
Справа № 645/3429/21
Провадження № 2/645/1740/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2021 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді – Алтухової О.Ю.
секретар судового засідання – Калягіна М.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів, -
в с т а н о в и в :
Позивач УСЗНА Немишлянського району ХМР звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів в сумі 6523, 52 грн. та судового збору в сумі 2102,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 24.10.2016 року відповідач звернулася до позивача із заявою про призначення житлової субсидії та декларацією про доходи. Рішенням УСЗН від 24.11.2016 року житлову субсидію було призначено ОСОБА_1 з жовтня 2016 року по квітень 2017 року включно на двох осіб, зазначених у декларації. В зв`язку з відсутністю у позивача інформації про зміну у відповідача обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії, на підставі п. 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 року № 848, відповідачу було призначено субсидію на наступний період без його звернення – з травня 2017 року до квітня 2018 року. Згідно п. 2 постанови КМУ від 27.04.2018 року № 329, з 01.05.2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання заяви і декларації, у разі якщо вони відносяться до категорій осіб, визначених у даній постанові, зокрема – якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи не зареєстровані за адресою домогосподарства, в інших випадках – без додаткових звернень. Із заявою та декларацією протягом травня-червня 2018 року відповідач не зверталася, в зв`язку з чим їй було призначено субсидію на наступний період – з травня 2018 року до квітня 2019 року. Оскільки до складу домогосподарства відповідача входить ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 при призначенні субсидії повинні враховуватися також доходи членів його сім`ї – батьків, оскільки на момент призначення субсидії йому не виповнилося 18 років. Враховуючи неповідомлення відповідачем про зміну у складі сім`ї члена домогосподарства, що безпосередньо вплинуло на право та розмір житлової субсидії, утворилася переплата бюджетних коштів, яка складає 6523, 52 грн.
Ухвалою суду від 31.05.2021 року відкрито провадження у справі.
Представник позивача – ОСОБА_3 , у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення в обґрунтування позовних вимог, просив позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, причини неявки суду не повідомлено.
Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши надані докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
З матеріалів справи вбачається, що 24 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до органу праці та соціального захисту населення Фрунзенського району (на сьогодні ці функції у Немишлянському районі м.Харкова виконує позивач) із Заявою про призначення житлової субсидії (а.с. 5).
Разом із заявою ОСОБА_1 подала Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. У декларації відповідач зазначила, що разом з нею проживає її онук ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , учень 11 класу.
Згідно відомостям з Реєстру територіальної громади м.Харкова, за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрована відповідач та з 26.08.206 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.13).
Таким чином, твердження представника позивача про необізнаність УСЗНА Немишлянського району ХМР щодо сімейного стану члена домогосподарства – ОСОБА_2 , спростовується вищевказаними доказами.
За зверненням ОСОБА_1 , до позивача їй було призначено житлову субсидію з жовтня 2016 року по квітень 2017 року та на наступні періоди - з травня 2017 року до квітня 2018 року, з травня 2018 року по квітень 2019 року.
Велика палата Верховного Суду у своїй постанові від 12.02.2020 року по справі № 345/1183/17 зазначила, що сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України.
Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно п.1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються.
Порядок надання субсидій врегульований «Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (далі-Положення) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848.
Відповідно п. 3 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 21.10.1995 № 848 (що діяв на дату звернення відповідача за призначенням субсидії), призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та м. Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення).
Відповідно п. 13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації: заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами. Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Відповідно до п. 6 Положення субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб.
Згідно п. 14 Положення після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення та осіб, які звертаються за субсидією на скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
Таким чином, обов`язок витребування інформації законодавець поклав саме на органи соціального захисту. Позивач повинен був робити запити та безоплатно отримувати інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за признанням субсидій.
З позову вбачається, що після закінчення строку отримання субсидії Управління самостійно здійснило ОСОБА_1 розрахунок субсидії на наступний період, а саме: з травня 2017 року до квітня 2018 року, з травня 2018 року по квітень 2019 року.
Розмір субсидії було надано з урахуванням даних, зазначених в декларації, поданої ОСОБА_1 від 24.10.2016 року.
Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № з 01.05.2018 призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових Заяви і Декларації, якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є, зокрема, особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.
Відповідно Положення (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329, яка діяла до 01.10.2019), житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 та Положенням передбачено, що призначення субсидії з травня 2018 року для громадян, які отримували субсидію у попередньому періоді, здійснюється на підставі поданих нових Заяви і Декларації, у разі якщо вони відносяться до вищезазначених категорій, в інших випадках - без додаткового звернення.
Позивач стверджує, що оскільки відповідачем своєчасно не було повідомлено позивача про членів сім`ї неповнолітнього ОСОБА_2 , то з 01.05.2018 року відповідач не мала права на отримання субсидії без урахування відомостей про доходи та майновий стан батьків ОСОБА_2 .
Проте, як вже зазначено судом вище, твердження представника позивача про необізнаність УСЗНА Немишлянського району ХМР щодо сімейного стану ОСОБА_2 спростовується даними декларації відповідача.
Відповідно Постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 та Положенням передбачено, що призначення субсидії з травня 2018 року для громадян, які отримували субсидію у попередньому періоді, здійснюється на підставі поданих нових Заяви і Декларації, у разі якщо вони відносяться до вищезазначених категорій, в інших випадках - без додаткового звернення.
Як встановлено у судовому засіданні нових Заяв та Декларацій відповідачем до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради не подавалось, при цьому позивачем, незважаючи на наявність в Управління достовірних даних про члена домогосподарства відповідача – неповнолітнього ОСОБА_5 , на підставі наявної інформації, житлову субсидію на домогосподарство відповідача було призначено з травня 2018 рок без звернення відповідача.
У липні 2020 року Управління звернулося до ОСОБА_1 з повідомленням про повернення суми надміру перерахованої/виплаченої житлової субсидії.
При цьому, доказів того, що Управління вживало заходів для отримання інформації, необхідної для призначення субсидій з травня 2018 року та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій, матеріали справи не містять.
Механізм повернення надмірно отриманих коштів у виді житлової субсидії передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини отримувача субсидій, а саме через його зловживання, зокрема подання документів з недостовірними відомостями (пункт 20 Положення у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно із частиною першою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Верховний Суд у своїй постанові від 13.11.2019 року по справі № 332/2805/18 зазначив, що законодавець пов`язує повернення надмірно отриманих коштів, наданих у вигляді житлової субсидії, саме з недобросовісністю набувача, яку згідно ст. 81 ЦПК України має довести позивач.
Таким чином, враховуючи фактичні обставини справи, які свідчать, що відповідачка на момент вирішення питання про отримання субсидії не приховувала факту перебування у шлюбі, а також виходячи з необхідності дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права відповідачки, суд приходить до висновку про відсутність підстав для примусового повернення отриманих відповідачем коштів у вигляді житлової субсидії, оскільки позивач (платник грошових коштів) не довів недобросовісності у діях відповідача (набувача субсидії), а тому немає підстав для задоволення позовних вимог про стягнення надмірно отриманих коштів у вигляді житлової субсидії.
Питання щодо судових витрат суд вирішує на підставі положень ст. 141 ЦПК України. Судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі відмови в позові покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст.12, 13, 81, 141, 258, 259, 264-265, 279 ЦПК України, суд –
у х в а л и в:
У задоволенні позовних вимог Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів – відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до апеляційного суду Харківської області або через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У випадку проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення строк для апеляційного оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Позивач: Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (УСЗНА Немишлянського району ХМР), код ЄДРПОУ 03196653; м.Харків, пр. Льва Ландау, 48.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .
Повний текст судового рішення складено 17.09.2021 року.
Суддя