
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/4395/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гіглави О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Рябухи Ю.В.,
представника позивача - Балабанова Г.Л.,
третьої особи - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради, Департаменту з питань реєстрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_1 про визнання відмови неправомірною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
27 квітня 2021 року (згідно даних на поштовому конверті) ОСОБА_2 , ОСОБА_1 звернулись до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради про:
- визнання неправомірною відмови Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради від 28.03.2019 в задоволенні заяви ОСОБА_2 від 28.03.2019 про реєстрацію місця проживання;
- зобов`язання Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради зареєструвати ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 .
Позовні вимоги мотивовані неправомірною відмовою Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради в задоволенні заяви ОСОБА_2 про реєстрацію її місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки для такої реєстрації ОСОБА_2 надала до органу реєстрації всі необхідні документи, які передбачені пунктом 18 Правил реєстрації місця проживання. ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , який являється власником 1/2 житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , є подружжям, що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу від 09.02.1990, і фактично з часу реєстрації шлюбу проживають разом у будинку за вказаною адресою. ОСОБА_1 , як власник 1/2 житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , надав свою згоду на реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відповідною заявою.
Ухвалою суду від 05.05.2021 позовну заяву ОСОБА_2 , ОСОБА_1 до Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради про визнання відмови неправомірною та зобов`язання вчинити певні дії залишено без руху. Позивачам вказано усунути недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду: позовної заяви та її копій відповідно до кількості учасників справи, оформленої відповідно до пунктів 4, 5 частини п`ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України із уточненим змістом позовних вимог, а саме: - змістом позовних вимог і викладом обставин, якими обґрунтовує свої вимоги позивач ОСОБА_1 ; - із зазначенням реквізитів (дати) відмови Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради в задоволенні заяви ОСОБА_2 про реєстрацію місця проживання, яку остання вважає неправомірною. Роз`яснено позивачам, що у разі неусунення недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, позовна заява повертається позивачам. Також роз`яснено, що процесуальні строки, встановлені судом у цьому судовому рішенні, відповідно до пункту 3 розділу VІ "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України можуть бути продовжені судом за відповідною заявою учасника справи.
Копію вказаної ухвали позивачі отримали 18.05.2021, що підтверджується зворотнім рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Між тим, 17.05.2021 до суду на виконання вимоги ухвали суду від 05.05.2021 надішли два примірники уточненого адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1 , про визнання неправомірною відмови Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради від 16.03.2021 в задоволенні заяви ОСОБА_2 від 15.03.2021 про реєстрацію місця проживання; зобов`язання Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради зареєструвати ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 .
Вказане зумовило фактичне усунення недоліків позовної заяви, визначених в ухвалі суду від 05.05.2021.
Як наслідок, ухвалою суду від 29.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/4395/21; розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_1 ; призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
14.07.2021 до суду від Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, в якому останнє проти задоволення позовних вимог ОСОБА_2 заперечує. Вказує, що адміністративні послуги з реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання надаються через Управління адміністративних послуг відповідно до Переліку адміністративних послуг, затвердженого рішенням тридцять шостої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 04.09.2020. Виконавчим органом Полтавської міської ради, який здійснює реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання, є Департамент з питань реєстрації. 15.03.2021 адміністратором Управління ОСОБА_3 було прийнято пакет документів для отримання адміністративної послуги "Реєстрація місця проживання" від громадянки ОСОБА_2 . Поданий пакет документів був неповним, проте суб`єкт звернення наполягала на прийомі документів, про що зазначено у листі проходження адміністративної справи №181169 від 15.03.2021. В той же день, 15.03.2021 у відповідності з вимогами пункту 2 частини 4 статті 13 Закону України "Про адміністративні послуги" адміністратор ОСОБА_3 передала прийнятий пакет документів до суб`єкта надання адміністративної послуги - Департаменту з питань реєстрації. 16.03.2021 Департаментом з питань реєстрації було надано відмову у реєстрації місця проживання громадянки ОСОБА_2 з посиланням на підпункт 1 пункту 11 Правил реєстрації місця проживання, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією заяви про реєстрацію місця проживання. Цього ж дня 16.03.2021 відмова була передана до Управління згідно з вимогами Закону України "Про адміністративні послуги". 18.03.2021 на секторі видачі готових документів ОСОБА_2 отримала відмову у реєстрації місця проживання. Враховуючи викладене, Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради не є суб`єктом надання адміністративних послуг з питань реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання, а отже не може бути відповідачем по даній справі (а.с. 52-54, 67-69).
