
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 вересня 2021 року м. Київ № 640/32576/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Балась Т.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Офісу великих платників податків державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - позивач) з позовом до Офісу великих платників податків державної податкової служби (далі - відповідач), у якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.06.2020 № 001474504.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем проведено камеральну перевірку щодо порушення строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, якою встановлено порушення вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних.
Зокрема, як зазначає позивач, стосовно накладних № 1292 від 31.08.2019, № 1841 від 30.09.2019, № 1851 від 30.09.2019, № 2792 від 31.01.2020, № 2565 від 31.01.2020, № 2741 від 31.01.2020 то в них помилково у графі «Індивідуальний податковий номер покупця» зазначено умовний податковий номер « 100000000000» замість податкового номеру покупця, у зв`язку з чим було складено розрахунки коригування на зняття всієї суми по умовному податковому номеру « 100000000000» та податкової накладної з індивідуальним податковим номером покупця, які частково потрапили до переліку несвоєчасно зареєстрованих.
Стосовно інших підстав несвоєчасності реєстрації 304 розрахунків коригування на суми отриманих доплат за обсяги електричної енергії, згідно Актів - коригування, зазначених в Акті камеральної перевірки від 28.05.2020 № 790/28-10-45-04/00100227, то як зазначає позивач, чинним законодавством на момент виникнення спірних правовідносин не було врегульовано порядок відображення в податковому обліку подібних операцій із застосуванням касового методу виникнення податкових зобов`язань, внаслідок чого позивач був позбавлений можливості дотриматись строків визначених Податкового кодексу України для реєстрації розрахунків коригування за зазначеним операціями. При отриманні сум доплати на розрахунковий рахунок на підставі актів - коригування, такі суми здебільшого включались до зведеної податкової накладної.
З метою отримання роз`яснення щодо порядку складання податкових накладних за операціями з постачання електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії та розрахунків коригування до них, НЕК «Укренерго» 07.07.2020 звернулось до ДПС України з вимогою про надання індивідуальної консультації з даного питання, у зв`язку з чим ДПС України надано Індивідуальну консультацію з даного питання, в якій зазначено, що за операціями з постачання (продажу) електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії податкові зобов`язання з ПДВ оператором системи передачі (постачальником) відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу XX ПК України визначаються за касовим методом із застосуванням ставки ПДВ 20 відсотків. У разі якщо операції мають безперервний або ритмічний характер постачання, такий постачальник може складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведені податкові накладні на платника ПДВ - покупця електроенергії, з урахуванням усієї суми отриманих від такого покупця коштів протягом такого місяця.
Водночас, у податковій консультації від 13.05.2020 р. № 1986/6/99-00-07-03-02-06-ІПК, наданої на звернення учасника ринку електроенергії ТОВ «Новітні технології 3000» щодо порядку складання розрахунку коригування до податкової накладної, складеної за операціями з постачання електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії, та щодо порядку коригування (збільшення) податкового кредиту за таким розрахунком коригування, зазначено що у грудні 2019 року після проведення покупцем доплати згідно з актом коригування (врегулювання) до акту купівлі - продажу електричної енергії для врегулювання небалансів за серпень 2019 року, постачальник мав скласти розрахунок коригування до такої зведеної податкової накладної та зареєструвати його в ЄРПН. У разі зміни суми компенсації вартості поставлених товарів / послуг, зокрема, внаслідок проведення перерахунку (врегулювання) до акту купівлі - продажу електричної енергії для врегулювання небалансів за попередні періоди, постачальник повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної, попередньо складеної за операцією з постачання товарів / послуг. Такий розрахунок коригування складається на дату доплати покупцем вартості поставлених та попередньо оплачених товарів / послуг (незалежно від того, чи застосовує такий постачальник касовий метод податкового обліку з ПДВ).
Отже, за посиланням позивача, на момент складання розрахунків коригування не було чіткої позиції ДПС щодо порядку відображення даних операцій в податковому обліку, а таким чином через відсутність єдиного порядку відображення в податковому обліку операцій з коригування небалансів електричної енергії позивач був позбавлений можливості вчасно зареєструвати податкові накладні/ розрахунки коригування.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.01.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснювати її розгляд у порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання по справі.
Відповідач надав до суду письмовий відзив на адміністративний позов, в якому вказав про законність та обґрунтованість оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, зазначив, що воно винесене на підставі та у відповідності до норм чинного податкового законодавства за результатами перевірки позивача, просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Протокольною ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.02.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
Позивач надав відповідь на відзив, у якому зауважив, що помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді. Отже датою подання на реєстрацію податкової накладної є первинна дата зазначена в квитанції про її прийняття, а не дата подання на реєстрацію розрахунків коригування, якими було виправлено помилки поданих на реєстрацію ПН, а отже позивачем не порушено строки реєстрації зазначених податкових накладних.
Протокольною ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.03.2021 постановлено здійснювати подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (код ЄДРПОУ 00100227, далі також - ПАТ «НЕК «Укренерго») як юридична особа зареєстрована 10.08.1998, Дата запису: 29.07.2019, Номер запису: 10741450000086611, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Основний вид діяльності за КВЕД - 35.12 Передача електроенергії.
Офісом великих платників податків Державної податкової служби України проведена камеральна перевірка своєчасності реєстрації податкових накладних ПАТ «НЕК «Укренерго» в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), наведених в таблиці № 1 Акта перевірки.
За результатами перевірки був складений Акт від 28.05.2020 № 790/28-10-45-04/00100227 (надалі - Акт перевірки), яким встановлено порушення ПАТ «НЕК «Укренерго» п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, а саме граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних - зазначених в Таблиці 1 акту перевірки.
12.06.2020 позивачем подано заперечення № 01/21256 на Акт перевірки, які були залишенні без задоволення.
На підставі вищезазначеного Акту перевірки Офісом великих платників податків державної податкової служби було прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.06.2020 № 001474504, яким було накладено на позивача штрафні санкції на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України за порушення граничних термінів реєстрації ПН/РК за звітні періоди 08.2019, 09.2019, 10.2019, 12.2019, 01.2020, 02.2020, у таких розмірах:
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних до 15 календарних днів застосовано штраф у розмірі 10% у сумі - 1 158 114,68 грн.;
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів застосовано штраф в розмірі 20% у сумі - 17 390,84 грн.;
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів застосовано штраф в розмірі 30 % у сумі - 333 478,74 грн.;
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 календарних днів і більше застосовано штраф в розмірі 40% у сумі - 1 324,90 грн.;
Загальна сума штрафу, згідно розрахунку-додатку до податкового повідомлення-рішення склала 1 210 309,16 грн., а загальна сума ПДВ з порушенням терміну реєстрації за вказаний період склала 11 782 328,07 грн.
Не погоджуючись з прийнятими податковим повідомленням-рішенням № 0001474504 від 30.06.2020, позивач оскаржив його в адміністративному порядку, проте рішенням ДПС України від 20.11.2020 № 33067/6/99-00-06-02-06-06 скаргу залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення № 0001474504 від 30.06.2020 без змін.
Не погоджуючись з таким податковим повідомленням-рішенням № 0001474504 від 30.06.2020 відповідача позивач і звернувся з даним позовом.
Визначаючись щодо змісту порушень, встановлених в ході перевірки, суд виходить з наступного.
Згідно з пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень ПК України, з 01.02.2015 реєстрації в ЄРПН підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру ПДВ в одній ПН/РК.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п.201.10 ст.201 цього Кодексу, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків :
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Згідно п.187.1 ст.187 ПК України, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше :
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Разом з тим, пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень ПК України передбачено, що тимчасово, до 1 січня 2022 року, дата виникнення податкових зобов`язань та податкового кредиту визначається платниками податку, які здійснюють постачання, передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, надають послуги із забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702 та товарної підпозиції 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, за касовим методом.
Згідно дефініції, наведеної у п.п.14.1.266 п.14.1 ст.14 ПК України, касовий метод для цілей оподаткування згідно з розділом V цього Кодексу - метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов`язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).
Отже, якщо платник податку формує податковий кредит за касовим методом, отримана ним податкова накладна включається до складу податкового кредиту того податкового (звітного) періоду, в якому відбулася оплата товару (послуги) (надання інших видів компенсації вартості поставлених товарів (послуг), при постачанні якого була складена така податкова накладна (якщо постачання товару (послуги) і оплата за товар (послугу) були в різних податкових (звітних) періодах).
Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Наказом Міністерства фінансів України №1307 від 31.12.2015 було затверджено Порядок заповнення податкової накладної встановлено, який зареєстрований в міністерстві юстиції України 26.01.2016 за №137/28267 (далі - Порядок №1307).
Відповідно до п.5 Порядку №1307 податкова накладна складається на дату виникнення податкових зобов`язань постачальника (продавця), крім випадків, передбачених ПК України та цим Порядком.
У разі здійснення коригування сум податкових зобов`язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V ПК України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної. Не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера (п.21 Порядку №1307).
Пунктом 24 Порядку №1307 урегульовано, в тому числі, складання розрахунку коригування до податкової накладної, зайво складеної на операцію, за якою в ЄРПН вже зареєстрована податкова накладна у разі реєстрації в ЄРПН двох і більше ПН, складених на одну операцію з постачання товарів.
Судом встановлено, що ПАТ «НЕК «Укренерго» виписано податкову накладну № 1292 від 31.08.2019 на суму ПДВ 90,96 грн. (а.с. 109). Вказана податкова накладна була прийнята контролюючим органом в системи електронного адміністрування ПДВ, про що 13.09.2019 отримано квитанцію № 1 (а.с. 120), тобто в термін визначений п. 201.10 ст. 201 ПК України. У зв`язку з тим, що у зазначеній податковій накладній № 1292 від 31.08.2019 у графі «Індивідуальний податковий номер покупця» було зазначено умовний податковий номер « 100000000000», позивачем подано Розрахунок коригування до податкової накладної № 1292 від 31.08.2019 (а.с. 121), який було прийнято податковим органом 08.01.2020 згідно квитанції № 1 (а.с. 122). Також позивачем виписана податкова накладна № 2079 від 31.08.2019 (а.с. 135) на таку ж суму ПДВ 90,96 грн., як і податкова накладна № 1292 від 31.08.2019 із зазначеними податкового номера отримувача (покупця) « 215607626656» ПАТ «Укртелеком», яку було прийнято податковим органом 08.01.2020 згідно квитанції № 1 (а.с. 136).
ПАТ «НЕК «Укренерго» виписано податкову накладну № 1841 від 30.09.2019 на суму ПДВ 245,85 грн. (а.с. 123), яка була прийнята контролюючим органом в системи електронного адміністрування ПДВ, про що 15.10.2019 отримано квитанцію № 1 (а.с. 124), тобто в термін визначений п. 201.10 ст. 201 ПК України. У зв`язку з тим, що у зазначеній податковій накладній № 1841 від 30.09.2019 у графі «Індивідуальний податковий номер покупця» було зазначено умовний податковий номер « 100000000000», позивачем подано Розрахунок коригування до податкової накладної № 1841 від 30.09.2019 (а.с. 125), який було прийнято податковим органом 08.01.2020 згідно квитанції № 1 (а.с. 126). Також позивачем виписана податкова накладна № 2224 від 30.09.2019 (а.с. 137) на таку ж суму ПДВ 245,85 грн., як і податкова накладна № 1841 від 30.09.2019 із зазначеними податкового номера отримувача (покупця) « 215607626656» ПАТ «Укртелеком», яку було прийнято податковим органом 08.01.2020 згідно квитанції № 1 (а.с. 138).
ПАТ «НЕК «Укренерго» виписано податкову накладну № 1851 від 30.09.2019 на суму ПДВ 2 551,18 грн. (а.с. 127), яка була прийнята контролюючим органом в системи електронного адміністрування ПДВ, про що 15.10.2019 отримано квитанцію № 1 (а.с. 128), тобто в термін визначений п. 201.10 ст. 201 ПК України. У зв`язку з тим, що у зазначеній податковій накладній № 1851 від 30.09.2019 у графі «Індивідуальний податковий номер покупця» було зазначено умовний податковий номер « 100000000000», позивачем виписана податкова накладна № 2909 від 30.09.2019 (а.с. 139) на таку ж суму ПДВ 2 551,18 грн., як і податкова накладна № 1851 від 30.09.2019 із зазначеними податкового номера отримувача (покупця) « 312884622097» ПП «Маяк», яку було прийнято податковим органом 27.02.2020 згідно квитанції № 1 (а.с. 140).
ПАТ «НЕК «Укренерго» виписано податкову накладну № 2792 від 31.01.2020 на суму ПДВ 1 864,80 грн. (а.с. 129), яка була прийнята контролюючим органом в системи електронного адміністрування ПДВ, про що 15.02.2020 отримано квитанцію № 1 (а.с. 130), тобто в термін визначений п. 201.10 ст. 201 ПК України. У зв`язку з тим, що у зазначеній податковій накладній № 2792 від 31.01.2020 у графі «Індивідуальний податковий номер покупця» було зазначено умовний податковий номер « 100000000000», позивачем виписана податкова накладна № 2963 від 31.01.2020 (а.с. 141) на таку ж суму ПДВ 1 864,80 грн., як і податкова накладна № 2792 від 31.01.2020 із зазначеними податкового номера отримувача (покупця) « 425493426511» ТОВ «Юкреніан енерджі 2018», яку було прийнято податковим органом 18.02.2020 згідно квитанції № 1 (а.с. 142).
ПАТ «НЕК «Укренерго» виписано податкову накладну № 2565 від 31.01.2020 на суму ПДВ 3 605,28 грн. (а.с. 131), яка була прийнята контролюючим органом в системи електронного адміністрування ПДВ, про що 15.02.2020 отримано квитанцію № 1 (а.с. 132), тобто в термін визначений п. 201.10 ст. 201 ПК України. У зв`язку з тим, що у зазначеній податковій накладній № 2565 від 31.01.2020 у графі «Індивідуальний податковий номер покупця» було зазначено умовний податковий номер « 100000000000», позивачем виписана податкова накладна № 2959 від 31.01.2020 (а.с. 143) на таку ж суму ПДВ 3 605,28 грн., як і податкова накладна № 2565 від 31.01.2020 із зазначеними податкового номера отримувача (покупця) « 031501026117» Державне підприємство водних шляхів «Укрводошлях», яку було прийнято податковим органом 17.02.2020 згідно квитанції № 1 (а.с. 144).
ПАТ «НЕК «Укренерго» виписано податкову накладну № 2741 від 31.01.2020 на суму ПДВ 4 575,00 грн. (а.с. 133), яка була прийнята контролюючим органом в системи електронного адміністрування ПДВ, про що 15.02.2020 отримано квитанцію № 1 (а.с. 134), тобто в термін визначений п. 201.10 ст. 201 ПК України. У зв`язку з тим, що у зазначеній податковій накладній № 2741 від 31.01.2020 у графі «Індивідуальний податковий номер покупця» було зазначено умовний податковий номер « 100000000000», позивачем виписана податкова накладна № 2962 від 31.01.2020 (а.с. 145) на таку ж суму ПДВ 4 575,00 грн., як і податкова накладна № 2741 від 31.01.2020 із зазначеними податкового номера отримувача (покупця) « 415938003182» ТОВ «Смарт енерджі пул», яку було прийнято податковим органом 18.02.2020 згідно квитанції № 1 (а.с. 146).
З наведеного вбачається, що позивачем були виписані та вчасно зареєстровані в системи електронного адміністрування ПДВ податкові накладні № 1292 від 31.08.2019, № 1841 від 30.09.2019, № 1851 від 30.09.2019, № 2792 від 31.01.2020, № 2565 від 31.01.2020, № 2741 від 31.01.2020, проте у зв`язку з помилковим зазначенням у графі «Індивідуальний податковий номер покупця» умовного податкового номеру « 100000000000» замість податкового номеру покупця, ПАТ «НЕК «Укренерго» були виписані нові податкові накладні на ті ж самі суми та тими ж самими датами з зазначенням вірного податкового номеру покупця.
Відповідно до п. 21.1 ст. 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов`язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами та забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій.
На дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін (п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України).
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); ґ) виключено; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; и) виключено; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду, ї) виключено.
Пункт 12 Правил заповнення податкової накладної, затвердженими Наказом Міністерства фінансів України № 1307 від 31.12.2015, зареєстровані у Міністерстві юстиції України за №137/28267 від 26.01.2016р. встановлює, що у разі постачання товарів/послуг отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник податку, та у разі складання податкової накладної за щоденним підсумком операцій у графі «Отримувач (покупець)» зазначається «Неплатник», а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН « 100000000000».
Пунктом 16 Правил визначено, що таблична частина податкової накладної складається з двох розділів: А і Б. До розділу Б податкової накладної вносяться дані у розрізі номенклатури постачання товарів/послуг, до розділу А податкової накладної (рядки I-X) вносяться узагальнюючі дані за операціями, на які складається така податкова накладна.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2016 р. № 569 затверджено Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість (далі Порядок), що визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - податок), особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків.
Пункт 15 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість встановлює, що якщо після постачання/надання товарів/послуг змінюється сума компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у разі повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або під час повернення постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань і податкового кредиту постачальника та отримувача товарів/послуг підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування, зареєстрованого в Реєстрі.
Згідно абз. 10 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Отже, виходячи з норм Податкового кодексу України, Порядку заповнення податкової накладної та Порядку електронного адміністрування податку на додатку вартість не встановлений порядок виправлення (заміни) статусу покупця як «Неплатника» у податковій декларації, позивач не міг вчинити будь-яких інших дій з метою такого виправлення лише як виписати нову податкову накладну.
Відповідно до положень статті 109 Податкового кодексу України, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
Отже, податкове правопорушення - противоправне, винне діяння, в вигляді навмисної або ненавмисної дії або бездіяльності суб`єкта податкових відносин, який порушує права і інтереси учасників даного виду суспільних відносин, за яке законодавством встановлена певна відповідальність фінансового, адміністративного або кримінального характеру. Протиправність податкового правопорушення полягає в недотриманні правової форми даного діяння, винність полягає в здійсненні даного порушення навмисно або з необережності.
Тобто, визначальною умовою для застосування штрафних (фінансових) санкцій є вчинення порушення вимог податкового законодавства, що вчинено за наявності протиправних дій суб`єкта господарювання націлених на вчинення такого порушення.
Таким чином оцінка правомірності поведінки платників податків здійснюється на підставі норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з врахуванням наявності, такої обов`язкової умови як наявність вини у діях платника податку при вчиненні порушення. Відсутність такої вини унеможливлює можливість притягнення до відповідальності за податкові правопорушення.
Вказана правова позиція також викладена в постановах Верховного Суду від 30.01.2018р. у справі №815/2745/17 та від 18.01.2018р. у справі №804/5153/17.
Таким чином, відповідачем протиправно встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних № 1292 від 31.08.2019, № 1841 від 30.09.2019, № 1851 від 30.09.2019, № 2792 від 31.01.2020, № 2565 від 31.01.2020, № 2741 від 31.01.2020 та застосовано за вказані порушення відповідні штрафні санкції.
Щодо решти порушень граничних термінів реєстрації податкових накладних, зазначених в Таблиці № 1 Акту перевірки від 28.05.2020 № 790/28-10-45-04/00100227 (надалі - Акт перевірки), суд зазначає наступне.
Як вбачається з позовної заяви, скарги на податкове повідомлення-рішення № 0001474504 від 30.06.2020 та заперечення на Акт перевірки, ПАТ «НЕК «Укренерго» фактично погоджується з порушеннями граничних термінів реєстрації решти податкових накладних, зазначених в Таблиці № 1 Акту перевірки, проте в обґрунтування позовних вимог в цій частині зазначає, що чинним законодавством на момент виникнення спірних правовідносин не було врегульовано порядок відображення в податковому обліку подібних операцій із застосуванням касового методу виникнення податкових зобов`язань, внаслідок чого позивач був позбавлений можливості дотриматись строків визначених Податкового кодексу України для реєстрації розрахунків коригування за зазначеним операціями. При отриманні сум доплати на розрахунковий рахунок на підставі актів - коригування, такі суми здебільшого включались до зведеної податкової накладної.
Проте суд вважає такі припущення позивача безпідставними, оскільки наведені вище приписи Податкового кодексу України, а також положення Закону України «Про ринок електричної енергії» та Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого Наказом Мінфіну № 1307 від 31.12.2015, чітко та однозначно визначають порядок заповнення податкових накладних та розрахунків коригування, а також строків та порядку їх реєстрації.
Стосовно посилання позивача на Індивідуальну податкову консультацію ДПС України від 07.07.2020 року, то вона була надана ПАТ «НЕК «Укренерго» після проведення камеральної перевірки та складеного на її підставі Акту перевірки від 28.05.2020 року за №790/28-10-4- 04/00100227 та подальшого винесення податкового повідомлення-рішення від 30.06.2020 року за №0001474504.
Щодо посилання позивача на надану Індивідуальну податкову консультацію ТОВ «Новітні технології 3000» від 13.05.2020 року за №1986/6/99-00-07-03-02-06, то відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПК України індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Аналіз вказаного свідчить, що податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Тобто ПАТ «НЕК «Укренерго» не може використовувати під час взаємовідносин з податковим органом податкову консультацію ТОВ «Новітні технології 3000».
Також суд звертає увагу, що надаючи податкову консультацію, контролюючий орган не встановлює (змінює чи припиняє) відповідну норму законодавства, а лише надає роз`яснення конкретному платникові податків щодо конкретної норми закону. Разом з тим податкові консультації не мають сили нормативно-правового акта, а тому не можуть вступати в конкуренцію з іншими рішеннями (нормативно-правовими актами чи правовими актами індивідуальної дії) суб`єкта владних повноважень, оскільки за юридичною природою є відмінними від останніх.
Виходячи з наведеного індивідуальна податкова консультація за своїм змістом та природою несе в собі характер індивідуальності, тобто є такою, що приймалася виходячи з всіх індивідуальних особливостей, характеристик певної конкретної ситуацій та певного конкретно визначеного суб`єкта господарювання, якій вона надавалася.
Отже Індивідуальні податкові консультації від 13.05.2020 року за №1986/6/99-00-07-03-02-06 (ТОВ «Новітні технології 3000») та від 07.07.2020 року (ПАТ «НЕК «Укренерго») не можуть слугувати підставою спірного та неоднозначного тлумачення норми Закону, які суперечать одна одній.
Суд вважає необґрунтованим також посилання позивача на те, що сума штрафних санкцій є завищеною та не співрозмірною за відсутності вини позивача. На переконання суду вина позивача в частині невчасної реєстрації податкових накладних доведена, розмір штрафу чітко визначається пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, а значна сума виникла через велику кількість податкових накладних зареєстрованих позивачем з порушенням строку.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, а саме суд частково задовольняє позовні вимоги та скасовує податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків державної податкової служби від 30.06.2020 № 001474504 в частині застосування штрафних санкцій на суму 2 294,42 грн. за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних № 2079 від 31.08.2019, № 1292 від 31.08.2019, № 1841 від 30.09.2019, № 2224 від 30.09.2019, № 2909 від 30.09.2019, № 2959 від 31.01.2020, № 2962 від 31.01.2020, № 2963 від 31.01.2020.
Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Сума штрафу, що оскаржувалась у даній справі становить 1 210 309,16 грн., судовий збір позивачем сплачено у сумі 18 154,64 грн., позовні вимоги задовольняються у частині штрафу в сумі 2 294,42 грн. Таким чином, підлягають стягненню на користь позивача документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі пропорційно до розміру задоволених вимог за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі 34,45 грн.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Офісу великих платників податків державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.06.2020 № 001474504 Офісу великих платників податків Державної податкової служби в частині застосування штрафних санкцій на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України за порушення граничних термінів реєстрації наступних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 2 294,42 грн. (дві тисячі двісті дев`яносто чотири гривні сорок дві копійки).
3. В іншій частині позову відмовити.
4. Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків державної податкової служби судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 34,45 грн. (тридцять чотири гривні сорок п`ять копійок).
Позивач: Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 00100227; 01032, м. Київ, вул. С. Петлюри, буд. 25).
Відповідач: Офіс великих платників податків державної податкової служби (ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 43141471, вул. Дегтярівська, буд. 11, м. Київ, 04119).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Т.П. Балась