Рішення № 99716675, 20.09.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2021
Номер справи
810/2903/18
Номер документу
99716675
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 вересня 2021 року Київ справа №810/2903/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом заступника керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області до Управління освіти і науки Ірпінської міської ради Київської області та Ірпінського навчально-виховного комплексу "Школа І-ІІ ступенів - Коцюбинський гуманітарний ліцей" Ірпінської міської ради Київської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Коцюбинська селищна рада та Головне управління Держгеокадастру у Київській області, про визнання незаконною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся заступник керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області з позовом до Управління освіти і науки Ірпінської міської ради Київської області та Ірпінського навчально-виховного комплексу "Школа І-ІІ ступенів - Коцюбинський гуманітарний ліцей" Ірпінської міської ради Київської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Коцюбинська селищна рада та Головне управління Держгеокадастру у Київській області, в якому просить:

- визнати незаконною бездіяльність Ірпінського навчально-виховного комплексу "Школа І-ІІ ступенів - Коцюбинський гуманітарний ліцей" Ірпінської міської ради Київської області та Управління освіти і науки Ірпінської міської ради Київської області щодо невчинення дій з приводу оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,8 га під вказаним навчальним закладом, розташованого за адресою: Київська область, смт Коцюбинське, вул. Бакала, №1;

- зобов`язати Ірпінський навчально-виховний комплекс "Школа І-ІІ ступенів - Коцюбинський гуманітарний ліцей" Ірпінської міської ради Київської області та Управління освіти і науки Ірпінської міської ради Київської області вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,8 га, який знаходиться за адресою: Київська область, смт. Коцюбинське, вул. Бакала, №1 шляхом звернення до Коцюбинської селищної ради Київської області з клопотанням про передачу в постійне користування вищезгаданої земельної ділянки.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчальним закладом створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування загальноосвітнього закладу та учбового процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.

18 червня 2018 року Київський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про залишення позовної заяви керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області без руху, в якій зазначив недоліки позовної заяви, спосіб і строк для усунення недоліків.

Згідно з ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.09.2020, яка відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.01.2019 залишена без змін, позовна заява заступника керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області до Управління освіти і науки Ірпінської міської ради Київської області та Ірпінського навчально-виховного комплексу "Школа І-ІІ ступенів - Коцюбинський гуманітарний ліцей" Ірпінської міської ради Київської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Коцюбинська селищна рада та Головне управління Держгеокадастру у Київській області, про визнання незаконною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії повернута разом з усіма документами.

Відповідно до постанови Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 11.08.2020, ухвала Київського окружного адміністративного суду від 03.09.2018 та постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.01.2019 скасовані, справа направлена до суду першої інстанції для продовження розгляду.

15 вересня 2020 року Київський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження в даній адміністративній справі.

У зв`язку з тимчасовим відстороненням судді ОСОБА_1 від здійснення правосуддя, на підставі рішення Першої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя від 27.11.2020, проведений повторний автоматизований розподіл адміністративної справи №810/2903/18. Автоматизованою системою документообігу суду визначено Басая О.В. головуючим суддею, що буде розглядати дану адміністративну справу.

Згідно з ухвалою від 14.12.2020, дану адміністративну справу прийнято до провадження суддею Басаєм О.В., визначено, що справа розглядатиметься одноособово головуючим суддею, призначено судове засідання.

В ході розгляду справи позивач підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник Коцюбинської селищної ради надав суду письмові пояснення, в яких вказує на те, що законом не передбачено обов`язку звернення із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування із певною періодичністю. Водночас, позивач підтверджує, що відповідачі звертались до Коцюбинської селищної ради із відповідним клопотанням. З цих підстав представник Коцюбинської селищної ради вважає, що позовні вимоги необґрунтовані.

Відповідачі відзиву на позовну заяву суду на надали.

Головне управління Держгеокадастру у Київській області пояснень щодо обставин даної справи суду не надало.

У судовому засіданні 13.05.2021 суд прийняв рішення про розгляд справи на підставі наявних доказів, про що постановив протокольну ухвалу.

Розглянувши позовну заяву, дослідивши наявні в матеріалах справи докази та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов наступних висновків.

У користуванні Ірпінського навчально-виховного комплексу "Школа І-ІІ ступенів - Коцюбинський гуманітарний ліцей" Ірпінської міської ради Київської області перебуває земельна ділянка площею 0,8 га, яка розташована за адресою: Київська область, смт. Коцюбинське, вул. Бокала, №1.

Водночас, Ірпінський навчально-виховний комплекс "Школа І-ІІ ступенів - Коцюбинський гуманітарний ліцей" Ірпінської міської ради Київської області правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку не оформив, а посадові особи навчального закладу до Коцюбинської селищної ради з клопотанням про надання земельної ділянки у постійне користування не звертались. При цьому, Управління освіти і науки Ірпінської міської ради Київської області лише один раз звернулось до Коцюбинської селищної ради Київської області з клопотанням про надання земельної ділянки у постійне користування.

Тобто, на думку позивача, адміністрацією згаданого навчального закладу та Управління освіти і науки Ірпінської міської ради Київської області не вжито належних заходів до оформлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку площею 0,8 га незважаючи на звернення до Коцюбинської селищної ради Київської області з клопотанням про передачу у постійне користування даної земельної ділянки.

Вважаючи, що відповідачами допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у невжитті належних заходів для оформлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку, прокурор звернувся до суду з даним позовом.

Статтею 38 Закону України "Про загальну середню освіту" від 13.05.1999 №651-XIV (далі - Закон №651-XIV, який був чинним на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що заклад загальної середньої освіти, зокрема, створює науково-методичну і матеріально-технічну бази для організації та здійснення освітнього процесу.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону №651-XIV, матеріально-технічна база закладів загальної середньої освіти включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші цінності. Майно закладів загальної середньої освіти належить їм на правах, визначених законодавством України.

Згідно з статтею 38 Закону України "Про дошкільну освіту" від 11.07.2001 №2628-III, матеріально-технічна база закладу дошкільної освіти включає будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, інвентар, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інше. Майно закладу дошкільної освіти належить йому на правах, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною першою статті 80 Закону України "Про освіту" від 05.09.2017 №2145-VIII (далі – Закон №2145-VIII) визначено, що до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об`єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об`єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством.

Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.

Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України (ч. 2 ст. 80 Закону №2145-VIII).

Відповідно до статті 92 Земельного кодексу України (далі – ЗК), право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають, зокрема, підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Частиною першої статті 116 ЗК передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 116 ЗК, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

У відповідності до частини першої статті 122 ЗК сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно з частиною першою статті 123 ЗК, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, у тому числі, у разі формування нової земельної ділянки.

Відповідно до частини другої статті 123 ЗК, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до частини третьої статті 123 ЗК, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування (ч. 6 ст. 123 ЗК).

Згідно з статтею 125 ЗК, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 126 ЗК передбачено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-VI (далі – Закон №1952-VI), загальними засадами державної реєстрації прав є:

1) гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження;

2) обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав;

2-1) одночасність вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об`єктом незавершеного будівництва та державної реєстрації прав;

3) публічність державної реєстрації прав;

4) внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом;

5) відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації (ч. 2 ст. 3 Закону №1952-VI).

Матеріали справи свідчать про відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку для обслуговування будівель Краснослобідського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дитячий садок" Обухівської районної ради Київської області.

17 жовтня 2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження №802-р "Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов`язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади", яким зобов`язано центральні органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 і 2013 років заходи, пов`язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади. Державне агентство земельних ресурсів та його територіальні органи повинні забезпечити проведення землевпорядних робіт і оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, в установленому законодавством порядку.

Таким чином, необхідність оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розміщено Ірпінський навчально-виховний комплекс "Школа І-ІІ ступенів - Коцюбинський гуманітарний ліцей" Ірпінської міської ради Київської області прямо передбачена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №802-р.

Суд встановив, що рішенням Коцюбинської селищної ради Київської області від 23.03.2015 №837 надано дозвіл Управлінню освіти і науки Ірпінської міської ради Київської області на розробку проекту землеустрою щодо відведення Коцюбинській селищній раді земельної ділянки у постійне користування, орієнтовною площею 1 га для обслуговування Ірпінського навчально-виховного комплексу "Школа І-ІІ ступенів - Коцюбинський гуманітарний ліцей" Ірпінської міської ради Київської області розташованого за адресою: Київська область, смт Коцюбинське, вул. Бакала, №1 (т. 2, а.с. 25).

Дані обставини дають підстави для висновку, що відповідачами було вчинено дії направлені на оформлення відповідних правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташований Ірпінський навчально-виховний комплекс "Школа І-ІІ ступенів - Коцюбинський гуманітарний ліцей", що виключає протиправну бездіяльність відповідачів, яка, як стверджує позивач, полягає у невчиненні дій з приводу оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,8 га під вказаним навчальним закладом, розташованого за адресою: Київська область, смт Коцюбинське, вул. Бакала, №1.

Отже, позовні вимоги в частині визнання незаконною бездіяльності Ірпінського навчально-виховного комплексу "Школа І-ІІ ступенів - Коцюбинський гуманітарний ліцей" Ірпінської міської ради Київської області та Управління освіти і науки Ірпінської міської ради Київської області щодо невчинення дій з приводу оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,8 га під вказаним навчальним закладом, розташованого за адресою: Київська область, смт Коцюбинське, вул. Бакала, №1, є необґрунтованими.

Як пояснив представник Коцюбинської селищної ради, Управління освіти і науки Ірпінської міської ради Київської області займається розробленням проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування для обслуговування вказаного навчального закладу, але до селищної ради такий проект землеустрою не надходив.

Отже, в порушення наведених вимог земельного законодавства, відповідачами досі не вжито заходів щодо оформлення у встановленому законом порядку правовстановлюючих документів на право постійного користування вказаною земельною ділянкою.

Оскільки права на нерухоме майно та їх обтяження мають бути обов`язково зареєстровані відповідно до чинного законодавства, а стан невизначеності у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування школи та учбового процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання відповідачів вчинити дії щодо оформлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку для обслуговування навчального закладу.

Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС), визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 77 КАС зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оскільки відповідачами не надано суду доказів, які б спростовували доводи позивача у цій частині, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Суд звертає увагу, що прокурор у даному випадку, звертаючись до суду з позовом, діяв як посадова особа органу державної влади, виступаючи в інтересах держави.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки позивачем не надано суду доказів понесення інших судових витрат ніж сплата судового збору, підстави для їх стягнення з відповідачів відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов`язати Ірпінський навчально-виховний комплекс "Школа І-ІІ ступенів - Коцюбинський гуманітарний ліцей" Ірпінської міської ради Київської області та Управління освіти і науки Ірпінської міської ради Київської області вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,8 га, який знаходиться за адресою: Київська область, смт. Коцюбинське, вул. Бакала, №1 шляхом звернення до Коцюбинської селищної ради Київської області з клопотанням про передачу в постійне користування вищезгаданої земельної ділянки.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Басай О.В.