03.08.2021 до суду від представника позивача надійшло клопотання про залучення до участі у справі співвідповідача Департаменту з питань реєстрації.
Ухвалою суду від 05.08.2021 клопотання представника позивача про залучення співвідповідача задоволено, залучено до участі у справі №440/4395/21 в якості співвідповідача Департамент з питань реєстрації (м. Полтава, вул. Соборності, 36, ідентифікаційний код 43156341).
20.08.2021 до суду від Департаменту з питань реєстрації надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог ОСОБА_2 заперечує. Вказує, що для реєстрації місця проживання Правила передбачають в обов`язковому порядку надання особою відповідних документів, які б підтверджували право власності на житло, в якому особа має намір зареєструватися та, відповідно, згоду всіх співвласників такого житла. До управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Департаменту з питань реєстрації позивач звернулася із заявою від 15.03.2021 про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 . До заяви позивач надала договір купівлі-продажу від 27.04.1989 на 1/2 частину житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 (реєстровий напис за номером 54 в реєстровій книзі №17 від 11.05.1999) на ім`я ОСОБА_1 , а також згоду останнього на реєстрацію позивача за вказаною адресою. Разом з тим, за інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно за будинком АДРЕСА_1 зареєстровано право спільної часткової власності по 1/2 частці за ОСОБА_1 та ОСОБА_4 . Як наслідок, Управлінням реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Департаменту з питань реєстрації з дотриманням вищевказаних норм законодавства прийнято рішення про відмову у реєстрації місця проживання позивача за адресою АДРЕСА_1 у зв`язку з недотриманням позивачем вимог пункту 18 Правил реєстрації місця проживання, а саме, надано згоду на реєстрацію місця проживання тільки одним із співвласників даного будинку, який відповідно до поданих документів має на праві приватної спільної часткової власності 1/2 частину будинку, та не надано згоду на реєстрацію місця проживання іншим співвласником 1/2 частини будинку за зазначеною адресою. Таким чином, відмова Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Департаменту з питань реєстрації є правомірною, прийнятою на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством України, а тому, не підлягає скасуванню (а.с. 106-110).
У відповіді на відзив на позовну заяву, що надійшла до суду 30.08.2021, позивач зауважує на тому, що рішенням Октябрського районного суду м. Полтави від 15.07.2019, яке набрало законної сили 15.08.2019, виділено позивачам в натурі частки із спільної часткової власності в індивідуальний об`єкт нерухомого майна у вигляді 1/2 частини будинку АДРЕСА_1 . Тобто, виходячи з положень частини 3 статті 364 Цивільного кодексу України, у разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації. Обов`язок державної реєстрації покладається на співвласника, що здійснив виділ. Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 24.01.2020 у справі №910/10987/18, державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, що унеможливлює ототожнення факту набуття права власності з фактом його державної реєстрації. При дослідженні судом обставин існування в особи права власності необхідним є перш за все встановлення підстави, на якій особа набула таке право, оскільки сама по собі державна реєстрація прав не є підставою для виникнення права власності, такої підстави закон не передбачає. Таким чином, якщо у 2019 році співвласники не провели державну реєстрацію індивідуального майна у вигляді 1/2 частини жилого будинку, то відповідно до діючого законодавства та судової практики, що регулює наведені вище правовідносини, права спільної власності між співвласниками припинено і не виникає потреби у отриманні їх згоди на реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 119-120).
Представник позивача Балабанов Г.Л. та третя особа ОСОБА_1 в судовому засіданні 14.09.2021 позовні вимоги підтримали, просили суд їх задовольнити.
Відповідачі в судове засідання 14.09.2021 явку своїх уповноважених представників не забезпечили, будучи належно повідомленими про дату, час та місце його проведення.
Департамент з питань реєстрації у відзиві на позовну заяву просив суд провести розгляд справи за відсутності представника Департаменту.
Заслухавши доводи представника позивача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до договору купівлі-продажу від 27.04.1989 ОСОБА_1 є власником 1/2 частини житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 (реєстровий напис за номером 54 в реєстровій книзі №17 від 11.05.1999) (а.с. 18-21).
Рішенням Октябрського районного суду м. Полтави від 15.07.2019 у справі №554/8964/18, яке набрало законної сили 15.08.2019, позов ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 до ОСОБА_1 , третя особа: Шевченківська районна у м. Полтаві рада про виділення в натурі частки із спільної часткової власності з об`єкта нерухомого майна та визначення порядку користування земельною ділянкою задоволено.
Виділено ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 в натурі їх частки, що належать їм на праві власності та складають в сукупності 1/2 частину житлового будинку з господарським будівлями і спорудами у окремий індивідуальний об`єкт нерухомого майна в будинку АДРЕСА_1 загальною площею 49,0 м2 житлового будинку літ. А-1, у складі приміщень (позначено у додатку № 2 зеленим кольором у висновку експертного будівельно- технічного та земельного та земельно-технічного дослідження №74 від 21.09.2018 року складеного судовим експертом Федоровим Д.Ф.):
- кухня № 1-1 пл. 5,8 м2, кімната № 1-3 пл. 14,9 м2, кімната № 1-4 пл. 7,1 м2, коридор № 1-6 пл. 3,5 м2, санвузол № 1-7 пл. 2,6 м2, сіни № 1-8 пл. 6,4 м2, кухня 1-9 пл. 8,7 м2;
- сарай літ. Е, трубопровід № 3, огорожа № 4 ворота № 5.
Після виділення в окремий індивідуальний об`єкт 1\2 частину житлового будинку з господарським будівлями і спорудами в будинку АДРЕСА_1 визнано розмір часток за кожним із співвласників, а саме: - ОСОБА_5 - 1/3 частина; - ОСОБА_7 - 1/3 частина; ОСОБА_6 - 1/3 частина.
Встановлено порядок користування земельною ділянкою площею 520 м2 за адресою: АДРЕСА_1 , виділивши у користування ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 ділянки площею 255 м2 ( позначено у додатку № 3 зеленим кольором у висновку експертного будівельно-технічного та земельного - технічного дослідження № 74 від 21.09.2018 р., складеного судовим експертом Федоровим Д.Ф.) (а.с. 9-13).
Наразі за інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно за будинком АДРЕСА_1 зареєстровано право спільної часткової власності по 1/2 частці за ОСОБА_1 та ОСОБА_4 (а.с. 112-113).
ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , який являється власником 1/2 житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , є подружжям, що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу від 09.02.1990 (а.с. 33).
15.03.2021 ОСОБА_2 звернулася до Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради із заявою про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 7-8).
До вказаної заяви ОСОБА_2 додала: - квитанцію про сплату адміністративного збору; - договір купівлі-продажу від 27.04.1989; - рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 15.07.1019 у справі №554/8964/18; згоду ОСОБА_1 на реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 , що учасниками справи не заперечується.
15.03.2021 адміністратор Управління Іващенко М.М. прийняла пакет документів для отримання адміністративної послуги "Реєстрація місця проживання" від громадянки ОСОБА_2 , зазначивши при цьому, у листі проходження адміністративної справи №181169 від 15.03.2021 про те, що поданий пакет документів є неповним (а.с. 77).
В той же день, тобто 15.03.2021 адміністратор ОСОБА_3 , керуючись вимогами пункту 2 частини 4 статті 13 Закону України "Про адміністративні послуги", передала прийнятий пакет документів до суб`єкта надання адміністративної послуги - Департаменту з питань реєстрації.
16.03.2021 Департаментом з питань реєстрації було надано відмову у реєстрації місця проживання громадянки ОСОБА_2 з посиланням на підпункт 1 пункту 11 Правил реєстрації місця проживання (особа не надала необхідних документів або інформації) (а.с. 8).
16.03.2021 відмова була передана до Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради, а 18.03.2021 на секторі видачі готових документів ОСОБА_2 отримала відмову у реєстрації місця проживання (а.с. 77).
Не погодившись з відмовою Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради від 28.03.2019 в задоволенні заяви ОСОБА_2 від 28.03.2019 про реєстрацію місця проживання, позивач звернулася до суду за цим позовом.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з наступного.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 1.1 Положення про Департамент з питань реєстрації, затвердженого рішенням двадцять восьмої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 29.11.2019 "Про внесення змін до рішення сесії Полтавської міської ради та затвердження положень", Департамент з питань реєстрації (далі також Департамент) є виконавчим органом Полтавської міської ради.
Згідно з пунктом 1.2 Положення про Департамент з питань реєстрації Департамент є органом реєстрації відповідно до Законів України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
Таким чином, повноваження виконавчого комітету Полтавської міської ради щодо здійснення реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб передано до Департаменту з питань реєстрації.
Структурним підрозділом Департаменту є, серед іншого, Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб (без статусу юридичної особи), до функцій якого належить: реєстрація, зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи на території м. Полтави; ведення реєстраційного обліку та звітності; ведення картотек; ведення реєстру територіальної громади; видача довідок про реєстрацію місця проживання; надання відповідей на запити; надання інформації по рішеннях суду; отримання та розгляд звернень громадян у порядку, визначеному Законом України "Про звернення громадян".
Згідно з положеннями статті 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
У разі подання заяви представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі).
Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
Повноваження органів реєстрації та державних органів у сфері реєстрації фізичних осіб визначені у статті 11 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
Механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання перебування фізичних осіб в Україні, а також форми необхідних для цього документів визначають Правила реєстрації місця проживання, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207.
Відповідно до пункту 18 зазначених Правил для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:
1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;
2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;
3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);
4) документи, що підтверджують: право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім`ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників); право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах); проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);
5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами).
Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
У разі перебування житла в іпотеці, довірчій власності як способу забезпечення виконання зобов`язань для реєстрації місця проживання особи додатково подається письмова згода відповідного іпотекодержателя або довірчого власника.
Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання особи інші документи.
Як слідує з матеріалів справи, відповідно до договору купівлі-продажу від 27.04.1989 ОСОБА_1 є власником 1/2 частини житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 (реєстровий напис за номером 54 в реєстровій книзі №17 від 11.05.1999) (а.с. 18-21).
15.03.2021 ОСОБА_2 (дружина ОСОБА_1 ) звернулася до Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради із заявою про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , до якої додала: - квитанцію про сплату адміністративного збору; - договір купівлі-продажу від 27.04.1989; - рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 15.07.1019 у справі №554/8964/18; згоду ОСОБА_1 на реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 (а.с. 7-8).
Суд зауважує, що рішенням Октябрського районного суду м. Полтави від 15.07.2019 у справі №554/8964/18, яке набрало законної сили 15.08.2019, позов ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 до ОСОБА_1 , третя особа: Шевченківська районна у м. Полтаві рада про виділення в натурі частки із спільної часткової власності з об`єкта нерухомого майна та визначення порядку користування земельною ділянкою задоволено.
