Рішення № 99663670, 14.09.2021, Лановецький районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
14.09.2021
Номер справи
602/480/21
Номер документу
99663670
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 602/480/21

Провадження № 2-а/602/7/2021

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"14" вересня 2021 р. Лановецький районний суд Тернопільської області

в складі: головуючого РАДОСЮКА А. В.

при секретарі МАЙХРУК Н. М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Ланівці за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області про скасування постанови №20 у справі про адміністративне правопорушення, винесеної 01 квітня 2021 року адміністративною комісією при виконавчому комітеті Лановецької міської ради,-

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до Лановецького районного суду Тернопільської області із позовною заявою, де просить скасувати постанову №20 від 01 квітня 2021 року адміністративної комісії при виконавчому комітеті Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області про притягнення її до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП та накладення штрафу в розмірі 1360 гривень. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 01 квітня 2021 року адміністративною комісією при виконавчому комітеті Лановецької міської ради була винесена постанова №20 про накладення на неї адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1360,00 грн., у зв`язку з не укладенням договору на вивезення твердих побутових відходів. Позивач з даною постановою не згідна, оскільки вважає, що оскаржувана постанова є незаконною, не відображає дійсних обставин справи. На засіданні адмінкомісії вона надала пояснення, що у неї немає необхідності укладати договір на вивіз твердих побутових відходів, оскільки картон, папір, деревину вона спалює та використовує для обігріву приміщень, крім того, нею укладено договір від 04 січня 2021 року із ПП «Метопал», згідно із яким вона передає ПП «Метопал» втор сировину. Однак її пояснення адмінкомісією не спростовувались та до уваги не приймались. В зв`язку в вищенаведеним просить вказану постанову скасувати.

Ухвалою суду від 05 травня 2021 року відкрито провадження та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, хоча про день, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, однак на адресу суду надійшла заява, в якій вона просить розгляд справи проводити у її відсутності, позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача - Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області в судове засідання не з`явився, хоча про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, однак на адресу суду надійшла заява, в якій він просить розгляд справи проводити у його відсутності, та відзив на позовну заяву. У відзиві вважає постанову №20 від 01 квітня 2021 року адміністративної комісії при виконавчому комітеті Лановецької міської ради правомірною, при цьому посилається ст. 7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», ст.1, 35-1 ЗУ «Про відходи» та Правила благоустрою на території Лановецької міської ради. Крім того зазначає, що під час розгляду адміністративної справи щодо

ОСОБА_1 адміністративною комісією були досліджені протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 617703 від 16.03.2021 року. Розгляд справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 здійснений своєчасно, всебічно з об`єктивним та повним з`ясуванням обставин справи, рішення прийнято у точній відповідності з законом для подальшого запобігання вчинення правопорушення.

Суд, з`ясувавши обставини справи, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази вважає, що позов підлягає задоволенню частково.

Рішенням Лановецької міської ради Тернопільської області від 03 листопада 2016 року №430 затверджено Правила благоустрою Лановецької міської ради.

Позивач ОСОБА_1 є фізичною особою та проживає в АДРЕСА_1 в житловому будинку.

01 квітня 2021 року адміністративною комісією при виконавчому комітеті Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області винесена постанова № 20 у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накладання на неї штрафу в розмірі 1360,00 грн. за скоєння правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП. Постанова мотивована тим, що позивач не уклала договір на вивіз твердих побутових відходів чим порушила п. 3 розділу 5 Правил благоустрою на території Лановецької міської ради.

Згідно витягу з протоколу № 7 засідання адміністративної комісії при виконавчому комітеті Лановецької міської ради від 01 квітня 2021 року вбачається, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення позивач

ОСОБА_1 була присутня, вини у вчиненні правопорушення не визнала, не має наміру укладати договір на вивіз твердих побутових відходів, зазначила, що відходи у вигляді скла та металу здає ПП «Метопал», як знешкоджує і де зберігає інші відходи пояснити не змогла.

