєстрації у ЄРПН податкову накладну №7 від 18.01.2021. Однак реєстрація податкової накладної була зупинена із посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПК України на підставі того, що «Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в СРПН. відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН».

17 лютого 2021 року ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» подало до Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН пояснення та копії документів щодо господарської операції за результатами якої було складено податкову накладну №7 від 18.01.2021, проте рішенням Комісії №2426720/37460628 від 25.02.2021 позивачу було відмовлено у реєстрації зазначеної податкової накладної.

Також судом встановлено, що 10 січня 2021 року між ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» та ТОВ «ДАТАПРИНТ» було укладено договір №10/01-2021 відповідно до умов якого Постачальник - ТОВ «Н-КАН- СЕРВІС ПЛЮС» зобов`язується поставляти, а Покупець приймати й оплачувати на визначених цим договором умовах товар, партіями, в асортименті, номенклатурі, кількості і за ціною, відповідно до накладних та/або рахунків-фактур, які є невід`ємною частиною договору.

На підставі замовлення ТОВ «ДАТАПРИНТ» Позивач склав та передав для оплати покупцю Рахунок на оплату №5 від 21.01.21.

21 січня 2021 року ТОВ «ДАТАПРИНТ» у повному обсязі перерахувало на поточний рахунок ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» грошові кошти у розмірі 334 18,08 грн., що підтверджується плаплатіжним дорученням №7312 від 21.01.2021.

04 лютого 2021 року на підставі видаткової накладної №22 від 04.02.21 ТОВ «Н-КАН- СЕРВІС ПЛЮС» поставило замовлені товари вартістю 33118,08 грн. на адресу ТОВ «ДАТАПРИНТ».

У відповідності до вимог ПК України за правилом першої події (попередня оплата ТОВ «ДАТАПРИНТ» замовленого товару) ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» склало та подало до реєстрації у ЄРПН податкову накладну №9 від 21.01.2021.

Однак реєстрація податкової накладної була зупинена із посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПК України на підставі того, що «Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН».

17 лютого 2021 року ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» подало до Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН пояснення та копії документів щодо господарської операції за результатами якої було складено податкову накладну №9 від 21.01.2021, проте рішенням Комісії №2423751/37460628 від 24.02.2021 позивачу було відмовлено у реєстрації зазначеної податкової накладної.

З матеріалів справи вбачається, що 25 січня 2021 року між ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» та ПрАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» було укладено договір поставки №15, відповідно до умов якого Постачальник - ТОВ «Н-КАН- СЕРВІС ПЛЮС» зобов`язується передати, а Покупець прийняти й оплатити товар - Папір для друку (категорія 30197630-1 відповідно до ДК 021:2015) згідно зі Специфікацією. Разом із договором сторони підписали Специфікацію до договору поставки, в якій узгодили перелік, кількість та вартість продукції, що підлягає поставці.

Того ж дня ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» склало та передало покупцю Рахунок на оплату №5 від 25.01.2021.

26 січня 2021 року ПрАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» у повному обсязі перерахувало на поточний рахунок ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» грошові кошти у розмірі 46 907,40 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 171 від 26.01.2021.

02 лютого 2021 року на підставі видаткової накладної №12 від 02.02.2021 ТОВ «Н-КАН- СЕРВІС ПЛЮС» поставило замовлені товари вартістю 46 907,40 грн. на адресу ПрАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5».

У відповідності до вимог ПК України за правилом першої події (попередня оплата ТОВ «ДАТАПРИНТ» замовленого товару) ТОВ «Н-КАН-СЕРВЇС ПЛЮС» склало та подало до реєстрації у ЄРПН податкову накладну № 10 від 26.01.2021.

Однак реєстрація податкової накладної була зупинена із посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПК України на підставі того, що «Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН».

18 лютого 2021 року ТОВ «Н-КАН-СЕРВІС ПЛЮС» подало до Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН пояснення та копії документів щодо господарської операції за результатами якої було складено податкову накладну №10 від 26.01.2021, проте рішенням Комісії №2426719/37460628 від 25.02.2021 позивачу було відмовлено у реєстрації зазначеної податкової накладної.

