
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 вересня 2021 р. Справа№200/7952/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного місця проживання/перебування: АДРЕСА_2 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 41325231, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Свободи, 5) про визнання протиправними дій суб`єкта владних повноважень протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, в якій просила:
- визнати протиправними дії відповідача про припинення нарахування і виплати щомісячних страхових виплат після рішення від 22.01.2021 року Донецького окружного адміністративного суду від 22.01.2021 року, залишеним без змін апеляційним судом у справі №200/9836/20-а;
- скасувати рішення відповідача про припинення щомісячних страхових виплат після виплати заборгованості по рішенню суду;
- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити заборгованість по щомісячним страховим виплатам за той період, за який вони раніше позивачу не виплачувались.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку у Бахмутському міському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області як внутрішньо переміщена особа.
Позивачем в судовому порядку були оскаржені протиправні дії відповідача щодо не виплати щомісячних страхових виплат з 01.09.2016 року.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22.01.2021 року у справі №200/9836/-а, зокрема, зобов`язано Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області поновити нарахування та виплату щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 01.09.2016.
Заборгованість за рішенням суду була виплачена позивачу у травні 2021 року, проте позивачу не відомий період, за який була стягнута вказана заборгованість.
На даний час щомісячні страхові виплати позивачу не виплачуються, проте інформація щодо періоду та суми виплати відповідних нарахувань у позивача відсутня.
У зв`язку з вищевикладеним, позивач вважає дії відповідача щодо невиплати щомісячних страхових виплат протиправними та такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.06.2021 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02.07.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представник відповідача до суду надав відзив проти адміністративного позову. У відзиві відповідач зазначив, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.01.2021 року по справі №200/9836/20-а Краматорським міським відділенням постановою від 20.04.2021 року №0526/22524/13213.2/10 призначено ОСОБА_1 доплату за період з вересня 2016 року по січень 2021 року на загальну суму 231 567,13 грн., яку сплачено 05.05.2021 року згідно платіжного доручення №2344 від 30.04.2021 року.
Постановою Краматорського міського відділення від 21.04.2021 року №0526/13213.2/13213.2/12 позивачу затримано виплату щомісячних страхових виплат на підставі ч. 2 ст. 16 Закону України №1105 та п. 3.1 постанови правління Фонду соціального страхування України від 12.12.2018 року №27 з 01.02.2021 року.
Відповідач зазначив, що будь-які документи щодо поновлення раніше призначених щомісячних страхових виплат до будь-якого Фонду ОСОБА_1 не надавались.
Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 263 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України, перебуває на обліку Фонду соціального страхування з 28.12.2009 року, має зареєстрований страховий випадок втрата годувальника.
На звернення позивача від 05.04.2021 року щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/986/20-а листом за №К-01-04/19-248 від 19.04.2021 року Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області повідомило, що у квітні 2021 року кошти на виконання вищевказаного рішення замовлені управлінням у виконавчій дирекції Фонду соціального страхування України.
Постановою Краматорського міського відділення Управління ВД Фонду соціального страхування України у Донецькій області Фонду соціального страхування України від 20.04.2021 року №0526/22524/13213.2/10 позивачу призначено доплату страхових виплат за період з вересня 2016 року по січень 2021 року включно.
Постановою Краматорського міського відділення Управління ВД Фонду соціального страхування України у Донецькій області Фонду соціального страхування України від 21.04.2021 року 30526/13213.2/1323.2/12 позивачу затримано щомісячні страхові виплати з 01.02.2021 року на підставі ч. 2 ст. 16 ЗУ «Про загальнообов`язкове соціальне страхування», п. 3.1 постанови правління Фонду №27 від 12.12.2018 року.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначені Законом України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 1105-XIV).
Стаття 36 Закону № 1105-XIV визначає, що страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Стаття 41 даного Закону визначає, що у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина померлого, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після його смерті.
Згідно частини 8 цієї статті у разі смерті потерпілого суми страхових виплат особам, які мають на це право, визначаються із середньомісячного заробітку потерпілого за вирахуванням частки, яка припадала на потерпілого та працездатних осіб, що перебували на його утриманні, але не мали права на ці виплати.
Відповідно до п. 2 ч.1 статті 47 Закону № 1105-XIV страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду потерпілому - особам, які мають право на виплати у зв`язку зі смертю годувальника, - з дня смерті потерпілого, але не раніше дня виникнення права на виплати.
Частиною 5 статті 47 Закону № 1105-XIV визначено, що страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв`язку із страховим випадком, а фінансування додаткових витрат згідно з цим Законом - протягом строку, на який визначено потребу в них.
Пунктом 3.3 Положення про організацію, забезпечення та фінансування необхідних видів догляду за потерпілими внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03 листопада 2011 року № 41, визначено, що виплати на усі види догляду здійснюються у поточному місяці за минулий місяць.
Відповідно до ч. 7 ст. 47 Закону № 1105-XIV, якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв`язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України Про оплату праці.
Згідно зі ст. 46 вказаного Закону страхові виплати і надання соціальних послуг припиняються:
1) на весь час проживання потерпілого за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;
2) на весь час, протягом якого потерпілий перебуває на державному утриманні, за умови, що частка виплати, яка перевищує вартість такого утримання, надається особам, які перебувають на утриманні потерпілого;
3) якщо з`ясувалося, що виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості. Сума витрат на страхові виплати, отримані застрахованим, стягується в судовому порядку;
4) якщо страховий випадок настав внаслідок навмисного наміру заподіяння собі травми;
5) якщо потерпілий ухиляється від медичної чи професійної реабілітації або не виконує правил, пов`язаних з установленням чи переглядом обставин страхового випадку, або порушує правила поведінки та встановлений для нього режим, що перешкоджає одужанню;
6) в інших випадках, передбачених законодавством.