Підставою для винесення вказаної постанови є протокол про адміністративне правопорушення від 16.03.2021 року серії ВАБ №617703, складений ДОП Відділення поліції №2 (м.Ланівці) Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області Гончук С.О., в якому встановлено, що ОСОБА_1 не уклала договір на вивіз твердих побутових відходів, чим порушила порушила п.3 розділу 5 Правил благоустрою Лановецької міської ради, затверджених рішенням Лановецької міської ради від 03 листопада 2016 року № 430.

У протоколі про адміністративне правопорушення наявний запис про те, що ОСОБА_1 відмовилась від підпису та пояснень у протоколі в присутності свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Згідно копії договору купівлі-продажу № 040121//1 від 04 січня 2021 року, ОСОБА_1 передає ПП «Метопал» втор сировину.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до вимог ст.293 КУпАП та роз`яснень, викладених в пункті 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 червня 1988 року №6 "Про практику розгляду судами скарг на постанови у справах про адміністративні правопорушення", орган (посадова особа) при розгляді скарги або протесту на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обгрунтованість винесеної постанови. Суд повинен перевірити: чи накладено адміністративне стягнення правомочним органом; чи є в діях даної особи ознаки проступку, за який законом передбачена адміністративна відповідальність, і вина у його вчиненні; чи не сплив строк давності для притягнення до адміністративної відповідальності; чи правильні висновки органу (посадової особи), який виніс постанову, про тяжкість вчиненого проступку і обтяжуючі обставини; чи враховані помякшуючі обставини, майновий стан винного.

Згідно ст.152 КУпАП порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб`єктів підприємницької діяльності - від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Тобто, з аналізу вказаного вбачається, що для притягнення особи до адміністративної відповідальності у даному випадку повинна передувати протиправна, винна (умисна або необережна) бездіяльність, яка полягає у не укладенні договору на вивіз твердих побутових відходів (ТПВ) зі спеціалізованими підприємствами.

Згідно з ч.1 ст.218 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 45, 46, 92, 99, 103 1 - 104 1, статтею 136 (за вчинення порушень на автомобільному транспорті), статтями 138, 141, 142, 149 152 розглядають адміністративні комісії при виконавчих органах міських рад.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" встановлено, що благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення га озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових га екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Фізичні та юридичні особи у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані дотримуватися правил благоустрою територій населених пунктів, не порушуючи права і законні інтереси інших суб`єктів благоустрою населених пунктів (п. 2 ч. 2 ст.17 Закону України "Про благоустрій населених пунктів").

За приписами ч.ч. 1, 2 ст.20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов`язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Частиною першою статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" передбачено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб`єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об`єктів благоустрою.

Частиною 4 ст.20 вказаного Закону передбачено, що рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов`язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Також, відповідно до ч. 1 ст.34 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" правила благоустрою території населеного пункту це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято рішення про затвердження Правил, застосовуються Типові правила. Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ населення до затверджених Правил.

Відповідно до ст. 10 ч. 1 п. 2 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.

Пунктом 3 розділу 5 Правил благоустрою на території Лановецької міської ради, які затверджені рішенням Лановецької міської ради №430 від 03 листопада 2016 року передбачено, що власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі житлових будинків, земельних ділянок в обов`язковому порядку зобов`язані укладати договори на вивезення твердих побутових відходів з особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання побутових відходів.

Згідно ст. 73 ч. 1 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про відходи» громадяни України, іноземці та особи без громадянства зобов`язані: а) дотримуватися вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів у сфері поводження з відходами; б) вносити в установленому порядку плату за користування послугами з вивезення побутових відходів; в) виконувати інші обов`язки, передбачені законами, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.

Так, факт не укладення позивачем договору на вивіз побутових відходів підтверджується матеріалами справи.

Статтею 1 Закону України «Про відходи» визначено, що послуги з вивезення побутових відходів - збирання, зберігання та перевезення побутових відходів, що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, затвердженими органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 17 ч. 4 Закону України «Про відходи» суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об`єкт утворення відходів.

