
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/7957/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Управління Держпраці у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укргаз Ресурс" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
В С Т А Н О В И В:
Управління Держпраці у Полтавській області /далі – позивач/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариство з обмеженою відповідальністю "Укргаз Ресурс" /далі – відповідач/ про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укргаз Ресурс" заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення обладнання, а саме: обладнання, призначеного для використання в потенційно вибухонебезпечених середовищах - насоса для перекачування ЗВГ, паливо-роздавальної колонки, обладнання, що працює під тиском - резервуар для зберігання зрідженого газу АЦ 8-130 зав.№6289 об`ємом 7,25 , - до усунення порушень /а.с.1-4/.
Позов обґрунтований тим, що у період з 27 травня 2021 року по 09 червня 2021 року позивачем проведено позапланову перевірку дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю "Укргаз Ресурс" вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки та гігієни праці, за результатами якої виявлено та зафіксовано в акті перевірки №ПЛ2035/1298/А від 09 червня 2021 року (підпункти 1-6 розділу «Опис виявлених порушень вимог законодавства» акта) порушення вимог статей 13, 21 Закону України «Про охорону праці» №2694 від 14 жовтня 1992 року, статті 9 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» № 2245-III від 18 січня 2001 року, підпунктів 4.2, 4.6 та 4.7 розділу І V та пункту 3.29 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання», групи А пункту 5, групи А пункту 10 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26 жовтня 2011 року (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №77 від 10 березня 2021 року), пункту 22 глави 1 розділу 8 Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском НПАОП 0.00-1.81-18, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України №333 від 05 березня 2018 року, пункту 3 НПАОП 0.00-6.21-02 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №956 від 11 липня 2002 року, а саме: не надано проектної документації на встановлення АГЗП (пункт 1), не надано виконавчо-технічної документації на встановлення АГЗП (пункт 2), відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки групи А пункту 10 (обладнання, призначене для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах – насос для перекачування ЗВГ, паливо-роздавальна колонка) (пункт 3), відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки групи А пункту 5 (обладнання, що працює під тиском – резервуар для зберігання зрідженого газу АЦТ 8-130 зав №6289 об`ємом 7.25 куб.м) (пункт 4), не проведено періодичний технічний огляд (внутрішній огляд) обладнання під тиском (резервуар для зберігання зрідженого газу АЦТ 8-130 1989 р. в. зав. №6289 об`ємом 7,25 куб.м) (пункт 5), суб`єктом господарювання не організовано проведення ідентифікації об`єкта підвищеної небезпеки АГЗП (пункт 6). У зв`язку з допущенням відповідачем вказаних порушень у позивача наявні підстави для звернення до суду з позовом про зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: обладнання, призначеного для використання в потенційно вибухонебезпечених середовищах - насоса для перекачування ЗВГ, паливо-роздавальної колонки, обладнання, що працює під тиском - резервуара для зберігання зрідженого газу АЦ 8-130 зав.№6289 об`ємом 7,25.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21 липня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, витребувано докази.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с.43-44/ зазначив, що АГЗП, стосовно якого відповідачем встановлено низку порушень, згідно договору відповідального зберігання від 04 січня 2021 року, укладеного між АТ «Оператор газорозподільної системи «Лубнигаз» та ТОВ «Укргаз Ресурс», передано на зберігання за адресою: Полтавська область, м. Лубни, вул. Кононівська, 152. Твердження позивача про те, що АГЗП є стаціонарним об`єктом, який експлуатується відповідачем, не відповідає дійсності у зв`язку з тим, що вказаний об`єкт не є стаціонарною АГЗП, а є АГЗП модульного типу та не потребує проведення інвентаризації як об`єкта підвищеної небезпеки АГЗП на виконання постанови Кабінету Міністрів України №956 від 11 липня 2002 року, а також знаходиться на зберіганні та не використовується за призначенням.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12, статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
На підставі доручення Прем`єр-міністра України Шмигаля Д. №10033/1/1-21 від 11 березня 2021 року /а.с.6/, наказу Управління Держпраці у Полтавській області №172П від 26 травня 2021 року /а.с.5/ та направлення на проведення перевірки Управління Держпраці у Полтавській області №593 від 26 травня 2021 року /а.с. 8/ Управлінням Держпраці у Полтавській області у період з 27 травня 2021 року по 09 червня 2021 року проведено позапланову перевірку додержання Товариством з обмеженою відповідальністю "Укргаз Ресурс" вимог законодавства у сфері охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці та оформлення трудових відносин суб`єктами господарювання, закладами, установами, у сфері управління (володіння, користування) яких перебувають місця виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, за результатами якої виявлені та зафіксовані в акті перевірки №ПЛ2035/1298/А від 09 червня 2021 року /а.