Судом встановлено, що постановою Краматорського міського відділення Управління ВД Фонду соціального страхування України у Донецькій області Фонду соціального страхування України від 21.04.2021 року №0526/13213.2/13213.2/12 ОСОБА_1 затримано щомісячні страхові виплати на підставі ч. 2 ст. 16 Закону України №1105 та п. 3.1 постанови правління Фонду соціального страхування України від 12.12.2018 року №27.
Суд наголошує, що за приписами частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Однак з постанови від 21.04.2021 року №0526/13213.2/13213.2/12 взагалі не вбачаються ні фактичні підстави її прийняття, ні правове обґрунтування прийнятого рішення.
Так, припинення страхових виплат визначено статтею 46 Закону № 1105-XIV і містить шість окремих підстав для такого припинення. Відповідач хоча і посилається на дану норму, конкретну підставу припинення виплати не визначає. До того ж вказана постанова визначає не припинення, а затримання виплати.
В свою чергу затримання виплати визначено статтею 44 Закону № 1105-XIV, а саме - Фонд може затримати страхові виплати до з`ясування підстав для виплат, якщо документи про нещасний випадок оформлені з порушенням установлених вимог.
Однак таких обставин в даній справі не встановлено, право позивача на отримання страхових виплат не заперечується відповідачем.
В постанові в якості підстави затримання виплати відповідач вказує ч. 2 ст. 16 Закону України №1105, яка визначає обов`язки застрахованої особи. Але відповідачем не конкретизовано, який саме обов`язок порушила ОСОБА_1 . Крім того дана норма не визначає права установи фонди на затримання виплат у разі порушення будь-якого з цих обов`язків.
Також відповідач посилається на п. 3.1 Постанови правління Фонду соціального страхування України від 12.12.2018 року №27, яким встановлено: внутрішньо переміщені особи мають право на продовження раніше призначених страхових виплат у робочому органі виконавчої дирекції Фонду або його відділенні за фактичним місцем проживання (перебування).
Для продовження раніше призначених страхових виплат внутрішньо переміщена особа подає такі документи: заяву; копію довідки про взяття на облік; рішення Комісії (у разі наявності на момент подачі документів); копію паспорта або документа, що посвідчує особу;
копію реєстраційного номера облікової картки платника податків або паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті).
З цього приводу суд наголошує, що продовження раніше призначених страхових виплат вже відбулось на підставі рішення суду.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22.01.2021 року у справі №200/9836/20-а зобов`язано Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області поновити нарахування та виплату щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 01.09.2016. Рішення набрало законної сили 31.03.2021 року у відповідності до постанови Першого апеляційного адміністративного суду.
Суд звертає увагу, що наведеними судовим рішеннями не визначено зобов`язання нарахувати та виплатити страхові виплати позивачу за конкретний період (як вчинив відповідач), а зобов`язано Управління поновити виплату без обмеження будь-яким строком. При цьому судами першої та апеляційної інстанції вказано на порушення права позивача на отримання соціального забезпечення та вчинення відповідачем відносно нього дискримінаційних дій.
За приписами частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Приймаючи постанову від 21.04.2021 року відповідач фактично звузив права позивача на отримання страхових виплат та зробив їх реалізацію залежною від певних обставин.
З огляду на викладене суд вважає необхідним скасувати постанову, якою Краматорське міське відділення Управління ВД Фонду соціального страхування України у Донецькій області затримало позивачу належні йому страхові виплати.
Суд вважає належним та достатнім такий спосіб захисту порушеного права позивача, оскільки з матеріалів справи не встановлені будь-які інші дії відповідача по припиненню нарахування та виплати страхових виплат, крім прийняття вказаної постанови, отже у визнанні протиправними дій слід відмовити.
В силу приписів закону та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.01.2021 року у справі №200/9836/20-а відповідач протиправно не виплачував належну ОСОБА_1 щомісячну грошову допомогу у разі втрати годувальника в розмірі 5366,41 грн.
Таким чином, з урахуванням викладеного та з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень суд вважає за необхідне зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області нарахувати та виплатити заборгованість по щомісячним страховим виплатам позивачу з 01.02.2021.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом подання звіту, то суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може під час прийняття постанови у справі. Тобто, питання щодо зобов`язання відповідача подати такий звіт вирішується судом під час постановлення судового рішення.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Водночас, встановлення строку на подачу звіту про виконання судового рішення є правом суду, який ухвалив судове рішення, а не його обов`язком.
Поряд із цим суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконання зазначеного рішення.
Таким чином, позов ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправними дій суб`єкта владних повноважень протиправними, зобов`язання вчинити певні дії підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При зверненні з позовом позивач сплатив судовий збір в сумі 908,00 грн. Суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 605,33 грн.
Керуючись ст. ст. 139, 244-250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного місця проживання/перебування: АДРЕСА_2 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 41325231, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Свободи, 5) про визнання протиправними дій суб`єкта владних повноважень протиправними, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Скасувати постанову Краматорського міського відділення Управління ВД Фонду соціального страхування України у Донецькій області Фонду соціального страхування України від 21.04.2021 року №0526/13213.2/13213.2/12 про затримання ОСОБА_1 щомісячних страхових виплат, яка має на неї право у разі смерті потерпілого.
Зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячні страхові виплати з 01.02.2021.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 41325231, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Свободи, 5) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного місця проживання/перебування: АДРЕСА_2 ) судовий збір у розмірі 605,33 грн.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.П. Бабаш