Рішення № 99749218, 20.09.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2021
Номер справи
160/13609/21
Номер документу
99749218
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2021 рокуСправа № 160/13609/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 10.08.2021 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:

- визнання протиправним рішення Відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 25.02.2021 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах згідно підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з дня звернення за призначенням пенсії – 15.02.2021, з урахуванням всіх записів у трудовій книжці НОМЕР_1 , заповненої 04.07.1986, на ім`я ОСОБА_1 : періоду навчання в учбовому закладі з 01.09.1981 по 16.07.1984, служби в армії в період з 06.05.1984 по 30.05.1986, періодів роботи 07.07.1986-12.01.1987, 24.01.1987-11.08.1987, 07.03.1987-01.02.1988 до страхового стажу, а роботу на підприємстві Марганецький державний гірничо-збагачувальний комбінат електрозварника в період з 14.12.1992-15.05.1998 – до пільгового стажу.

2. Ухвалою суду від 16.08.2021 прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідачу надано строк для подання відзиву та витребуваних доказів.

3. 31.08.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з доказом його направлення позивачу, витребуваних судом доказів не надано.

4. 16.09.2021 засобами поштового зв`язку від позивача надійшла відповідь на відзив з доказом її направлення відповідачу.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

5. Позивачу відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах згідно пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та не зараховано період навчання в учбовому закладі, службу в армії, періоди роботи з 07.07.1986 по 12.1.1987, з 24.01.1987 по 11.08.1987, з 07.03.1987 по 01.02.1988 до страхового стажу, роботу на підприємстві за Списком № 2 у період з 14.12.1992 по 15.05.1998 до пільгового стажу.

6. Згідно записів у трудовій книжці та диплому про навчання страховий стаж позивача становить більше 30 років, з яких на роботах по Списку № 2 більше 13 років, а тому позивач має право на пенсію на пільгових умовах.

7. Рішення відповідача від 25.02.2021 про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах є протиправним.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

8. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що відповідно до наданих документів позивача загальний його страховий стаж склав 23 роки 5 місяців 7 днів (з 28 років необхідних), стаж роботи по Списку № 2 – 5 років 1 місяць 6 днів (з 12 років 6 місяців необхідних).

9. Станом на сьогодні додаткових документів надано не було, тому відсутні законні підстави призначити пенсію на пільгових умовах за Списком № 2.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

10. 15.02.2021 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Відділу обслуговування громадян № 21 (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком.

11. До заяви позивачем додано: військовий квиток НОМЕР_2 ; диплом про навчання НОМЕР_3 ; довідку із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення; довідку про відкритий рахунок в банку; довідку про заробітну плату за період страхового сажу до 01.07.2000 від 28.01.2021 № Р-79; довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; документи про стаж, що визначені «Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 від 14.01.2021 № 359/31; довідку від 18.01.2021 № Р-80; паспорт НОМЕР_4 ; трудову книжку НОМЕР_5 ; інші документи: копії наказів, копії атестації робочих місць, копії особових карток, реорганізація, право підпису, пам`ятка.

12. Заяву та документи прийнято 15.02.2021 і зареєстровано за № 410.

13. Розглянувши заяву позивача від 15.02.2021 про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Відділом призначення пенсій управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області прийнято рішення, оформлене листом від 25.02.2021 № 0400-010301-8/28285 «Про відмову в призначені пенсії», в якому, зокрема, зазначено:

- за наданими Вами документами загальний страховий стаж складає 23 роки 5 місяців 7 днів, стаж роботи по Списку № 2 складає 5 років 1 місяць 6 днів;

- одночасно повідомляємо, що до пільгового стажу не зараховано період з 14.12.1992 по 15.05.1998, у зв`язку з відсутністю даних про атестацію посади «електрогазозварник»;

- додатково повідомляємо, що до страхового стажу не зараховано періоди роботи з 07.07.1986 по 12.01.1987, з 24.01.1987 по 11.08.1987, з 07.03.1987 по 01.02.1988, оскільки титульна сторінка трудової книжки заповнена з порушенням вимог «Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях» від 29.07.1993 № 58 (зі змінами);

- також, до стажу не враховано період військової служби, оскільки у військовому квитку наявне дописування дати призову на військову службу іншим чорнилом, та часу навчання, оскільки в дипломі відсутнє повне зазначення по батькові.

