
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2021 року ЛуцькСправа № 140/6030/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – Волинський обласний ТЦКСП) про визнання протиправними дій щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – ГУ ПФУ у Волинській області) оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон №2262-ХІІ), положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі – Постанова №704) із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для здійснення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії; зобов`язання підготувати та надати до ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року відповідно до вказаних нормативно-правових актів, статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XIІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії.
В обґрунтування позову позивач вказав, що отримує пенсію по інвалідності, яка йому призначена відповідно до Закону №2262-ХІІ, а 12 травня 2021 року звернувся до відповідача із заявою, у якій просив надати до ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року із обов`язковим зазначенням у ній відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії. Проте листом від 26 травня 2021 року відповідач відмовив у видачі такої довідки, вважаючи, що відсутні підстави для вчинення дій, про які йдеться у заяві.
Такі дії відповідача позивач вважає протиправними, оскільки правова позиція щодо підстав для перерахунку пенсії за оновленими довідками про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року для перерахунку пенсій військовослужбовців з 01 квітня 2019 року сформована у постанові Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у справі №160/8324/19. На думку позивача, висновки Верховного Суду у наведеній справі підлягають застосуванню і до спірних правовідносин у цій справі.
Ухвалою судді від 22 червня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
Відповідач у відзиві на позов його вимоги заперечив (а.с.11-12). В обґрунтування своєї позиції вказав, що позивач звільнений з військової служби та виключений зі списків особового складу 11 березня 2019 року. Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі – Постанова №393) у фінансових документах позивача для обчислення пенсії відображено відомості про розмір грошового забезпечення станом на 11 березня 2019 року за посадою, з якої позивач і був звільнений, з урахуванням окладів за посадою, за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також середньої суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідач також зауважив, що перерахунок пенсій, призначених на підставі Закону №2262-ХІІ, здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова №103) у зв`язку із збільшенням відповідно до Постанови №704 грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб було передбачено здійснити вказаній категорії осіб перерахунок пенсій, призначених до 01 березня 2018 року. Уряд рішення про збільшення розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців після 11 березня 2019 року (після призначення пенсії позивачу) не приймав, а тому підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 немає.
З урахуванням наведеного відповідач просив відмовити у задоволенні позову повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2021 року до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ГУ ПФУ у Волинській області.
У поясненнях щодо позову ГУ ПФУ у Волинській області позов вважає безпідставним (а.с.20-23), вказавши, що перерахунок військовослужбовцям пенсій, призначених на підставі Закону №2262-ХІІ, здійснювався відповідно до пункту 1 Постанови №103. Ця постанова стосується перерахунку пенсій, призначених до 01 березня 2018 року. Перерахунок пенсій колишнім військовослужбовцям провадився із розміру грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови №704 за останньою займаною посадою перед звільненням, виходячи з розміру окладу за посадою, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років. Після визнання рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 (набрало законної сили 05 березня 2019 року) протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103, Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо перерахунку пенсій. Лише постановами Уряду від 14 серпня 2019 року №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», від 24 грудня 2019 року №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» врегульовано питання виплати пенсій з 01 січня 2019 року та з 01 січня 2020 року, призначених до 01 березня 2018 року та перерахованих з 01 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови №704. На думку третьої особи, підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні.
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 12 березня 2019 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону №2262-ХІІ, про що свідчить протокол за пенсійною справою №03010007452 (Міноборони) (а.с.27).
11 травня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив підготувати та надати до ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень Постанови №704 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для здійснення перерахунку основного розміру пенсії з 01 квітня 2019 року (а.с.4).
Листом від 26 травня 2021 року №1588/1 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що оскільки у виданих фінансових документах відображено грошове забезпечення станом на 11 березня 2019 року, а рішення після 11 березня 2019 року про збільшення розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців Урядом не встановлено, тому підстав для перерахунку пенсії немає (а.с.5).
ОСОБА_1 , вважаючи протиправною відмову у виготовленні та направленні до ГУ ПФУ у Волинській області оновленої довідки про його грошове забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року, звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Статтею 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із пунктом 2 статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (пункт 3 статті 9 Закону №2011-ХІІ).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон №2262-ХІІ.
Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
За приписами частин першої, другої та четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з абзацами п`ятим та шостим пункту 2.6 розділу ІІ Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року №937 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 22 січня 2015 року за №73/26518), на обласні військові комісаріати (ТЦКСП) покладаються: визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок №3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою; складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком №45.
Звідси слідує, що на відповідача покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 зазначеного Порядку про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Постановою №704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року, затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Пунктом 2 цієї Постанови визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
У зв`язку із затвердженням Постановою №704 нових розмірів грошового забезпечення, 21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, пунктом 1 якої встановив перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.
Поряд з тим суд зауважує, що пенсію по інвалідності позивачу було призначено з 12 березня 2019 року. Грошове забезпечення для обчислення пенсії складалося з таких видів: посадовий оклад – 3080,00 грн, оклад за військове звання – 530,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 25% - 902,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення (за 24 останні місяці перед звільненням зі служби) – 4006,58 грн, що включає надбавку за особливо важливі завдання 65% та премію 105%. Ці обставини встановлено судом за матеріалами пенсійної справи, витребуваної у третьої особи (а.с.28-29). Тобто пенсію позивачу було обраховано, виходячи з розміру складових, визначених згідно з Постановою №704 за посадою, яку обіймав позивач перед звільненням, та відповідно до вимог статті 43 Закону №2262-ХІІ.
Як обумовлено пунктом 7 Порядку №3-1, для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються, зокрема, такі документи: грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
За змістом пункту 7 Постанови №393 розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для призначення пенсії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Обґрунтовуючи своє право на отримання оновленої довідки, позивач помилково посилається на постанову Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19, оскільки у зразковій справі спірні правовідносини виникли у зв`язку з скасуванням рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 пунктів 1, 2 Постанови №103, якою встановлено перерахувати з 01 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови №704. Тобто у зразковій справі пенсія позивачу була призначена до 01 березня 2018 року та перерахована, на виконання Постанови №103 з 01 січня 2018 року без урахування під час її перерахунку додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення) та премії.
У випадку позивача його пенсія була обрахована, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704, до яких, окрім основних видів грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років) були включені додаткові види грошового забезпечення, а саме надбавка за особливо важливі завдання та премія.
Таким чином, підстави для видачі позивачу нової довідки про розмір грошового забезпечення відсутні, оскільки з часу призначення йому пенсії Кабінет Міністрів України не приймав нормативно-правових актів, на підставі яких змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або введення для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, відмінних від тих, з яких позивачу була обрахована пенсія. Отже, у задоволенні позову необхідно відмовити.
Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, (43008, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Теремнівська, будинок 85А, ідентифікаційний код юридичної особи 08013516), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк