Ухвала суду № 99752002, 20.09.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2021
Номер справи
360/4995/21
Номер документу
99752002
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

20 вересня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/4995/21 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., перевіривши позовну заяву і додані до неї матеріалами Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (вул. Ярослава Мудрого, буд. 16, м. Харків, 61002) до Громадської організації «Луганський округ донських козаків» (вул. Декабристів, буд. 46-А, м. Луганськ, 91000) про заборону діяльності шляхом примусового розпуску громадської організації,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 15 вересня 2021 року звернулось Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків) з позовом до Громадської організації «Луганський округ донських козаків», в якому просить:

- заборонити діяльність Громадської організації «Луганський округ донських козаків» шляхом її припинення;

- призначити комісію з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановити порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється;

- зобов`язати комісію з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію) провести припинення (ліквідацію) у порядку та строки, визначені Цивільним кодексом України.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях листом № 78/3/5-8061 від 02.07.2021 звернулось до Міністерства юстиції України з проханням ініціювати процедуру заборони діяльності Громадської організації «Луганський округ донських козаків».

Станом на теперішній час у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (далі — Єдиний державний реєстр) зареєстрована Громадська організації «Луганський округ донських козаків». Місце знаходження ГО “ЛОДК”: Україна, 91021, Луганська область, м. Луганськ, вулиця Декабристів, будинок 46А. За даними Єдиного державного реєстру керівником ГО “ЛОДК” визначено Рубан Леоніда Олександровича. Місце знаходження реєстраційної справи — Луганське міське управління юстиції. Дата запису в Єдиному державному реєстрі зазначеної організації 28.01.2010, номер запису 13821020000016990.

На виконання наказу Міністерства юстиції України № 246/7 від 25.11.2014 “Про переміщення органів та установ юстиції Луганської області” Головним територіальним управлінням юстиції у Луганській області були здійснені заходи по переміщенню територіальних органів та установ юстиції Луганської області, на територію, на якій органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Але здійснити заходи щодо переміщення реєстраційних справ громадських формувань у паперовій формі, у тому числі і реєстраційної справи громадської організації “Луганський округ донських козаків” було не можливо.

На виконання наказу Міністерства юстиції України № 3173/5 від 16.10.2019 “Про утворення міжрегіональних територіальних органів Міністерства юстиції України” було ліквідовано Головне територіальне управління юстиції у Луганській області та утворено Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків). З огляду на викладене у Східному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції (м. Харків) відсутня на зберіганні реєстраційна справа ГО “ЛОДК”.

З матеріалів, які надійшли від Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях вбачається, що ГО “ЛОДК” здійснює свою діяльність із порушенням чинного законодавства України, а сама діяльність організації не відповідає заявленій меті. Наявні у Служби безпеки України дані свідчать, що спецслужбами, урядовими та недержавними структурами Російської Федерації, окрім відкритої прямої агресії на Сході України, використовуються інструменти так званої “м`якої сили” у вигляді наявного потенціалу проросійської спрямованості.

За даними Служби безпеки України встановлено, що з використанням легалізованих громадсько-політичних об`єднань, науково-експортного, освітянського середовища, інших інформаційних майданчиків формуються механізми впливу на громадську думку з метою дестабілізації ситуації в нашій державі. Окремі ознаки вищезазначеного спостерігаються в діяльності громадської організації “Луганський округ донських козаків”.

Керівником ГО “ЛОДК”, за наявними даними зазначено ОСОБА_1 , однак за даними Служби безпеки України зазначений громадянин помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території Луганської області. Після проведення сходу юртових отаманів 14.05.2016 керівником ГО “ЛОДК” було обрано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Сабівка, Слов`яносербського району Луганської області.

За даними Служби безпеки України ОСОБА_2 один з найактивніших громадських діячів проросійського спрямування, який за завданням російських кураторів організовує та координує антиукраїнську діяльність (акції, зібрання та ін.) на тимчасово окупованій території Луганської області. ОСОБА_2 є активним прибічником ідеї так званого “руського миру” при главі ЛНР “Громадської палати”.

Крім того члени ГО “ЛОДК” є активними учасниками пропаганди поширення “руського миру” та так званої “єдності слов`янських народів”, передбачаючи об`єднання та входження усіх національних радянських республік до складу Російської Федерації. Окремі представники вказаної організації з весни 2014 року по теперішній час беруть безпосередню участь у бойових діях проти сил ООС на боці терористичних угруповань ЛНР, ДНР.

В час збройної агресії Російської Федерації проти України, що затверджується постановою Верховної Ради України від 27.01.2015 № 129-УІІІ “Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об`єднаних Націй, Європейського парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації агресором”, постановою Верховної Ради України від 27.04.2015 № 337-УІІІ “Про заяву Верховної Ради України “Про відсіч збройної агресії Російської Федерації та подолання її наслідків”, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1275-р “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України”, дії ГО “ЛОДК” можуть розцінюватися як такі, що спрямовані на порушення суверенітету та територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, носять виключно деструктивний характер, підсилюють інформаційний простір, спрямований проти інтересів України, створюють підґрунтя для вчинення радикальних дій щодо порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки.

З огляду на викладене, можна зробити висновок, що у діяльності ГО “ЛОДК” (ЄДРПОУ 36901691) вбачаються ознаки порушень норм діючого законодавства України.

Керівники та члени зазначеного об`єднання з метою посилення проросійських настроїв серед населення України проводять активну антиукраїнську інформаційно-пропагандистську діяльність шляхом поширення певних стереотипів щодо взаємовідносин між Україною і Російською Федерацією, підтримують терористичну діяльність, та безпосередньо входять до складу бандитських угруповань ЛНР, ДНР.

З огляду на вищевикладене, можна зробити висновок, що у діяльності ГО “ЛОДК” вбачаються протиправні дії, які порушують вимоги статей 36, 37 Конституції України, статті 4 Закону України “Про громадські об`єднання”, що є підставою для заборони вказаного громадського об`єднання шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

Нормою ч. 3 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності;5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

За результатами дослідження змісту поданого позову та доданих до нього матеріалів суд дійшов до висновку, що вказана позовна заява відповідає вимогам, встановленим ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 4, ст. 5, ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України позов належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Позовна заява підсудна Луганському окружному адміністративному суду згідно ст.ст. 20, 22, 25 Кодексу адміністративного судочинства України.

Підстави для повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі відсутні.

З урахуванням норм ст.ст. 12, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд дійшов висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Позивачем як третю особу, яка не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, зазначено Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях.

Відповідно до частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

При вирішенні питання про залучення до участі у справі третьої особи суд має з`ясувати, чи буде у зв`язку з прийняттям судового рішення з даної справи таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов`язки, або змінено її наявні права та/або обов`язки, або позбавлено певних прав та/або обов`язків у майбутньому.

Враховуючи приписи статті 49 КАС України та предмет спору, суд вважає, що у зв`язку з прийняттям судового рішення в даній справі Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях не буде наділено новими правами чи покладено на них нові обов`язки, або змінено їх наявні права та/або обов`язки, або позбавлено певних прав та/або обов`язків у майбутньому, що, в свою чергу, свідчить про відсутність правових підстав для залучення такої особи до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.

Керуючись ст.ст. 12, 159 - 161, 171, 243, 248, 257, 258, 260, 261, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відкрити провадження у справі за адміністративним позовом Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) до Громадської організації «Луганський округ донських козаків» про заборону діяльності шляхом примусового розпуску громадської організації.

Справа буде розглядатись за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Зобов`язати відповідача протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Роз`яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Запропонувати:

- позивачу подати до суду відповідь на відзив протягом п`яти днів з дня отримання копії відзиву та доданих до нього документів разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) відповідачу копії відповіді на відзив та доданих до неї документів;

- відповідачу подати до суду заперечення протягом трьох днів з дня отримання відповіді на відзив та доданих до неї документів разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії заперечення та доданих до них документів.

Справа розглядатиметься суддею Тихоновим І.В. одноособово.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов`язки, встановлені статтями 44, 47 КАС України.

Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі «Електронний суд» для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:

- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;

- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.

СуддяІ.В. Тихонов