Рішення № 99717021, 20.09.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2021
Номер справи
360/2074/21
Номер документу
99717021
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

20 вересня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2074/21

Головуючий суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (далі – відповідач, МВС України), державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» (далі – відповідач ІІ), в якому позивач, з урахуванням уточненої позовної заяви (арк. спр. 65-70) просить:

1) визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ щодо відмови у складанні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом 01 січня 2016року, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за заявою від 21.02.2021;

2) зобов`язати Державну установу «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку та виплати пенсії із обов`язковим включенням до розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, середніх сум щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за прирівняною посадою старшого інспектора управління, відділу (відділення) поліції зі спеціальним званням підполковник поліції станом на 01.01.2016, а саме: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; надбавка за стаж служби в розмірі 45%; надбавка за специфічні умови проходження служби 42%; надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення - 8%; премія - 14%;

3) зобов`язати Державну установу «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку та виплати пенсії із обов`язковим включенням до розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, середніх сум щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за прирівняною посадою старшого інспектора управління, відділу (відділення) поліції зі спеціальним званням підполковник поліції станом на 01.11.2019 із зазначенням розміру надбавки за стаж служби в поліції 45%.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що є пенсіонером органів внутрішніх справ України. Перебуваю на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як одержувач пенсії за вислугу років по лінії МВС відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Звільнений з органів внутрішніх справ 23 грудня 1998 року на підставі статті 64-Б-1 п. запас. Позивач зазначає, що до виходу на пенсію проходив службу на посаді помічника начальника чергової частини оперативної чергової, оперативний черговий Рубіжанського МВ УМВС України у Луганській області. Мав спеціальне звання - підполковник міліції. Вислуга років складає 22 роки 6 місяців (календарна 21).

Позивач зазначає, що підставою розрахунку вислуги років у пільговому обчисленні - п.п. «Г» пункту 3 Постанови КМ України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» в редакції, чинній на момент його звільнення. Викладена обставина підтверджується довідкою центрального архіву № 3311, яка знаходиться в матеріалах судової справи.

Позивач вказує, що той факт, що розрахунок пенсії за вислугу років по його пенсійній справі N/А-14433(МВС) був здійснений із застосуванням приписів підпункту «Г» пункту 3 Постанови КМ України № 393 підтверджується тим, що розмір пенсії склав 56% грошового забезпечення, як того вимагає пункту «а» статті 13 Закону України № 2262-ХІІ.

Пенсія була призначена (обчислена) із сум грошового забезпечення, до складу якого включено: посадовий оклад – 130,00 грн, оклад за військове звання - 130,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 35% - 91,00 грн, таємність 10% - 13,00 грн, особливі умови 50% - 130,00 грн; премія 33,3% - 630,12 грн.

Позивач зазначає, що у квітні 2018 року, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб» ГУ Пенсійного фонду України в Луганській області здійснило перерахунок розміру пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 від 16 березня 2018 року № 346-ЛК, виданої ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Луганській області виходячи із такого: оклад за посадою – 2500,00 грн; оклад за спеціальним званням – 2200,00 грн; надбавка за вислугу років (40%) – 1880,00 грн, надбавка особам, які працюють в умовах режимних (10%) – 250,00 грн; премія (2,05%) – 140,02 грн.

У зв`язку із тим, що у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 від 16 березня 2018 року № 346-ЛК, яка була видана Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Луганській області, безпідставно зменшений розмір процентної надбавки за вислугу років (40% замість 45%), виключено надбавку за особливі умови проходження служби (42%), надбавку за інформаційно-аналітичне забезпечення (8%) та безпідставно зменшив премію з 14% до 2,05%, позивач звернувся до відповідача ІІ із заявою від 21.02.2021 про видачу оновленої довідки із зазначенням тих складових грошового забезпечення, які були безпідставно виключені.

Проте відповідачі відмовили позивачу у видачі нової довідки.

Позивач зазначає, що лише після відкриття провадження у справі та після залучення до участі у справі другого відповідача, останній надав довідку про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського від 15 липня 2021 року № 33/33-2407. Проте, на думку позивача, видана довідка є такою, що не відповідає вимогам Постанови КМ України № 988 та суттєво зменшує розмір його грошового забезпечення, а відповідно впливає на розмір пенсії.

Позивач вважає, що відповідач ІІ неправомірно зменшив надбавку за вислугу років з 45% до 40%, та протиправно виключив з 01.01.2016 із грошового забезпечення для обчислення суми пенсії наступні складові належного йому пенсійного забезпечення: надбавку за особові умови проходження служби у розмірі 42%; надбавку за інформаційно-аналітичне забезпечення у розмірі 8% та безпідставно зменшив премію з 14% до 2,5%, таким чином зменшивши суму пенсії, яку отримує позивач.

Ухвалою від 21 квітня 2021 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху (арк. спр. 23-24).

Ухвалою від 11 травня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (арк. спр. 38-39).

Ухвалою від 08 липня 2021 року вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, залучено державну установу «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» (арк. спр.44-45).

Від державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» 02 серпня 2021 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач ІІ заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 52-56).

Відповідач ІІ зазначив, що відповідно до своїх функцій, зазначених у Положенні про сектор із соціально-гуманітарних питань ДУ «ТМО МВС України по Луганській області», затвердженого наказом ДУ «ТМО МВС України по Луганській області» від 01.04.2020 № 21 не виготовляв зазначені довідки. Також відповідно до того ж Положення, не міг збільшувати чи зменшувати, включати чи виключати надбавки, премії і т.і. 21 лютого 2021 року на адресу відповідача ІІ надійшла заява ОСОБА_1 . Розглянувши заяву ОСОБА_1 повідомив позивачеві, що він одержує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) було здійснено на підставі вимог пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з урахування грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова КМУ № 988) з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01 січня 2016 року. Розмір надбавки за стаж служби при оформленні довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії на ім`я позивача визначався відповідно до вимог додатку 11 до Постанови КМУ № 988, де зазначено, що надбавка за стаж служби в поліції від 19 до 22 років в календарному обчисленні складає 40 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням. Щодо розмірів премії для проведення перерахунку пенсій враховані відповідно до постанови КМУ № 988 в середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2016 року за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції. Так відповідно до пункту 18 розділу VIII Інформації про середні розміри надбавок та премій, що фактично сплачені за січень 2016 року, яка є додатком 6 до листа МВС України від 12.03.2018 № 3261/05/22-2018 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій», по посаді старший інспектор Управління, відділу (відділення) поліції, яка прирівнюється до посади начальника чергової частини опер. черг. Рубіжанського МВ УМВС України в Луганській області, з посадовим окладом 2500,00 грн, встановлено, що середній розмір премії, яка була нарахована і виплачена поліцейським за січень 2016 року, зазначена в розмірі 2,05 відсотку, що в грошовому еквіваленті склало 140,02 грн. Виходячи із вищенаведеного встановлено, що помилок при складанні довідки від 16.03.2018 № 346-лк, про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яка була виготовлена на ім`я позивача та направлена до ГУПФУ в Луганській області не виявлено.

Враховуючи вищевикладене, відповідач ІІ вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та безпідставними, та просить у задоволенні позову відмовити.

Правом подати суду відзив на позовну заяву разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, відповідач І не скористався.

Представники сторін у судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (арк. спр. 98-100), позивач надав клопотання про розгляд справи без його участі (арк. спр. 92).

Згідно з частиною дев`ятою статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експертів.

Враховуючи положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та з 23.12.1998 позивачу призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (арк. спр. 10-11).

Згідно з протоколом про призначення пенсії від 21.09.2012 за пенсійною справою N/A - 14433 (МВС) (арк. спр. 20) грошове забезпечення позивача для обчислення пенсії складалося з: посадовий оклад – 950,00 грн, оклад за військове звання - 130,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 35% - 378,00 грн, робота з таємними виробами, носіями, док. 10% - 95,00 грн, надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення 8% - 76,00 грн, надбавка за особливо важливі завдання 42% - 612,36 грн, премія 14%. Всього 2555,15 грн. Основний розмір пенсії (56% грошового забезпечення (вислуга років 22)) – 1430,88 грн. Підвищення за постановою КМУ 2012 року № 355 – 329,10 грн. Всього призначено: 1759,98 грн.

У зв`язку з прийняттям Закону України від 23.12.2015 № 900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей» у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (далі -постанова КМУ № 988).

Ліквідаційної комісією ГУМВС України у Луганській області складено та видано на ім`я ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 16.03.2018 № 346-лк (арк. спр. 106), з визначенням таких складових: посадовий оклад – 2500,00 грн, оклад за військове звання – 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% - 1880,00 грн, особи, які працюють в умовах режимних обмежень – 10% - 250,00 грн, премія 2,05% - 140,02 грн, всього 6970,02 грн.

Згідно з протоколом про призначення пенсії від 06.04.2018 за пенсійною справою N/A - 14433 (МВС) (арк. спр. 14) позивачу з 01.01.2016 здійснено перерахунок пенсії грошове забезпечення позивача для обчислення пенсії складалося з: посадовий оклад – 2500,00 грн, оклад за військове звання – 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% - 1880,00 грн, особи, які працюють в умовах режимних обмежень – 10% - 250,00 грн, премія 2,05% - 140,02 грн, всього 6970,02 грн. Основний розмір пенсії (56% грошового забезпечення (вислуга років 22)) – 3903,21 грн.

21.02.2021 позивач звернувся до державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» із заявою про видачу нової довідки для перерахунку пенсії з 01.01.2016 (арк. спр. 12).

Листом від 17.03.2021 № 33/33-292 державна установа «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» повідомила позивачу, що розмір надбавки за стаж служби при оформленні довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії на ім`я позивача визначався відповідно до вимог додатку 11 до Постанови КМУ № 988, де зазначено, що надбавка за стаж служби в поліції від 19 до 22 років в календарному обчисленні складає 40 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням. Щодо розмірів премії для проведення перерахунку пенсій враховані відповідно до постанови КМУ № 988 в середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2016 року за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції. Так відповідно до пункту 18 розділу VIII Інформації про середні розміри надбавок та премій, що фактично сплачені за січень 2016 року, яка є додатком 6 до листа МВС України від 12.03.2018 № 3261/05/22-2018 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій», по посаді старший інспектор Управління, відділу (відділення) поліції, яка прирівнюється до посади начальника чергової частини опер. черг. Рубіжанського МВ УМВС України в Луганській області, з посадовим окладом 2500,00 грн, встановлено, що середній розмір премії, яка була нарахована і виплачена поліцейським за січень 2016 року, зазначена в розмірі 2,05 відсотку, що в грошовому еквіваленті склало 140,02 грн. Виходячи із вищенаведеного встановлено, що помилок при складанні довідки від 16.03.2018 № 346-лк, про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яка була виготовлена на ім`я позивача та направлена до ГУ ПФУ в Луганській області не виявлено (арк. спр. 13).

15 липня 2021 року Державною установу «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» ОСОБА_1 видана довідка про розмір грошового забезпечення № 33/33-2407 за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського старшого інспектору управління, відділу (відділення) поліції, з визначенням таких складових: посадовий оклад – 2500,00 грн, оклад за спеціальним званням підполковник поліції -2200,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції 40% - 1880,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 44,91% - 2955,08 грн, премія 62,58% - 5967,05 грн, всього – 15502,13 грн (арк. спр. 61).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзив учасників справи, суд виходить з такого.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначено Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до частин першої, другої та четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

З 29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (далі - Закон № 900-VІІІ), яким у Законі № 2262-ХІІ статтю 63 доповнено новою частиною четвертою такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Частинами другою та третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пункту 1 вказаного Порядку № 45 перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з пунктами 1 та 2 Порядку № 45 (в редакції, чинній на час спірних правовідносин), пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ є прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення, яким збільшено розмір певних видів грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), яка згідно з пунктом 8 застосовується з дня набрання чинності Законом України Про Національну поліцію, тобто з 07 листопада 2015 року, установлено грошове забезпечення поліцейських, розмір якого більше, ніж розмір грошового забезпечення колишніх осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України.

Отже, підвищення грошового забезпечення поліцейських вказаною постановою Кабінету Міністрів України згідно з наведеними правовими нормами є підставою для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Тобто, з 01 січня 2016 року (після 29 грудня 2015 року - дня набрання чинності Законом № 900-VІІІ та з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) виникли правові підстави для перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), до яких належить позивач, на підставі відповідного рішення Кабінету Міністрів України, яким в даному випадку є постанова № 988.

Такий перерахунок проводиться згідно з довідками про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, що видані відповідними державними органами, з яких вказані особи були звільнені із служби (пункт 3 Порядку № 45).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мінюсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно з пунктом 3 вказаного Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

Пунктом 4 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (пункт 5 Порядку № 45).

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Аналіз наведених норм права дозволяє зробити висновок, що однією із складових, з яких з 01.01.2016 проводиться перерахунок розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського є безпосередньо відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ від 06.04.2016 № 260 (далі - Наказ № 260).

Відповідно до пункту 3 розділу 1 Наказу № 260, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

Згідно з пунктом 3 розділу 3 надбавка за стаж служби в поліції виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до Постанови № 988.

Додатком 11 до вказаної Постанови № 988 встановлені розміри надбавки за стаж служби в поліції, згідно з якими розмір надбавки за стаж служби в поліції становить: від 1 до 2 років 5%, від 2 до 4 років 10%, від 4 до 7 років 15%, від 7 до 10 років 20%, від 10 до 13 років 25%, від 13 до 16 років 30%, від 16 до 19 років - 35%, від 19 до 22 років - 40%, від 22 до 25 років - 45%, понад 25 років 50%.

Судом з протоколів за пенсійною справою N/A - 14433 (МВС) (арк. спр. 14, 19, 20) встановлено, що вислуга років ОСОБА_1 в пільговому обчисленні складає 22 роки.

З довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Луганській області від 16.03.2018 № 346-лк, складеної відносно ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, вбачається, що з 01.01.2016 визначена процентна надбавка за вислугу років на рівні 40% - 1880,00 грн (за вислугу від 19 до 22 років відповідно до додатку 11 постанови КМ України № 988), виходячи з пільгової вислуги років 22 роки(арк. спр. 14).

Судом встановлено, що до змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених Постановою № 988, Указом Президента України від 04.10.1996 № 426/96 «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ», який втратив чинність з 01 січня 2008 року, та постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка втратила чинність з 01 березня 2018 року, було встановлено за вислугу років від 20 до 25 років надбавку у розмірі 35%.

Натомість додатком 11 до Постанови № 988 встановлено, що за стаж служби в поліції від 22 до 25 років виплачується надбавка у розмірі 45%.

Оскільки вислуга років позивача 22 роки, з огляду на закріплене у частині третій статті 63 Закону № 2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог пункту 5 Порядку № 45, суд дійшов висновку, що ліквідаційна комісія ГУМВСУ у Луганській області мала включити до довідки від 16 березня 2018 року № 346-лк надбавку за стаж служби у розмірі 45%, а не 40%.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абзацом 4 пункту 3 розділу І, пунктом 1 розділу ІІ Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої Міністерством внутрішніх справ України від 17 вересня 2018 року № 760 (далі - Інструкція № 760) визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів: організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; формують облікові справи та зберігають їх згідно з порядковими номерами, присвоєними в книзі обліку документів для призначення пенсій (додаток 1); повідомляють органи, які призначають пенсії, про судові рішення, які набрали законної сили, про позбавлення пенсіонерів військового (спеціального) звання та про видання наказів про прийняття (поновлення) на службу в 10-денний строк з дня отримання відповідного рішення суду; ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону; взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення.

У відповідності до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції № 760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.

Пунктом 4 Інструкції № 760 передбачено, що підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують: грошовий атестат; довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток 4).

Наказом МВС України від 25.02.2019 № 129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» визначено в МВС України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання (перерахунку) пенсій Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту.

16 квітня 2021 року наказом МВС України від 16.04.2021 № 291 внесено зміни в пункт 1 наказу МВС України від 25.02.2019 № 129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки до органів ПФУ документів для призначення (перерахунку) пенсій», та викладено його в такій редакції: «1. Визначити в Міністерстві внутрішніх справ України: 1) Департамент персоналу уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних питань та соціальної роботи цього Департаменту; 2) територіальні медичні об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладенням таких функцій на відповідні сектори (відділ) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ.».

Тобто, на дату розгляду справи на державну установу «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.

Враховуючи, що ліквідаційною комісією ГУМВСУ у Луганській області в довідці від 16 березня 2018 року № 346-лк неправильно обчислено надбавку за стаж служби у розмірі 40%, що в подальшому вплинуло на розмір пенсії позивача в бік її зменшення, яку позивач продовжує отримувати в неналежному розмірі, тому Державною установою «Територіальне медичне об`єднання міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» протиправно відмовлено у підготовці оновленої довідки із обов`язковим зазначенням надбавки за вислугу років у розмірі 45% для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення, у відповідності до вимог постанови від 11.11.2015 № 988, Наказу від 06.04.2016 № 260 станом на 01.01.2016.

Щодо наявності правових підстав для включення до нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача надбавки за особові умови проходження служби у розмірі 42%, надбавку за інформаційно-аналітичне забезпечення у розмірі 8%.

Відповідно до абзацу 2 пункту 5 Порядку № 45 слід застосовувати в редакції, яка діяла до цього, а саме була чинною станом від 01.01.2016: для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відтак, редакцією пункту 5 Порядку 45 станом на 01.01.2016, яка діє після визнання нечинними змін до пункту 5 Порядку № 45, було визначено, що врахування для перерахунку пенсій грошового забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), включаючи додаткові види грошового забезпечення, що були фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Відповідно до положень пункту 5 Постанови № 988 постановлено виплачувати: 1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11; 2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; 4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі; 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем; 6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов`язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням; 7) надбавку за почесне звання «заслужений» - у розмірі 10 відсотків посадового окладу. Надбавка за почесне звання «заслужений» виплачується, коли виконання поліцейськими службових обов`язків згідно з посадами збігається за профілем з почесним званням; 8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.

Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок № 260).

Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення. Зокрема, Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку № 260); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8 Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку № 260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку № 260).

Крім того, пунктом 13 Порядку № 260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.

Згідно з розрахунком пенсії ОСОБА_1 при первинному обчислені пенсія обраховувалась грошового забезпечення, до складу якого входила надбавка за особові умови проходження служби у розмірі 42%, надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення у розмірі 8% (арк. спр. 18).

Отже спірні надбавки за особові умови проходження служби у розмірі 42%, за інформаційно-аналітичне забезпечення у розмірі 8% враховувались Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області під час призначення позивачу пенсії, а виплата пенсії позивачу здійснювалась з урахуванням цих надбавок до моменту здійснення перерахунку, проведеного на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області від 16.03.2018 № 346-лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). При цьому, враховуючи, що перерахунок пенсії був проведений позивачу 06.04.2018, але охоплював період, починаючи з 01.01.2016, дані надбавки була виключені зі складових для перерахунку пенсії і не враховувались при перерахунку вже з 01.01.2016.

Отже, надбавки за особові умови проходження служби, за інформаційно-аналітичне забезпечення, які отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не були встановлені законодавством для поліцейських та не виплачувались.

Суд зазначає, що оскільки надбавки за особові умови проходження служби, за інформаційно-аналітичне забезпечення, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувались поліцейським, ці складова не можуть бути зазначені у довідці про розмір грошового забезпечення.

Таким чином, враховуючи, що надбавка за особові умови проходження служби та надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення Постановою № 988 та Порядком № 260 не передбачені, суд дійшов до висновку про відсутність у відповідача ІІ правових підстав для включення зазначених надбавок до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена Великої Палати Верховного Суду у постанові від 12 грудня 2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР 79112740).

Щодо врахування премії, обрахованої у розмірі 14%, суд зазначає, що розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 12 грудня 2018 року у зразковій справі № 802/2196/17, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Таким чином, оскільки право у позивача на перерахунок пенсії виникло у січні 2016 року, у довідці для перерахунку пенсії належить вказати премію у середньому розмірі, що фактично виплачена за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом в постанові від 29.07.2020 у справі № 636/3610/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР 90652665).

Також суд звертає увагу, що у постановах від 09.08.2019 у справі № 202/7622/17 та від 15.08.2019 у справі № 821/256/17 Верховний Суд на підставі аналізу норм статті 63 Закону № 2262-XII та інших зазначених вище нормативно-правових актів дійшов таких правових висновків, що у довідку для перерахунку пенсії на підставі постанови № 988 включаються надбавки та премії, які фактично виплачувались поліцейським за відповідними посадами у місяці, з якого відбувається перерахунок пенсії; оскільки надбавки за виконання особливо важливих завдань, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувались, ці надбавки правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення».

Суд зазначає, що Верховний Суд не відступав від зазначених правових висновків.

З огляду на викладене правові підстави для включення відповідачем ІІ до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку та виплати пенсії із обов`язковим включенням до розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 надбавки за специфічні умови проходження служби в розмірі 42%; надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення в розмірі 8% відсутні.

Щодо позовних вимог про зобов`язання підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку та виплати пенсії із обов`язковим включенням до розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, середніх сум щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за прирівняною посадою старшого інспектора управління, відділу (відділення) поліції зі спеціальним званням підполковник поліції станом на 01.11.2019 із зазначенням розміру надбавки за стаж служби в поліції 45%.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Пунктом 1 Порядку № 45 в редакції Постанови № 103 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 в редакції Постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Суд зазначає, що до компетенції Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.

Проте, зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Відповідно до пункту 23 розділу «Подання документів для проведення перерахунків раніше призначених пенсій» Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 розділу «Подання документів для проведення перерахунків раніше призначених пенсій» Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.

Таким чином, починаючи з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 та з 19 листопада 2019 року - дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_2 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановами № 988, № 260 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.

Крім того, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом встановлено, що державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» підготовлено нову довідку від 15.07.2021 № 33/33-2407 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , в якій, зокрема, визначена процентна надбавка за вислугу років на рівні 40% - 1880,00 грн (за вислугу від 19 до 22 років відповідно до додатку 11 постанови КМ України № 988), виходячи з пільгової вислуги років 22 роки (арк. спр. 14).

Оскільки суд дійшов висновку, що при наявній у позивача вислузі років - 22 роки, надбавка за стаж служби має становити 45% відповідно до додатку 11 постанови КМ України № 988 за вислугу від 22 до 25 років.

Враховуючи викладене, відповідачем ІІ в довідці від 15.07.2021 № 33/33-2407 неправильно обчислено надбавку за стаж служби у розмірі 40%, замість 45%.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: […] визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; […].

Згідно з частиною другою статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

В рамках адміністративного судочинства:

дії - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб`єктом владних повноважень своїх обов`язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;

бездіяльність - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов`язків згідно із законодавством України;

рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне:

- визнати протиправними дії державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» щодо відмови скласти нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2016 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260, із зазначенням розміру надбавки за стаж служби в поліції 45% для проведення з 01 січня 2016 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов`язати державну установу «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01 січня 2016 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260, із зазначенням розміру надбавки за стаж служби в поліції 45% для проведення з 01 січня 2016 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов`язати державну установу «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 19 листопада 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов`язковим зазначенням розміру надбавки за стаж служби в поліції 45%, для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Обраний позивачем спосіб захисту порушеного права в частині вимог про визнання протиправними дій Міністерства внутрішніх справ щодо відмови у складанні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом 01 січня 2016року, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за заявою від 21.02.2021, у межах спірних правовідносин не відповідає фактичним обставинам та об`єкту порушеного права, у зв`язку з чим у задоволенні вказаної вимоги належить відмовити.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Зважаючи на встановлені обставини, суд задовольняє позов частково, з обранням належного способу захисту порушених прав позивача, за захистом яких позивач звернувся до суду з цим позовом.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає таке.

При зверненні до суду із позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн (арк. спр. 9).

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на те, що позовні вимоги позивача, який не є суб`єктом владних повноважень, задоволено частково з обранням належного способу захисту порушених прав, суд вважає за необхідне стягнути державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень на користь позивача у сумі 454,00 грн.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 263, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Богомольця, буд. 10, код ЄДРПОУ 00032684), державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» (місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Ломоносова, буд. 19, код ЄДРПОУ 08734470) визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» щодо відмови скласти нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2016 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260, із зазначенням розміру надбавки за стаж служби в поліції 45% для проведення з 01 січня 2016 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати державну установу «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01 січня 2016 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260, із зазначенням розміру надбавки за стаж служби в поліції 45% для проведення з 01 січня 2016 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати державну установу «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 19 листопада 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов`язковим зазначенням розміру надбавки за стаж служби в поліції 45%, для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Захарова