
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 вересня 2021 року Справа № 608/1801/21
Номер провадження3/608/1005/2021
Суддя Чортківського районного суду Тернопільської області Парфенюк В. І. , розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління ДПС у Тернопільській області Державної податкової служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , освіта вища, одруженого, керівника ТОВ «Храм», реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 993/19-00-18-07 від 19 серпня 2021 року, складеного головним державним ревізором інспектором Чортківського відділу камеральних перевірок управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Кобелею Б. І., вбачається, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення п. 46.2 ст. 46 Податкового Кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-V, із змінами та доповненнями, платник податку на прибуток (крім платників податку на прибуток, які відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" зобов`язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом) подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог статті 137 цього Кодексу. Платники податку на прибуток, які відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" зобов`язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, подають контролюючому органу річну фінансову звітність, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом у строк не пізніше 10 червня року, наступного за звітним. Згідно з п. 47.1 ст. 47 Закону відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, несуть: юридичні особи, резиденти або нерезидент України, які відповідно до цього Кодексу визначені платниками податків, а також їх посадові особи. Враховуючи викладене, посадовою особою ОСОБА_2 не подано у встановлений законом строк річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом підприємства за 2020 рік по ПП «СТЕП-МІК» (код за ЄДРПОУ 38427267).
Дата, час і місце вчинення порушення: встановлено актом камеральної перевірки від 08.07.2021 року № 3086/19-00-18-07/38192262 складеним в приміщенні Чортківської ДПІ ГУ ДПС у Тернопільській області.
У протоколі вказано, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з`явився на підписання протоколу, про що свідчить акт неявки № 747/19-00-18-07 від 23.07.2021 року.
Вислухавши пояснення особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, ознайомившись з матеріалами справи, суд приходить до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення разом із додатками підлягає поверненню до Головного управління ДПС у Тернопільській області Державної податкової служби України для належного оформлення з наступних підстав.
Зі змісту ст. 245 КУпАП вбачається, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
З аналізу ст. ст. 251, 252 КУпАП слідує, що доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За змістом ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, який відповідно до ст. 251 КУпАП є одним з основних джерел доказів, має містити, зокрема: відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Згідно ч. 2 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до положень ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Проте, як убачається з матеріалів справи, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення вищенаведених вимог Закону дотримано не було.
Так, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначено лише прізвище, ім`я, по батькові та місце роботи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості щодо неї відсутні. Також протокол складено відносно ОСОБА_1 , проте у графі «суть порушення» вказується, що посадовою особою ОСОБА_2 , тобто, іншою особою, не подано у встановлений законом строк річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом підприємства за 2020 рік по ПП «СТЕП-МІК» (код за ЄДРПОУ 38427267), хоча з матеріалів справи вбачається що перевірка проводилася в товаристві з обмеженою відповідальністю "ХРАМ".
Також в протоколі про адміністративне правопорушення не вказано місце та час вчинення адміністративного правопорушення. Посилання в протоколі на те, що час і місце вчинення порушення встановлено актом камеральної перевірки від 08.07.2021 року № 3086/19-00-18-07/38192262, не є дотриманням вимог ст. 256 КУпАП, оскільки згідно закону такі обставини мають бути зазначені саме в протоколі про адміністративне правопорушення і чинне законодавство не передбачає в даному випадку посилання на інші документи.
В протоколі про адміністративне правопорушення вказується на те, що особі, яка притягається до адміністративної відповідальності роз`яснено її права, передбачені ст. 63 Конституції України та статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, проте таке твердження не відповідає фактичним обставинами.
Так, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 викликався на 22 липня 2021 року о 13-й годині 30 хвилин до Чортківської ДПІ для складання та підписання протоколу про адміністративне правопорушення, однак, як вбачається з відповідного акту на таке запрошення він не з`явився.
Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 було складено 19 серпня 2021 року. В матеріалах справи відсутні дані про те, що ОСОБА_1 викликалася в податкову службу на вищезазначену дату.
Згідно супровідного листа від 19 серпня 2021 року ОСОБА_1 було направлено протокол про адміністративне правопорушення, однак даних про те, що такий протокол йому було вручено в матеріалах справи не має, що є порушенням вимог ч. 2 ст. 254 КУпАП.
Також слід зазначити, що протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 було складено з порушенням строку, визначеного ч. 2 ст. 254 КУпАП, якщо брати до уваги, що перевірка своєчасності подання річної фінансової звітності проводилася 8 липня 2021 року, а протокол про адміністративне правопорушення складено 19 серпня 2021 року.
Відповідно до вимог ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушеннямінакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Оскільки порушення вимог закону при складанні протоколу про адміністративне правопорушення від 19 серпня 2021 року унеможливлюють судовий розгляд цього протоколу у точній відповідності з законом, а тому матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності підлягають поверненню для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 7, 251, 256, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ПОСТАНОВИВ:
Повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 Головному управлінню ДПС у Тернопільській області Державної податкової служби України для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В. І. Парфенюк