обставини, встановлені щодо спірних періодів роботи

14. З трудової книжки НОМЕР_5 вбачається, що позивач:

- у період з 07.07.1986 по 12.01.1987 працював слюсарем-ремонтником 3 розряду РМО (записи №№ 3, 4);

- у період з 24.01.1987 по 11.02.1987 працював тимчасово бетонником 2 розряду на дільниці № 1 Будівельного управління № 5 Тресту «Марганецьрудбуд» Комбінату «Дніпрометалургбуд»;

- запис № 7: 04.03.1987 прийнятий слюсарем-ремонтником по 3 тарифному розряду;

- запис № 8: 01.05.1987 переведений помічником машиніста електровоза;

- запис № 9: 01.02.1988 звільнений за власним бажанням стаття 38 КЗпП УРСР;

- у період з 14.12.1992 по 15.05.1998 працював електрогазозварником у Басанському кар`єрі.

15. У довідці про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 14.01.2021 № 359/31, зокрема, зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працював повний робочий день на Басанському кар`єрі, на Грушевській збагачувальній фабриці АТ «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат»:

- за період з 14.12.1992 по 10.03.1994 (01 рік 02 місяці 28 днів) виконував ручне дугове зварювання та різання металоконструкцій в кар`єрі за професією, посадою електрогазозварником, що передбачена Списком № 2 розділ ХХХІІІ код КП 23200000-19756. Підстава: постанова Кабінету СРСР від 26.01.1991 № 10;

- за період з 11.03.1994 по 15.05.1998 (04 роки 02 місяці 05 днів) виконував ручне дугове зварювання та різання металоконструкцій в кар`єрі за професією, посадою електрогазозварником, що передбачена Списком № 2 розділ ХХХІІІ код КП 23200000-19756. Підстава: постанова Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162;

- робоче місце атестовано: наказ від 03.10.1994 № 356.

обставини, встановлені щодо періоду навчання та служби в армії

16. З трудової книжки НОМЕР_5 вбачається, що позивач у період:

- з 01.09.1981 по 16.07.1984 перебував на навчанні у Дніпропетровському ТУ № 12 (запис № 1);

- з 06.05.1984 по 06.05.1986 проходив службу у Радянській Армії, військовий квиток НОМЕР_2 (запис № 2).

17. Диплом НОМЕР_3 видано українською мовою: « ОСОБА_1 », російською мовою « ОСОБА_2 » в тому, що він 01.09.1981 вступив до технічного училища № 12 м. Дніпропетровська і 16.07.1984 закінчив повний курс середнього професійно-технічного училища за професією помічник машиніста електровоза і здобув загальну середню освіту. Рішенням екзаменаційної комісії присвоєно кваліфікацію помічник машиніста електровоза.

18. Час проходження служби у Радянській Армії у період з 06.05.1984 по 30.05.1986 підтверджується військовим квитком НОМЕР_2 .

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

норми Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV) та «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07.07.2014) (далі - Порядок № 22-1) у редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин

19. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

20. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

21. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

22. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.

23. Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

24. Згідно із частиною першою статті 24 Закону № 1058-ІV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

25. За приписами статті 26 Закону № 1058-ІV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років.

26. За правилами статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

27. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).

28. Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

29. Відповідно до підпункту другого частини другої статті 114 Закону № 1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

30. Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

31. За приписами частин 5, 6 статті 114 Закону № 1058-ІV:

- у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах;

- контроль за правильністю застосування списків на пільгове пенсійне забезпечення і якістю проведення атестації робочих місць на підприємствах та в організаціях, підготовка пропозицій щодо вдосконалення таких списків покладаються на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

32. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07.07.2014) (далі - Порядок № 22-1).

33. Пунктом 4.1. Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

34. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності);

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

35. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2. цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

36. Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (пункт 4.3 Порядку № 22-1).

щодо оформлення записів у трудовій книжці

37. Відповідно до «Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 № 162 (яка діяла у спірні періоди):

- трудова книжка є основним документом про трудову діяльність робітників і службовців;

- трудові книжки ведуться на всіх робітників і службовців державних, кооперативних і громадських підприємств, установ і організацій *, які працювали понад 5 днів, в тому числі на сезонних і тимчасових працівників, а також на позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню

- всі записи в трудовій книжці про прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагородження та заохочення вносяться адміністрацією підприємства після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого терміну, а при звільненні - в день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження);

- записи проводяться акуратно, пір`яний чи кульковою ручкою, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольору

- в розділах «Відомості про роботу», «Відомості про нагородження», «Відомості про заохочення» трудової книжки (вкладиша) закреслення раніше внесених неточних або неправильних записів не допускається; - в графі 3 розділу «Відомості про роботу» у вигляді заголовка пишеться повне найменування підприємства;

- в графі 3 пишеться: «Прийнято або призначений в такий-то цех, відділ, підрозділ, ділянку, виробництво» із зазначенням їх конкретного найменування, а також найменування роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування роботи, професії або посади, на яку прийнято працівника, виробляються: для робітників - відповідно до найменуваннями професій, вказаних у Єдиному тарифно-кваліфікаційному довіднику робіт і професій робітників; для службовців - відповідно до найменуваннями посад, зазначених в Єдиної номенклатурі посад службовців, або відповідно до штатного розкладу;

- при звільненні робітника або службовця всі записи про роботу, нагородження та заохочення, внесені в трудову книжку за час роботи на даному підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженої ним особи і печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів

- бланки трудових книжок і вкладишів до них зберігаються в бухгалтерії підприємства як документи суворої звітності і видаються за заявкою у підзвіт особі, відповідальній за ведення трудових книжок

- після закінчення кожного місяця бухгалтерія вимагає від особи, відповідальної за ведення трудових книжок, звіту про наявність бланків трудових книжок і вкладишів до них, з додатком прибуткового ордера каси підприємства. На зіпсовані під час заповнення бланки трудових книжок і вкладишів до них складається акт.

38. Зазначена Інструкція втратила чинність на підставі наказу Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України № 58 від 29.07.1993.

щодо проведення атестації робочих місць

39. Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі – Порядок № 442), пенсії за віком на пільгових умовах за списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.

40. Атестація робочих місць за умовами (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

41. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

42. Згідно із пунктом 4 Порядку № 442 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.

43. Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

44. Пунктом 3 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі – Порядок № 383) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

45. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

46. Відповідно до пункту 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

47. Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.

щодо права на зарахування періодів роботи до пільгового та страхового стажу

(до страхового стажу: період навчання та військової служби)

48. З розрахунку стажу, який надано до матеріалів справи вбачається, що відповідачем не зараховано до страхового стажу період навчання з 01.09.1981 по 16.07.1984 та період проходження служби у Радянській Армії з 06.05.1984 по 06.05.1986.

49. Зазначені періоди не зараховано з наступних підстав:

- період навчання не зараховано, оскільки в дипломі відсутнє повне зазначення по батькові;

- період проходження служби у Радянській Армії, оскільки у військовому квитку наявне дописування дати призову на військову службу іншим чорнилом.

50. Суд зазначає, що позивач не може нести відповідальність за чіткість інформації, яка зазначена, зокрема, у дипломі про навчання та військовому квитку.

51. Перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі або відсутність можливості їх перевірити, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у зарахуванні періоди роботи до страхового стажу.

52. Формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть спростовувати наявність страхового стажу та позбавляти позивача конституційного права на соціальний захист та вирішення питання призначення пенсії.

53. Таким чином, зазначення скорочення по батькові у дипломі НОМЕР_3 «Іл.» та дописування дати призову на військову службу іншим чорнилом у військовому квитку не можуть бути підставою для неврахування періодів до страхового стажу.

54. Крім того, період навчання з 01.09.1981 по 16.07.1984 та період проходження служби у Радянській Армії з 06.05.1984 по 06.05.1986 вбачається з трудової книжки позивача НОМЕР_5 .

