Рішення № 99682775, 13.09.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2021
Номер справи
500/3008/21
Номер документу
99682775
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/3008/21

13 вересня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Осташа А. В. за участю: секретаря судового засідання Шаблій Ю.П., представника позивача - Гарагуца І.Ф., представника відповідача - Чайківської М.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гаї" до Головного управління ДПС у Тернопільській області Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення від 01.03.2021 року №2436048/41097740 та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Гаї" (далі – позивач, ТОВ "Гаї") звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області (далі – відповідач 1), Державної податкової служби України (далі – відповідач 2, ДПС України), в якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) або відмову в такій реєстрації №2436048/41097740 від 01.03.2021 року;

зобов`язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН складені товариством з обмеженою відповідальністю "Гаї" податкову накладну №8 від 19.10.2020 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ТОВ "Гаї" надіслано на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну №8 від 19.10.2020 року, складену за наслідками здійснення господарської операції з товариством з обмеженою відповідальністю "Агрокомпанія Прикарпаття" (далі – ТОВ " Агрокомпанія Прикарпаття"). Реєстрацію вказаної податкової накладної зупинено, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 01.63, 52.10, 52.24 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість (далі – ПДВ), як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, а також запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію такої в ЄРПН.

На вимогу контролюючого органу позивачем надано як письмові пояснення, так і документи на підтвердження реальності господарських операцій. Проте, за результатами розгляду поданих документів, 01.03.2021 року безпідставно прийнято рішення №2436048/41097740 про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Позивач зазначає, що скористався процедурою адміністративного оскарження рішення від 01.03.2021, проте за наслідками розгляду його скарги 19.03.2021 рішенням комісії ДПС, що розглядає скарги платників податків відмовлено в задоволенні скарги.

Позивач вважає, спірне рішення від 01.03.2021 протиправним та прийнятим з порушенням норм чинного законодавства, оскільки первинні документи засвідчують факт реального виконання ним та його контрагентом господарських зобов`язань, що податковим органом безпідставно враховано не було, та, власне, і зумовило звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 02.06.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання.

На виконання вимог вказаної ухвали, 23.06.2021 року на адресу суду від Головного управлінням ДПС у Тернопільській області та ДПС України надійшов спільний відзив. Заперечуючи проти позову, відповідачі послалися на те, що позивачем надіслано на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну №8 від 19.10.2020 року реєстрація якої була зупинена, з мотивів відповідності п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, та запропоновано платнику надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. При цьому, у ТОВ "Гаї" була відсутня врахована контролюючим органом таблиця даних платника податку на додану вартість. Щодо сфери визначення саме контролюючим органом переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН зазначили, що таке повноваження чинним законодавством не передбачено, а також щодо вказаного застосовується п.85.1 cm. 85 Податкового кодексу України (далі – ПК України), згідно якого забороняється витребування документів від платника податків будь-якими посадовими (службовими) особами контролюючих органів у випадках, не передбачених цим Кодексом. На переконання відповідачів, позовні вимоги про зобов`язання вчинити конкретні дії (зареєструвати податкову накладну в ЄРПН), хоча і знаходяться у взаємозв`язку із вимогами про скасування рішень, але мають самостійний характер і можуть бути задоволені, якщо судом перевірено виконання усіх умов, визначених законом, для прийняття такого рішення.

Окрім цього відповідачі зазначають, що позивачем до позовної заяви додано ті первинні документи, які не було надано на розгляд комісії при прийнятті рішення щодо реєстрації оспорюваної накладної.

За таких обставин, вважають, що оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних було винесено правомірно. Просили відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Ухвалою суду від 23.07.2021 року, постановленою в судовому засіданні, без виходу до нарадчої кімнати, згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), допущено заміну відповідача 1 – Головне управління ДПС у Тернопільській області (46003, Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Білецька, будинок 1, код ЄДРПОУ 43142763) на його правонаступника Головне управління ДПС у Тернопільській області, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (46003, Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Білецька, будинок 1, код ЄДРПОУ ВП 44143637). Відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Тернопільській області про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, з мотивів, викладених у позовній заяві, просив суд задовольнити їх в повному обсязі. Наголосив, що контролюючим органом не ідентифіковано які саме договора, первинні та розрахункові документи не надано позивачем, хоча такі були подано вичерпно і всебічно. Спірне ж рішення по своїй суті не відображаює фактичних обставин справи, не ґрунтуються на первинних документах, складених позивачем та його контрагентом для підтвердження господарських операцій між ними та базується на доказово і юридично непідтверджених суб`єктивних припущеннях відповідачів.

Представники відповідачів в судових засіданнях заперечили проти позовних вимог, з мотивів викладених у відзиві на позов.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача та представників відповідачів, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, суд при прийняті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.

Судом встановлено, і це не оспорюється сторонами, що ТОВ "Гаї" зареєстроване як суб`єкт господарювання в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань, перебуває на податковому обліку в Головному управлінню ДПС у Тернопільській області на загальній системі оподаткування.

Між ТОВ "Гаї" та ТОВ "Агрокомпанія Прикарпаття" укладено договір складського зберігання №ГАЇ/06/2020/СК від 03.07.2020 року (а.с.41-47), а також додаткові угоди №1 від 01.09.2020 року (а.с.48-49) та №2 від 02.09.2020 року (а.с.50) до нього, відповідно до предмету яких поклажодавець на умовах цих договорів зобов`язується передати, а зерновий склад зобов`язується прийняти на зберігання за заліковою вагою зернові, зернобобові, круп`яні та олійні культури, та надавати послуги за тарифами, передбаченими в додатках №1, №1/1 до цього договору, і в установлений термін повернути зерно поклажодавцю або особі, зазначеній ним як одержувач, у стані, передбаченому цими договорами та законодавством України.

У межах даних договірних відносин позивачем оформлено податкову накладну №8 від 19.10.2020 року на послуги пов`язані із сушінням та очисткою соняшнику (а.с.70).

Податкову накладну подано на реєстрацію 03.11.2020.

За наслідками подання до реєстрації в ЄРПН податкової накладної №8 від 19.10.2020 через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України позивачу було направлено квитанцію, згідно якої реєстрація податкової накладної зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 01.63, 52.10, 52.24, відсутні в таблиці даних платника ПДВ, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. Додатково повідомлено : показник "D" = 16,0115%, "Р" =182674,64 (а.с.71).

ТОВ "Гаї" 22.02.2021 по податковій накладній №8 від 19.10.2020 року надало повідомлення з детальним поясненням специфіки господарських операцій, зазначених вище, та копії документів, які підтверджують реальність її здійснення , всього додатків в кількості 26 шт. (а.с.72-76).

Головним управлінням ДПС у Тернопільській області 01.03.2021 року прийнято рішення №2436048/41097740 про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 19.10.2020 року, в якому було зроблено висновок про ненадання платником податку копій документів: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків (а.с.83).

Не погоджуючись з таким рішенням позивач оскаржив їх в адміністративному порядку, проте рішенням за результатами розгляду скарги від 19.03.2021 залишено скаргу без задоволення, а рішення комісії ГУ ДПС в Тернопільській області від 01.03.2021 без змін (а.с.84).

Не погодившись із рішенням контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 19.10.2020 року позивач звернувся до суду із даним позовом.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість висновків відповідача і винесеного на підставі них спірного рішення на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі – ПК України).

Згідно з пп."а" п.185.1ст.185ПК об`єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;.

Відповідно до п.187.1 ст.187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Пунктом 201.10 ст.201 ПК України передбачено при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Відповідно до п.2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 (далі – Порядок № 1246) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Як передбачено п.12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

Згідно із п.13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Так, на виконання вказаної норми, 11.12.2019 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", , зокрема Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок №1165).

За правилами п.3 Порядку №1165, Податкові накладні / розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації): 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно виконуються такі умови: загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну / розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень; значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою: D = S/T, де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування; значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою: P = Pм х 1,4, де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування; Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування. Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку; 4) у податковій накладній / розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.

Згідно з п.5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Критерії ризиковості здійснення операцій наведені у додатку 3 до Порядку №1165, п.1 яких передбачено, що відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Відповідно до п.10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У п.11 Порядку №1165 передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (п.25 Порядку №1165).

Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном (п.26 Порядку №1165).

Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок №520), згідно з п.10 якого комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Відповідно до п.4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з п.5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування (п.6 Порядку №520).

За приписами п.11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.

Як видно з квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних №8 від 19.10.2020 року такі містять інформацію про те, що податкові накладні відповідають вимогам п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 01.63, 52.10, 52.24, відсутні в таблиці даних платника ПДВ, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання. Позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

Разом з тим, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, визначений у п.5 Порядку №520, не означає, що платник податку повинен подати абсолютно всі, зазначені у ньому документи. Навпаки, зміст цього переліку свідчить на користь того, що враховується специфіка певних господарських операцій. Даний перелік є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов`язань з ПДВ, тобто узгоджуватися з вимогами п.185.1 ст.185 ПК України.

Як свідчать матеріали справи, відповідно до пропозиції надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних 01.63, 52.10, 52.24 в ЄРПН позивачем було надіслано пояснення з документами, в підтвердження реальності здійснення господарської операції в кількості 26 шт.

Зокрема, як встановлено в судовому засіданні, позивачем комісії ГУ ДПС в Тернопільській області разом із поясненням від 22.02.2021 було надано:

- копія договору оренди нерухомого майна №25/03-20 від 25.03.2020;

- копія дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від 16 липня 2020 року №6125286401-231;

копія свідоцтва про відповідність системи вимірювань вимогам ДСТУ від 11.06.2020;

- копія договору складського зберігання від 03.07.2020;

- копія додаткової угоди до договору складського зберігання № ГАЇ/06/2020/СК від 03.07.2020 № 1 від 01.09.2020;

- копія додаткової угоди до договору складського зберігання № ГАЇ/06/2020/СК від 03.07.2020 № 2 від 02.09.2020;

- копія реєстру ТТН на прихід автотранспорту за період з 14.10.20 по 19.10.20;

- копія картки аналізу зерна (форма № 47) № 105 від 14.10.2020;

- копія картки аналізу зерна (форма № 47) № 108 від 15.10.2020;

- копія картки аналізу зерна (форма № 47) № 110 від 16.10.2020;

- копія картки аналізу зерна (форма № 47) № 113 від 17.10.2020;

- копія картки аналізу зерна (форма № 47) № 114 від 19.10.2020;

- копія реєстру накладних на прийняте зерно з визначенням якості по середньодобовому зразку (форма № ЗХС-З) № 105 від 14.10.2020;

- копія реєстру накладних на прийняте зерно з визначенням якості по середньодобовому зразку (форма № ЗХС-З) № 108 від 15.10.2020;

- копія реєстру накладних на прийняте зерно з визначенням якості по середньодобовому зразку (форма № ЗХС-З) № 110 від 16.10.2020;

- копія реєстру накладних на прийняте зерно з визначенням якості по середньодобовому зразку (форма № ЗХС-З) № 113 від 17.10.2020;

- копія реєстру накладних на прийняте зерно з визначенням якості по середньодобовому зразку (форма № ЗХС-З) № 114 від 19.10.2020;

- копія складської квитанції на зерно № 110 від 14.10.20 (бланк БА № 927115);

- копія складської квитанції на зерно № 113 від 15.10.20 (бланк БА № 927118);

- копія складської квитанції на зерно № 115 від 16.10.20 (бланк БА № 927120);

- копія складської квитанції на зерно № 118 від 17.10.20 (бланк БА № 927123);

- копія складської квитанції на зерно № 119 від 19.10.20 (бланк БА №927124).

