Рішення № 99681128, 17.09.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2021
Номер справи
340/4707/21
Номер документу
99681128
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/4707/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області (вул. Соборна,7а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009; код ЄДРПОУ 20632802) про визнання бездіяльність незаконною, -

ВИКЛАД ОБСТАВИН:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою, в якій просить визнати незаконною бездіяльність відповідача щодо підвищення, починаючи з 01.03.2021 року, розміру пенсії до суми не меншій ніж сума 2100 грн.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що вона отримує пенсію по інвалідності, розмір якої станом на 01.08.2021 року становить 1769 грн. Вважає, що на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №127 від 22.02.2021 року пенсійний орган буз зобов`язаний підвищити розмір її пенсії з 01.03.2021 року на 11 %. На заяву позивача від 25.06.2021 року про збільшення розміру пенсії пенсійний орган не надав відповіді.

Ухвалою судді від 16.08.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, відповідачу встановлений строк на подання відзиву.

Від ГУ ПФУ у Кіровоградській області до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, з огляду на, що на підставі постанови КМУ №127 від 22.02.2021 збільшенню підлягали пенсії з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11. Проте позивачу обчислена пенсія із страхового стажу 20 років 2 місяця, коефіцієнт страхового стажу з урахуванням велицини оцінки одного року страхового стажу 1,35% становив 0,020167. Крім того, відповідач зазначив, що в рамках проведеної індексації на 11% хюільшено показник середньої заробітної плати, з урахуванням якого проводиться обчислення пенсії, а не розмір пенсії, як зазначила позивач.

16.09.2021 року до суду від ГУ ПФУ в Кіровоградській області надійшли додаткові матеріали.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області та якій призначена пенсія за інвалідністю 3 група, загальне захворювання на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Згідно матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 отримувала пенсійні виплати з 01.03.2021 року до 30.06.2021 року в розмірі 1769 грн., а з 01.07.2021 року по 31.08.2021 року – 1854 грн. (а.с.14).

Позивач звернулась до відповідача із заявою від 25.06.2021 року у якій зазначила про необхідність здійснення підвищення розміру її пенсії до 2100 грн., яка отримана пенсійним органом, як свідчить інформації «Укрпошти» 29.06.2021 року.

На дану заяву ГУ ПФУ в Кіровоградській області надало позивачу відповідь від 07.07.2021 року, у якій зазначено про відмову про збільшення розміру її пенсії на 11% через відсутність у позивача необхідного страхового стажу 30 років.

Позивач вважає, що з 01.03.2021 року відповідач зобов`язаний був збільшити розмір її пенсії не менше як до 2100 грн., відповідач заперечуючи дані доводи зазначив, що відсутні правові підстави для такого збільшення.

Отже бездіяльність пенсійного органу щодо не збільшення розміру пенсійних виплат є предметом спору, переданого на вирішення адміністративного суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Згідно частини 1 статті 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Частиною 3 статті 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються:

види пенсійного забезпечення;

умови участі в пенсійній системі чи її рівнях;

пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат;

джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення;

умови, норми та порядок пенсійного забезпечення;

організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

ОСОБА_1 з 16.04.2002 року призначено пенсію за інвалідністю розмір якої з 01.01.2021 року складає 1769 грн., а з 01.07.2021 року – 1854 грн.

Позивачу визначено коефіцієнт стажу в розмірі 0,20167, страховий стаж позивача становить 20 років 2 місяця.

Відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. N 124 (надалі Порядок №124) визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно пункту 2 Порядку №124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону; відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі відшкодування фактичних збитків; з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. N 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» установлено, що у 2021 році (в редакції чинній станом на 01.03.2021):

- перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. N 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., N 19, ст. 663), проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11;

- у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

- з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону, не досягає 2200 гривень, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

Обчислення розміру пенсії проведено виходячи із страхового стажу 20 років 2 місяці, коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% становить 0,20167.

Заперечень щодо розміру зазначеного коефіцієнту позивач не зазначала.

Як зазначив відповідач, на виконання вищезазначеної норми проведено перерахунок раніше призначених пенсій із застосуванням коефіцієнта показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який розраховувався для обчислення пенсії, в розмірі 1,11. Водночас, відповідач зазначив, що на 11% збільшено показник середньої заробітної плати, з урахуванням якого проводиться обчислення пенсії, а не розмір пенсії.

У частині 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

В абзаці третьому пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. N 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» міститься вказівка на проведення перерахунку пенсії з урахуванням вимог статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», тобто страхового стажу, зокрема у жінок 30 років, а тому доплата до 2200 грн. здійснюється за наяності достатньої кількоісті страхового стажу.

За матеріалами пенсійної справи позивач має страховий стаж 20 років 2 місця, за таких обставин відсутні правові підстави для здійснення доплати до пенсії 2200 грн.

З 23 липня 2021 року згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2021 р. N 748 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. N 127» Пункт 1 доповнити абзацом такого змісту:

"з 1 липня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб з інвалідністю I групи, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону, не досягає 2200 гривень, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.".

Отже, суд погоджуються з відповідачем про відсутність правових підстав для збільшення розміру пенсії до 2100 грн. Біль того, позивачем у позові взагалі не наведено ні обрахунок розміру збільшення пенсії до 2100 грн., ні норму (пункт) постанови Кабінету Міністрів України № 127, на підставі якої, як вважає позивач, їй мали б підвищити розмір пенсії.

За матеріалами пенсійної справи позивачу з 01.07.2021 року проведено перерахунок пенсії з 1769 грн. до 1854 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, дійшов висновку, що доводи позивача про протиправність бездіяльності відповідача щодо не здійснення з 01.03.2021 року перерахунок пенсії до рівня 2100 грн. є необґрунтованими та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами. Що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні його позовних вимог, підстави для присудження йому понесених судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області (вул. Соборна,7а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009; код ЄДРПОУ 20632802).

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.П. Казанчук