
Справа № 750/9909/20
Провадження № 6/750/237/21
У Х В А Л А
17 вересня 2021 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова в складі
судді Требух Н.В.
за участю секретаря судового засідання – Галета Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення суду
за участі представників сторін,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Деснянського районного суду м.Чернігова з заявою про зміну способу виконання рішення суду, в якій просить суд змінити спосіб виконання рішення Деснянського районного суду м.Чернігова від 24.12.2020 року у справі №750/9909/20 шляхом стягнення з Чернігівської міської ради на користь ОСОБА_1 2000 грн. у відшкодування моральної шкоди шляхом списання вищевказаних коштів з рахунків Виконавчого комітету Чернігівської міської ради, на яких зараховані бюджетні кошти Чернігівського міського бюджету. Свої вимоги мотивує тим, що Чернігівська міська рада не має відкритих рахунків у органах Державної казначейської служби, а головним розпорядником коштів місцевого бюджету є Виконавчий комітет Чернігівської міської ради.
В судовому засіданні представник заявника заяву підтримав.
Представник Чернігівської міської ради проти задоволення заяви заперечувала, посилаючись на те, що відбувається фактична заміна боржника Чернігівської міської ради на Виконавчий комітет Чернігівської міської ради, які є різними юридичними особами.
Вислухавши сторони та дослідивши матеріали справи суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч.5 ст.124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.
У рішенні Європейського суду від 18.05.2004 у справі "Продан проти Молдови" суд наголосив, що право на справедливий судовий розгляд, гарантований Європейською конвенцією з прав людини, буде ілюзією, якщо правова система держав, які ратифікували Конвенцію, дозволятиме остаточному, обов`язковому судовому рішенню залишатися невиконаним, завдаючи шкоди одній зі сторін.
Тобто судові рішення є обов`язковими до виконання на всій території України. Невиконання судового рішення не призводить до відновлення порушеного права. Відсутність у сторони можливості домогтися виконання судового рішення, винесеного на його користь, є втручанням у право сторони на мирне володіння майном, що є порушенням першого пункту статті 1 Першого протоколу Конвенції.
Відповідно до ст..435 ЦПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Рішенням Деснянського районного суду м.Чернігова від 24.12.2020 року, залишеним без змін постановою Чернігівського апеляційного суду від 15.03.2021 року стягнуто з Чернігівської міської ради на користь ОСОБА_1 2000 грн. у відшкодування моральної шкоди.
Після набрання рішенням законної сили судом 29.04.2021 року видано виконавчий лист.
06.05.2021 року ОСОБА_1 звернувся до управління Державної казначейської служби України у місті Чернігові Чернігівської області з заявою про виконання виконавчого листа.
Листом від 16.06.2021 року управління Державної казначейської служби України у місті Чернігові Чернігівської області повідомило ОСОБА_1 про неможливість виконання виконавчого листа, оскільки Чернігівська міська рада не має відкритих рахунків.
Відповідно до витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Чернігівська міська рада зареєстрована, як юридична особа.
Згідно листа УДКСУ у м.Чернігові Чернігівської бласті від 16.06.2021 року в Управлінні обслуговується та має відкриті рахунки Виконавчий комітет Чернігівської міської ради код ЄДРПОУ якого 04062015, який відповідно до ч.1 ст.11 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” є виконавчим органом Чернігівської міської ради.
Статтею 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР передбачено, що органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Органам місцевого самоврядування законом можуть надаватися окремі повноваження органів виконавчої влади, у здійсненні яких вони є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування, зокрема є доходи місцевих бюджетів, інші кошти. Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів. Органи місцевого самоврядування з урахуванням місцевих умов і особливостей можуть перерозподіляти між собою на підставі договорів окремі повноваження та власні бюджетні кошти.
Згідно з ч.1, ч.2 ст.11 Закону України №280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до ч.1, ч.8 ст.51 Закону України №280/97-ВР, виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету. Виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.
Згідно пп.4 п.а ст.28 Закону України №280/97-ВР, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.
Відповідно до ч.12 ст.2 Бюджетного кодексу України, бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету.
Таким чином, органи місцевого самоврядування відносяться до бюджетних установ, які повністю утримуються за рахунок відповідного місцевого бюджету.
Відповідно до ч.1 ст.22 Бюджетного кодексу України за обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Згідно п.3 ч.2 ст.22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.
Відповідно до ч.1 ст.78 Бюджетного кодексу України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних місцевих рад забезпечують виконання відповідних місцевих бюджетів. Місцеві фінансові органи здійснюють загальну організацію та управління виконанням відповідного місцевого бюджету, координують діяльність учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету.
Таким чином, при Чернігівській міській раді утворений та функціонує виконавчий комітет, на який чинним бюджетним законодавством покладено функції головного розпорядника коштів місцевого бюджету, у тому числі за зобов`язаннями Чернігівської міської ради.
Враховуючи викладені норми права, суд приходить до висновку, що виконавчий комітет Чернігівської міської ради є головним розпорядником коштів місцевого бюджету та має відповідати за зобов`язаннями Ради, а тому рішення Деснянського районного суду м.Чернігова від 24.12.2020 року про стягнення з Чернігівської міської ради коштів, повинно бути виконано шляхом списання коштів з рахунків виконавчого комітету Чернігівської міської ради відкритих в управлінні Державної казначейської служби України у місті Чернігові Чернігівської області на які зараховуються бюджетні надходження Чернігівського міського бюджету .
В такому разі, зміна способу виконання вищевказаного рішення суду, шляхом стягнення присуджених сум з місцевого бюджету Чернігівської міської ради, кошти якого зараховуються на рахунки виконавчого комітету Чернігівської міської ради не змінить по суті рішення суду та сторону у спорі, оскільки Чернігівська міська рада, її виконавчий комітет є органами місцевого самоврядування, які відповідно до положень ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, зазначених цим та іншими законами.
Керуючись ст.435 ЦПК України,-
У х в а л и в:
Заяву задовольнити.
Змінити спосіб виконання рішення Деснянського районного суду м.Чернігова від 24.12.2020 року по справі № 750/9909/20 шляхом :
стягнення з Чернігівської міської ради на користь ОСОБА_1 2000 грн. 00 коп. моральної шкоди шляхом списання вищевказаних грошових коштів з рахунків Виконавчого комітету Чернігівської міської ради (код ЄДРПОУ 04062015), на яких зараховані бюджетні кошти Чернігівського міського бюджету.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом 15 днів, через Деснянський районний суд м. Чернігова.
Суддя Н.В.Требух