
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2021 р. Справа № 520/11565/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради, Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації про зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради, в якому просить суд:
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Харківської міської ради по Київському району здійснити виплату коштів у розмірі 34 286,00 грн. на користь позивача в якості недоплаченої грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2017-2021 роки;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Харківської міської ради по Київському району здійснити відповідні розрахунки за реквізитами: Одержувач: ОСОБА_1 IBAN НОМЕР_1 , Банк одержувача АТ "УКРСИББАНК", МФО Банку 351005, ІПН 3366612898, Призначення платежу: "виплата грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_2 ".
Ухвалою суду від 23.07.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради в частині позовних вимог про зобов`язання Управління соціального захисту населення Харківської міської ради по Київському району здійснити виплату коштів позивачу в якості недоплаченої грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2017-2020 роки, здійснивши відповідні розрахунки за реквізитами - повернуто позивачу у зв`язку з пропуском строку звернення до суду.
Ухвалою суду від 23.07.2021 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі відповідно до ст. 263 КАС України за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради в частині позовних вимог про зобов`язання Управління соціального захисту населення Харківської міської ради по Київському району здійснити виплату коштів у розмірі 10336,00 грн. на користь позивача в якості недоплаченої грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2021 рік та зобов`язання Управління соціального захисту населення Харківської міської ради по Київському району здійснити відповідні розрахунки за реквізитами.
Представником відповідача, Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради, надано до суду клопотання, в якому просив суд залучити до участі у справі в якості другого відповідача - Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації. В обґрунтування клопотання зазначив, що управління наділено повноваженнями тільки призначати щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій, а нарахування та виплату здійснює саме Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської ОДА.
Ухвалою суду від 26.08.2021 року по даній справі залучено в якості другого відповідача - Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03195694). Запропоновано другому відповідачу подати до суду відзив на позов.
Представником другого відповідача, Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, надано до суду відзив на позов, в якому він зазначив, що районні Управління праці та соціального захисту населення здійснюють призначення разової грошової допомоги, передбаченої законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», передають списки-розпорядження до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат для нарахування та виплати. Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат не має права самостійно призначати без відповідних розпоряджень районних УСЗН. Згідно з базою даних одержувачів допомог та компенсацій по Харківській області станом на 02.09.2021 року ОСОБА_1 , як одержувач щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2017-2021 роки, на обліку по централізованим районам (базам) не перебуває, списки-розпорядження з жодного УСЗН, що обслуговує Центр, до Центру не надавались, відповідно нарахування і виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2017-2021 роки Центром позивачеві не проводилась.
Обласним центром також повідомлено, що в Харківській області існує дві системи нарахування і виплати соціальних допомог та компенсацій: централізована та децентралізована. В умовах централізованої системи знаходяться райони м. Харкова (крім Основ`янського і Індустріального) та бази по колишнім двом районам області: Харківському і Дергачівському. По цих районах (базам) на підставі списків - розпоряджень відповідних районних управлінь праці та соціального захисту населення Центр проводить нарахування, готує виплатні документи та відправляє їх до вузлів зв`язку та установ банків, складає звітність. Всі інші райони Харківської області (окрім бази по колишнім двом районам області: Харківському і Дергачівському), а також Основ`янський і Індустріальний райони м. Харкова є децентралізованими районами, які призначають, нараховують і виплачують допомоги, компенсації самостійно. В свою чергу, позивач як одержувач разової щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2017-2021 роки, на обліку по централізованим районам (базам) не перебуває, списки-розпорядження з жодного УСЗН, що обслуговує Центр, до Центру не надавались. Отже в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Як підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджено копією посвідчення Серії НОМЕР_3 від 04.08.2015 року, виданого ГУ Нацгвардії України.
Судом встановлено, що позивач звертався до Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради з заявою про виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік.
Проте, листом Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради від 16.06.2021 року повідомлено позивача, що управлінням у 2021 році разова грошова допомога позивачу не призначалась. Разом з тим, листом Управління рекомендовано звернутись із зазначено питання до органу соціального захисту населення за місцем роботи або за місцем служби.
У позовній заяві позивач зазначив, що має право на отримання одноразової грошової допомоги до 05 травня в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком як учасник бойових дій у відповідності до статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, а не у розмірі 1 491,00 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2021 року №325, тому за захистом своїх прав на належне соціальне забезпечення звернувся до суду з даним позовом.
Стосовно розміру одноразової грошової допомоги до 05 травня 2021 року, яку мають право отримати учасники бойових дій, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII).
Пільги учасникам бойових дій встановлені статтею 12 вказаного Закону.
Згідно з частиною п`ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (в редакції Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25 грудня 1998 року №367-XIV), щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Підпунктом “б” підпункту 1 пункту 20 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року №107-VI частину 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) викладено в такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення пункту 20 розділу II “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року №107-VI.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону № 3551-XII, фінансування витрат, пов`язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.
Статтею 17-1 Закону № 3551-XII визначено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Законом України від 28 грудня 2014 року №79-VIII “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин”, який набув чинності 01 січня 2015 року, розділ VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року у справі 1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України, окреме положення пункту 26 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Конституційний Суд України прийшов до висновку, що встановлення пунктом 26 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Кодексу іншого, ніж у статтях 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, законодавчого регулювання відносин у сфері надання пільг ветеранам війни спричиняє юридичну невизначеність при застосуванні зазначених норм Бюджетного кодексу України та Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, що суперечить принципу верховенства права, встановленому статтею 8 Конституції України.
При цьому у пункті 2.2 мотивувальної частини вказаного рішення зазначено, що БК України не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, на час виникнення спірних відносин рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 відновлено дію частини п`ятої статті 12 Закону №3551-XII у редакції Закону № 367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2021 року № 325 “Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань” затверджено Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, що додається.
Додаток до Порядку визначає розмір виплати у 2021 році разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”, згідно якого, разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році виплачується учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 18 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, — в розмірі 1 491 грн.
Виходячи із визначених у частині четвертій статті 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2021 році слід застосовувати не Постанову №325, а Закон № 3551-XII, який має вищу юридичну силу.
Разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році повинна виплачуватися особам, вказаним у статтях 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-XII, у розмірі, встановленому цими статтями у редакції Закону № 367-ХІV.
Вихідним критерієм обрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня є мінімальний розмір пенсії за віком.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким законом є закон України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” від 15 грудня 2020 року установлено, що у 2021 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2021 року становить 1769,00 грн.
Згідно із частиною четвертою статті 28 Закону № 1058-IV, мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частинами першою - третьою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Закон № 1058-ІV є єдиним законодавчим актом, який визначає розмір мінімальної пенсії за віком. Разом з тим держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов`язана забезпечити його реалізацію. У протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності правового регулювання покладаються на державу.
Отже, при врегулюванні спірних правовідносин щодо обрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році застосуванню підлягає саме частина перша статті 28 Закону №1058-ІV.
Враховуючи вищевикладене, виплата позивачу як учаснику бойових дій разової грошової допомоги до 5 травня в 2021 році повинна здійснюватися відповідно до статті 13 Закону №3551-XII, тобто у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
В якості відповідача позивач визначив Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради, пред`явивши до нього позовній вимоги.
Ухвалою суду від 26.08.2021 року залучено в якості другого відповідача Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В позовній заяві позивач зазначив, що разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік не отримував. Проте вважає, що має право на отримання одноразової грошової допомоги до 05 травня в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком як учасник бойових дій відповідно до статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, а не у розмірі 1 491,00 грн. згідно постанови КМУ від 08 квітня 2021 року №325.
Суд звертає увагу, що листом Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради від 16.06.2021 року повідомлено позивача, що управлінням у 2021 році разова грошова допомога позивачу не призначалась. Разом з тим, листом Управління рекомендовано звернутись із зазначено питання до органу соціального захисту населення за місцем роботи або за місцем служби.
Разом з тим, у відзиві на позов представник Обласного центру зазначив, що зазначив, що районні УПСЗН здійснюють призначення разової грошової допомоги, передбаченої законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», передають списки-розпорядження до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат для нарахування та виплати. Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат не має права самостійно призначати без відповідних розпоряджень районних УСЗН. Згідно з базою даних одержувачів допомог та компенсацій по Харківській області станом на 02.09.2021 року ОСОБА_1 , як одержувач щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2017-2021 роки, на обліку по централізованим районам (базам) не перебуває, списки-розпорядження з жодного УСЗН до Обласного центру не надавались, відповідно нарахування та виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2017-2021 роки Обласним центром позивачу не проводилась.
В довідці Обласного центру від 08.09.2021 року №5-02 зазначено, що станом на 02.09.2021 року ОСОБА_1 , як одержувач щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2017-2021 роки, на обліку по централізованим районам (базам) не перебуває. Нарахування та виплата йому разової грошової допомоги до 5 травня Обласним центром не проводилась. Довідку надано до суду разом з відзивом на позов.
В свою чергу, позивачем не надано до суду жодних доказів (довідки, листи, ін.) на підтвердження його перебування на обліку в УПСЗН Київського району як одержувача щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як учасника бойових дій, або що така виплата йому проводилась йому Управлінням або Обласним центром за спірний період 2021 року.
Таким чином, позивачем жодними доказами не доведено, а судом не встановлено, наявності вчинених з боку Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради та Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації протиправних дій, що призвели до порушень прав та інтересів позивача на нарахування та виплати йому в належному розмірі щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій.
Отже відповідачі не є уповноваженими органами здійснювати перерахунок та виплату позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій.
Відповідно до ч.3 ст.48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Проте, жодних клопотань про заміну відповідачів або про залучення співвідповідача позивач до суду не надав, тоді як з документів, поданих позивачем до суду, взагалі не вбачається можливим встановити, хто повинен здійснювати таку виплату.
За таких підстав, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до УПСЗН адміністрації Київського району ХМР та Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ХОДА з огляду на їх необґрунтованість та недоведеність.
Питання щодо розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 03196601, адреса: вул. Сумська, буд. 78, м. Харків, 61002), Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03195694, адреса: 61002, м. Харків, вул. Чернишевська, буд. 51) про зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.В.Шевченко