с.9-20/ порушення вимог законодавства, зокрема підпунктами 1-6 розділу «Опис виявлених порушень вимог законодавства» акта зафіксовані порушення вимог статей 13, 21 Закону України «Про охорону праці» №2694 від 14 жовтня 1992 року, статті 9 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» № 2245-III від 18 січня 2001 року, підпунктів 4.2, 4.6 та 4.7 розділу І V та пункту 3.29 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання», групи А пункту 5, групи А пункту 10 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26 жовтня 2011 року (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №77 від 10 березня 2021 року), пункту 22 глави 1 розділу 8 Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском НПАОП 0.00-1.81-18, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України №333 від 05 березня 2018 року, пункту 3 НПАОП 0.00-6.21-02 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №956 від 11 липня 2002 року, а саме: не надано проектної документації на встановлення АГЗП (пункт 1), не надано виконавчо-технічної документації на встановлення АГЗП (пункт 2), відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки групи А пункту 10 (обладнання, призначене для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах – насос для перекачування ЗВГ, паливо-роздавальна колонка) (пункт 3), відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки групи А пункту 5 (обладнання, що працює під тиском – резервуар для зберігання зрідженого газу АЦТ 8-130 зав №6289 об`ємом 7.25 куб.м) (пункт 4), не проведено періодичний технічний огляд (внутрішній огляд) обладнання під тиском (резервуар для зберігання зрідженого газу АЦТ 8-130 1989 р. в. зав. №6289 об`ємом 7,25 куб.м) (пункт 5), суб`єктом господарювання не організовано проведення ідентифікації об`єкта підвищеної небезпеки АГЗП (пункт 6).
На підставі вказаного акта перевірки Управлінням Держпраці у Полтавській області видано Товариству з обмеженою відповідальністю "Укргаз Ресурс" Припис від 11 червня 2021 року №ПЛ2035/1298/А /а.с.21-23/, яким зобов`язано усунути виявлені порушення вимог статей 13, 21 Закону України «Про охорону праці» №2694 від 14 жовтня 1992 року, статті 9 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» № 2245-III від 18 січня 2001 року, підпунктів 4.2, 4.6 та 4.7 розділу І V та пункту 3.29 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання», групи А пункту 5, групи А пункту 10 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26 жовтня 2011 року (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №77 від 10 березня 2021 року), пункту 22 глави 1 розділу 8 Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском НПАОП 0.00-1.81-18, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України №333 від 05 березня 2018 року, пункту 3 НПАОП 0.00-6.21-02 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №956 від 11 липня 2002 року.
Вбачаючи наявність підстав для застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укргаз Ресурс" заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті та які мають значення для правильного вирішення спору, суд виходить з такого.
Згідно з частиною п`ятою статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
За приписом частини сьомої статті 7 названого Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Отже, діяльність суб`єкта господарювання, яка пов`язана, в тому числі, з порушенням вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки, може бути тимчасово заборонена (зупинена) на підставі рішення адміністративного суду, ухваленого за результатами розгляду позову компетентного органу державного нагляду (контролю) щодо тимчасового зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктом господарювання.
Судовим розглядом встановлено, що фактичною підставою для звернення до суду із позовом про застосування до відповідача заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення обладнання, а саме: обладнання, призначеного для використання в потенційно вибухонебезпечених середовищах - насоса для перекачування ЗВГ, паливо-роздавальної колонки, обладнання, що працює під тиском - резервуару для зберігання зрідженого газу АЦ 8-130 зав.№6289 об`ємом 7,25, став висновок позивача про допущення відповідачем порушень вимог статей 13, 21 Закону України «Про охорону праці» №2694 від 14 жовтня 1992 року, статті 9 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» № 2245-III від 18 січня 2001 року, підпунктів 4.2, 4.6 та 4.7 розділу І V та пункту 3.29 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання», групи А пункту 5, групи А пункту 10 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26 жовтня 2011 року (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №77 від 10 березня 2021 року), пункту 22 глави 1 розділу 8 Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском НПАОП 0.00-1.81-18, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України №333 від 05 березня 2018 року, пункту 3 НПАОП 0.00-6.21-02 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №956 від 11 липня 2002 року, що викладений у підпунктах 1-6 розділу “Опис виявлених порушень вимог законодавства” акту перевірки №ПЛ2035/1298/А від 09 червня 2021 року та у пунктах 1-6 припису від 11 червня 2021 року №ПЛ2035/1298/А.
