Ухвала суду № 99680955, 14.09.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2021
Номер справи
320/4072/20
Номер документу
99680955
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

14 вересня 2021 року № 320/4072/20

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши в місті Києві у порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, відповідно до пункту 2 статті 56 та пункту 2 статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області перерахувати та виплачувати починаючи з 01.12.2019 року, основну пенсію та додаток до пенсії ОСОБА_1 (ІПН - НОМЕР_1 ), на підставі пункту 2 статті 56 та пункту 2 статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років та визначити середньомісячний фактичний заробіток для обчислення моєї пенсії за 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення з 01.08.1998 року по 31.07.1999 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 29.07.2020 адміністративний позов задоволено.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.04.2021 року було встановлено новий строк для надання звіту про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 29.07.2020 року по справі №320/4072/20, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області подати звіт про виконання судового рішення від 29.07.2020 по справі №320/4072/20 до 24.05.2021 року.

09.06.2021 року до Київського окружного адміністративного суду надійшов звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 призначено судове засідання для розгляду поданого відповідачем звіту.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Розглядаючи питання про виконання судового рішення суд зазначає таке.

Відповідно статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.

Питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.

Суддя за клопотанням органу чи посадової особи, відповідальних за виконання рішення, на підставі відповідних доказів зменшує розмір штрафу, який стягується на користь Державного бюджету України за невиконання або неналежне виконання рішення, на суму штрафу, який було накладено за ці самі дії державним виконавцем відповідно до законодавства про виконавче провадження.

Ухвала суду про накладення штрафу, що набрала законної сили, направляється для виконання до державної виконавчої служби. З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму заборгованості без додаткового рішення суду нараховується пеня у розмірі трьох відсотків річних з урахуванням індексу інфляції.

Сплата штрафу не звільняє від обов`язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання. Повторне невиконання цього обов`язку тягне за собою застосування наслідків, установлених частинами першою і другою цієї статті, але розмір нового штрафу при цьому збільшується на суму штрафу, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою.

Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.

Судом встановлено, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 29.07.2020 року по справі № 320/4072/20 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області перерахувати та виплачувати починаючи з 01.12.2019 року, основну пенсію та додаток до пенсії ОСОБА_1 (ІПН - НОМЕР_1 ), на підставі пункту 2 статті 56 та пункту 2 статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років та визначити середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії за 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення з 01.08.1998 року по 31.07.1999 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

При цьому суд не вирішував і предметом позову не охоплювався порядок перерахунку пенсії позивача.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.10.2020 по справі № 320/4072/20, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, повернути заявникові.

Згідно матеріалів пенсійної справи позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області (смт.Бородянка) та одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) при досягненні пенсійного віку, передбаченого ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та є працюючою особою. Згідно заяви від 06.03.2018 позивачу призначено пенсію за віком з 25.03.2018 року.

Відповідач повідомляє, що перерахунок пенсії згідно вищезгаданого рішення суду було проведено після надходження до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.10.2020 по даній справі.

17.11.2020 службовою запискою рішення по даній справі було передано для виконання та внесення до Реєстру рішень Київського окружного адміністративного суду від 29.07.2020 року у справі № 320/4072/20 за позовом ОСОБА_1 .

Згідно розпорядження Підсистеми “Призначення та виплати пенсій (ППВП)” про перерахунок пенсії (РІШЕННЯ 932260154008 від 17.02.2021 про перерахунок пенсії) на підставі рішення суду по справі №320/4072/20 від 29.07.2020 було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

Згідно ст. 14 КАС України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов`язковими для виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Судові рішення виконуються в межах зобов`язань, покладених на сторони.

З аналізу резолютивної (та описової) частини Постанови Київського окружного адміністративного суду від 29.07.2020 по справі № 320/4072/20 випливає, що пенсія має бути перерахована з 01.12.2019 із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років та визначений середньомісячний фактичний заробіток за 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення з 01.08.1998 по 31.07.1999 на підставі норм ч.2 ст.56 та п.2 ст. 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Стаття 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» носить назву «Пільги щодо обчислення стажу роботи (служби)». Її норми, викладені в 3-х пунктах, не передбачають встановлення окремих надбавок чи підвищень, а лише «коригують» чи «уточнюють» норми інших нормативно-правових документів щодо розрахунку стажу для певних категорій громадян. Зокрема, частина 2 статті 56 уточнює абзац перший ст. 19 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», а саме: згідно ст. 19 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» пенсії за віком призначаються в розмірі 55 процентів заробітку і за кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент заробітку, однак якщо громадянин віднесений до 1 - 4 категорій ЧК, то згідно ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він має право на Головне управління ПФУ в Київській області 1000-0307-8/97071 від 04.12.2020 збільшення пенсії на 1 процент заробітку понад 20 років чоловікам і 15 років жінкам. Саме в цьому полягає суть ч. 2 ст. 56 Закону. Дані норми були запроваджені задовго до набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і діяли для всіх без виключення пенсіонерів при розрахунку пенсій згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

Так, відповідач наголошує, що розрахунок пенсії позивача проведено відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 4 даного Закону передбачено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Відповідно до ст. 5 цього Закону, виключно цим Законом визначаються види пенсійних виплат, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Станом на даний момент норма п. 2 ст. 56 Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» діє в повному обсязі лише при визначенні розміру пенсії за віком у порядку, передбаченому п. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (двоскладова система), а саме: частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, визначається відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, що діяли на день набрання чинності цим законом. Зазначене відповідач називає підставою розрахунку пенсії Позивача згідно п. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (двоскладова система).

Звертаючись з заявою про встановлення судового контролю, позивач вказав на те, що вважає протиправним застосування відповідачем двоскладової системи обрахунку пенсії, оскільки такий обрахунок призводить до недобросовісного та протиправного заниження розміру пенсії позивачу.

Зважаючи на те, що судовий контроль може бути застосований виключно в межах вирішеної справи, а порядок визначення розміру пенсії не був предметом розгляду в даній справі, - суд вказує на відсутність своєї компетенції досліджувати в межах даної справи та на даній стадії процесу правомірність застосування відповідачем двоскладової системи при призначенні пенсії. Оскарження ж правомірності порядку визначення відповідачем розміру пенсії, зокрема, і застосування двоскладової системи може бути предметом окремого позову.

В той же час в межах вирішеної справи відповідачем було формально виконано судове рішення, що має наслідком затвердження звіту в частині, що стосується дій відповідача по перерахунку і виплати пенсії позивачу та з врахуванням зазначеного.

Керуючись статтями 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

1. Затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 09.06.2021 про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 29 липня 2020 року у справі №320/4072/20.

2. Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Терлецька О.О.