Виділено ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 в натурі їх частки, що належать їм на праві власності та складають в сукупності 1/2 частину житлового будинку з господарським будівлями і спорудами у окремий індивідуальний об`єкт нерухомого майна в будинку АДРЕСА_1 загальною площею 49,0 м2 житлового будинку літ. А-1, у складі приміщень (позначено у додатку № 2 зеленим кольором у висновку експертного будівельно- технічного та земельного та земельно-технічного дослідження №74 від 21.09.2018 року складеного судовим експертом Федоровим Д.Ф.):
- кухня № 1-1 пл. 5,8 м2, кімната № 1-3 пл. 14,9 м2, кімната № 1-4 пл. 7,1 м2, коридор № 1-6 пл. 3,5 м2, санвузол № 1-7 пл. 2,6 м2, сіни № 1-8 пл. 6,4 м2, кухня 1-9 пл. 8,7 м2;
- сарай літ. Е, трубопровід № 3, огорожа № 4 ворота № 5.
Після виділення в окремий індивідуальний об`єкт 1\2 частину житлового будинку з господарським будівлями і спорудами в будинку АДРЕСА_1 визнано розмір часток за кожним із співвласників, а саме: - ОСОБА_5 - 1/3 частина; - ОСОБА_7 - 1/3 частина; ОСОБА_6 - 1/3 частина.
Встановлено порядок користування земельною ділянкою площею 520 м2 за адресою: АДРЕСА_1 , виділивши у користування ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 ділянки площею 255 м2 ( позначено у додатку № 3 зеленим кольором у висновку експертного будівельно-технічного та земельного - технічного дослідження № 74 від 21.09.2018 р., складеного судовим експертом Федоровим Д.Ф.) (а.с. 9-13).
За приписами частин 1-3 статті 364 Цивільного кодексу України співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності.
Якщо виділ у натурі частки із спільного майна не допускається згідно із законом або є неможливим (частина друга статті 183 цього Кодексу), співвласник, який бажає виділу, має право на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки. Компенсація співвласникові може бути надана лише за його згодою. Право на частку у праві спільної часткової власності у співвласника, який отримав таку компенсацію, припиняється з дня її отримання.
У разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації.
Тобто, виходячи з положень частини 3 статті 364 Цивільного кодексу України, у разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 24.01.2020 у справі №910/10987/18, державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, що унеможливлює ототожнення факту набуття права власності з фактом його державної реєстрації. При дослідженні судом обставин існування в особи права власності необхідним є перш за все встановлення підстави, на якій особа набула таке право, оскільки сама по собі державна реєстрація прав не є підставою для виникнення права власності, такої підстави закон не передбачає. Подібний висновок викладений в постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.03.2019 у справі №911/3594/17.
За викладених обставин, суд вважає, що якщо у 2019 році співвласники будинку за адресою: АДРЕСА_1 , хоч і не провели державну реєстрацію індивідуального майна у вигляді 1/2 частини житлового будинку, однак відповідно до діючого законодавства та судової практики, що регулює наведені вище правовідносини, право спільної часткової власності між співвласниками припинено і не виникає потреби у отриманні, крім ОСОБА_1 , згоди інших співвласників на реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 .
Отже, відмовляючи ОСОБА_2 у реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Департаменту з питань реєстрації діяло неправомірно, не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, передбачений законодавством України, а тому рішення про відмову підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Резюмуючи викладене, суд доходить висновків про обґрунтованість та необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_2 шляхом визнання протиправним та скасування рішення Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Департаменту з питань реєстрації про відмову у реєстрації місця проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 від 16.03.2021, а також зобов`язання Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Департаменту з питань реєстрації зареєструвати місце проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 .
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач при зверненні до суду сплатила судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Таким чином, при задоволенні позову позивача суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту з питань реєстрації на користь ОСОБА_2 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради (вул. Соборності, 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 39779718), Департаменту з питань реєстрації (вул. Соборності, 36, м. Полтава, 36000, ідентифікаційний код 43156341), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) про визнання відмови неправомірною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Департаменту з питань реєстрації про відмову у реєстрації місця проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 від 16.03.2021.
Зобов`язати Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Департаменту з питань реєстрації зареєструвати місце проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту з питань реєстрації на користь ОСОБА_2 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень нуль копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 20 вересня 2021 року.
Суддя О.В. Гіглава