За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону України "Про охорону праці" № 2694-XII від 14 жовтня 1992 року /далі – Закон № 2694-XII/, охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров`я і працездатності людини у процесі трудової діяльності; роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган, незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, і фізична особа, яка використовує найману працю.
Відповідно до статті 13 Закону № 2694-XII роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов`язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров`я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Відповідно до частин першої, третьої, четвертої статті 21 Закону № 2694-XII виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.
Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 1.1-1.2 та 2.1-2.2 Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року №285, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119 /далі – Правила №285/, ці Правила поширюються на всіх суб`єктів господарювання незалежно від форм власності та організаційно-правової форми, діяльність яких пов`язана з будівництвом, ремонтом, розширенням, реконструкцією, технічним переоснащенням (далі - будівництво), експлуатацією систем газопостачання (далі - експлуатація), а також роздрібною торгівлею зрідженим вуглеводним газом у балонах.
Ці Правила встановлюють вимоги безпеки до систем газопостачання для забезпечення споживачів природним газом з надлишковим тиском не більше 1,2 МПа, а також зрідженим вуглеводневим газом з надлишковим тиском не більше 1,6 МПа, а саме: розподільні зовнішні газопроводи, що забезпечують подачу природного газу від газорозподільних станцій до газорегуляторних пунктів міських і сільських поселень, територій дачних та садових поселень, газопроводи-вводи, газопроводи до підприємств, теплових електростанцій, котелень; газопроводи та газове обладнання промислових і сільськогосподарських підприємств, теплових електростанцій, котелень, підприємств комунального і побутового обслуговування населення, житлових і громадських будинків; газорегуляторні пункти, газорегуляторні пункти блокові, шафові газорегуляторні пункти, газорегуляторні установки, комбіновані будинкові регулятори тиску, установки для отримання газоповітряних сумішей; газонаповнювальні станції і газонаповнювальні пункти зрідженого вуглеводневого газу, проміжні склади балонів, стаціонарні автомобільні газозаправні станції і пункти, резервуарні установки, групові газобалонні установки та індивідуальні газобалонні установки, випарні та змішувальні установки.
За визначеннями та скороченнями, наведеними у Правилах №285, автомобільний газозаправний пункт зрідженого вуглеводневого газу (АГЗП) - стаціонарний або пересувний комплекс, призначений для заправлення паливних балонів зріджених вуглеводневих газів автомобільного транспорту із стаціонарних резервуарів або з автоцистерн; ЗВГ - зріджений вуглеводневий газ
Відповідно до пунктів 4.2, 4.6 та 4.7 розділу IV «Вимоги безпеки при проведенні передпускових та пускових робіт систем газопостачання» Правил №285 суб`єкти господарювання до початку спорудження, монтажу і наладки об`єктів систем газопостачання повинні подати до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, такі відомості: назва і адреса об`єкта, його технічна характеристика та відомча належність; назва будівельно-монтажної організації, яка здійснює будівництво об`єкта системи газопостачання. До відомостей додаються: проектна документація на будівництво згідно з вимогами статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"; завірена копія наказу про призначення особи, яка буде здійснювати технічний нагляд за будівництвом, протокол перевірки її знань в обсязі виконуваної нею роботи.
Прийняття в експлуатацію об`єктів систем газопостачання населених пунктів і промислових підприємств здійснюється на підставі зареєстрованої декларації або виданого сертифіката відповідно до вимог Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №461. Забороняється прийняття в експлуатацію незакінчених будівництвом об`єктів систем газопостачання, в тому числі підземних сталевих газопроводів і резервуарів, не забезпечених ЕХЗ від корозії. Підключення новозбудованого газопроводу до існуючої розподільної газової мережі, продувка, пуск газу та проведення комплексного випробування (пусконалагоджувальних робіт) виконуються після підписання акта приймання газообладнання для проведення комплексного випробування (пусконалагоджувальних робіт) за формою додатка Ю (обов`язкового) до ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання". Додаток Ю передбачає участь у комісії представника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
За наявності на підприємстві газової служби введення в експлуатацію (пуск газу) нового газового обладнання здійснює газова служба підприємства. Для пуску і налагодження газифікованих агрегатів допускається залучення суб`єктів господарювання, що мають дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки. Пуск газу в системи газопостачання виконується газорозподільним підприємством до межі балансової належності спільно з газовою службою підприємства або суб`єктом господарювання, що має дозвіл центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та за замовленням власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)) після укладання договору на технічне обслуговування прийнятого в експлуатацію об`єкта та відповідних договорів з газотранспортними, газорозподільними і газопостачальними підприємствами.
