Рішення № 99681126, 16.09.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2021
Номер справи
340/3992/20
Номер документу
99681126
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 вересня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/3992/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

позивач: товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Велта" (26014, Кіровоградська область, Новомиргородський район, с. Коробчине, вул. Хутір Комінтерн, 3, код ЄДРПОУ 30912734)

відповідач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 43142606)

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Велта" (надалі – ТОВ ВКФ "Велта") звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (надалі – ГУ ДПС у Кіровоградській області) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень – рішень форми "Ш" №0000655103 від 22.06.2020 року, №0000665103 від 22.06.2020 року.

Позов ТОВ ВКФ "Велта" мотивовано тим, що спірні рішення, якими до нього застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, винесені за результатами камеральної перевірки, результати якої оформлені актом №000077/11-28-51-03/30912734 від 14.05.2020 року. Позивач не погоджується з цими рішеннями, посилаючись на те, що питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання не входить до предмету камеральної перевірки. Крім того, стверджує, що грошові зобов`язання по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, задекларовані у податковій декларації за 4 квартал 2019 року, були розстрочені за його заявою від 12.02.2020 року, а відтак не набули статусу узгоджених, тож штрафні санкції застосовані безпідставно. З цих підстав просить суд визнати спірні податкові повідомлення-рішення протиправними та скасувати їх.

Ухвалою судді від 30.09.2020 року відкрито загальне позовне провадження у справі за цим позовом та призначено підготовче засідання.

Від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що відповідно до пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" №1797-УІІІ від 21.12.2016 року) податкові органи вправі проводити камеральні перевірки з питань своєчасності сплати узгоджених сум податкових (грошових) зобов`язань. Проведеною відповідачем камеральною перевіркою установлено, що ТОВ ВКФ "Велта" допущено несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин із затримкою до 30 календарних днів та більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання. Виявлене порушення стало підставою для притягнення позивача до відповідальності, передбаченої статтею 126 ПК України, та прийняття податкових повідомлень – рішень про застосування штрафних санкцій. Доводячи правомірність спірних податкових повідомлень-рішень, заперечуючи твердження позивача про розстрочення грошових зобов`язань за його заявою від 12.02.2020 року, представник відповідача просив суд у задоволенні позову відмовити.

Позивач правом подачі відповіді на відзив не скористався.

Ухвалою від 17.12.2020 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні.

У ході судового розгляду справи представники сторін подали заяви про розгляд справи без їхньої участі.

Відповідно до частини 3 статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Розглянувши справу в порядку письмового провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ТОВ ВКФ "Велта" з 13.04.2000 року зареєстровано як юридична особа, перебуває на обліку платників податків в ГУ ДПС у Кіровоградській області. Основним видом його економічної діяльності є добування руд інших кольорових металів. (а.с. 51 - 54)

Позивач є платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, оскільки має спеціальний дозвіл на користування надрами №4275 від 13.06.2007 року, виданий терміном до 13.06.2027 року, для видобування ільменітових розсипних руд в межах Бирзулівського родовища ільменітових пісків.

ТОВ ВКФ "Велта" 07.02.2020 року подало до ГУ ДПС у Кіровоградській області податкову декларацію з рентної плати за 4 квартал 2019 року з розрахунком рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, у яких визначено податкове зобов`язання у сумі 17 709 742, 17 грн. (а.с. 83 – 86)

З метою сплати цього податкового зобов`язання позивачем перераховано до бюджету 11.03.2020 року кошти у сумі 1 000 000 грн., а 16.04.2020 року – 16 707 443, 90 грн.

У травні 2020 року посадовою особою ГУ ДПС у Кіровоградській області проведено камеральну перевірку ТОВ ВКФ "Велта", про що складено акт №000077/11-28-51-03/30912734 від 14.05.2020 року. Перевіркою встановлено порушення ТОВ ВКФ "Велта" терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами у строки, визначені статтею 57 ПК України, за що передбачена відповідальність статтею 126 ПК України. (а.с. 13 – 14)

На підставі цього акту ГУ ДПС у Кіровоградській області винесено податкові повідомлення-рішення форми "Ш":

- №0000655103 від 22.06.2020 року, яким за затримку на 21 календарний день сплати грошового зобов`язання в сумі 1 000 000 грн. ТОВ ВКФ "Велта" зобов`язано сплатити штраф у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу, що склало 100 000 грн. (а.с. 9)

- №0000665103 від 22.06.2020 року, яким за затримку на 57 календарних днів сплати грошового зобов`язання в сумі 16 707 443, 90 грн. ТОВ ВКФ "Велта" зобов`язано сплатити штраф у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу, що склало 3 341 488, 78 грн. (а.с. 11)

Не погодившись з цими податковими повідомленнями - рішеннями, позивач подав на них скаргу до ДПС України. (а.с. 20 – 24)

Рішенням ДПС України №26822/6/99-00-06-02-05-06 від 02.09.2020 року скаргу ТОВ ВКФ "Велта" залишено без задоволення. (а.с. 25 – 27)

Отримавши це рішення 10.09.2020 року, позивач 25.09.2020 року звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Згідно з підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Відповідно до пунктів 76.1, 76.2, 76.3 статті 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.

Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Отже предметом камеральної перевірки, окрім питань правильності оформлення податкової декларації або уточнюючого розрахунку, можуть бути й інші питання, зокрема пов`язані із своєчасністю сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання, а з урахуванням положень статті 102 ПК України такою перевіркою може бути охоплено період в 1095 днів за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.

Відтак, суд прийшов до висновку, що у спірних правовідносинах контролюючий орган мав право проводити камеральну перевірку своєчасності сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання.

Пунктом 38.1 статті 38 ПК України передбачено, що виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з пунктом 57.1 статті 57 ПК України платник платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 257 ПК України унормовано такий порядок подання декларації і строки сплати рентної плати:

257.1. Базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю.

257.2. Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов`язань з рентної плати.

257.3. Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію.

257.5. Сума податкових зобов`язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

258.1.1. На платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів.

258.2.1. Контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння рентної плати здійснюють контролюючі органи.

Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що податкове зобов`язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

За визначеннями, наданими у підпунктах 14.1.39, 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня, є грошовим зобов`язанням платника податків. Воднораз, сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, є податковим боргом.

Позивач у встановлений строк, передбачений пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 ПК України, а саме 07.02.2020 року, подав до контролюючого органу податкову декларацію з рентної плати за користування надрами за 4 квартал 2019 року (граничний строк подання - 09.02.2020 року). Тож відповідно до п.57.1 ст.57, п.257.5 ст.257 ПК України позивач повинен був сплатити до бюджету суму податкових зобов`язань з рентної плати, визначену у цій податковій декларації, не пізніше 19.02.2020 року.

Всупереч цим нормам позивач прострочив строк розрахунків з бюджетом та сплати узгоджених сум податкових зобов`язань з рентної плати, самостійно визначених ним у податковій декларації за 4 квартал 2019 року. Внаслідок цього у нього виник податковий борг з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, який він погасив частково, із затримкою.

Спору щодо розміру податкового боргу, погашеного позивачем з затримкою, та періоду затримки між сторонами немає.

Статтею 126 ПК України передбачена відповідальність за порушення правил сплати (перерахування) податків.

Так, відповідно до пункту 126.1 статті 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

У ході судового розгляду справи підтверджено факт порушення позивачем строків сплати узгоджених сум податкового (грошового) зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, що стало підставою для притягнення його до відповідальності, передбаченої статтею 126 ПК України, шляхом винесення податкових повідомлень рішень форми "Ш" №0000655103 від 22.06.2020 року, №0000665103 від 22.06.2020 року про сплату штрафів.

Доводи позивача про те, що ним 12.02.2020 року подано до ГУ ДПС у Кіровоградській області заяву про розстрочення грошового зобов`язання з рентної плати за користування надрами, визначеного у податковій декларації з рентної плати за користування надрами за 4 квартал 2019 року (а.с. 15), суд не приймає, оскільки відповідно до пункту 1.8 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов`язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом Міністерством доходів і зборів України від 10.10.2013 року №574, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 року за №1853/24385 (надалі – Порядок №547), подання такої заяви не припиняє сплату платником податку грошового зобов`язання (податкового боргу) до дня прийняття рішення про розстрочення (відстрочення).

Пунктом 100.2 статті 100 ПК України передбачено, що платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов`язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов`язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов`язання.

Згідно з пунктом 1.4 Порядку №547 розстрочення (відстрочення) грошових зобов`язань (податкового боргу) вважається наданим, якщо на підставі заяви платника податків прийнято відповідне рішення органу доходів і зборів та укладено договір про розстрочення (відстрочення).

Відповідно до пункту 3.2 Порядку №547 за результатами розгляду керівник (заступник керівника) органу доходів і зборів протягом 30 календарних днів з дати подання заяви:

- приймає рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов`язань (податкового боргу), яке оформляється на бланку відповідного органу доходів і зборів (додаток 2);

- відмовляє платнику в розстроченні (відстроченні) у письмовій формі за відсутності підстав, наведених у пункті 3.1 цього розділу, та при недотриманні обов`язкових вимог, визначених цим Порядком.

Як установлено судом, контролюючим органом не приймалося рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов`язань (податкового боргу) з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, визначених у податковій декларації з рентної плати за користування надрами за 4 квартал 2019 року, натомість ДПС України листом від 04.03.2020 року відмовило ТОВ ВКФ "Велта" у розстроченні цих грошових зобов`язань. (а.с. 16 – 19) Правомірність такого рішення не є предметом цього спору.

Відтак суд прийшов до висновку, що спірні податкові повідомлення-рішення прийняті ГУ ДПС у Кіровоградській області на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що встановлені чинним законодавством. Тож у задоволенні позову про їх скасування слід відмовити.

Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позову, тому підстави для стягнення на його користь сплаченого судового збору відсутні.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Велта" відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш