
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 вересня 2021 року м. Київ № 640/25171/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М., розглянувши у порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Київській області до приватного акціонерного товариства «МебліСам» про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Держпраці у Київській області (надалі - Позивач, ГУ Держпраці у Київській області) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою до приватного акціонерного товариства «МебліСам» (надалі - Відповідач, ПрАТ «МебліСам»), у якій просить суд:
- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинки робіт, а саме заборони експлуатації газового обладнання 3-х топкових (підземні, надземні, внутрішні газопроводи, регулятори тиску газу, газовикористовуюче обладнання 3-х топкових) ПрАТ «МебліСам», розташованих по вул. Онуфрія Трутенка, 10, м. Київ.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що за результатами проведеної перевірки на предмет дотримання вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки виявлено порушення, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.12.2019 відкрито спрощене провадження у справі.
Відповідачем подано відзив на позов, у якому зазначено про порушення Відповідачем порядку здійснення перевірки. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено наступне.
Відповідно до Плану заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань праці на 2018 рік, затвердженого наказом Головного управління Держпраці у Київській області від 23.11.2017 №2826, керуючись ст. 38, 39 Закону України «Про охорону праці», ст. 4, 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» Положенням про Головне управління Держпраці у Київській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 22.06.2017 №75 та враховуючи лист-роз`яснення Держпраці від 22.05.2017 №5795/3/7.1-ДП-17, видано наказ від 27.09.2018 №3468 та направлення від 02.10.2018 №5.4/322, на підставі яких посадовими особами Головного управління Держпраці у Київській області проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих а нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на ПАТ «МебліСам» (далі - відповідач), за адресою: вул. Онуфрія Трутенка, 10, м. Київ, 03022.
За результатами проведеної перевірки складено Акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 16.10.2018 №5.4/253/287 А та видано припис від 18.10.2018 №5.4/253/287 П.
З метою проведення перевірки виконання вимог раніше виданого припису Відповідачу, Позивачем видано наказ від 12.07.2019 №3490 та направлення від 12.07.2019 №5.4/473, на підставі яких посадовими особами Головного управління Держпраці у Київській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у відповідача, за адресою: вул. Онуфрія Трутенка, 10, м. Київ, 03022.
В ході перевірки встановлено що Відповідачем не виконано усунення порушень вимог законодавства з охорони праці визначених в приписі.
В подальшому, у зв`язку з перевіркою виконання вимог раніше виданого припису Відповідачу, керуючись ст. 39 Закону України «Про охорону праці», ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», видано наказ від 22.11.2019 №6013 та направлення від 22.11.2019 №5.4/836, на підставі яких посадовими особами Головного управління Держпраці у Київській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у відповідача, за адресою: вул. Онуфрія Трутенка, 10, м. Київ, 03022.
За результатами проведеної перевірки встановлено, що Відповідачем не виконано вимоги раніше виданого припису, а саме:
1. Не отримано дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки - газового обладнання підприємства, а саме: підземні та наземні газопроводи, регулятори тиску газу (п. 3 додатку 3 «Порядку видач дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107, п. 3.1 розділ III НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання» (далі - НПАОП 0.00-1.76-15));
2. Немає актів приймання в експлуатацію об`єктів системи газопостачання топкової № 3 підприємства (п. 4.3 розділу IV. НПАОП 0.00.-1.76-15);
3. Не проведена перевірка манометрів топкової №3 в терміни не рідше 1 разу на рік, які установлені органами Держспоживстандарту України (п. 7.5 розділу VII додатку 1 до «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання» Зареєстровано в Міністерстві Юстиції України 21.11.2011 за№ 1326/20064);
4. Не проведено комплексне приладове обстеження (КПО) підземних газопроводів підприємства (п. 1.17 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15);
5. У вбудованій та прибудованих топкових не перевіряється газонепроникність огороджувальних конструкцій приміщень, (немає актів перевірки, в наявності наскрізні отвори) (п. 3.28 розділу V НПАОП 0.00.-1.76-15);
6. Не забезпечено утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України. Не складено графік технічного обслуговування газового обладнання підприємства.
7. Не виведено сигнали про загазованість приміщень топкових і спрацювання захистів на диспетчерський пункт з постійною присутністю чергового (п. 3.25 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15);
8. Приміщення топкової №3 не обладнане охоронною сигналізацією з виведенням на диспетчерській пульт з постійною присутністю чергового (п. 3.25 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15);
9. Не складений паспорт газового господарства підприємства (п. 3.6 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15).
У зв`язку із неусуненням Відповідачем вищезазначених порушень, Позивачем подано позов до суду щодо застосування заходів реагування.
Оцінивши за правилами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96 затверджено Положення про Державну службу України з питань праці (далі по тексту - Положення №96).
Відповідно до пункту 1 Положення №96 Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Згідно зі статтею 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Підпунктом 16 пункту 4 Положення №96 передбачено, що Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та перевірки їх знань.
Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право проводити безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об`єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці (підпункт 5 пункту 6 Положення №96).
Відповідно до абзацу першого пункту 7 Положення №96 передбачено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Частиною 1 статті 39 Закону України «Про охорону праці» встановлено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, зокрема, безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об`єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції; видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, обов`язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об`єктів підвищеної небезпеки.
Як визначено у частині шостій статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що виконання робіт суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
З огляду на викладені положення Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Закону України «Про охорону праці», підставою для звернення з позовом до суду про застосування заходів реагування у вигляді зупинення робіт є виявлення органом нагляду (контролю) порушення вимог законодавства.
Як зазначено вище, під час перевірки ПрАТ «МебліСам» з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки виявлено численні порушення вимог Закону України «Про охорону праці».
Відповідно до статті 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов`язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці.
Згідно зі статтею 18 Закону України «Про охорону праці» працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.
Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.
Перелік робіт з підвищеною небезпекою затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.
Посадові особи, діяльність яких пов`язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці за участю профспілок.
Порядок проведення навчання та перевірки знань посадових осіб з питань охорони праці визначається типовим положенням, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.
Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці.
У разі виявлення у працівників, у тому числі посадових осіб, незадовільних знань з питань охорони праці, вони повинні у місячний строк пройти повторне навчання і перевірку знань.
Вивчення основ охорони праці, а також підготовка та підвищення кваліфікації спеціалістів з охорони праці з урахуванням особливостей виробництва відповідних об`єктів економіки забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти і науки, в усіх навчальних закладах за програмами, погодженими із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
ПрАТ «МебліСам» не надано суду доказів усунення виявлених Позивачем порушень законодавства, які створили загрозу життю та здоров`ю працівників установи.
Відповідач, заперечуючи проти позову, посилався виключно на порушення Позивачем порядку проведення перевірки.
Разом з тим, судом встановлено, що Позивачем не оскаржено дії посадових осіб Позивача щодо проведення перевірки та не оскаржено припис від 18.10.2018 №5.4/253/287 П, виконання якого контролюється Позивачем. Доказів зворотного суду не надно.
Суд відхиляє посилання Відповідача на порушення Позивачем порядку проведення перевірки, оскільки незначні порушення процедури проведення перевірки не можуть бути самостійною підставою для звільнення суб`єкта господарювання від наслідків вчинення порушень вимог законодавства.
Враховуючи викладене, з метою уникнення загрози життю та здоров`ю працівників ПрАТ «МебліСам» суд зазначає про наявність підстав для застосування заходів реагування у вигляді зупинки робіт, а саме заборони експлуатації газового обладнання 3-х топкових (підземні, надземні, внутрішні газопроводи, регулятори тиску газу, газовикористовуюче обладнання 3-х топкових) ПрАТ «МебліСам», розташованих по вул. Онуфрія Трутенка, 10, м. Київ.
Разом з тим, судом встановлено, що Відповідачем змінено юридичну адресу, про що наявні відомості в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме адресу вул. Онуфрія Трутенка, 10, м. Київ змінено на вул.Малевича Казимира, 87, м. Київ. Відповідачем не повідомлено суд про зміну адреси.
Враховуючи наведені обставини та те, що суду не надано інформації про місце здійснення Відповідачем робіт, які просить зупинити Позивач, з метою забезпечення дотримання прав працівників ПрАТ «МебліСам» на безпечні умови праці, суд вважає за необхідне задовольнити позов шляхом застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинки робіт, а саме заборони експлуатації газового обладнання 3-х топкових (підземні, надземні, внутрішні газопроводи, регулятори тиску газу, газовикористовуюче обладнання 3-х топкових) ПрАТ «МебліСам» за місцем розташування такого обладнання.
Щодо вимог Позивача звернути рішення суду до негайного виконання суд звертає увагу, що статтею 371 Кодексу адміністративного судочинства України, якою врегульовано питання негайного виконання, не встановлено, що рішення суду про вжиття заходів реагування виконується негайно.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, а також доводи стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог частково.
Керуючись положеннями статей 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Головного управління Держпраці у Київській області задовольнити частково.
2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинки робіт, а саме заборони експлуатації газового обладнання 3-х топкових (підземні, надземні, внутрішні газопроводи, регулятори тиску газу, газовикористовуюче обладнання 3-х топкових) приватного акціонерного товариства «МебліСам», за місцем розташування такого обладнання.
3. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Позивач: Головне управління Держпраці у Київській області (код ЄДРПОУ 39794214, адреса: 04060, м. Київ, вул. Вавілових, 10).
Відповідач: приватне акціонерне товариство «МебліСам» (код ЄДРПОУ 31901105, адреса: 03150, м. Київ, вул. Малевича Казимира, 87).
Суддя Н.М. Клименчук