Згідно п. 3 Порядку надання послуг з вивезення побутових відходів, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1070 від 10 грудня 20108 року. власники або балансоутримувачі житлових будинків, земельних ділянок укладають договори з особою, яка визначена виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, та забезпечують роздільне збирання побутових відходів.

Згідно п. 4 зазначеного Порядку виконавець послуг з вивезення побутових відходів визначається на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно постанови Верховного Суду України від 10 жовтня 2012 року №6-110 цс12, зазначено, що укладення договору на надання житлово-комунальних послуг є обов`язком споживача за умови, якщо запропонований виконавцем послуг договір відповідає типовому договору. Відмова споживача послуг від укладення договору в такому разі суперечить вимогам ч. 3 ст. 6, ст. ст. 627, 630 ЦК України та ст. ст. 19, 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Відповідно до ч. 3 ст. 35-1 ЗУ «Про відходи» виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається з даної норми, виконавцем послуг з вивезення побутових відходів не може бути будь-який суб`єкт господарювання, діяльність якого пов`язана із збиранням, зберіганням та торгівлею відходами, а лише суб`єкт господарювання, визначений органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах.

Відповідно до рішення виконавчого комітету Лановецької міської ради від 27 травня 2019 року № 86 на підставі результату конкурсу єдиним виконавцем послуг з вивезення побутових відходів визначено Лановецьке комунальне підприємство по благоустрою.

Виходячи в вищенаведеного, не можна вважати Приватне підприємство «Метопал» виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території Лановецької міської ради. Тому наявність договору купівлі – продажу № 040121//1 від 04 січня 2021 року не звільняє ОСОБА_1 від обов`язку укласти з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів відповідного договору та здійснювати оплату послуг з поводження з побутовими відходами.

На підставі викладеного суд вважає, що ОСОБА_1 , яка проживає по АДРЕСА_1 , умисно ухиляється від укладення договору на вивіз твердих побутових відходів, її правомірно притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП постановою №20 адміністративної комісії при виконавчому комітеті Лановецької міської ради від 01 квітня 2021 року.

Однак, суд не погоджується із постановою в частині накладення найсуворішого стягнення з огляду на те, що відповідно до ст.33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Як вбачається з довідки про доходи № 2201 4922 0125 1068, виданої 26 квітня за № 511 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області, ОСОБА_1 є пенсіонером, сума її пенсії за період з листопада 2020 року по квітень 2021 року складає 12800 грн. 00 коп.

При накладенні адміністративного стягнення адміністративною комісією при виконавчому комітеті Лановецької міської ради, всупереч ст. 33 КУпАП, не враховано особу порушниці, яка є пенсіонером та її майновий стан, а тому суд, з огляду на положення п.4 ч.3 ст.286 КАС України вважає за необхідне змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено. Штраф слід визначити в межах санкції ст.152 КУпАП в розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 грн.

Підстав для скасування винесеної постанови суд не вбачає.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.33,152, 280 КУпАП, ст.ст.73-77,90, 241-246, 255, 286 КАС України, суд,-

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 (мешканки АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області (місце знаходження: м.Ланівці, вул. Незалежності,34 Кременецького району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04396288) про скасування постанови №20 у справі про адміністративне правопорушення, винесеної 01 квітня 2021 року адміністративною комісією при виконавчому комітеті Лановецької міської ради – задовольнити частково.

Змінити постанову №20 у справі про адміністративне правопорушення, винесеної 01 квітня 2021 року адміністративною комісією при виконавчому комітеті Лановецької міської ради, згідно якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 152 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 1360 гривень, в частини стягнення, а саме визначити розмір, штрафу який підлягає стягненню з ОСОБА_1 в сумі 340 гривень 00 копійок.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, визначеному пунктом 15.5 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції у 10-денний строк з дня проголошення рішення суду.

Повне судове рішення складено 14 вересня 2021 року.

Суддя: А. В. Радосюк