(до страхового стажу: періодів роботи з 07.07.1986 по 12.01.1987, з 24.01.1987 по 11.08.1987, з 07.03.1987 по 01.02.1988)

55. Позивач просить суд зобов`язати зарахувати до страхового стажу періоди роботи з 07.07.1986 по 12.01.1987, з 24.01.1987 по 11.08.1987, з 07.03.1987 по 01.02.1988, які не зараховані відповідачем, оскільки титульна сторінка трудової книжки заповнена з порушенням вимог «Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях» від 29.07.1993 № 58 (зі змінами).

56. При цьому, в оскаржуваному позивачем рішенні про відмову у призначенні пенсії не зазначено у чому саме полягають порушення «Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях» від 29.07.1993 № 58 (зі змінами) у заповненні титульної сторінки трудової книжки позивача НОМЕР_5 .

57. Суд звертає увагу, що посилання відповідача на «Інструкцію про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях» від 29.07.1993 № 58 є безпідставним, оскільки у не зараховані періоди діяла «Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях», затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 № 162.

58. Крім того, суд наголошує на тому, що позивач не може і не повинен нести відповідальність за заповнення трудової книжки, оскільки запис у трудову книжку вносився відповідальним працівником комбінату, де працював позивач.

59. Відповідно до «Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях», бланки трудових книжок і вкладишів до них зберігаються в бухгалтерії підприємства як документи суворої звітності і видаються за заявкою у підзвіт особі, відповідальній за ведення трудових книжок.

60. Пунктом 18 постанови Ради Міністрів Української РСР і Всесоюзної Центральної Ради професійних спілок «Про трудові книжки робітників і службовців» від 06.09.1973 № 656 передбачено, що відповідальність за організацію робіт з ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації. За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.

61. З урахуванням викладеного, на особу не може перекладатись тягар доведення повноти та чіткості даних, що зазначені у його трудовій книжці.

62. Зазначена правова позиція узгоджується з правовою позицією, яка викладена у постановах Верховного Суду від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а, від 30.09.2019 у справі № 638/18467/15-а.

63. Також, суд зазначає, що Верховний Суд у постанові від 19.12.2019 у справі № 307/541/17 (адміністративне провадження № К/9901/18274/18) зазначив, що підставою для призначення пенсії за віком є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. Управління ПФУ не врахувало, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.

64. Таким чином, недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії та позбавляти позивача конституційного права на соціальний захист, у зв`язку із чим до страхового стажу підлягають зарахуванню періоди роботи з 07.07.1986 по 12.01.1987, з 24.01.1987 по 11.08.1987, з 07.03.1987 по 01.02.1988.

(до пільгового стажу: період з 14.12.1992 по 15.05.1998)

65. Відповідачем до пільгового стажу не зараховано період з 14.12.1992 по 15.05.1998, у зв`язку з відсутністю даних про атестацію посади «електрогазозварник».

66. З приводу проведення атестації робочих місць суд зазначає, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

67. Своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

68. Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку № 442 проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.

69. Отже, законодавцем покладено обов`язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її несвоєчасне проведення або неповне проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист.

70. Викладене відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду, висловленому у постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а.

71. Суд зазначає, що за приписами Порядку № 383 вперше атестація робочих місць повинна бути проведена до 22.08.1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць).

72. З довідки від 14.01.2021 № 359/31 вбачається, що робоче місце позивача атестовано наказом від 03.10.1994 № 356.

73. Отже, робоче місце позивача атестовано відповідно до наказу від 03.10.1994 № 356, термін дії якої тривав п`ять років у відповідності до пункту 4 Порядку № 442.

74. З урахуванням вище викладеного, до пільгового стажу позивача за Списком № 2 повинен бути зарахований період роботи з 14.12.1992 по 15.05.1998, оскільки у зазначений період позивач виконував роботи за професією (посадою), яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

75. З урахуванням вище викладеного, суд зазначає, що незарахуванням до страхового стажу періоду навчання з 01.09.1981 по 16.07.1984, періоду проходження служби у Радянській Армії з 06.05.1984 по 06.05.1986, періодів роботи з 07.07.1986 по 12.01.1987, з 24.01.1987 по 11.08.1987, з 07.03.1987 по 01.02.1988, до пільгового стажу періоду роботи з 14.12.1992 по 15.05.1998 відповідачем порушено права та інтереси позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).

76. Належить зазначити, що бездіяльність це пасивна поведінка суб`єкта, тобто не здійснення/не вчинення дій, які особа повинна була і могла вчинити, тоді як дією є сукупність вчинків кого-небудь, здійснення особою певних функцій/обов`язків у межах наданих повноважень, тощо.

77. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.

78. Суд відповідно до частини другої статті 9 КАС України виходить за межі позовних вимог, оскільки це необхідно для повного захисту порушеного права на соціальне забезпечення позивача, та визнає протиправною бездіяльність відповідача щодо не зарахування ОСОБА_1 :

- до страхового стажу періоду навчання з 01.09.1981 по 16.07.1984, періоду проходження служби у Радянській Армії з 06.05.1984 по 06.05.1986, періодів роботи з 07.07.1986 по 12.01.1987, з 24.01.1987 по 11.08.1987, з 07.03.1987 по 01.02.1988;

- до пільгового стажу періоду роботи з 14.12.1992 по 15.05.1998.

79. На захист порушеного права позивача, суд зобов`язує відповідача зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період навчання з 01.09.1981 по 16.07.1984, період проходження служби у Радянській Армії з 06.05.1984 по 06.05.1986, періоди роботи з 07.07.1986 по 12.01.1987, з 24.01.1987 по 11.08.1987, з 07.03.1987 по 01.02.1988; до пільгового стажу період роботи з 14.12.1992 по 15.05.1998.

щодо скасування рішення про відмову у призначенні пенсії та зобов`язання вчинити певні дії

80. Судом встановлено, що відповідачем передчасно здійснено висновок про відсутність страхового та пільгового стажу у позивача та відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

81. Визнавши протиправною бездіяльність відповідача щодо не зарахування періодів роботи до загального страхового та пільгового стажу та зобов`язавши відповідача зарахувати зазначені періоди, суд зазначає, що такі дії можуть вплинути на право позивача щодо призначення пенсії, оскільки зарахування таких періодів призведе до збільшення як страхового стажу так і пільгового.

82. З урахуванням викладеного, суд визнає протиправним та скасовує рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, оформлене листом від 25.02.2021 № 0400-010301-8/28285 «Про відмову в призначені пенсії», яким відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 15.02.2021.

83. При цьому, суд зазначає, що до компетенції суду не належить здійснення призначення пенсії та первісного визначення права особи на призначення пенсії, а здійснюється лише контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань.

84. З метою ефективного та повного захисту прав позивача, суд відповідно до частини другої статті 9 КАС України виходить за межі позовних вимог, обирає належний спосіб захисту порушеного права та зобов`язує відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.02.2021 про призначення пенсії та прийняти рішення у встановленому порядку, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.

85. При цьому, не підлягають задоволенню вимоги про зобов`язання відповідача призначити пенсію, оскільки вказані вимоги є передчасними та заявленими на майбутнє.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

86. Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню із присудженням на користь позивача понесених судових витрат на сплату судового збору за подання позову немайнового характеру.

87. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

88. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_6 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

89. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування ОСОБА_1 :

- до страхового стажу: періоду навчання з 01.09.1981 по 16.07.1984, періоду проходження служби у Радянській Армії з 06.05.1984 по 06.05.1986, періодів роботи з 07.07.1986 по 12.01.1987, з 24.01.1987 по 11.08.1987, з 07.03.1987 по 01.02.1988;

- до пільгового стажу: періоду роботи з 14.12.1992 по 15.05.1998.

90. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлене листом від 25.02.2021 № 0400-010301-8/28285 «Про відмову в призначені пенсії», яким відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 15.02.2021.

91. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:

- зарахувати до:

-- страхового стажу: період навчання з 01.09.1981 по 16.07.1984, період проходження служби у Радянській Армії з 06.05.1984 по 06.05.1986, періоди роботи з 07.07.1986 по 12.01.1987, з 24.01.1987 по 11.08.1987, з 07.03.1987 по 01.02.1988;

-- пільгового стажу: період роботи з 14.12.1992 по 15.05.1998;

- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.02.2021 про призначення пенсії та прийняти рішення у встановленому порядку, з урахуванням наданої судом у

92. В іншій частині позовних вимог відмовити.

93. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 908 грн.

94. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба