Рішення № 99683680, 16.09.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2021
Номер справи
620/7157/21
Номер документу
99683680
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 вересня 2021 року Чернігів Справа № 620/7157/21

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо непризначення та невиплати позивачу за період з 20.02.2020 по 01.11.2020 щомісячної компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі; зобов`язання відповідача здійснити призначення та виплату позивачу за період з 01.02.2020 по 01.11.2020 компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 558 від 29.04.2004 «Про затвердження порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги», постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі».

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що вона зверталась в лютому 2020 року та в жовтні 2020 року з відповідним пакетом документів, однак щомісячна компенсаційна виплата призначена лише з листопада 2020 року, що протирічить нормам постанови Кабінету Міністрів України № 859 від 23.09.2020 (порядку її застосування) та постанови Кабінету Міністрів України № 558 від 29.04.2004.

Відповідачем було подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, та зазначив, що позивач перебувала на обліку в Управлінні та отримувала компенсацію як фізична особа, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі за періоди з 22.02.2017 по 21.02.2018, з 22.02.2018 по 15.02.2019, з 20.02.2019 по 19.02.2020. 20.02.2020 позивачу було відмовлено в призначенні компенсації на 2020 рік у зв`язку з введенням в дію Закону України «Про соціальні послуги» № 2671-VIII від 17.01.2019 та необхідності надання нової довідки/висновку лікарської комісії медичного закладу.

Позивачем було подано відповідь на відзив, в якій зазначив, що письмової (усної) відмови з обґрунтуванням причин відмови щодо виплати за період з лютого 2020 по листопад 2020 року компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги до лютого 2021 року (звернення з заявою) від Управління не надходило. Вказує, що постанова Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 859 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» набрала чинності з дня її опублікування і застосовується з січня 2020 року для осіб, які звернуться за призначенням компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, протягом 60 календарних днів із дня опублікування цієї постанови.

Відповідачем було надано заперечення, в яких вказав з 04.11.2020 по 03.11.2021 на підставі наданих документів позивачу було призначено компенсацію як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 11.08.2021 в задоволенні клопотання Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін було відмовлено; ухвалою суду від 11.08.2021 було витребувано в Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області належним чином завірені копії документів, що підтверджують перебування позивача на обліку в Управлінні та отримання нею компенсації як фізичної особи, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі до 19.02.2020 та після вказаної дати, копії звернень позивача від 20.02.2020 та від 27.10.2020 з доданими до них документами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області та отримувала компенсацію як фізична особа, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі за періоди з 22.02.2017 по 21.02.2018, з 22.02.2018 по 15.02.2019, з 20.02.2019 по 19.02.2020 (а.с. 56, 57, 58).

20.02.2020 позивач звернулась до відповідача з заявою про призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, однак в призначенні компенсації було відмовлено у зв`язку з втратою чинності постанови Кабінету Міністрів України № 558 від 29.04.2004 (а.с. 9, 59, 64).

На заяву позивача від 27.10.2020 та на підставі довідки № 1248/5 від 04.11.2020 лікарсько-консультативної комісії КЗ «Чернігівський районний центр ПМСД» відповідачем було прийнято рішення про призначення позивачу компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, з 04.11.2020 по 03.11.2021 (а.с. 67-68, 71, 72, 77).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім`ям, які перебувають у складних життєвих обставинах визначає Закон України «Про соціальні послуги» від 17.01.2019 № 2671-VIII (далі – Закон).

Згідно пункту 17 статті 1 цього Закону соціальні послуги - дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають. Особі/сім`ї можуть надаватися одна або одночасно декілька соціальних послуг. Порядок організації надання соціальних послуг затверджується Кабінетом Міністрів України.

Частиною шостою статті 13 Закону фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім`ї, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права і обов`язки та є: 1) особами з інвалідністю I групи; 2) дітьми з інвалідністю; 3) громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; 4) невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; 5) дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги. Перелік зазначених тяжких захворювань, розладів, травм, станів дітей, яким не встановлено інвалідність, затверджує Кабінет Міністрів України.

При цьому, частиною сьомою статті 13 Закону передбачено, що фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд.

Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації за догляд затверджує Кабінет Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України 23.09.2020 прийнято постанову «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» № 859, яка набрала чинності 25.09.2020.

Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 1 січня 2020 року для осіб, які звернуться за призначенням компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, протягом 60 календарних днів із дня опублікування цієї постанови, крім підпункту 2 пункту 7 Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого зазначеною постановою, який набирає чинності з 1 січня 2021 року (пункт 4 постанови Кабінетом Міністрів України № 859).

Так, постановою Кабінетом Міністрів України № 859 затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (далі – Порядок № 859).

Цей Порядок встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг особам із числа членів своєї сім`ї, які спільно з нею проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки та є: особами з інвалідністю I групи; дітьми з інвалідністю; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1161 (пункт 1 Порядку № 859).

Згідно пункту 2 вказаного Порядку компенсація не призначається фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду особам, зазначеним у пункті 1 цього Порядку, якщо такі особи отримують соціальні послуги догляду вдома, паліативного догляду, стаціонарного догляду.

У відповідності до пункту 3 Порядку № 859 компенсація призначається і виплачується структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчим органом міської міста обласного значення, районної в місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної, міської ради об`єднаної територіальної громади за місцем проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Пунктом 4 Порядку № 859 передбачено, що розмір компенсації відповідно до статті 13 Закону України «Про соціальні послуги» обчислюється як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, установленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за попередні шість місяців, що передують місяцю подання заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Фізична особа, яка надає соціальні послуги, отримує тільки одну компенсацію незалежно від кількості осіб, за якими вона доглядає.

Середньомісячний сукупний дохід фізичної особи, яка надає соціальні послуги, обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу її сім`ї на кількість членів сім`ї, які включаються до її складу, згідно з Методикою обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї затвердженою наказом Мінсоцполітики від 16.06.2020 № 419.

У відповідності до пункту 6 Порядку № 859 для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги, подаються до структурного підрозділу заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пункті 7 цього Порядку.

Компенсація призначається на 12 місяців і виплачується щомісяця (пункт 10 Порядку № 859).

При цьому, згідно пункту 14 Порядку № 859 компенсація призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця з дня звернення подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення компенсації або про відмову в її наданні приймається структурним підрозділом протягом 10 днів з дати подання документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку, і наступного дня після його прийняття надсилається фізичній особі, яка надає соціальні послуги.

В пункті 16 Порядку № 859 вказано, що суми компенсації, не отримані своєчасно фізичною особою, яка надає соціальні послуги, виплачуються за минулий період, але не більш як за 12 місяців, що передують місяцю звернення за їх отриманням.

Суми компенсації, не отримані фізичною особою, яка надає соціальні послуги, з вини структурного підрозділу, який їх призначає та виплачує, виплачуються за минулий період без обмеження будь-яким строком. При цьому виплата за минулий період проводиться з урахуванням прожиткового мінімуму, затвердженого на момент виплати.

Суд зазначає, що вимоги пункту 14 Порядку № 859 підлягатимуть до застосування у випадку звернення особи за призначенням компенсації, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі після спливу 60 календарних днів із дня опублікування постанови Кабінету Міністрів України № 859.

В даному випадку позивач звернулася за призначенням компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, протягом 60 календарних днів із дня опублікування постанови Кабінету Міністрів України № 859, а саме 27.10.2020 та додатково 10.11.2020 надала довідку № 1248/5 від 04.11.2020 лікарсько-консультативної комісії КЗ «Чернігівський районний центр ПМСД».

Тому, відповідачем на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 859 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» протиправно не було призначено позивачу спірну компенсацію за період з 20.02.2020 по 03.11.2020.

Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Пунктом 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Враховуючи вищевикладене, керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, суд, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо непризначення та невиплати позивачу за період з 20.02.2020 по 03.11.2020 щомісячної компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі; зобов`язання відповідача здійснити призначення та виплату позивачу за період з 20.02.2020 по 03.11.2020 компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 859 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі».

Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 908,00 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області (пр. Миру, 116, м. Чернігів, 14028, код ЄДРПОУ 03196179) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області щодо непризначення та невиплати ОСОБА_1 за період з 20.02.2020 по 03.11.2020 щомісячної компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 за період з 20.02.2020 по 03.11.2020 компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 859 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 16.09.2021.

Суддя Н.М. Баргаміна