
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 вересня 2021 року Чернігів Справа № 620/5088/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомГоловного управління Державної податкової служби у Чернігівській областідоТовариства з обмеженою відповідальністю "Меркурій Трейд"простягнення податкового боргу, У С Т А Н О В И В:
Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Меркурій Трейд», в якому просить стягнути в дохід бюджету з рахунків ТОВ «Компанія «Меркурій Трейд» в банках, що обслуговують такого платника податків кошти в сумі 23862,35 грн для погашення податкового боргу: по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 17363,35 грн на р/р UA598999980313080029000025739, код платежу 14060100, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг мЧернігів/14060100, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); по податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 6499,00 грн на р/р UA188999980333179318000025739, код платежу 11021000, отримувач ГУК у Черніг.обл/тг мЧернігів/11021000, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що з 04.12.2018 відповідач перебуває на податковому обліку, як платник податків. При цьому, він має податковий борг в розмірі 23862,35 грн, який включає борг по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 17363,35 грн та борг по податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 6499,00 грн. В зв`язку з наявною заборгованістю та відповідно до норм статті 59 Податкового кодексу України, Головним управлінням ДПС у Чернігівській області було сформовано податкову вимогу від 13.05.2020 № 878-10, яку відповідачу було направлено 15.05.2020. Однак, борг у добровільному порядку ним сплачено не було.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.05.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Зазначена ухвала про відкриття провадження у справі надсилалася відповідачу за адресою, вказаною у Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 02.04.2021, а саме: 14037, Чернігівська обл., м. Чернігів, вул. Інструментальна, 8, м. Чернігів (а.с. 3-5), однак відповідачем вона отримана не була, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 21, 26-28).
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 02.04.2021: основним видом економічної діяльності відповідача є 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 04.12.2018 відповідача взято на облік як платника податків; дані про перебування юридичної особи у процесі припинення відсутні (а.с. 26-28).
Згідно Довідки ГУ ДПС у Чернігівській області по запиту користувача (а.с. 8) відповідач має податковий борг по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 17363,35 грн: основна сума становить 17166,00 грн; пеня – 197,35 грн, та борг по податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 6499,00 грн.
Виникнення вказаного боргу підтверджується Податковими деклараціями з податку на додану вартість від 18.01.2021, від 17.03.2021, від 20.04.2021 (а.с. 9-11) та Податковою декларацією з податку на прибуток підприємства (а.с. 12-13).
13.05.2020 податковим органом була сформована Податкова вимога форми «Ю» № 878/10. Вказана Вимога 15.05.2020 позивачем була направлена на адресу відповідача, однак 18.06.2020 установою поштового зв`язку була повернута відправнику, що підтверджується копіями конверту та Рекомендованого повідомлення про вручення (а.с. 14).
Надаючи нормативно-правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідач у відповідності до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України (надалі також – ПК України) є платником податку та згідно підпунктів 16.1.3, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 цього Кодексу зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК).
В пункті 54.1 статті 54 ПК України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до абзацу першого пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючим органом є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Відповідно до підпункту 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов`язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання.
Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач має в загальному розмірі податковий борг в загальному розмірі 23862,35 грн, що включає податковий борг по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 17363,35 грн (основна сума становить 17166,00 грн, пеня – 197,35 грн) та борг по податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 6499,00 грн. Виникнення вказаного боргу підтверджується Довідки ГУ ДПС у Чернігівській області по запиту користувача (а.с. 8), Податковими деклараціями з податку на додану вартість від 18.01.2021, від 17.03.2021, від 20.04.2021 (а.с. 9-11) та Податковою декларацією з податку на прибуток підприємства (а.с. 12-13).
Відповідно до пунктів 41.1, 42.2, 42.5 статті 42 Податкового кодексу України податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу.
Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Пунктами 59.1, 59.3, 59.5 статті 59 ПК України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
На виконання вказаних норм позивачем 13.05.2020 сформовано Податкову вимогу форми «Ю» № 878/10, яку він 15.05.2020 направив на адресу відповідача, однак 18.06.2020 установою поштового зв`язку вона була повернута відправнику, що підтверджується копіями конверту та Рекомендованого повідомлення про вручення (а.с. 14).
За таких обставин, суд приходить до висновку, що податковий борг на загальну суму 23862,35 грн виник внаслідок несплати відповідачем узгодженого податкового зобов`язання.
Відповідно до пунктів 95.1, 95.3 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного правового аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться у матеріалах справи, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову в повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Меркурій Трейд» про стягнення податкового боргу – задовольнити повністю.
Стягнути в дохід бюджету з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Меркурій Трейд» в банках, що обслуговують такого платника податків кошти в сумі 23862,35 грн для погашення податкового боргу:
по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 17363,35 грн на р/р UA598999980313080029000025739, код платежу 14060100, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг мЧернігів/14060100, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
по податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 6499,00 грн на р/р UA188999980333179318000025739, код платежу 11021000, отримувач ГУК у Черніг.обл/тг мЧернігів/11021000, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області, вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ ВП 44094124.
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Меркурій Трейд", вул. Інструментальна, буд. 8, м. Чернігів, 14037, код ЄДРПОУ 42667079.
Дата складення повного рішення суду - 15.09.2021.
Суддя Ю. О. Скалозуб