
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16.09.2021 м. Івано-ФранківськСправа № 909/618/21
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Кобецької С. М., секретар судового засідання Савчин Т. О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Керівника Тернопільської окружної прокуратури,
бульвар Т. Шевченка, 7, м. Тернопіль, 46000,
в інтересах держави, в особі
Державної служби України з безпеки на транспорті,
проспект Перемоги, 14, м. Київ, 01135;
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро",
вул. В. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76018;
про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 332,53 Євро.
за участю:
від прокуратури: Чернописька Галина Остапівна - прокурор відділу, (посвідчення №058743 від 16.12.2020);
від позивача: Крайник Оксана Василівна - представник, (довіреність №2478/7.1/14-20 від 28.12.2020);
від відповідача: не з"явились.
ВСТАНОВИВ:
Керівник Тернопільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами великоваговими транспортними засобами в сумі 332,53 Євро.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 27.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.
Прокурор в судовому засіданні підтримав позовні вимоги. Обґрунтовує їх тим, що відповідач не сплатив 332,53 Євро за проїзд автомобільними дорогами загального користування згідно розрахунків №1 від 20.09.2018, №2 від 15.02.2019, №1 від 15.02.2019, №1 від 15.06.2019 проведених Управлінням Укртрансбезпеки у Тернопільській області на підставі актів №0005049 від 20.08.2018, №0012192 від 15.02.2019, №0012191 від 15.02.2019, №0012493 від 15.06.2019 про перевищення транспортними засобами нормативних габаритних параметрів при перевезенні вантажу згідно з товарно-транспортними накладними №4 від 20.09.2018, № 10 від 15.02.2019, № 12 від 15.02.2019, №АXPXF003940 від 13.06.2019. Звертає увагу суду, що вказана плата є сумою відшкодування матеріальних збитків завданих державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування і ці кошти спрямовуються в дохід Державного бюджету України. Просить суд захистити порушене право держави шляхом стягнення з відповідача в судовому порядку 332,53 Євро. Позовні вимоги мотивовані приписами статті 23 Закону України "Про прокуратуру", статті 29 Закону України "Про дорожній рух", статті 33 Закону України "Про автомобільні дороги", статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи прокурора, викладені у позовній заяві. Просить суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча про дату, час та місце був належним чином повідомлений ухвалою суду від 27.07.2021, про що свідчить повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення від 02.08.2021. У адресованому суду відзиві на позов вх№12327/21 від 06.08.2021 відповідач заперечує проти позову з підстав того, що прокурор не обґрунтував необхідність представництва інтересів держави у цьому спорі, як і не навів причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб"єктом - Державною службою України з безпеки на транспорті. Просить суд в позові відмовити.
Беручи до уваги приписи статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, стосовно розгляду спору впродовж розумного строку, норми частин 1,3 статті 202 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якими неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті і суд розглядає справу за відсутності такого учасника, враховуючи той факт, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, а його явка не визнавалась судом обов"язковою та те, що у суду є всі необхідні матеріали (докази) для вирішення спору по суті - спір вирішується у відсутності відповідача за матеріалами справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора та представника позивача, з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши в сукупності всі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи вимоги чинного законодавства, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Фактичні обставини справи вказують на те, що 20.09.2018 державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області, на підставі направлення на рейдову перевірку №010634 від 17.09.2018 (а.с.41), на автодорозі М-09 км 33+650 проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу МАN реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом BODEX реєстраційний номер НОМЕР_2 (власник ТОВ "Європа Транс Агро", свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_3 , НОМЕР_4 ) під час виконання водієм ОСОБА_1 (посвідчення водія НОМЕР_5 ) вантажного перевезення вантажу згідно з товарно-транспортною накладною №4 від 20.09.2018 (а.с.184).
За результатами перевірки встановлено фактичну довжину 25,2м, ширину 3,52м, висоту 4,5м транспортного засобу при нормативно допустимій довжині - 22м, ширині - 2,6м, висоті -4м (перевищення параметрів від нормативу 14,54%, 35,38%, 12,5%), що зафіксовано Управлінням Укртрансбезпеки у Тернопільській області у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0008383 від 20.09.2018 (а.с.44) та акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0005049 від 20.09.2018 (а.с.43), підписаному водієм без жодних зауважень.
