Ухвала суду № 99681376, 17.09.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2021
Номер справи
380/15417/21
Номер документу
99681376
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/15417/21

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

17 вересня 2021 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Братичак Уляна Володимирівна, перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и л а :

ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Державної екологічної інспекції у Львівській області, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Державної екологічної інспекції у Львівській області, яка полягає: в неналежному здійсненні державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища в частині своєчасного та повного виконання заходів із захисту земель від засмічення та забруднення відходами ( згідно частини «і» статті 23-2 Закону України «Про відходи»), щодо несанкціонованих звалищ відходів розміщених на території Солонківської сільської ради біля високовольтної лінії за орієнтовними координатами 49.766460.24.030579 та 49.766467.24.031196 про наявність яких було повідомлено, зокрема у зверненнях від 28.01.2021 року та 24.04.2021 року; неналежній організації і здійсненні у межах компетенції державного нагляду (контролю) передбаченого приписами ст..20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та статтею 37 Закону України «Про відходи», за додержанням Солонківською сільською радою Львівського району Львівської області вимог законодавства про поводження з відходами, а саме п. «и» ст.21 Закону України «Про відходи» щодо несанкціонованих звалищ відходів розміщених на території Солонківської сільської ради біля високовольтної лінії за орієнтовними координатами 49.766460.24.030579 та 49.766467.24.031196;

- зобов`язати Державну екологічну інспекцію у Львівській області провести заходи державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища передбачених приписами ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та статтею 37 Закону України «Про відходи» щодо додержання Солонківською сільською радою Львівського району Львівської області вимог законодавства про поводження з відходами, а саме п. «и» ст.21 Закону України «Про відходи» щодо несанкціонованих звалищ відходів розміщених на території Солонківської сільської ради біля високовольтної лінії за орієнтовними координатами 49.766460.24.030579 та 49.766467.24.031196.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Положеннями ст.ст.160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено форму та зміст адміністративного позову, встановлено вимоги до позовної заяви, а також документи, які слід додавати до такої.

Відповідно до ч.3 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Відповідно до ч.8 ст.160 цього ж Кодексу, якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.

Разом з тим, позивач подав заяву про звільнення його від сплати судового збору. Зазначає, що живе з кредитних коштів, займається активною громадською діяльністю, влаштуватись на роботу фізичної можливості немає, адже весь свій час приділяє пошукам порушень природоохоронного законодавства.

Вирішуючи подане клопотання, суд враховує таке.

Відповідно до ч.1 ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно з частиною 2 статті 8 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року № 3674-VI, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України “Про судовий збір”, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Таким чином, звільнення від сплати судового збору (відстрочення, розстрочення його сплати або зменшення його розміру) з підстав, передбачених ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України та ст.8 Закону України “Про судовий збір”, є прерогативою суду, який вирішує питання відкриття провадження (прийняття заяви, скарги тощо).

Зазначені норми є диспозитивними і встановлюють не обов`язок, а право суду на власний розсуд звільнити особу від сплати судового збору (відстрочити, розстрочити його сплату або зменшити його розмір).

Водночас, з аналізу ст.8 Закону України “Про судовий збір” вбачається, що суд може звільнити від сплати судового збору лише за вичерпних умов. При цьому, приписами цієї статті чітко визначено перелік умов, а також суб`єктні та предметні критерії, за наявності яких, з огляду на майновий стан сторони, суд може, зокрема, звільнити від сплати судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

При цьому, позивачем на підтвердження важкого матеріального становища додано електронний документ з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків за період 2020 рік та перший квартал 2021 року, довідки з АТ КБ «Приватбанк» та АТ «Ідея Банк» про заборгованість, Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, Довідку Управління соціального захисту населення Синельниківської районної державної адміністрації Дніпропетровської області.

Однак, вказані документи не є належними та достатніми доказами, що підтверджують скрутне матеріальне становище.

Відтак, відсутні підстави для звільнення позивача від сплати судового збору.

Окрім того, для вирішення питання про звільнення від сплати судового збору позивачу слід надати суду довідку територіального органу Державної податкової служби про доходи за попередній календарний рік, довідку про заробітну плату, пенсію, стипендію, довідку про склад сім`ї тощо.

Відповідно до підп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Разом з тим, статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2021 становить 2270,00 грн.

Відтак, судовий збір за одну вимогу немайнового характеру становить 908 грн.

В силу вимог абз.2 ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір», у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Як видно зі змісту позовної заяви, позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру, кожна з яких у розумінні Закону України «Про судовий збір» є окремим об`єктом справляння судового збору.

А тому, за подання даної позовної заяви позивач повинен сплатити судовий збір у розмірі 1816 грн.

Наведене вище свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам, встановленим ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч.1 ст.169 вищевказаного Кодексу, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин, враховуючи виявлені недоліки, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачу встановити спосіб і строк їх усунення. Роз`яснити позивачу, що у випадку усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважатиметься поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.

Керуючись ст.ст.160, 161, 169, 248, 256, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-

п о с т а н о в и л а :

позовну заяву ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії – залишити без руху для усунення зазначених в мотивувальній частині ухвали недоліків шляхом подання в канцелярію Львівського окружного адміністративного суду (м.Львів, вул.Чоловського,2, 79018) в десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали: оригінал документа про сплату судового збору за подання даної позовної заяви (в сумі 1816 грн.) або належні докази фінансової неспроможності сплатити судовий збір.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна