Постанова № 99687751, 15.09.2021, Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
15.09.2021
Номер справи
212/7795/21
Номер документу
99687751
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 212/7795/21

3/212/2269/21

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 вересня 2021 року м. Кривий Ріг

Суддя Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Пустовіт О.Г., за участю секретаря судового засідання Курбакової Ю.О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Сергіївка, Софіївського району Дніпропетровської області, громадянки України, українки, з вищою освітою, заміжньої, маючої на утриманні малолітню дитину, 2021 року народження, перебуваючої у відпустці по догляду за дитиною, раніше до відповідальності не притягалася, зареєстрованої та мешкаючої за адресою: АДРЕСА_1

у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

учасники судового провадження: прокурора Криворізької північної окружної прокуратури №2 Дніпропетровської області Левченко К.В., правопорушник ОСОБА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до витягу з веб-сайту «Центральна виборча комісія» списку обраних депутатів Софіївської районної ради та визнано повноваження депутатів, до складу яких увійшов депутат Софіївської районної ради VII скликання ОСОБА_2 .

Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.

Відповідно до свідоцтва про шлюб Серії НОМЕР_1 від 27.04.2019 року ОСОБА_2 змінила прізвище на « ОСОБА_3 ».

Таким чином ОСОБА_1 , будучи депутатом Софіївської районної ради, згідно п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією.

Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. З цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Пунктом першим статті 18 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" передбачено, що депутати місцевих рад зобов`язані додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.

Відповідно до частини 3 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 4, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (зі змінами від 18.08.2016) визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу, зокрема, з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб`єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом. Зазначені у пункті 1цього рішення декларації (повідомлення) подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання.

Згідно ч. 1 ст. 141 Конституції України до складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Строк повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, депутати якої обрані на чергових виборах, становить п`ять років. Припинення повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради має наслідком припинення повноважень депутатів відповідної ради.

Відповідно до роз`яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларацій та повідомлень про суттєві зміни в майновому стані), затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 03.02.2021 № 1, встановлено, що декларація особи, яка припинила діяльність (декларація «після звільнення») - декларація, яка подається відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація. Відлік строку подачі декларації «після звільнення» починається з 00 годин 00 хвилин 01 січня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність.

Подання декларацій здійснюється згідно з Законом України «Про запобігання корупції» шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Встановлено, що 08.12.2020 відбулася перша сесія Криворізької районної ради. Відповідно до рішення № 5-І/УІІІ від 15.12.2020 року «Про початок припинення шляхом реорганізації Апостолівської районної ради, Софіївської районної ради, Широківської районної ради в результаті приєднання до Криворізької районної ради Дніпропетровської області» Криворізька районна рада є правонаступником всього майна, прав, фінансів та обов`язків Софіївської районної ради.

Таким чином, у ОСОБА_1 08.12.2020 закінчилися повноваження депутата районної ради.

Разом з тим, відповідно до вимог абз. 2 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 наступного року після припинення 08.12.2020 повноважень депутата Софіївської районної ради, зобов`язана в установленому частиною першою цієї статті порядку (тобто у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2021 до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2021 року) подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2020 рік за типом «після звільнення»

Згідно інформації з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2020 рік після припинення 08.12.2020 повноважень депутата місцевої ради за типом «після звільнення» лише о 21 год. 40 хв. 23.08.2021 року.

Встановлено, що ОСОБА_1 протягом 2017-2020 років оприлюднювала на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічні декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що вказує на його обізнаність з роботою реєстру та вимогами Закону України «Про запобігання корупції» щодо додержання вимог фінансового контролю.

Законом не передбачено виключень щодо строків і порядку подачі електронних декларацій для осіб, що не мають навичок роботи із комп`ютерною технікою та програмним забезпеченням, а також через неотримання вчасно ЕЦП, отже всі проблемні технічні питання, що не пов`язані із працездатністю реєстру, мають вирішуватися декларантом, який сам, враховуючи характер своєї зайнятості, рівень навичок володіння комп`ютером і інтернет-базами даних, тощо, планує і забезпечує подачу своєї декларації.

Виходячи з матеріалів перевірки, будь-які поважні причини несвоєчасного подання декларації відсутні.

Таким чином, ОСОБА_1 , припинивши 08.12.2020 повноваження депутата Софіївської районної ради VII скликання, являючись відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, наступного року після припинення такої діяльності, у порушення вимог абз. 2 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин 23.08.2021 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2020 рік за типом «після звільнення», чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є 23.08.2021 року, тобто день несвоєчасного подання декларації за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

При цьому, визначаючи місце вчинення даного виду адміністративного правопорушення, слід виходити з того, що вимогу фінансового контролю щодо подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування має можливість виконати у будь - якому зручному для неї місці, маючи відповідну технічну можливість доступу до використання ресурсу інтернет-мережі, офіційного веб-сайту НАЗК.

Крім того, відповідно до ст. 11 ЗУ «Про електронні документи та електронний документообіг» передбачено, якщо автор і адресат у письмовій формі попередньо не домовилися про інше, електронний документ вважається відправленим автором та одержаним адресатом за їх місцезнаходженням (для фізичних осіб - місцем проживання), у тому числі якщо інформаційна, телекомунікаційна, інформаційно-телекомунікаційна система, за допомогою якої одержано документ, знаходиться в іншому місці. Місцезнаходження (місце проживання) сторін визначається відповідно до законодавства.

Датою виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 1726 КУпАП, є дата складання зазначеного протоколу.

Склад адміністративного правопорушення, передбачений частиною 1 статті 1726 КУпАП, є формальним, оскільки не передбачає настання наслідків, водночас суб`єкт правопорушення усвідомлює протиправність вчиненого ним діяння (дії або бездіяльності).

Отже, відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього не є тими необхідними та достатніми підставами для застосування вимог статті 22КУпАП.

До адміністративної відповідальності протягом року ОСОБА_1 не притягувалася.

З системного аналізу норм КУпАП встановлено, що його завдання полягає у встановленні винних і забезпеченні правильного застосування законодавства з тим, щоб до кожного правопорушника були застосовані справедливі заходи адміністративного примусу.

Отже, незалежно від виду суб`єкта та його службової діяльності, рангу та інших характеристик, його обов`язком є діяти лише в рамках закону (дозволено роботи тільки те, що дозволено законом ст. 6 Конституції України).

Допитана у судовому засіданні ОСОБА_1 суду показала, що дійсно порушила строки подання декларації після припинення повноважень депутата Дніпропетровської обласної ради, оскільки вважала, що подавати декларацію не потрібно, у зв`язку із закінченням повноважень депутата. В подальшому їй роз`яснили, що все ж таки потрібно подавати декларацію після закінчення повноважень депутата, яку вона подала 23.08.2021 року, порушивши строки, встановлені законом. У скоєному правопорушенні кається. Вчинила правопорушення не навмисно.

Дослідивши надані докази, допитавши правопорушника, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у скоєному правопорушенні, передбаченому частиною 1 статті 1726 КУпАП, та вважає необхідним застосувати до неї адміністративне стягнення, у виді штрафу, в межах санкції адміністративного закону, зі сплатою на користь держави.

Також з правопорушника ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір по справі.

Матеріальної шкоди правопорушенням не заподіяно.

Потерпілий у адміністративній справі відсутній.

Керуючись ч.1 ст.172-6, ст.ст. 276, 280, 283-284 КУпАП, суд

П О С Т А Н О В И В:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят грн.) 00 копійок на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір в сумі 454,00 гривні (чотириста п`ятдесят чотири) на користь держави (стягувач Державна судова адміністрація України, отримувач коштів ГУК у м. Києві (м. Київ) 22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.

Повний текст постанови виготовлено 17.09.2021р.

Суддя: О. Г. Пустовіт