Згідно з пунктом 3.29 розділу V «Вимоги безпечної експлуатації систем газопостачання (природний газ)» Правил №285 проектна і виконавча документація на об`єкти систем газопостачання, що експлуатуються, повинна зберігатися у власника (балансоутримувача). Вказана документація передається на зберігання газорозподільному підприємству у випадках укладання угоди на здійснення газорозподільним підприємством технічного обслуговування і ремонту, а також при передачі на баланс газорозподільного підприємства об`єктів систем газопостачання. У разі втрати документації її відновлення здійснює власник (балансоутримувач).
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1107 затверджено Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки /далі - Порядок №1107 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)/, який визначає процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, анулювання Держпраці та її територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - дозвіл).
За визначеннями, наведеними у пункті 3 Порядку №1107, експлуатація машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - довготривалий період використання під час виробничого процесу машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки з урахуванням їх експлуатаційних характеристик; застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - використання машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки за призначенням згідно з результатами оцінки їх відповідності вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.
Відповідно до абзаців першого та другого пункту 6 Порядку №1107 дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. № 77.
Згідно з пунктом 7 Порядку №1107 дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки видається територіальним органом Держпраці за місцем державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця.
Відповідно до пунктів 5 та 10 Переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2021 року № 77, до переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки до групи А включено обладнання, що працює під тиском, яке зазначене у Технічному регламенті обладнання, що працює під тиском, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2019 р. № 27, та обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, зазначені у додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1055.
Згідно з положеннями пункту 22 глави 1 розділу 8 Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України №333 від 05 березня 2018 року, періодичний технічний огляд обладнання під тиском (за винятком трубопроводів пари та гарячої води) проводиться у строки, визначені експлуатаційними документами виробника, але не рідше: 1) одного разу на 4 роки - зовнішній і внутрішній огляди; 2) одного разу на 8 років - гідростатичне випробування. Якщо за умов виробництва неможливо надати обладнання під тиском для огляду в зазначений строк, роботодавець зобов`язаний надати його достроково або припинити експлуатацію. Гідростатичне випробування обладнання під тиском проводиться тільки при задовільних результатах зовнішнього і внутрішнього оглядів.
Пунктом 3 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №956 від 11 липня 2002 року, встановлено, що суб`єкт господарювання, у власності або користуванні якого є хоча б один потенційно небезпечний об`єкт чи який має намір розпочати будівництво такого об`єкта, організовує проведення його ідентифікації.
Таким чином, роботодавець для експлуатації газозаправного пункту зрідженого вуглеводневого газу повинен мати проекту та виконавчо-технічну документацію на його встановлення. Крім того, для експлуатації обладнання, призначеного для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, та обладнання, що працює під тиском, роботодавець повинен отримати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, який видається територіальним органом Держпраці за місцем державної реєстрації суб`єкта господарювання. При цьому, роботодавець повинен проводити технічний огляд обладнання, що працює під тиском, та ідентифікацію об`єктів підвищеної небезпеки.
Позаплановою перевіркою встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Укргаз Ресурс" не надано проектної документації на встановлення АГЗП (пункт 1), не надано виконавчо-технічної документації на встановлення АГЗП (пункт 2), не отримано дозволу на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки групи А пункту 10 (обладнання, призначене для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах – насос для перекачування ЗВГ, паливо-роздавальна колонка) (пункт 3), не отримано дозволу на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки групи А пункту 5 (обладнання, що працює під тиском – резервуар для зберігання зрідженого газу АЦТ 8-130 зав. №6289 об`ємом 7.25 куб.м) (пункт 4), не проведено періодичного технічного огляду (внутрішнього огляду) обладнання під тиском (резервуар для зберігання зрідженого газу АЦТ 8-130 1989 р. в. зав. №6289 об`ємом 7,25 куб.м) (пункт 5), не організовано проведення ідентифікації об`єкта підвищеної небезпеки АГЗП (пункт 6).
Суд враховує, що відповідачем не оскаржувалися результати проведення вказаної позапланової перевірки щодо встановлення фактів порушення відповідачем вимог чинного законодавства, зокрема не оскаржувався припис Управління Держпраці у Полтавській області від 11 червня 2021 року №ПЛ2035/1298/А, у зв`язку з чим в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження протиправності висновків акту позапланової перевірки №ПЛ2035/1298/А від 09 червня 2021 року та її результатів.
Беручи до уваги викладене, суд вважає, що позивачем доведений факт порушення відповідачем вимог статей 13, 21 Закону України «Про охорону праці» №2694 від 14 жовтня 1992 року, статті 9 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» № 2245-III від 18 січня 2001 року, підпунктів 4.2, 4.6 та 4.7 розділу І V та пункту 3.29 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання», групи А пункту 5, групи А пункту 10 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26 жовтня 2011 року (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №77 від 10 березня 2021 року), пункту 22 глави 1 розділу 8 Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском НПАОП 0.00-1.81-18, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України №333 від 05 березня 2018 року, пункту 3 НПАОП 0.00-6.21-02 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №956 від 11 липня 2002 року.
На момент розгляду справи матеріали справи не містять доказів усунення відповідачем виявлених та зафіксованих в пунктах 1-6 акту перевірки №ПЛ2035/1298/А від 09 червня 2021 року порушень вимог законодавства та відповідний довід відповідачем не заявлявся.
Суд вважає за необхідне зазначити, що зупиненню підлягає не діяльність суб`єкта господарювання в цілому, а виключно зупинення експлуатації обладнання, а саме: обладнання, призначеного для використання в потенційно вибухонебезпечених середовищах - насоса для перекачування ЗВГ, паливо-роздавальної колонки, обладнання, що працює під тиском - резервуару для зберігання зрідженого газу АЦ 8-130 зав.№6289 об`ємом 7,25.
При цьому зупинення експлуатації обладнання є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю об`єктів підвищеної небезпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
За приписами абзацу п`ятого частини першої статті 39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Посилання відповідача на те, що Газовий модуль для випуску скрапленого газу в кількості 1 шт. за адресою зберігання: Полтавська область, м. Лубни, вул. Кононівська, 152, стосовно якого позивачем встановлено низку порушень, перебуває у відповідача виключно на зберіганні за плату на підставі договору відповідального зберігання від 04 січня 2021 року, укладеного між АТ «Оператор газорозподільної системи «Лубнигаз» та ТОВ «Укргаз Ресурс», та відповідачем у своїй діяльності не використовується, суд вважає таким, що не спростовує вищевикладені висновки суду.
Крім того, застосування судом з метою попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю об`єктів підвищеної небезпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, заходу реагування у вигляді зупинення експлуатації обладнання, а саме: обладнання, призначеного для використання в потенційно вибухонебезпечених середовищах - насоса для перекачування ЗВГ, паливо-роздавальної колонки, обладнання, що працює під тиском - резервуару для зберігання зрідженого газу АЦ 8-130 зав.№6289 об`ємом 7,25, у випадку перебування такого обладнання у відповідача виключно на зберіганні не перешкоджатиме подальшому такому зберіганню (без його експлуатації).
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Зважаючи на наявність в матеріалах справи доказів вчинення відповідачем факту порушення вимог чинного законодавства та відсутність належних, достовірних і достатніх доказів усунення такого порушення або доказів на спростування встановленого перевіркою факту вчинення порушення, суд вважає за доцільне застосувати до відповідача захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення експлуатації обладнання, а саме: обладнання, призначеного для використання в потенційно вибухонебезпечених середовищах - насоса для перекачування ЗВГ, паливо-роздавальної колонки, обладнання, що працює під тиском - резервуауру для зберігання зрідженого газу АЦ 8-130 зав.№6289 об`ємом 7,25 , - до усунення порушень.
Відтак, позов Управління Держпраці у Полтавській області слід задовольнити.
Згідно з частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки витрат по залученню свідків і проведенню експертиз позивач не поніс, то підстави для їх розподілу відсутні.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Управління Держпраці у Полтавській області (вул. Пушкіна, буд. 119, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 39777136) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укргаз Ресурс" (вул. Кононівська, буд. 152, м. Лубни, Полтавська область, 37500, ідентифікаційний код 39550325) про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити.
Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укргаз Ресурс" захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення експлуатації обладнання, а саме: обладнання, призначеного для використання в потенційно вибухонебезпечених середовищах - насоса для перекачування ЗВГ, паливо-роздавальної колонки, обладнання, що працює під тиском - резервуару для зберігання зрідженого газу АЦ 8-130 зав.№6289 об`ємом 7,25 , - до усунення порушень.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк