Рішення № 99725911, 08.09.2021, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
08.09.2021
Номер справи
583/1810/21
Номер документу
99725911
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 583/1810/21

2/583/545/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2021 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Плотникова Н.Б..

за участю секретаря судового засідання Логвиненко Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Охтирка справу за позовом

ОСОБА_1

до Військової частини 2276 Національної гвардії України

про визнання незаконним рішення житлової комісії про зняття з квартирного обліку та зобов`язання поновлення на квартирному обліку,

ВСТАНОВИВ:

06.05.2021 року представник позивача звернувся з позовом до відповідача про визнання незаконним рішення житлової комісії про зняття з квартирного обліку та зобов`язання поновлення на квартирному обліку, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати пп. 1.2 п. 1 рішення засідання житлово-побутової комісії військової частини 2276, оформлене протоколом № 17 від 31.10.2019 р., про зняття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з квартирного обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов при військовій частині 2276; визнати протиправним та скасувати пункт наказу, яким затверджено протокол житлово-побутової комісії № 17 від 31.10.2019 р., відповідно до якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було знято з квартирного обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов при військовій частині 2276; зобов`язати військову частину 2276 прийняти рішення про поновлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на квартирному обліку військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов, за тим же номером у списку зі збереженням часу перебування на обліку. Свої вимоги мотивує тим, що ОСОБА_1 21.04.2019 р. звільнений з військової служби у запас відповідно до п.п. «г» п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» у зв`язку з проведенням організаційних заходів без права носіння військової форми одягу відповідно до наказу № 84 від 19.04.2019 р. Цим же наказом позивача включено до списків особового складу військово-оперативного резерву військової частини 2276 Національної гвардії України на посаду фельдшера медичного пункту, з 22.04.2019 р. як військовослужбовця запасу направлено на військовий облік до Охтирського ОМВК. За місцем проходження служби позивач постійним або службовим житлом не забезпечувався. З 14.09.2017 р. позивач перебував на квартирному обліку в загальній черзі для отримання житла при військовій частині 2276. Згідно протоколу засідання житлової комісії Військової частини 2276 від 31.10.2019 р. № 17 комісія виявила, що на момент постановки ОСОБА_1 на квартирну чергу він зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , що є порушенням вимог ст. 15 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов» затверджених Постановою КМ Української РСР і Української ради професійних спілок від 11.12.1984 р. № 470. Комісія прийняла рішення ОСОБА_1 зняти з обліку потребуючих поліпшення житлових умов відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 40 Житлового кодексу України. Вважає п.п. 1.2 п. 1 рішення, яке оформлене протоколом № 17 від 31.10.2019 р. про зняття позивача з квартирного обліку при Військовій частині 2276 та пункт Наказу про затвердження цього протоколу протиправними та такими, що підлягають скасуванню. На час звільнення позивача зі служби у зв`язку зі скороченням штатів згідно Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року № 1081, позивачу було гарантовано право перебувати на квартирному обліку у військовій частині та отримати житло з державного житлового фонду за місцем реєстрації та проживання.

При зарахуванні на квартирний облік позивачем були виконані всі вимоги житлової комісії, надана необхідна інформація та документи, які вважалися комісією достатніми для прийняття на квартирний облік. Будь-яких належні та допустимі докази того, що позивач був зарахований на квартирний облік внаслідок подання ним відомостей, що не відповідають дійсності, при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік - відсутні та позивачем не надавалися.

11.05.2021 року ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

23.06.2021 року від відповідача – військової частини 2276 Національної гвардії України надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити повністю у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання незаконним рішення житлової комісії про зняття з квартирного обліку та зобов`язання поновлення на квартирному обліку. Свої заперечення мотивує тим, що ч. 2, 4, 5 ст. 40 Житлового кодексу встановлено, що « громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках 5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік. Згідно наданої позивачем довідки про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 від 04.04.2018 р. № 32 позивач зареєстрований за місцем знаходження в/ч 2276 лише 03.04.2018 р. Відповідно до викладеного на дату складання протоколу житлово-побутової комісії в/ч 2276 від 14.09.2017 р. № 16 про зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік посадовими особами житлово-побутової комісії в/ч 2276 та позивачем порушено вимоги п. 15 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, які затверджені постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 р. № 470. Не оскарження позивачем неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік є виключно свідченням корисливих мотивів позивача. Житлово-побутовою комісією в/ч 2276 помилково та з порушенням норм ст. 40 Житлового кодексу та Інструкції № 278 прийнято рішення про взяття позивача на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Вказане порушення було виправлено прийняттям 31.10.2019 р. протокольного рішення № 17 житлово-побутової комісії в/ч 2276. Відповідно до п. 3.15 Інструкції № 278 «військовослужбовці знімаються з квартирного обліку в разі: . . подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на квартирний облік, . . . в інших випадках, передбачених законодавством». Відповідно до п. 3.16 даної інструкції «Зняття з квартирного обліку та виведення з пільгових списків осіб, які були неогрунтовано внесені до цих списків або втратили вказане право, проводиться житлово-побутовими комісіями військових частин у тому самому порядку, що й взяття на облік». Отже, згідно п.п. 3.8, 3.16 Інструкції № 278 рішення житлово-побутової комісії в/ч 2276 затверджуються командиром в/ч 2276, тобто без видання наказу про його затвердження. Відповідно до викладеного обґрунтування позивача не відповідають вірному застосуванню норм матеріального права, тому просить відмовити в задоволенні позову.

02.07.2021 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій він зазначає, що відповідач, посилаючись на порушення при зарахуванні позивача на квартирний облік вимог п.15 Правил обліку громадян, жодних доказів про проведення службової перевірки відповідно до Порядку про проведення службового розслідування у Збройних силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України №608 від 21.11.2017 року, та притягнення винних осіб до відповідальності не надає. За час перебування позивача на квартирному обліку будь-яких порушень не було встановлено, що підтверджує протиправність рішення житлової комісії про зняття з квартирного обліку позивача.

Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити. Також зазначив, що ОСОБА_1 не подавав недостовірних відомостей, які стали підставою для зарахування його на квартирний облік. ОСОБА_1 подав всі документи, які житлово-побутова комісія вважала необхідними для постановлення його на облік. Відповідно до протоколу № 16 від 14.09.2017 р. ОСОБА_1 подав документи, які свідчать про його реєстрацію. Крім того, відповідачем на надано доказів на підтвердження неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік ОСОБА_1 . Також зазначив, що відповідачем не надано докази про те, що ОСОБА_1 був повідомлений про засідання житлово-побутової комісії.

Представники відповідача - військової частини 2276 – Білера Ю.П., ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечували проти задоволення позову, зазначивши, що підставою для зняття позивача з обліку є подання ним відомостей, які стали підставою неправомірних дій посадових осіб. Порушення було допущено саме житлово-побутовою комісією. Службового розслідування не було, так як згідно Дисциплінарного статут у разі здійснення явного порушення службове розслідування не проводиться. Факт порушення встановлений рішенням житлово-побутової комісії від 31.10.2019 р. протокол № 17. Порушення, допущені житлово-побутовою комісією в 2017 р., були вправлені житлово-побутовою комісією у 2019 р. Перевірка особової справи позивача проводилася і раніше, але до складу житлово-побутової комісії входили одні й ті самі особи, які приймали рішення про взяття на облік, тому вони і не показували ці порушення. На час зняття з обліку ОСОБА_1 був зареєстрований в військовій частині, але він був зареєстрований там через рік після постановлення його на квартирний облік.

Позивач в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений в передбаченому законом порядку.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідача, вивчивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 24 квітня 2008 року проходив військову службу у військовій частині 2276.

В період з 05.01.2016 р. по 18.02.2016 р. ОСОБА_1 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції в м. Слов`янськ Донецької області та 25.04.2016 р. отримав посвідчення учасника бойових дій, що підтверджується довідкою військової частини 2276 Національної гвардії України від 17.11.2016 року (а.с. 9,10).

Встановлено, що рішенням житлово-побутової комісії військової частини 2276 від 14.09.2017 р. ОСОБА_1 , склад родини 1 особа, був зарахований на квартирний облік в загальну чергу для отримання житла, що підтверджується копією витягу із протоколу № 16 від 14.09.2017 р. (а.с. 15).

15.06.2018 р. рішенням житлово-побутової комісії військової частини 2276 були внесені зміни до квартирної справи ОСОБА_1 у зв`язку з реєстрацією ним шлюбу та залишено на квартирному обліку родину в складі 2 особи: заявник – ОСОБА_1 та дружина – ОСОБА_4 , що підтверджується копією витягу із протоколу № 12 від 15.06.2018 р. (а.с. 16).

На підставі наказу командира військової частини 2276 Національної гвардії України (по стройовій частині) № 84 від 19.04.2019 р. припинено (розірвано) контракт про проходження громадянами України військової служби в Національній гвардії України та виключено зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення старшину ОСОБА_1 , який звільнений відповідно до пп. «г» п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» з військової служби наказом командувача Національної гвардії України від 12.04.2019 р. № 55 о/с у запас у зав`язку з проведенням організаційних заходів без права носіння військової форми одягу, 21 квітня 2019 року; включено до списків особового складу військового оперативного резерву першої черги військової частини 2276 Національної гвардії України на посаду фельдшера медичного пункту з 22 квітня 2019 року, як військовослужбовця запасу та направлено на військовий облік до Охтирського ОМВК, що підтверджується копією витягу з наказу № 84 від 19.04.2021 р. (а.с. 18).

Згідно з рішенням житлово-побутової комісії військової частини 2276 Національної гвардії України, оформленим протоколом від 31 жовтня 2019 року № 17, під час перевірки квартирної справи було встановлено, що ОСОБА_1 на момент постановки на квартирну чергу зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , що є порушенням вимог ст. 15 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов», затверджених Постановою ради Міністрів Української РСР і Української Ради професійних спілок від 11.12.1984 р. № 470 (зі змінами). Комісія прийняла рішення ОСОБА_1 зняти з квартирного обліку потребуючих поліпшення житлових умов відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 40 Житлового кодексу України. Зазначене рішення житлово-побутової комісії було затверджено 31 жовтня 2019 року т.в.о. командира військової частини 2276 полковником Калюжним Р. (а. с. 17).

Частиною першою статті 15 Цивільного кодексу України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до частини першої статті 16 ЦК України, частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Статтею 47 Конституції України встановлено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

За загальним правилом, визначеним статтями 36, 37 ЖК Української РСР, облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів. Відповідно до Основ житлового законодавства Союзу РСР і союзних республік у випадках і в порядку, встановлюваних Радою Міністрів СРСР і Радою Міністрів Української РСР, громадян може бути взято на облік і не за місцем їх проживання. Облік потребуючих поліпшення житлових умов громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і за місцем проживання. Нарівні з ними беруться на облік громадяни, які залишили роботу на цих підприємствах, в установах, організаціях у зв`язку з виходом на пенсію.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до частини першої статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у редакції, що була чинна на день прийняття рішення про постановлення позивача на квартирний облік військової частини 2276, держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими нормативно-правовими актами.

Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства.

Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями визначається Кабінетом Міністрів України.

На час постановлення позивача на квартирний облік у військовій частині 2276 діяли Житловий кодекс Української РСР, Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджені постановою Ради Міністрів УРСР і Української ради профспілок від 11 грудня 1984 року № 470 (далі - Правила), якими було врегульоване питання щодо постановлення громадян, які потребують поліпшення житлових умов, на квартирний облік та порядок надання їм жилих приміщень.

Пунктом 2 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм житлових приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР від 11 грудня 1984 року № 470, встановлено, що жилі приміщення надаються громадянам, які потребують поліпшення житлових умов, постійно проживають у даному населеному пункті, як правило, у вигляді окремої квартири на сім`ю.

Так, відповідно до статті 34 Житлового кодексу Української РСР та пункту 13 вказаних Правил на квартирний облік беруться громадяни, які потребують поліпшення житлових умов. Потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни: 1) забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської міських рад народних депутатів разом з радами профспілок; 2) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам; 3) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв`язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім`ї; 4) які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів; 5) які проживають тривалий час за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності; 6) які проживають у гуртожитках; 7) які проживають в одній кімнаті по дві і більше сім`ї, незалежно від родинних відносин, або особи різної статі старші за 9 років, крім подружжя (в тому числі якщо займане ними жиле приміщення складається більш як з однієї кімнати).

Такими, що потребують поліпшення житлових умов, визнаються також громадяни, які проживають у комунальних чи невпорядкованих стосовно умов даного населеного пункту квартирах: особи, які належать до інвалідів війни; особи, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; Герої Радянського Союзу, Герої Соціалістичної Праці, особи, нагороджені орденами Слави, Трудової Слави, «За службу Батьківщині у Збройних Силах СРСР» усіх трьох ступенів; учасники бойових дій та учасники війни; працівники, які тривалий час сумлінно пропрацювали на одному підприємстві, в установі, організації.

Механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців та членів їх сімей визначено Порядком забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року № 1081, який діяв на дату зарахування позивача на квартирний облік.

Відповідно до п.п. 22, 23, 24 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року № 1081 в редакції, що діяла на час зарахування позивача на квартирний облік, облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах. Для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім`я безпосереднього командира. До рапорту додається: довідка з місця проживання про реєстрацію і склад сім`ї; витяг з особової справи військовослужбовця про склад сім`ї; довідка про те, чи перебувають члени сім`ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих органах місцевих рад); документи, що підтверджують право на перешочергове та позачергове одержання житла, інші пільги.

Відповідно до пункту 24 цього Порядку військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини. У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім`ї, підстави зарахування на облік, вид черговості, а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік – підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства. Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік.

Організація забезпечення і надання житлових приміщень військовослужбовцям Національної гвардії України, а також особам, звільненим у запас або відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов у військових частинах, та членам їх сімей, - визначається Інструкцією з організації забезпечення, надання військовослужбовцям Національної гвардії України та членам їх сімей житлових приміщень, затвердженою наказом МВС України 28.07.2007 р. №278 (далі Інструкція), яка діяла на дату зарахування позивача на квартирний облік та на дату зняття його з обліку.

Відповідно до п 1.4 Інструкції забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб житла, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла. Військовослужбовці та члени їх сімей мають право до одержання житлового приміщення зареєструватися за місцем розташування військової частини. Визначена тривалість часу реєстрації для зарахування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, не поширюється на військовослужбовців у зв`язку з особливостями військової служби, пов`язаними з частими змінами місця проживання.

Відповідно до п 3.1. Інструкції військовослужбовці та члени їх сімей визнаються такими, що потребують поліпшення житлових умов, на загальних підставах відповідно до законодавства.

Відповідно до п 3.9. Інструкції для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт, зразок якого наведено у додатку 6 на ім`я безпосереднього командира (начальника) про взяття на квартирний облік, який підписується членами сім`ї, що проживають разом з військовослужбовцем, мають самостійне право на отримання житла та бажають разом з ним стати на квартирний облік. До рапорту додаються: довідка з місця проживання про реєстрацію і склад сім`ї; витяг з особової справи військовослужбовця про склад сім`ї; довідка про те, чи перебувають члени сім`ї на квартирному обліку за місцем роботи; документи, що підтверджують право на першочергове та позачергове одержання житла, інші пільги.

Відповідно до п 3.14. Інструкції щороку у військових частинах, де самостійно провадиться квартирний облік, у період з 1 жовтня до 31 грудня відбувається перереєстрація осіб, які перебувають на квартирному обліку, в ході якої перевіряються їх облікові дані. Виявлені зміни вносяться в облікові справи військовослужбовців.

Згідно з частиною першою статті 12 цього Закону в редакції, чинній на момент зняття позивача з обліку 31 жовтня 2019 року, держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», в редакції, що діяла на час звільнення позивача з військової служби у запас, військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування – у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.

Аналогічні приписи закріплені й в пункті 29 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року № 1081.

Відповідно до пункту 29 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року № 1081, в редакції, що діяла на час звільнення позивача з військової служби у запас, військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.

Військовослужбовці знімаються з обліку у разі: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; в інших випадках, передбачених законодавством (пункту 30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року № 1081 , в редакції, що діяла на час звільнення позивача з військової служби у запас).

Відповідно до пункту 3.15. Інструкції з організації забезпечення, надання військовослужбовцям Національної гвардії України та членам їх сімей житлових приміщень, затвердженою наказом МВС України 28.07.2007 р. №278, військовослужбовці знімаються з квартирного обліку в разі: поліпшення житлових умов, унаслідок чого потреба в наданні житла минула; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на квартирний облік; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби через службову невідповідність, у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; в інших випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до пункту 3.21. Інструкції військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду та користуються правом позачергового одержання житла.

Відповідно до пункту 4.6.Інструкції військовослужбовці, які перебувають на квартирному обліку, при звільненні з військової служби в запас чи відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку зі скороченням штатів або організаційними заходами в разі неможливості використання на службі залишаються на квартирному обліку до одержання житла у військових частинах.

З витягу з протоколу № 17 від 31.10.2019 р. засідання житлово-побутової комісії військової частини 2276 вбачається, що під час перевірки квартирної справи було встановлено, що ОСОБА_1 на момент постановки на квартирну чергу зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , що є порушенням вимог ст. 15 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов», затверджених Постановою ради Міністрів Української РСР і Української Ради професійних спілок від 11.12.1984 р. № 470 (зі змінами), у зв`язку з чим комісія прийняла рішення ОСОБА_1 зняти з обліку потребуючих поліпшення житлових умов відповідно до п.5 ч.2 ст.40 ЖК України.

Згідно п. 15 Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджені постановою Ради Міністрів УРСР і Української ради профспілок від 11 грудня 1984 року № 470, в редакції, чинній на день зарахування позивача на облік, на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також мають реєстрацію місця проживання в даному населеному пункті.

Відповідно до ч.1, 2 статті 40 Житлового кодексу Української РСР та пункту 26 Правил громадяни перебувають на квартирному обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання жилого приміщення, за винятком випадків, передбачених у цьому пункті. Громадяни знімаються з квартирного обліку у випадку поліпшення житлових умов у випадках: 1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення; 1-1) одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку; 2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту; 3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством; 4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців; 5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.

З копії рапорту ОСОБА_1 про взяття на квартирний облік від 08.08.2016 р. вбачається, що ОСОБА_1 зазначає місце служби – військова частина 2276, адресу місця проживання – АДРЕСА_1 (а.с. 13).

Даний рапорт ОСОБА_1 було розглянуто на засіданні житлово-побутової комісії військової частини 2276 та рішенням житлово-побутової комісії військової частини 2276 від 14.09.2017 р. ОСОБА_1 , склад родини 1 особа, був зарахований на квартирний облік в загальну чергу для отримання житла, що підтверджується копією витягу із протоколу № 16 від 14.09.2017 р. (а.с. 15).

Встановлено також, що 03.04.2018 р. ОСОБА_1 був зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 в будинку, що належить військовій частині 2276, що підтверджується довідкою військової частини 2276 Національної гвардії України № 32 від 03.04.2018 р. (а.с. 7, 14).

15.06.2018 р. рішенням житлово-побутової комісії військової частини 2276 були внесені зміни до квартирної справи ОСОБА_1 у зв`язку з реєстрацією ним шлюбу та залишено на квартирному обліку родину в складі 2 особи: заявник – ОСОБА_1 та дружина – ОСОБА_4 , що підтверджується копією витягу із протоколу № 12 від 15.06.2018 р. (а.с. 16).

Будь-яких належних і допустимих доказів на підтвердження факту подання ОСОБА_1 відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття його на облік, відповідачем суду не було надано.

Відповідно до п 3.14. Інструкції щороку у військових частинах, де самостійно провадиться квартирний облік, у період з 1 жовтня до 31 грудня відбувається перереєстрація осіб, які перебувають на квартирному обліку, в ході якої перевіряються їх облікові дані. Виявлені зміни вносяться в облікові справи військовослужбовців.

Однак судом встановлено, що протягом перебування позивача на квартирному обліку (з 14.09.2017 р. по 31.10.2019р. (дата зняття позивача з квартирного обліку) у відповідача не виникало питань щодо правомірності перебування позивача на квартирному обліку; він продовжував перебувати на квартирному обліку.

Доказів, які б підтверджували вчинення неправомірних дій службовими особами при вирішенні питання про взяття позивача на квартирний облік, суду не надано.

Суд вважає безпідставними доводи представників відповідача, що встановлені житловою комісією у 2019 році обставини взяття позивача на квартирний облік з порушенням вимог чинного на той час законодавства свідчать про неправомірність дій службових осіб, оскільки неправомірність дій як факт підлягає доведенню належними, достовірними, достатніми та допустимими доказами.

Проте, матеріали справи не містять доказів на підтвердження вчинення неправомірних дій службовими особами при взятті позивача на квартирний облік.

Посилання представників відповідача на те, що закон не вимагає обов`язкової наявності будь-яких рішень про встановлення неправомірності дій службових осіб, суд не приймає до уваги, оскільки за приписами ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, а згідно з ч. 6 ст. 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Рішення житлової комісії військової частини 2276 від 14 вересня 2017 року про зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік не скасовано.

Позивач потребував та потребує поліпшення житлових умов, він був взятий на квартирний облік за місцем служби, що не суперечить вимогам частини першої статті 37 ЖК УРСР.

Відповідачем не доведено, що в період з 14 вересня 2017 року по 31 жовтня 2019 року позивач чи члени його сім`ї перебували на квартирному обліку за попереднім місцем служби або проживання.

Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_1 не був повідомлений про день та час засідання житлової комісії військової частини 2276 з питання зняття його та членів його сім`ї з квартирного обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, участі у цьому засіданні він не брав, що не заперечував в судовому засіданні представник відповідача.

Зазначене вказує на недотримання військовою частиною 2276 положень пункту 28 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджені постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470 та п. 3.16 Інструкції з організації забезпечення, надання військовослужбовцям Національної гвардії України та членам їх сімей житлових приміщень, затвердженої наказом МВС України № 278 від 28.07.2007 р.

Статтею 47 Конституції України встановлено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» та частиною четвертою статті 10 ЦПК України встановлено, що суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини наголошує на тому, що право на доступ до суду має бути ефективним.

Реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожна держава-учасниця Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.

Європейський суд з прав людини вказував, що втрата житла є найбільш крайньою формою втручання у право на повагу до житла (Kryvitska and Kryvitskyy v. Ukraine», заява № 30856/03).

Втручання держави є порушенням статті 8 Конвенції, якщо воно не переслідує законну мету, одну чи декілька, що перелічені у пункті 2 статті 8, не здійснюється «згідно із законом» та не може розглядатись як «необхідне в демократичному суспільстві» (див. рішення від 18 грудня 2008 року у справі «Савіни проти України» (Saviny v. Ukraine), заява № 39948/06, пункт 47).

Крім того, втручання у право заявника на повагу до його житла має бути не лише законним, але й «необхідним у демократичному суспільстві». Інакше кажучи, воно має відповідати «нагальній суспільній необхідності», зокрема бути співрозмірним із переслідуваною законною метою (див. рішення у справі «Зехентнер проти Австрії» (Zehentner v. Austria), заява № 20082/02, пункт 56, ECHR 2009...).

Принцип пропорційності у розумінні ЄСПЛ полягає в оцінці справедливої рівноваги (балансу) між інтересами особи, пов`язаними з втручанням у право людини на повагу до житла, й інтересами особи, яка зазначає негативних наслідків від цього втручання. Пошук такого балансу не означає обов`язкового досягнення соціальної справедливості у кожній конкретній справі, а передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між легітимною метою, досягнення якої передбачається, та засобами, які використовуються для її досягнення. Необхідний баланс не буде дотриманий, якщо особа внаслідок втручання в її право на повагу до житла несе надмірний тягар. Оцінюючи пропорційність, слід визначити, чи можливо досягти легітимної мети за допомогою заходів, які були би менш обтяжливими для прав і свобод цієї особи, оскільки обмеження її прав не повинні бути надмірними або такими, що є більшими, ніж необхідно для досягнення вказаної мети.

Суд виходить з того, що зняття позивача з квартирного обліку на підставі п.5 ст.40 ЖК України за встановлених обставин не переслідує законної мети, відповідачем не доведено необхідність вказаних заходів щодо позивача відповідно до чинного законодавства України.

Отже, судом встановлено, що при зарахуванні позивача у чергу на отримання житла та під час його перебування на квартирному обліку будь-яких порушень допущено не було; під час проходження військової служби та на момент звільнення позивач постійним або службовим житлом не забезпечувався; перебував на обліку для поліпшення житлових умов з 2017 року; підстави, визначені законом для зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов відсутні, а тому позивач підлягає поновленню на обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов та перебувають на обліку, а пункт 1.2 рішення житлово-побутової комісії військової частини 2276 Національної гвардії України від 31 жовтня 2019 року, оформленого протоколом № 17 засідання житлово-побутової комісії, про зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку, підлягає скасуванню.

Однак враховуючи, що рішення житлово-побутової комісії військової частини 2276, оформлене протоколом № 17 від 31.10.2019 р., не затверджується окремим наказом командира військової частини, позовні вимоги про визнати протиправним та скасувати пункт наказу, яким затверджено протокол житлово-побутової комісії № 17 від 31.10.2019 р. відповідно до якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було знято з квартирного обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов при військовій частині 2276, задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь держави необхідно стягнути судовий збір в сумі 908,00 грн.

На підставі викладеного, ст. ст. 34, 36, 37, 40 Житлового кодексу Української РСР, Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року № 1081, Інструкції з організації забезпечення, надання військовослужбовцям Національної гвардії України та членам їх сімей житлових приміщень, затвердженої наказом МВС України № 278 від 28.07.2007 р., керуючись ст. ст. 12, 81, 141, 263-265 ЦПК України, суд –

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Військової частини 2276 Національної гвардії України про визнання незаконним рішення житлової комісії про зняття з квартирного обліку та зобов`язання поновлення на квартирному обліку – задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати пункт 1.2 рішення житлово-побутової комісії військової частини 2276 Національної гвардії України від 31 жовтня 2019 року, оформленого протоколом № 17 засідання житлово-побутової комісії, про зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов при військовій частині 2276.

Зобов`язати військову частину 2276 Національної гвардії України поновити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на квартирному обліку військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов, з 14.09.2017 р.

В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.

Стягнути з військової частини 2276 Національної гвардії України (ЄДРПОУ: 14323534, вул.. Дачна, 9 с. Климентове Охтирського району Сумської області) в дохід держави судовий збір в сумі 908,00 грн.

Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Охтирський міськрайонний суд Сумської області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлений 20.09.2021 р.

Суддя Охтирського

міськрайонного суду: Н.Б. Плотникова