
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" вересня 2021 р. м. Київ Справа № 911/1810/21
Господарський суд Київської області у складі судді Мальованої Л.Я. за участю секретаря судового засідання Майбороди В.М. розглянувши справу
За позовом Акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Київської міської філії акціонерного товариства "Укртелеком", м. Київ
до Управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області, Київська обл., м. Славутич
про стягнення 290 492 грн. 56 коп.
Представники сторін:
позивача – Беліменко О.О.;
відповідача – не з`явився.
Обставини справи:
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача заборгованості по витратах понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах у розмірі 290 492 грн. 56 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у Управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області виник обов`язок по оплаті витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах, внаслідок чого за останнім обліковується заборгованість в сумі 290 492 грн. 56 коп.
Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
10.08.2021 р. на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому проти позову заперечує з таких підстав:
Між позивачем та відповідачем в 2020 р. не було укладено договору щодо відшкодування витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах, а також жодним законом та іншим правовим актом не передбачені господарські зобов`язання. Управління не має можливості проводити відшкодування витрат наданих в період з 01.07.2020 р. по 31.12.2020 р. у зв`язку з відсутністю бюджетних призначень на 2020 р. так як фінансується тільки за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
Представник відповідача в засідання суду не з`явився, надіслав клопотання про розгляд справи без його участі.
Дослідивши матеріали справи, у тому числі письмові пояснення учасників справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд –
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство «Укртелеком» (надалі - Позивач), як оператор телекомунікацій у своїй діяльності керується нормами діючого законодавства, зокрема Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України «Про телекомунікації» від 18.11.2003 № 1280-1V, Правилами надання та отримання телекомунікаційних послуг, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України 11.04.2012 № 295, іншими законодавчими актами України.
Згідно ч. 3 ст. 63 Закону України «Про телекомунікації» телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
Пунктом 63 Правил №295 визначено, що установлені законами пільги з оплати послуг надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред`явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.
Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-ХІІ, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ, Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» від 24.03.2008 № 203/98-ВР, Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011 -XII та Законом України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 №2402-111 передбачено надання пільг категоріям громадян, визначених цими законами, при оплаті послуг зв`язку (телекомунікаційних послуг).
Відповідно до п.19 ч. І ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги: позачергове користування всіма послугами зв`язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.
В силу п.10 ч.І ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги: позачергове безплатне встановлення квартирних телефонів і позачергове користування всіма послугами зв`язку. Абонементна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів, а для інвалідів Великої Вітчизняної війни та війни з Японією зі 100-процентною знижкою від затверджених тарифів.
Крім того. ч. 6 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що учасникам бойових дій у період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років та війни 1945 року з імперіалістичною Японією, яким виповнилось 85 років і більше, надаються пільги, передбачені статтею 13 цього Закону для інвалідів війні І групи.
Згідно із п.18 ч. І ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам війни (статті 8, 9) надаються такі пільги: позачергове користування всіма послугами зв`язку та позачергове встановлення телефонів (оплата) в розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.
Пунктом 20 ч. 1 ст 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що особам, на яких поширюється чинність цього Закону (стаття 10), надаються такі пільги: позачергове користування всіма послугами зв`язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата) у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт) Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.
Відповідно до п. 11 ч. 1 статті 20, п. 1 ч. 1, ч.2 статті 21 Закону України "Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесених до категорії 1, надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги: 50 % знижка плати за користування телефоном. Зазначені пільги надаються також членам сімей громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Особам, віднесеним до категорії 2 надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги, зокрема пільги передбачені п. 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 17, 18, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 29, 30, 31 статті 20 даного закону. Пільги, передбачені пунктами 5, 7, 8, 11, 12, 20, 23 і 27 статті 20 надаються дружині (чоловіку) померлого громадянина, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою, або опікуну дітей померлого.
Пунктом 6 ч.І ст.6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» встановлено пільги у розмірі 50-відсоткової знижки з оплати за користування квартирним телефоном ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам Національної поліції, ветеранам податкової міліції, ветеранам державної пожежної охорони, ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України і членам їх сімей, які проживають разом з ними.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» вдови (вдівці) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранів служби цивільного захисту, ветеранів Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та члени їх сімей, які перебувають на їх утриманні, користуються пільгами, передбаченими пунктами 6-9 статті 6 цього Закону.
