Рішення № 99697768, 17.09.2021, Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
17.09.2021
Номер справи
743/1133/21
Номер документу
99697768
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 743/1133/21

Провадження № 2-а/743/109/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2021 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючої - судді Павленко О.В.,

при секретарі Довбенко О.М.,

з участю: представника позивача Лазара О.О. (в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, з використанням власних технічних засобів, за допомогою програмного забезпечення «EasyCon»), відповідача - громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції з Чернігівським ПТПІ, за допомогою програмного забезпечення «EasyCon»), перекладача – ОСОБА_2 (в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, з використанням власних технічних засобів, за допомогою програмного забезпечення «EasyCon»).

у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Ріпки під час розгляду адміністративної справи за позовом Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київській області до громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні строком на 6 (шість) місяців та примусове видворення з України,

ВСТАНОВИВ:

ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області звернулося до суду з адміністративним позовом до громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 про примусове видворення останнього за межі України та затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 16.09.2021 працівниками ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області був виявлений громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який незаконно перебуває на території України та у встановлений строк без поважних причин не виконав рішення про примусове повернення з України, яке було прийнято 26.08.2021 працівниками ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області та поміщений до ПТПІ строком на 72 год. Документи, які б підтверджували законне перебування відповідача на території України відсутні, що є підставою для прийняття рішення про його примусове видворення, також є обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про його примусове повернення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення та існує ризик його втечі, а тому необхідно його затримати та помістити до ПТПІ, строком на 6 місяців, з метою ідентифікації та подальшого оформлення документу, який надав би відповідачу право перетину державного кордону для виїзду з України, оскільки на даний час у останнього такий документ відсутній.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позові та просив суд їх задовольнити.

Відповідач – громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_3 у судовому засіданні пояснив, що йому суть позову зрозуміла, та що він знаходиться на території України незаконно. Він не виконав рішення про примусове повернення, через хворобу. На даний час його брат може придбати йому квиток і він зможе залишити Україну самостійно.

Вислухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

У судовому засідання встановлено, що відповідач є громадянином Республіки Азербайджан.

Рішенням від 26.08.2021 ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 вирішено останнього повернути до країни походження та зобов`язати його покинути територію України у термін до 15.09.2021.

Відповідач не виконав зазначене рішення ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області.

16.09.2021 працівниками ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області відповідача було затримано в адміністративному порядку у зв`язку з вчиненням адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП, що підтверджується протоколом № МКМ №000243 про адміністративне затримання.

Рішенням ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області від 16.09.2021 відповідача поміщено до Чернігівського ПТПІ, для підготовки адміністративного позову про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до ПТПІ та примусового видворення і подальшого виконання рішення суду про примусове видворення.

На момент розгляду справи у відповідача відсутні документи, які б давали йому право законно перебувати на території України. Документи про продовження терміну перебування в Україні або документи, які дають право на законне проживання в Україні відповідач не оформив та не звертався до компетентних органів України із заявою про визнання його біженцем, або особою, яка потребує додаткового захисту.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач перебуває в Україні без достатніх правових підстав.

Крім того, відсутні дані, що у країні походження відповідач піддавався переслідуванням за расовими або етнічними ознаками, за політичні або релігійні переконання.

У відповідності до п. 3 ст. 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці або особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, підлягають примусовому видворенню у разі, якщо між Україною і країною громадянської належності чи країною попереднього постійного проживання таких іноземців або осіб без громадянства, відсутній договір про реадмісію.

Пунктом 26 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 1 від 25.06.2009 року передбачено, що іноземець та особа без громадянства, можуть бути примусово видворені за межі України з підстав та в порядку, визначеному ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст. 13 Закону України «Про імміграцію».

Згідно ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, може, на підставі винесеної за його позовом постанови суду, примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк, без поважних причин, рішення про примусове повернення, або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Таким чином, суд вважає, що у позивача є достатньо підстав вважати, що відповідач ухилятиметься від самостійного та добровільного залишення території України.

При цьому, ч.1 ст.289 КАС України визначено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, до місцевого загального суду за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, може бути подана позовна заява про затримання з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.

Частиною 11 ст.289 КАС України передбачено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.

Підстав для застосування щодо відповідача положень Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту", в судовому засіданні не встановлено.

Враховуючи те, що громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_3 не ідентифікований, перебуває на території України без правових підстав, також те, що останній самостійно не виконав рішення про примусове повернення, без поважних на те причин, то суд дійшов висновку, що існують ризики, що відповідач може ухилятися від примусового видворення за межі України та перешкоджатиме проведенню процедури видворення, крім того затримання відповідача з метою повернення до країни громадянської належності, не буде суперечити п.п."f" п.1 ст.5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а відтак вимоги позивача в частині затримання відповідача з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до ПТПІ є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

У відповідності до п.3 ч.2 ст.371 КАС України, рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст. 9, 90, 241-246, 250, 288, 289, 371 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київській області (місцезнаходження: м. Київ, вул. Березняківська, буд. 4А, код ЄДРПОУ: 42552598) до громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 (місце перебування: АДРЕСА_1 ) про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні строком на 6 (шість) місяців та примусове видворення з України - задовольнити.

Примусово видворити громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України.

Затримати громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, строком на шість місяців.

Допустити рішення до негайного виконання.

Рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подана апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана через Ріпкинський районний суд Чернігівської області до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя О.В. Павленко