До пояснювальної записки по скарзі на рішення позивачем було надано інший пакет документів, а саме:

- копія договору оренди нерухомого майна № 25/03-20 від 25.03.2020 (ТОВ «ФК «МОНОПОЛІУМ ФІНАНС»);

- копія акта надання послуг № 1 від 31.10.2020 (ТОВ «ФК «МОНОПОЛІУМ ФІНАНС»);

- копія платіжного доручення № 537 від 04.11.2020 (ТОВ «ФК «МОНОПОЛІУМ ФІНАНС»);

- копія аналізу субконто (ОСВ по взаєморозрахунках) із ТОВ «ФК «МОНОПОЛІУМ ФІНАНС» за жовтень-листопад 2020 року;

- копія договору постачання електроенергії із ТОВ «Агро-НВ» № 7064 від 12.12.2018;

- копія акта купівлі-продажу електроенергії № 4455 від 31.10.2020 (ТОВ «Агро- НВ»);

- копія платіжного доручення № 512 від 27.10.2020 (ТОВ «Агро-НВ»);

- копія аналізу субконто (ОСВ по взаєморозрахунках) із ТОВ «Агро-НВ» за жовтень 2020 року;

- копія договору постачання газу природного із ТОВ «ТЕХ ГАЗ ПОСТАЧ» №45/20 від 01.03.2020; '

- копія акта прийому-передачі природного газу № 340 від 31.10.2020 (ТОВ «ТЕХ ГАЗ ПОСТАЧ»);

- копія акта надання послуг № 340 від 31.10.2020 (ТОВ «ТЕХ ГАЗ ПОСТАЧ»);

- копія платіжного доручення № 345 від 06.07.2020 (ТОВ «ТЕХ ГАЗ ПОСТАЧ»);

- копія договору постачання ПММ (бензину А-92, А-95) з використанням паливних карток із ТОВ «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР» № 39ПК-5741/20 від 25.02.2020;

- копія накладної № 39ПК-5741/20-9108968952 від 31.10.2020 (ТОВ «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР»);

- копія акта звірки товарів та наданих послуг на АЗС за період з 01.10.2020 по 30.10.2020 по картках № НОМЕР_1 (ТОВ «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР»);

- копія акта звірки товарів та наданих послуг на АЗС за період з 01.10.2020 по 30.10.2020 по картці № 7825390000401638 (ТОВ «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР»);

- копія платіжного доручення № 483 від 12.10.2020 (ТОВ «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР»);

- копія аналізу субконто (ОСВ по взаєморозрахунках) із ТОВ «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР» за жовтень 2020 року;

- копія договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом від 25.02.2020 реєстраційний номер договора № 5682314 від 22.06.2020;

- копія переліку № 20201002 від 02.10.2020;

- копія переліку № 20201013 від 13.10.2020 ;

- копія переліку № 20201021 від 21.10.2020 ;

- копія платіжного доручення № 429 від 04.09.2020 ;

- копія аналізу субконто (ОСВ по взаєморозрахунках) із ФІЛІЯ "ЄДИНИЙ РОЗРАХУНКОВИЙ ЦЕНТР ЗАЛІЗНИЧНИХ ПЕРЕВЕЗЕНЬ" АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" за вересень-жовтень 2020 року;

- копія договору складського зберігання № ГАЇ/06/2020/СК від 03.07.2020;

- копія додаткової угоди до договору складського зберігання № ГАЇ/06/2020/СК від 03.07.2020 № 1 від 01.09.2020;

- копія додаткової угоди до договору складського зберігання № ГАЇ/06/2020/СК від 03.07.2020 № 2 від 02.09.2020;

- копія реєстру ТТН на прихід автотранспорту за період з 14.10.20 по 19.10.20;

- копія картки аналізу зерна (форма № 47) № 105 від 14.10.2020;

- копія картки аналізу зерна (форма № 47) № 108 від 15.10.2020;

- копія картки аналізу зерна (форма № 47) № 110 від 16.10.2020;

- копія картки аналізу зерна (форма № 47) № 113 від 17.10.2020;

- копія картки аналізу зерна (форма № 47) № 114 від 19.10.2020;

- копія реєстру накладних на прийняте зерно з визначенням якості по середньодобовому зразку (форма № ЗХС-З) № 105 від 14.10.2020;

- копія реєстру накладних на прийняте зерно з визначенням якості по

середньодобовому зразку (форма № ЗХС-З) № 108 від 15.10.2020;

- копія реєстру накладних на прийняте зерно з визначенням якості по середньодобовому зразку (форма № ЗХС-З) № 110 від 16.10.2020;

- копія реєстру накладних на прийняте зерно з визначенням якості по

середньодобовому зразку (форма № ЗХС-З) № 113 від 17.10.2020;

- копія реєстру накладних на прийняте зерно з визначенням якості по

середньодобовому зразку (форма № ЗХС-З) № 114 від 19.10.2020;

- копія складської квитанції на зерно № 110 від 14.10.20 (бланк БА № 927115);

- копія складської квитанції на зерно № 113 від 15.10.20 (бланк БА № 927118);

- копія складської квитанції на зерно № 115 від 16.10.20 (бланк БА № 927120);

- копія акта виконання робіт (надання послуг) № 83 від 19.10.2020;

- копія розшифровки зберігання до акту виконання робіт № 83 від 19.10.2020;

- копія платіжного доручення № 8839 від 12.11.2020.

Натомість, до суду позивачем подано договора для забезпечення виробничо-технологічного процесу, які укладалися ТОВ "Гаї" з наступними контрагентами: ТОВ "Агро-НВ", ТОВ "ТЕХ газ постач", ТОВ "Регіон Кард", ТОВ "Гройтер Груп" , ТОВ "Окко-Бізнес партнер" та ПрАТ "Київстар", проте для розгляду комісії жодного з цих договорів не було подано.

Крім того, позивачем до суду було подано крім платіжного доручення №8839 від 12.11.2020 ще й платіжні доручення №8840 та №8838 від 12.11.2020 (а.с.119-121), які ні до пояснень ні до скарги не додавалися.

Тобто, долучений позивачем до матеріалів справи перелік копій документів не відповідає переліку документів, наданих контролюючому органу разом із поясненнями на підтвердження господарських операцій, та переліку документів які доадвалися до скарги на рішення комісії регіонального рівня, а тому не всі надані на розгляд суду документи були предметом дослідження Комісією ДПС.

Судом при дослідженні правомірності оскаржуваного рішенння про відмову в реєстрації податкової накладної та про розгляд скарги позивача комісією центрального рівня підлягають врахуванню лише документи, що подавались платником податків безпосередньо суб`єктам владних повноважень, які приймали відповідні рішення.

Матеріали справи не містять належних і достатніх доказів на спростування висновків контролюючого органу. Натомість, відповідачем - ГУ ДПС у Тернопільській області, як суб`єктом владних повноважень, наведено відповідні мотиви прийняття спірних рішень про відмову у реєстрації податкової накладної та неврахування Комісією Головного управління ДПС у Тернопільській області наданого позивачем переліку документів, а відтак, підтверджено правомірність рішень податкового органу.

Таким чином, оскільки комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі пожаткових накладних (регіонального рівня) діяла підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкової накладної є правомірними, а позовні вимоги про їх скасування є безпідставними, необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Враховуючи наведене, приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовної вимоги про зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №8 від 19.10.2020, подану на реєстрацію ТОВ "Гаї", як похідної вимоги.

Судові витрати понесені позивачем відповідно до вимог ст.139 КАС України не відшкодовуються.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Гаї" до Головного управління ДПС у Тернопільській області та Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДПС в Тернопільській області від 01.03.2021 року №2436048/41097740 та зобов`язання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену товариством з обмеженою відповідальністю "Гаї" податкову накладну №8 від 19.10.20, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 17 вересня 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- Товариство з обмеженою відповідальністю "Гаї" (місцезнаходження/місце проживання: вул. Промислова, 12а,с. Острів,Тернопільський район, Тернопільська область,47728, код ЄДРПОУ/РНОКПП 41097740);

відповідач:

- Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Білецька, 1,м. Тернопіль,46003, код ЄДРПОУ/РНОКПП 44143637);

- Державна податкова служба України (місцезнаходження/місце проживання: пл. Львівська, 8,м. Київ 53,04053 43005393).

Головуючий суддя Осташ А.В.