В силу абз.2 п.5ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» особам, звільненим з військової служби, які стали інвалідами під час проходження військової служби, надається 50-відсоткова знижка плати за встановлення і користування квартирним телефоном.
Згідно із п.4 ч. 3 ст.13 Закону України «Про охорону дитинства» багатодітним сім`ям надаються такі пільги: позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів.
З системного аналізу вказаних вище положень законодавства, яким закріплено державні соціальні гарантії певним категоріям громадян та їх реалізація, слідує, що імперативно визначеному законодавчо обов`язку оператора послуг надавати послуги зв`язку тим категоріям громадян, які мають установлені законодавством пільги з їх оплати відповідає обов`язок держави в особі її органів відшкодувати вартість наданих послуг суб`єкту господарювання, який їх надає.
Позивач належним чином виконує обов`язки щодо надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян, які проживають на території м. Славутич Київської області і на яких поширюється дія вищеперелічених законів. Телекомунікаційні послуги на пільгових умовах надаються таким громадянам не за власною ініціативою Позивача, а на виконання імперативних законодавчих вказівок щодо цього, тому Позивач не може відмовити особі яка має право на пільгу, у реалізації такої пільги.
Закон України «Про телекомунікації» та Правила №295 не передбачають жодного обмеження щодо надання послуг у разі відсутності коштів на зазначені цілі.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».
Статтею 19 вказаного Закону встановлено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв`язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Згідно з ч. 6 статті 48, пункту «б» п.4 ч. 1 статті 89, п.204 ч.І статті 90, ч. 1 статті 102 Бюджетного кодексу України, бюджетні зобов`язання щодо виплат субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг, послуг зв`язку, компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, облікуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
До видатків, що здійснюються з бюджетів міст АРК Крим, та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об`єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом , належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення - державні програми соціального захисту, а саме: пільги окремим категоріям громадян, що надаються, зокрема ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний статус»; громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дружинам(чоловікам) та опікунам дітей померлих громадян, смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою; багатодітним сім`ям, дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім`ям, в яких не менше року проживають відповідно троє і більше дітей.
До видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки на пільги з послуг зв`язку, інші передбачені законодавством пільги, що надаються ветеранам війни; ветеранам військової служби; ветеранам органів внутрішніх справ; громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дружинам(чоловікам) та опікунам дітей померлих громадян, смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою; багатодітним сім`ям, дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім`ям, в яких не менше року проживають відповідно троє і більше дітей.
Згідно з п. 1 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117 (далі-Положення №117) - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України, отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей.
Пунктом 3 Положення №117 передбачено, що управління праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, структурні підрозділи з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських рад (далі - уповноважені органи); організовують збирання, систематизацію і зберігання інформації про осіб, які мають право на пільги, та забезпечують її автоматизоване використання для контролю за відомостями, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговикам послуги; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою « 1-пільга», у якій використовується індивідуальний ідентифікаційний номер пільговика у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов`язкових платежів; уносять до Реєстру відповідні уточнення у разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги; надають консультації пільговикам, підприємствам та організаціям, що надають послуги.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 04.10.2007 р. №535 Про затвердження форми для розрахунку видатків на відшкодування витрат повязаних з наданням пільг 2-пільга, та Інструкції про порядок її заповнення (надалі-Наказ №535) затверджено форму для розрахунку видатків на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг 2-пільга, за якою підприємства та організації, що надають послуги, формують та надають до управлінь праці та соціального захисту населення розрахунки на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг окремим категоріям громадян, у вигляд файлів DBF або ТХТ-формату.
Отже, зазначене Положення №117, Наказ №535 встановлює взаємні права і обов`язки Управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області та Акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Київсько міської філії акціонерного товариства «Укртелеком»» щодо проведення звірки кількості пільговиків та проведення розрахунків за надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах.
З огляду на вищезазначене, обов`язок по відшкодуванню витрат понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах в м. Славутич Київської області покладається на Управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області (надалі - Відповідач).
Позивачем в період з 01.07.2020 по 31.12.2020 р. надавались телекомунікаційні послуги на пільгових умовах особам, які проживають на території м. Славутич Київської області і підпадають під дію вищезазначених законів.
Позивач щомісяця до 25 числа за період з 01.07.2020 по 31.12.2020 р надсилав Відповідачу на його електронну пошту (upszn@slav.gov.ua) файл у форматі DBF та у письмовому (паперовому) вигляді розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою « 2-пільга», акт звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги форми « 3-пільга» за відповідний період, розрахунок видатків на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг за відповідний період та пропонував Відповідачу виконувати покладені на нього законодавством України обов`язки щодо проведення звірки кількості пільговиків, які було залишено без відповіді та виконання.
Письмово і на електронну пошту зауважень/претензій у період з 01.07.2020 по 31.12.2020 р. Відповідач щодо не зняття з обліку абонентів, які померли, відмовилися від послуг зв`язку позивачу не надсилав.
Таким чином, Позивач згідно з законодавством України у встановлені строки щомісячно за період з 01.07.2020 по 31.12.2020 р. заповнював та надсилав Відповідачу форму "2-пільга для розрахунку видатків на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам.
Проте, відповідні акти звіряння розрахунків за формою « 3-пільга» за надані Позивачем телекомунікаційні послуги на пільгових умовах за період з 01.07.2020 по 31.12.2020 р. на дату подання даного позову Відповідач не оформив.
З огляду на викладене, між сторонами виникли правовідносини з відшкодування витрат за надані послуги зв`язку окремим категоріям населення на пільгових умовах, у яких Відповідач як розпорядник відповідних коштів зобов`язаний здійснювати розрахунки з організаціями (Позивачем), що надають послуги особам, які згідно з чинним законодавством мають право на соціальні пільги.
Чинне законодавство передбачає відшкодування витрат за надані послуги зв`язку пільговим категоріям громадян. При цьому, такі зобов`язання виникають безпосередньо із вищевказаних законів України.
Статтею 11 ЦК України передбачено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 509, ч.ч. 3.4 ст.11 ЦК України зобов`язанням є правовідношення в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони кредитора певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку, зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні праві та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Позивач є суб`єктом господарювання, який надає телекомунікаційні послуги споживачам, метою діяльності Позивача як учасника господарських відносин є досягнення економічних та соціальних результатів та одержання прибутку відповідно до частини другої статті 3 ГК України.
Відповідно до статті 526 ЦК України, статті 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
З огляду на вказані норми законодавства у Позивача виникло цивільне право на відшкодування вартості послуг зв`язку, наданих особам, які згідно з чинним законодавством мають право на соціальні пільги, а у Відповідача як органу, який діє від імені держави у цивільних відносинах - цивільний обов`язок здійснити з Позивачем розрахунок за надані цим особам послуги, оскільки: по-перше, держава діє у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин (частина перша статті 167 ЦК України); по-друге, держава набуває і здійснює цивільні права та обов`язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом (стаття 170 ЦК України).
Заперечення відповідача не приймаються судом до уваги оскільки спростовуються нормами чинного законодавства та наявними в матеріалах справи доказами.
Враховуючи викладене суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі, у зв`язку тим, що спір виник в результаті неправильних дій відповідача, що призвело до необхідності позивачу звертатися з позовом до суду та здійснювати додаткові витрати на сплату судового збору, суд, відповідно до свого права, передбаченого частиною 9 ст.129 ГПК України, покладає на відповідача відшкодування позивачу судового збору.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 13 73-92, 129, 207, 236, 238 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області (07101, Київська область, місто Славутич, площа Центральна, будинок 7, код 22208706) на користь Акціонерного товариства «Укртелеком» (01601, м. Київ, бульвар Т,Шевченка 18, код 21560766) в особі Київської міської філії акціонерного товариства «Укртелеком» (01033, м. Київ, вулиця Антоновича 40, код 01189910) 290 492 (двісті дев`яносто тисяч чотириста дев`яносто дві) грн. 56 коп. боргу, 4 357 (чотири тисячі триста п`ятдесят сім грн.) 39 коп. витрат по сплаті судового збору.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України .
Повний текст рішення підписано 20.09.2021 року.
Суддя Л.Я. Мальована