Актом перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №094520 від 20.09.2018 (а.с.42) державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області виявлено факт надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів визначених статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт". У зв"язку з цим постановою №046551 від 18.10.2018 до ТОВ "Європа Транс Агро" застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді штрафу в розмірі 1 700,00грн (а.с.49), а платіжним дорученням №7521 від 17.12.2018 відповідачем перераховано в дохід бюджету суму штрафу в повному обсязі (а.с.50).
Розрахунком №1 від 20.09.2018 (а.с.45) виконаним відповідно до затвердженої формули з урахуванням норм пункту 31-1 постанови Кабінету Міністрів № 879 від 27.06.2007 визначено плату за проїзд великоваговими та/або великогабаритними транспортними засобами автомобільними дорогами загального користування згідно акту №0005049 від 20.09.2018 з урахуванням перевищення параметрів від нормативу - 14,54%, 35,38%, 12,5% в сумі 91,53 євро.
Повідомленням №36/902-18 від 26.10.2018 (а.с.51) позивач інформував відповідача про необхідність сплати за проїзд великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами загального користування в сумі 91,53 євро, додаючи при цьому копію довідки, акта, рахунку. Доказів сплати відповідачем суду не подано.
Поряд з цим, 15.02.2019 державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області, на підставі направлення на рейдову перевірку №006537 від 11.02.2019 (а.с.58), на автодорозі М-19 км 332+173 проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу МАN реєстраційний номер НОМЕР_6 з напівпричепом BODEX реєстраційний номер НОМЕР_7 (власник ТОВ "Європа Транс Агро", свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_8 , НОМЕР_9 ) під час виконання водієм ОСОБА_2 (посвідчення водія НОМЕР_10 ) вантажного перевезення вантажу згідно з товарно-транспортною накладною №10 від 15.02.2019 (а.с.182).
За результатами перевірки встановлено фактичну масу транспортного засобу - 44,87т при нормативно допустимій - 40,00т, що зафіксовано Управлінням Укртрансбезпеки у Тернопільській області у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0018544 від 15.02.2019 (а.с.61) та акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0012192 від 15.02.2019 (а.с.60) підписаному водієм без жодних зауважень.
Актом перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №113429 від 15.02.2019 (а.с.59) державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області виявлено факт надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів визначених статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт". У зв"язку з цим постановою №078402 від 12.03.2019 до ТОВ "Європа Транс Агро" застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді штрафу в розмірі 1 700,00грн (а.с.65), а платіжним дорученням №144053147 від 22.05.2019 відповідачем перераховано в дохід бюджету суму штрафу в повному обсязі (а.с.66).
Розрахунком №2 від 15.02.2019 (а.с.62) виконаним відповідно до затвердженої формули з урахуванням норм пункту 31-1 постанови Кабінету Міністрів № 879 від 27.06.2007 визначено плату за проїзд великоваговими та/або великогабаритними транспортними засобами автомобільними дорогами загального користування згідно акту №0012192 від 15.02.2019 з урахуванням перевищення параметрів від нормативу - 12,17% в сумі 77,40 євро.
Одночасно 15.02.2019 державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області, на підставі направлення на рейдову перевірку №006537 від 11.02.2019 (а.с.58), на автодорозі М-19 км 332+173 проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу МАN реєстраційний номер НОМЕР_11 з напівпричепом BODEX реєстраційний номер НОМЕР_12 (власник ТОВ "Європа Транс Агро", свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_13 , НОМЕР_14 ) під час виконання водієм ОСОБА_3 (посвідчення водія НОМЕР_15 ) вантажного перевезення вантажу згідно з товарно-транспортною накладною №12 від 15.02.2019 (а.с.183).
За результатами перевірки встановлено фактичну масу транспортного засобу - 45,315т при нормативно допустимій - 40,00т, що зафіксовано Управлінням Укртрансбезпеки у Тернопільській області у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0018543 від 15.02.2019 (а.с.69) та акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0012191 від 15.02.2019 (а.с.68) підписаному водієм без жодних зауважень.
Актом перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №113428 від 15.02.2019 (а.с.67) державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області виявлено факт надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів визначених статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт". У зв"язку з цим постановою №078403 від 12.03.2019 до ТОВ "Європа Транс Агро" застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді штрафу в розмірі 1 700,00грн (а.с.72), а платіжним дорученням №144053149 від 22.05.2019 відповідачем перераховано в дохід бюджету суму штрафу в повному обсязі (а.с.73).
Розрахунком №1 від 15.02.2019 (а.с.70) виконаним відповідно до затвердженої формули з урахуванням норм пункту 31-1 постанови Кабінету Міністрів № 879 від 27.06.2007 визначено плату за проїзд великоваговими та/або великогабаритними транспортними засобами автомобільними дорогами загального користування згідно акту №0012191 від 15.02.2019 з урахуванням перевищення параметрів від нормативу - 19,29% в сумі 77,40 євро.
Повідомленням №36/160-19 від 19.02.2019 (а.с.74) позивач інформував відповідача про необхідність сплати за проїзд великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами загального користування в загальній сумі 154,80євро (77,40 євро + 77,40 євро), додаючи при цьому копію довідок, актів, рахунків. Доказів сплати відповідачем суду не подано.
Окрім цього, 15.06.2019 державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області, на підставі направлення на рейдову перевірку №006614 від 10.06.2019 (а.с.79), на автодорозі М-12 км 191+100 проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу МАN реєстраційний номер НОМЕР_16 з напівпричепом Chereau реєстраційний номер НОМЕР_17 (власник ТОВ "Європа Транс Агро", свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_18 , СРГ754843) під час виконання водієм ОСОБА_4 (посвідчення водія НОМЕР_19 ) вантажного перевезення вантажу згідно з товарно-транспортною накладною №АXPXF003940 від 13.06.2019 (а.с.181).
За результатами перевірки встановлено фактичне осьове навантаження транспортного засобу - 11,50т при нормативно допустимому - 11т (перевищення 0,50т), що зафіксовано Управлінням Укртрансбезпеки у Тернопільській області у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0018655 від 15.06.2019 (а.с.83) та акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0012493 від 15.06.2019 (а.с.81).
Актом перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №160148 від 15.06.2019 (а.с.80) державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області виявлено факт надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів визначених статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт". У зв"язку з цим постановою №078972 від 23.07.2019 до ТОВ "Європа Транс Агро" застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді штрафу в розмірі 1 700,00грн (а.с.89), а платіжним дорученням №144055124 від 18.09.2019 відповідачем перераховано в дохід бюджету суму штрафу в повному обсязі (а.с.90).
Розрахунком №1 від 15.06.2019 (а.с.84) виконаним відповідно до затвердженої формули з урахуванням норм пункту 31-1 постанови Кабінету Міністрів № 879 від 27.06.2007 визначено плату за проїзд великоваговими та/або великогабаритними транспортними засобами автомобільними дорогами загального користування згідно акту №0012493 від 15.06.2019 з урахуванням перевищення параметрів від нормативу - 4,54% в сумі 86,20 євро.
Повідомленням №30572/36/24-19 від 18.07.2019 (а.с.91) позивач інформував відповідача про необхідність сплати за проїзд великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами загального користування в сумі 86,20 євро, додаючи при цьому копію довідки, акту, рахунку. Доказів сплати відповідачем суду не подано.
Предметом судового розгляду є матеріально - правова вимога Тернопільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговими транспортними засобами в загальному розмірі 332,53 Євро.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт". Так відповідно до частини 12 статті 6 цього Закону державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Частинами 1, 4 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" обумовлено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно з статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Нормою частини 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" обумовлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Пунктом 3 вказаного Порядку встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
У відповідності до підпункту 3 пункту 2 цього Порядку великовагові та великогабаритні транспортні засоби це транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 %.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху регламентовано, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Згідно з пунктом 21 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 % подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні нараховується у євро за ставками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007.
Кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку (пункти 26, 27 цього Порядку).
У відповідності до пункту 28 вказаного Порядку плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Методику розрахунку плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту визначено пунктом 30 Порядку, відповідно до якого плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 км проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 км проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 км проїзду; В - відстань перевезення, км. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 м.
Приписами пункту 31-1 Порядку встановлено, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 % - у подвійному розмірі; на 10 - 40 % - у потрійному розмірі; більше як на 40 % - у п`ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Аналіз вище наведених правових норм свідчить про те, що у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру плату за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу має вносити саме перевізник.
У розділі 1 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року № 363, перевізником визначено фізичну або юридичну особу - суб`єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами.
Документальними доказами, які містяться в матеріалах справи перед судом доведено, що перевезення вантажу згідно з товарно-транспортними накладними №4 від 20.09.2018, № 10 від 15.02.2019, № 12 від 15.02.2019, №АXPXF003940 від 13.06.2019 здійснювалось транспортними засобами, які належать відповідачу - ТОВ "Європа Транс Агро".
Згідно з частиною третьою статті 5 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники правовідносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, дотримуючись вимог законодавства. Відносини у сфері господарювання регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України, нормативно-правовими актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також іншими нормативними актами (стаття 7 цього Кодексу).
Учасники правовідносин у сфері господарювання несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. Застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання (частини 1, 2 статті 216 Господарського кодексу України).
Частиною 1 статті 224 цього Кодексу встановлено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено.
Пунктами 37, 41 порядку № 879 визначено, що учасники відносин у сфері габаритно-вагового контролю несуть відповідальність згідно із законодавством, а дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.
Доказів оскарження відповідачем дій Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області щодо перевищення транспортними засобами нормативних вагових параметрів, встановлених у довідках про результати здійснення габаритно-вагового контролю (а.с. 44, 61, 69, 83), актах про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (а.с. 43, 60, 68, 81), як і визнання протиправним та скасування розрахунків плати за проїзд великоваговими та/або великогабаритними транспортними засобами автомобільними дорогами загального користування (а.с. 45, 62, 70, 84) на загальну суму 332,53 Євро - суду не подано.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що при проведенні габаритно-вагового контролю транспортних засобів, складанні відповідних довідок, актів перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, актів про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, здійсненні розрахунку плати за проїзд посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області діяли на підставі та у спосіб, встановлені чинним законодавством, а також з дотриманням його вимог, у зв`язку з чим заявлені позовні вимоги є обґрунтованими. Така ж правова позиція дотримана у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2020 у справі №926/16/19.
У відповідь відповідачу на посилання проте те, що прокурором не обґрунтовано підстав представництва інтересів держави у цьому спорі слід сказати, що згідно з частиною 3 статті 4 Господарського процесуального кодексу України до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до частини 3 статті 53 Господарського процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу (частина 4 статті 53 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до частини 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган; 2) у разі відсутності такого органу.
Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу.
Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Така ж правова позиція дотримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18.
В даному спірному випадку, за переконанням суду, прокурором належним чином обґрунтовано перед судом правові підстави звернення до суду з цим позовом - необхідність захисту порушених інтересів держави, що полягають у тривалому ненадходженні до державного бюджету коштів в розмірі 332,53 Євро; доведено перед судом невжиття Державною службою України з безпеки на транспорті належних заходів спрямованих на виконання відповідачем грошового зобов"язання зі сплати коштів за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, нормативні, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, в т.ч. неподання позову до суду, незважаючи на неодноразові звернення Тернопільської місцевої прокуратури, Тернопільської окружної прокуратури (листи №1612 вих-21 від 24.02.2021, №3132 вих-21 від 16.04.2021, №3131 вих-21 від 16.04.2021, №4266 від 19.05.2021, №4265 від 19.05.2021); вірно визначено центральний орган виконавчої влади, до відання якого, згідно з статтею 28 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади", статтею 6 Закону України "Про автомобільний транспорт", Положенням про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015, віднесено відповідні повноваження - Державну службу України з безпеки на транспорті; завчасно повідомлено позивача про звернення до суду з цим позовом (лист №5532 ВИХ-21 від 14.06.2021, а.с.166), як того вимагають приписи частини 4 статті 23 Закон України "Про прокуратуру", а отже твердження відповідача про неналежне обґрунтування прокурором підстав для представництва інтересів держави у цьому спорі - визнаються судом помилковими.
З огляду на вимоги частин 1, 3 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (частини 1, 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України).
Таким чином на основі вище сказаного стягненню з відповідача в судовому порядку підлягає плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні в розмірі 332,53 Євро.
Беручи до уваги приписи статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покласти на відповідача.
Керуючись статтею 1291 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950, статтями 73-79, 86, 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов Керівника Тернопільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" про стягнення 332,53 Євро - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро", вул. В. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76018 (ідентифікаційний код 41101091) на користь Державного бюджету України (отримувач: ГУК у Тернопільській області/тг м. Тернопіль/ 22160100 код одержувача 37977599, банк одержувача: Казначейство України р/р UA758999980313191216000019751, МФО 899998) 332,53 Євро, що еквівалентно 10 311,07грн (десять тисяч триста одинадцять грн 07 коп.) плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро", вул. В. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76018 (ідентифікаційний код 41101091) на користь Тернопільської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02910098 р/р UA498201720343190002000004091 в Державній казначейській службі України м. Київ МФО 820172, КЕКВ - 2800) 2 270,00грн (дві тисячі двісті сімдесят грн 00коп.) - судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повне рішення складено 21.09.2021
Суддя С.Кобецька