Як вбачається з матеріалів справи позивачем надавались пояснення та копії первинних документів щодо господарських операцій з його контрагентами, за результатом яких були складені податкові накладні №2 від 04.01.2021, №5 від 06.01.2021. №6 від 12.01.2021, №7 від 18.01.2021, №9 від 21.01.2021 та №10 від 26.01.2021. Копії відповідних документів містяться в матеріалах справи.

При цьому суд зауважує, що оскільки до позивача було встановлено Критерії оцінки ступеня ризиків, Комісією не було враховано пояснення та документи позивача.

Суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарських операцій, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна / розрахунок коригування.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Водночас, суд зауважує, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт 1 Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду в складі касаційного адміністративного суду від 14.05.2019 року по справі №1940/1306/18 та від 12.04.2019 року №822/1878/18.

Таким чином, суд дійшов висновку, що зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних №2 від 04.01.2021, №5 від 06.01.2021. №6 від 12.01.2021, №7 від 18.01.2021, №9 від 21.01.2021 та №10 від 26.01.2021..

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість прийнятих рішень комісії Головного управління ДПС у Харківській області № 2417476/37460628 від 22.02.2021, № 2415595/37460628 від 22.02.2021, № 2423759/37460628 від 24.02.2021, № 2426720/37460628 від 25.02.2021, № 2423751/37460628 від 24.02.2021 та № 2426719/37460628 від 25.02.2021 про відмову в реєстрації податкових накладних №2 від 04.01.2021, №5 від 06.01.2021. №6 від 12.01.2021, №7 від 18.01.2021, №9 від 21.01.2021 та №10 від 26.01.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати податкові накладні №2 від 04.01.2021, №5 від 06.01.2021. №6 від 12.01.2021, №7 від 18.01.2021, №9 від 21.01.2021 та №10 від 26.01.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.

Як вбачається зі змісту п.201.16 ПК України, Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 повноваженнями щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань, входить до компетенції ДПС України.

Згідно положень п.2, п.4 ч.2 ст.245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Водночас, суд зазначає, що відповідно до ч.4 ст.245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Отже, суд наділений повноваженнями щодо зобов`язання відповідача прийняти рішення, і це прямо вбачається п.4 ч.2 та ч.4 ст.245 КАС України.

З огляду на наведене, враховуючи те, що судом визнано протиправним рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області № 2417476/37460628 від 22.02.2021, № 2415595/37460628 від 22.02.2021, № 2423759/37460628 від 24.02.2021, № 2426720/37460628 від 25.02.2021, № 2423751/37460628 від 24.02.2021 та № 2426719/37460628 від 25.02.2021 про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд дійшов висновку, що позовна вимога про зобов`язання ДПС України зареєструвати податкові накладні №2 від 04.01.2021, №5 від 06.01.2021. №6 від 12.01.2021, №7 від 18.01.2021, №9 від 21.01.2021 та №10 від 26.01.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних, підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.2 КАС України - завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України - в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Н-Кан-Сервіс Плюс" (вул. Велика Панасівська, буд. 67,м. Харків,61052) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053) про скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Харківській області № 2417476/37460628 від 22.02.2021, № 2415595/37460628 від 22.02.2021, № 2423759/37460628 від 24.02.2021, № 2426720/37460628 від 25.02.2021, № 2423751/37460628 від 24.02.2021 та № 2426719/37460628 від 25.02.2021.

Зобов`язати ДПС України зареєструвати податкові накладні №2 від 04.01.21, №5 від 06.01.21. №6 від 12.01.21, №7 від 18.01.21, №9 від 21.01.21 та №10 від 26.01.21 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Н-Кан-Сервіс Плюс" (вул. Велика Панасівська, буд. 67,м. Харків,61052, код ЄДРПОУ37460628) судовий збір у сумі 6810,00 грн. (шість тисяч вісімсот десять гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8,м. Київ,04053; код ЄДРПОУ 43005393).

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Н-Кан-Сервіс Плюс" (вул. Велика Панасівська, буд. 67,м. Харків,61052, код ЄДРПОУ37460628) судовий збір у сумі 6810,00 грн. (шість тисяч вісімсот десять гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43983495).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Бідонько А.В.