
УХВАЛА
м. Вінниця
21 вересня 2021 р. cправа № 120/2321/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика Віталія Володимировича, розглянувши звіт Вінницького обласного військового комісаріату про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 31.05.2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Вінницького обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії
в с т а н о в и в :
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Вінницького обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Рішенням суду від 31.05.2021 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Вінницького обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 в підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Зобов`язано Вінницький обласний військовий комісаріат підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії.
30.07.2021 року на адресу суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 31.05.2021 року. Обґрунтовуючи заяву зазначив, що рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 31.05.2021 року зобов`язано Вінницький обласний військовий комісаріат підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідку про розмір його грошового забезпечення визначеного станом на 05.03.2019 року. Разом з тим, рішення суду, на переконання позивача, виконане не належним відповідачем, оскільки довідка про розмір його грошового забезпечення підготовлена та направлена Вінницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, що свідчить про її невідповідність ознакам офіційного документу.
Ухвалою суду від 25.08.2021 року зобов`язано Вінницького обласного військового комісаріату подати до 21.09.2021 року звіт про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду № 120/2321/21-а від 31.05.2021 року.
06.09.2021 року до суду надійшов звіт Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виконання рішення суду. Зокрема, зазначили, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду №120/2321/21-а від 31.05.2021 року виготовлено та направлено до ГУ ПФУ у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, що враховується для обчислення пенсії ОСОБА_1 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії.
Щодо видачі довідки Вінницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, а не Вінницьким обласним військовим комісаріатом зазначили, що дана обставина обумовлена відповідними змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов`язку та ведення військового обліку" №1357-IX від 30.03.2021 року.
Враховуючи зазначене, Вінницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки вважає, що підстави для задоволення заяви позивача відсутні.
Розглянувши звіт, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Конституційний Суд України у Рішенні від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 зауважив, що "правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах" (абзац десятий пункту 9 мотивувальної частини).
У рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний суд наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Європейський суд з прав людини у рішенні від 7 травня 2002 року у справі "Бурдов проти Росії" визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова "судового розгляду".
З метою створення умов для покращення ефективності виконання рішень судів законодавець частиною 3 статті 129-1 Конституції України, передбачив, що контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Порядок реалізації адміністративним судом функцій судового контролю у спосіб встановлення для відповідача у справі обов`язку подати звіт про виконання судового рішення передбачений нормами статті 382 КАС України.
Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Відтак, завершальним етапом у передбаченій статтею 382 КАС України процедурі судового контролю за виконання судового рішення є надання судом оцінки поданому відповідачем звіту про виконання рішення суду.
Як випливає із частини 2 статті 382 КАС України, за наслідком розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд може дійти висновку про виконання або невиконання (неповне виконання) судового рішення. При цьому, в залежності від стану виконання рішення, суд може: 1) встановити новий строк подання звіту; 2) накласти на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у передбаченому розмірі або прийняти звіт і вважати рішення виконаним у належний спосіб, що виключає підстави для прийняття одного із двох зазначених вище рішень.
Оцінюючи повноту виконання рішення суду від 31.05.2021 року, суд зазначає наступне.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 31.05.2021 року у справі №120/2321/21-а Вінницький обласний військовий комісаріат зобов`язано підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії.
На виконання вказаного судового рішення, 01.07.2021 року Вінницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № ХЛ63316, яку 02.07.2021 року направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Разом з тим, рішення суду, на переконання позивача, виконане не належним відповідачем, оскільки довідка про розмір його грошового забезпечення підготовлена та направлена Вінницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, а не Вінницьким обласним військовим комісаріатом, що свідчить про її невідповідність ознакам офіційного документу.
Однак, суд вважає такі доводи позивача безпідставними, з огляду на наступне.
Згідно пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 45 від 13 лютого 2008 р. на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з абзацами другим, четвертим та п`ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937 (із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства оборони № 58 від 12.02.2018 № 240 від 17.05.2019, на обласні військові комісаріати (ТЦКСП) покладаються:
- оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;
- визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою;
- складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (зі змінами);
Тобто, на обласні військові комісаріати (ТЦКСП) покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
Також, судом з`ясовано, що 23.04.2021 року набрав чинності Закон України від 30.03.2021 року № 1357-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов`язку та ведення військового обліку».
Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 30.03.2021 року № 1357-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов`язку та ведення військового обліку» установлено, що:
територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються на базі діючих військових комісаріатів шляхом їх перетворення протягом двох місяців з дня набрання чинності цим Законом;
територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є правонаступниками військових комісаріатів, на базі яких вони утворюються.
Враховуючи вищевикладене, а також беручи до уваги те, що відповідно до пункту 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 30.03.2021 року № 1357-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов`язку та ведення військового обліку» Вінницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки є правонаступником Вінницького обласного військового комісаріату, на який було покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45, довідка Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №ХЛ63316 від 01.07.2021 року видана на виконання рішення суду правонаступником відповідача з дотриманням норм чинного законодавства.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 31.05.2021 року належним чином виконано, а тому поданий звіт про його виконання слід прийняти.
Керуючись ст. 205, 250, 370, 382 КАС України, суд -
у х в а л и в :
Прийняти звіт про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 31.05.2021 у справі №120/2321/21-а.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Дончик Віталій Володимирович