Рішення № 99699452, 14.09.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2021
Номер справи
120/2390/21-а
Номер документу
99699452
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

14 вересня 2021 р. Справа № 120/2390/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Заброцької Людмили Олександрівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу, -

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу.

В обґрунтування позовних вимог представником позивача зазначено, що вимога про сплату боргу податковим органом винесена безпідставно та з порушенням чинного законодавства, оскільки відповідно до наказу Міністерства юстиції України №4580/5 від 30.12.2020 скасовано реєстраційну дію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних – осіб підприємців та громадських формувань від 12.05.2016 №21740000000054080 «Державна реєстрація фізичної особи-підприємця», проведену державним реєстратором Департаменту адміністративних послуг Виконавчого комітету Вінницької міської ради Утюком А.В. щодо фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 , а тому обов`язок щодо сплати ЄСВ у позивача відсутній. Відтак, вимога Головного управління ДФС у Вінницькій області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-8953-17 від 17.12.2018 року є протиправною та підлягає скасуванню.

Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено розгляд адміністративної справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в справі матеріалами. Також даною ухвалою встановлено сторонам строк для подання заяв по суті справи.

У встановлений судом строк представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому він заперечує проти позову та просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Обґрунтовуючи відзив представник відповідача зазначає, що згідно з реєстраційними даними ITC «Податковий блок» позивач зареєстрований 12.05.2016 року Виконавчим комітетом Вінницької міської ради як фізична-особа підприємець.

За даними інформаційної системи органів ДПС станом на 31.10.2018 року (період в межах оскаржуваних вимог) загальна заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску (КБК 7104000000) позивача становила 15819,54 грн., яка виникла внаслідок несплати поточних нарахувань по термінах сплати 09.02.2018 – 8448 грн. (нарахування здійснено одноразово виключно за 2017 рік); 19.04.2018 – 2457,18 грн. (І квартал 2018 року); 19.07.2018 – 2457,18 грн. (II квартал 2018 року); 19.10.2018 – 2457,18 грн. (III квартал 2018 року).

Враховуючи зазначене та з метою безумовного забезпечення виконання органами ДПС покладених завдань з адміністрування єдиного внеску, Головним управлінням ДПС у Вінницькій області позивачу була надіслана вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-8953-17 від 17.12.2018 року на суму 15819,54 грн.

Відповідь на відзив позивачем не подавалась.

Ухвалою суду від 09.09.2021 року задоволено клопотання представника відповідача про заміну Головного управління ДПС у Вінницькій області його правонаступником. Замінено відповідача в особі Головного управління ДПС у Вінницькій області як юридичну особу публічного права його правонаступником, яким є Головне управління ДПС у Вінницькій області, що діє як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України ( код ЄДРПОУ ВП: 44069150 ).

Суд, з"ясувавши доводи сторін, викладені в заявах по суті справи, дослідивши матеріали справи та надавши оцінку наявним доказам, встановив наступне.

В червні 2020 року ОСОБА_1 (далі – позивач) при відкритті рахунку в ПАТ «КБ «Приватбанк» дізнався, що накладений арешт на кошти та все рухоме майно, належне позивачу, в рамках виконавчого провадження № 59369938, відкритого 24.06.2019 року головним державним виконавцем Центрального відділу державної виконавчої служби міста Вінниці Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області.

При усному зверненні в червні 2020 року до державного виконавця позивач дізнався, що зазначене виконавче провадження відкрито на підставі вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф-8953-17, виданої 17.12.2018 року ГУ ДФС у Вінницькій області, про стягнення коштів в сумі 15819,54 гривень.

Позивач звернувся з усним запитом до відповідача, де йому повідомили, що оскаржувана вимога була прийнята у зв`язку із тим, що 12.05.2016 року позивач зареєстрований, як фізична особа – підприємець, про що 12.05.2016 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис № 21740000000054080, в той же час позивачем, як фізичною особою – підприємцем, не сплачено єдиний соціальний внесок.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, виконавчим комітетом Вінницької міської ради 12.05.2016 за №21740000000054080 здійснено державну реєстрацію як фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .

Головним управлінням ДФС у Вінницькій області сформовано та направлено на адресу ОСОБА_1 вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-8953-17 від 17.12.2018 на суму 15819,54 грн.

Зважаючи на те, що реєстрація позивача, як фізичної особи - підприємця, відбулась з порушенням законодавства та є протиправною з моменту вчинення, позивач звернувся до колегії Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції зі скаргою про скасування запису № 21740000000054080 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, внесеного 12.05.2016 року державним реєстратором Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради Утюк Андрієм Вікторовичем.

Наказом Міністерства юстиції України №4580/5 від 30.12.2020 скасовано реєстраційну дію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних – осіб підприємців та громадських формувань від 12.05.2016 №21740000000054080 «Державна реєстрація фізичної особи-підприємцем», проведену державним реєстратором Департаменту адміністративних послуг Виконавчого комітету Вінницької міської ради Утюком А.В. щодо фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 .

В подальшому, позивач звернувся до ДПС України зі скаргою від 29.01.2021 щодо скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-8953-17 від 17.12.2018 на суму 15819,54 грн. Разом з тим, рішенням ДПС України №4253/6/99-00-06-02-01-06 від 23.02.2021 скаргу ОСОБА_1 залишено без розгляду.

Позивач вважає вказану вимогу податкового органу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-8953-17 від 17.12.2018 протиправною такою, що порушує його права, а тому підлягає скасуванню, в зв"зку з чим звернувся до суду з адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Правові і організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України від 08 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №2464-VI).

Відповідно до п. 2 ст.1, ст. 3, п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону №2464-VI, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Збір та ведення обліку єдиного внеску здійснюються за принципами: законодавчого визначення умов і порядку його сплати; обов`язковості сплати; законодавчого визначення розміру єдиного внеску; прозорості та публічності діяльності органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску; захисту прав та законних інтересів застрахованих осіб; державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску; відповідальності платників єдиного внеску та органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов`язків.

Платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці та фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VI, платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону №2464-VI, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону №2464-VI взяття як платників єдиного внеску осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.

Згідно з висновками Верховного Суду у постанові від 09.12.2019 у справі №440/2149/19 (К/9901/28514/19) при вирішенні спору необхідно, зокрема, перевірити обставини щодо: наявності у позивача статусу фізичної особи-підприємця; здійснення нею підприємницької діяльності та отримання нею доходу у періоді, за який податковим органом нарахований єдиний внесок; нараховування та сплати роботодавцем за позивача, як за застраховану особу, єдиного внеску в розмірі не меншому мінімального страхового внеску на місяць.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (Закон № 755-IV).

Відповідно до ч.4 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про фізичну особу - підприємця, зокрема: 1) прізвище, ім`я, по батькові; 2) дата народження; 3) реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта); 4) країна громадянства; 5) місцезнаходження (адреса місця проживання, за якою здійснюється зв`язок з фізичною особою - підприємцем); 6) види діяльності; 7) дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі; 8) інформація для здійснення зв`язку з фізичною особою - підприємцем: телефон та адрес електронної пошти; 9) підстави для зупинення розгляду документів; 10) інформація про направлення повідомлення правоохоронним органам у разі виникнення сумнівів щодо справжності поданих документів; 11) підстави для відмови у державній реєстрації; 12) дата прийняття, дата набрання законної сили та номер судового рішення, на підставі якого проведено реєстраційну дію; 13) прізвище, ім`я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків особи або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), яка призначена управителем майна фізичної особи - підприємця; 14) відомості про осіб, які можуть вчиняти дії від імені фізичної особи - підприємця, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім`я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва від імені фізичної особи - підприємця; 15) дані про оприлюднення результатів розгляду документів, поданих для державної реєстрації; 16) місце зберігання реєстраційної справи в паперовій формі; 17) відомості про суб`єкта державної реєстрації та державного реєстратора; 18) дані про надання відомостей з Єдиного державного реєстру; 19) відомості, отримані в порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів; 20) відомості про ліцензування виду господарської діяльності суб`єкта господарювання; 21) відомості про видачу документів дозвільного характеру; 21-1) відомості щодо створення фізичною особою - підприємцем сімейного фермерського господарства; 22) відомості про смерть фізичної особи - підприємця, визнання її безвісно відсутньою або оголошення її померлою; 23) інформація про виправлення помилок, допущених у відомостях Єдиного державного реєстру; 24) дані про перебування фізичної особи - підприємця у процесі провадження у справі про неплатоспроможність.

Статею 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» встановлено, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Відповідно до частини третьої статті 13 Закону №755-IV відомості з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію створення юридичної особи та її відокремленого підрозділу, відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, скасування державної реєстрації їх припинення є підставою для взяття їх на облік в органах державної статистики, державної фіскальної служби та/або вчинення інших дій відповідно до законодавства.

Таким чином, взяття на облік контролюючим органом фізичної особи-підприємця здійснюється на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію такої особи.

Відповідач у відзиві на позов, обгрунтовуючи правомірність прийнятого рішення, зазначає, що згідно ITC «Податковий блок» ОСОБА_1 зареєстрований 12.05.2016 року Виконавчим комітетом Вінницької міської ради як фізична-особа підприємець..

Проте, наказом Міністерства юстиції України №4580/5 від 30.12.2020 скасовано реєстраційну дію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних – осіб підприємців та громадських формувань від 12.05.2016 №21740000000054080 «Державна реєстрація фізичної особи-підприємцем», проведену державним реєстратором Департаменту адміністративних послуг Виконавчого комітету Вінницької міської ради Утюком А.В. щодо фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 ( а.с. 13 ).

Зазначений наказ прийнятий на підставі висновку Колегії Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції від 04.12.2020 року за результатами розгляду скарги позивача від 20.07.2020 року.

При цьому рішення мотивовано тим, що ОСОБА_1 було протиправно та без його відома зареєстровано фізичною особою - підприємцем, оскільки на дату проведення оскаржуваної реєстраційної дії він перебував в установі виконання покарань. Крім того, Колегією встановлено, що у період з дати взяття скаржника на податковий облік ( 12.06.2016 року ) і по 04.12.2020 року скаржник податкову звітність та будь - які інші документи не подавав, платником єдиного податку не зареєстрований. За вказаних обставин, Колегія дійшла висновку, що скаржник об"єктивно не міг вчинити жодних дій, спрямованих на проведення оскаржуваної реєстраційної дії ( а.с. 14 - 16 ).

Відповідні відомості щодо скасування реєстраційної дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних – осіб підприємців та громадських формувань від 12.05.2016 №21740000000054080 «Державна реєстрація фізичної особи-підприємцем" стосовно ОСОБА_1 містяться на офіційному сайті ЄДРПОУ.

Суд зауважує, що згідно з правовими позиціями, викладеними в постановах Верховного Суду від 04 грудня 2019 року в справі №816/1938/18 та від 28 травня 2020 року в справі №816/4685/15, скасування акта суб`єкта владних повноважень як способу захисту порушеного права позивача застосовується тоді, коли спірний акт не породжує жодних правових наслідків від моменту прийняття такого акта.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, однак в даній справі відповідачем не надано суду доказів на підтвердження того, що позивач мав статус фізичної особи-підприємця, здійснював підприємницьку діяльність та отримував від неї дохід у періоді, за який податковим органом нарахований єдиний внесок. В той же час, позивач такі обставини заперечує, і його позиція підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

Враховуючи вищевикладені обставини, наявність офіційного статусу документів та відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», суд дійшов висновку про відсутність у позивача статусу фізичної особи-підприємця станом на час винесення оскаржуваної податкової вимоги, у зв`язку із чим оскаржувана вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-8953-17 від 17.12.2018 є необгрунтованою, протиправною та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області, як відокремленого підрозділу ДПС, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДФС у Вінницькій області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-8953-17 від 17.12.2018 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області, як відокремленого підрозділу ДПС, сплачений при зверненні до суду судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління ДПС у Вінницькій області, як відокремлений підрозділ ДПС (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028, код ЄДРПОУ ВП 44069150).

Суддя Заброцька Людмила Олександрівна