Рішення № 99756325, 21.09.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2021
Номер справи
400/5478/21
Номер документу
99756325
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

21 вересня 2021 р. № 400/5478/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенка В.В. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідача:Очаківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), вул. Торгова, 23, корп. А,Очаків,Миколаївська область,57508, про:визнання протиправним та скасування рішення від 03.06.21 р. № 137/130-79, зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом до Очаківського міськрайонного відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) з вимогами визнати протиправним та скасувати рішення відповідача у формі листа від 03.06.2021 №137/130-79, про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану запису №110 від 21.09.2013 про шлюб між позивачкою та ОСОБА_2 ; зобов`язати Очаківський міськрайонний відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести зміни до актового запису №110 від 21.09.2013 року про шлюб між позивачкою та ОСОБА_2 і зазначити національність дружини «німка».

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтувала тим, що її батько ОСОБА_3 за національністю є німцем. Також, німцями були дід та баба позивачки. Позивачка вважає себе німкою за походженням, позиціонує себе як німка, вчить німецьку мову, культуру, має довготривалі та глибокі культурні та родинні зв`язки з цією нацією. В квітні 2021 року, позивачка закінчила курси німецької мови та володіє нею на рівні В1.

В теперішній час позивачка має намір відновити та підтвердити свою дійсну національність, як це передбачено ст.11 Закону України «Про національні меншини в Україні». З цією метою позивачка звернулась до відповідача з заявою про внесення змін до актового запису про шлюб №110 від 21.09.2013, зазначивши національність «німка», але відповідач відмовив у цьому, пославшись на те, що форма бланку не містить графи «національність».

Позивачка вважає зазначену відмову протиправною, посилаючись на ст. 11 Закону України «Про національні меншини в України», а також ст.ст.22, 300 Цивільного кодексу України.

Відповідач надіслав відзив, в якому просив в задоволенні позову відмовити. Свою позицію аргументував тим, що чинним законодавством України не передбачено зазначення в актових записах цивільного стану та свідоцтвах національність батьків дитини чи осіб, що вступають у шлюб. Тим самим забезпечується рівність усіх незалежно від національності чи етнічного походження, а також право особи вільно обирати та відновлювати національність, як це передбачено ст.11 Закону України «Про національні меншини». Відмова від фіксації національності в офіційних документах, що посвідчує особу, та актових записах цивільного стану і відповідних свідоцтвах повністю відповідає ст.24 Конституції України, яка гарантує рівність громадян, зокрема, незалежно від етнічного походження. Національна належність особи, таким чином, є актом її особистого самовизначення і жодним чином не впливає на публічно-правові відносини такої особи з державою.

Суд розглянув справу 21.09.2021 без проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами, відповідно до регламенту визначеному в ухвалі про відкриття провадження від 19.07.2021.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

21.09.2013 Відділом державної реєстрації активі цивільного стану реєстраційної служби Очаківського міськрайонного управління юстиції у Миколаївській області зареєстровано шлюб між громадянином України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та громадянкою України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що складено відповідний актовий запис №10.

В зазначеному актовому записі відсутні відомості про національності кожного з членів подружжя.

В травні 2021 року, ОСОБА_1 звернулась до Очаківського міськрайонного відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) з проханням внести зміни до актового запису про шлюб від 21.09.2013 №110, зазначивши там її національність «німка».

03.06.2021 Очаківський міськрайонний відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) листом за №137/130-79, відмовив ОСОБА_1 у внесенні змін до актового запису, з тих підстав, форма бланку актового запису про шлюб не містить графу «національність».

Відповідно до ст.11 Закону України «Про національні меншини в України» Громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.

Відповідно до ст.22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

Відповідно ч.1 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачена можливість повторної видачі свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану у разі внесення змін до актового запису.

Відповідно до п.1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затвердженні наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.11 внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Відповідно до 2.13. Правил, окрім іншого, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є:

2.13.1 рішення суду про установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

2.13.2 постанова адміністративного суду.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.11.2018 по адміністративній справі № 425/2737/17 викладено правова позиція, що у справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану, зокрема і факт реальної дати народження особи.

В подальшому зазначена позиція була підтримана у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.01.2019 у справі №807/45/17, від 11.09.2019 у справі № 810/2732/18 та багатьох інших.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За таких обставин, суд розглядає позовні вимоги лише в межах визначених постановою Великої Палати Верховного Суду, а саме з критеріїв правомірності/протиправності дії відповідача щодо відмови у внесенні змін до актового запису.

На переконання суду, підставами для внесення змін до актового запису про реєстрацію шлюбу, є встановлення помилковості внесених відомостей, на підставі інших актових записів, що передувало спірному актовому запису.

У цьому випадку, таких було.

Відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, які затверджені наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000, відомості про національність наречених, взагалі не фіксуються та не вносяться до актового запису про реєстрацію шлюбу.

За таких обставин, відповідач не припустився помилки під час виконання актового запису №110 від 21.09.2013.

За відсутності помилок у актовому запису, у відповідача відсутній обов`язок внести до нього зміни.

Питання самоідентифікації позивачки за певною національністю лежить за межами спору між нею до відповідачем, та повинно вирішуватися у інший спосіб, ніж внесенням не передбачених законодавством записів до актового запису про реєстрацію шлюбу.

Підстав для задоволення позову не вбачається.

В позові відмовити повністю.

Судові витрати покласти на позивачку.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Очаківського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Торгова, 23, корп. А,Очаків,Миколаївська область,57508, 33143598) відмовити.

2. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко