Постанова № 99721826, 20.09.2021, Станично-Луганський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
20.09.2021
Номер справи
430/1994/21
Номер документу
99721826
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №430/1994/21

Провадження №3/430/706/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2021 року смт. Станиця Луганська

Суддя Станично-Луганського районного суду Луганської області Дьоміна О.П., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, матеріали якої надійшли від начальника відділу прикордонної служби «Станиця Луганська» (тип Б) підполковника Вальчука В.О. відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Переяслав-Хмельницький Київської області, громадянина України, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , інспектора прикордонної служби 3 категорії – водія 4 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Станиця Луганська» (тип Б), штаб сержанта, зареєстрованого за адресою: ОКПП «Київ», фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 3 ст. 172- 20 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Від начальника відділу прикордонної служби «Станиця Луганська» (тип Б) підполковника Вальчука В.О. надійшов протокол про адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП відносно ОСОБА_1 , згідно з яким 13.09.2021 року о 06 год. 40 хв. на відділі прикордонної служби «Станиця Луганська» прикордонним нарядом «Старший зміни прикордонних нарядів» у складі старшого лейтенанта Тернавського І.С., під час перевірки наявного особового складу зміни прикордонних нарядів, було виявлено ОСОБА_1 з явними ознаками алкогольного сп`яніння (характерний запах з порожнини рота, порушення координації рухів). За результатами медичного огляду встановлено, що ОСОБА_1 знаходився в стані алкогольного сп`яніння – 2,8%, в умовах особливого періоду.

Згідно положень ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

КУпАП визначає форму і основні елементи змісту протоколу про адміністративне правопорушення і рішення (постанови), що приймається в конкретній справі. У них, зокрема, мають бути викладені всі обставини вчинення правопорушення, отримані на підставі сукупності досліджених доказів на обґрунтування наявності складу правопорушення і правильності його юридичної кваліфікації.

Відповідно до ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Судом при підготовці, на підставі ст. 278 КУпАП, до розгляду справи про адміністративне правопорушення виявлено не відповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам ст. 255 КУпАП та «Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення», затвердженої наказом Міністерством оборони України від 18.07.2017 року за №374 (далі Інструкція) з наступних підстав.

Відповідно ч. 1 ст. 255 КУпАП - у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218-221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати:

- органи управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (про правопорушення, вчинені військовослужбовцями, військовозобов`язаними та резервістами під час проходження зборів, а також працівниками Збройних Сил України під час виконання ними службових обов`язків, - стаття 44, частини друга і третя статті 123, статті 172-10 - 172-20, 173, 174, 178, 182, 184-1, 185 і 185-7);

- командири (начальники) військових частин (установ, закладів), командири підрозділів, які уповноважені на те командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів) (статті 172-10 - 172-20).

Згідно п. 1 ч. 1 розділу ІІ «Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення», затвердженої наказом Міністерством оборони України від 18.07.2017 року за №374 (далі Інструкція) – протокол про військове адміністративне правопорушення відносно військовослужбовця, а також військовозобов`язаного та резервіста під час проходження зборів (далі - військовослужбовець) мають право складати: командири (начальники) військових частин (установ, закладів) (далі - військова частина) щодо військовослужбовців, підпорядкованих за службою, у тому числі тимчасово; командири підрозділів, які уповноважені на те командиром (начальником) військової частини, щодо військовослужбовців, підпорядкованих за службою, у тому числі тимчасово; посадові особи органів управління Служби правопорядку, які уповноважені на те начальником Служби правопорядку - начальником Головного управління Служби правопорядку.

Командири підрозділів військової частини, уповноважені складати Протоколи, визначаються наказами відповідних командирів (начальників) військових частин.

Протокол про військове адміністративне правопорушення від 13.09.2021 року серія СхРУ №273869 складено начальником відділу прикордонної служби «Станиця Луганська (тип Б) підполковником Вальчуком В.О., однак не надано жодних доказів, що саме на нього покладені повноваження по запобіганню, виявленню та своєчасному реагуванню на скоєння військових адміністративних правопорушень, зокрема передбачених ст. 172-20 КУпАП.

Також необхідно звернути увагу на те, що згідно постанови Луганського апеляційного суду від 27.08.2021 року за №430/1189/21 на думку апеляційного суду протокол про військове адміністративне правопорушення, передбачене зокрема ст. 172-15 КУпАП, відповідно до положень ст. 255 КУпАП, складений не уповноважною особою, оскільки в п. 16 ч. 1 ст. 255 КУпАП прямо не передбачено, що посадові особи органів Державної прикордонної служби України уповноважені складати протоколи за вказаною статтею. Більш того, суддя Луганського апеляційного суду звернула увагу на те, що відповідно до п. 3 Положення про орган державного кордону Державної прикордонної служби України, затвердженого Наказом Міністерства внутрішнх справ України 30..11.2018 року за №971 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції україни 26.12.2018 року за №1468/32920, покладання на орган охорони державного кордону завдань, не передбачених законодавством, не допускається.

Копія Витягу з Наказу від 09.12.2020 року за №2463-АГ «Про додержання законодавства про військові адміністративні правопорушення» не свідчить про те, що ОСОБА_2 , як начальник відділу прикордонної служби «Станиця Луганська» є уповноваженою особою на складання вказаного протоколу.

До компетенції суддів, згідно зі ст. 221 КУпАП, відноситься лише розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені зазначеними в ній статтями цього Кодексу. Питання складання протоколу про адміністративне правопорушення відноситься виключно до відання уповноважених на те осіб, передбаченихст. 255 КУпАПта іншими законами.

Таким чином, виконання вимог ч. 1 ст. 257 КУпАП, щодо надіслання протоколу органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення, можливо лише після його складення уповноваженою на те особою, що відповідає вимогам ст. ст.254, 256 КУпАП.

Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).

Відповідно до пункту 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014р. №11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення», норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

За змістом рішення Конституційного Суду України від 31березня 2015 року за №2-рп/2015 - положення частини другої статті 294 КпАП України щодо оскарження в апеляційному порядку постанови судді у справі про адміністративне правопорушення необхідно розуміти так, що в апеляційному порядку може бути оскаржена лише та постанова судді у справі про адміністративне правопорушення, ухвалення якої передбачене частиною першою статті 284 цього кодексу, а саме: про накладення адміністративного стягнення, про застосування заходів впливу, встановлених устатті 24-1 цього кодексу, про закриття справи. Тобто, постанова судді про повернення справи про адміністративне правопорушення для належного оформлення оскарженню не підлягає.

Враховуючи те, що зазначені недоліки не можуть бути усунуті в ході розгляду справи, прихожу до висновку, що справа про адміністративне правопорушення підлягає поверненню для належного оформлення відповідно до вимог чинного законодавства.

Керуючись ст. ст. 251, 254, 256, 268, 277, 278, 280, 283, 294 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи №430/1994/21 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП - повернути начальнику відділу прикордонної служби «Станиця Луганська» (тип Б) для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя О.П. Дьоміна