
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/2352/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною відмову Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у переведенні на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" та у проведенні перерахунку пенсії у зв`язку з відсутністю права - станом на 01.05.2016 року стажу 20 років на посадах віднесених до категорій посад державних службовців;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати до стажу державної служби, на посадах віднесених до категорій посад державних службовців період: з 03.11.1976 по 12.11.1978 роки - період проходження строкової військової служби; з 01.02.1979 по 21.12.1988 роки та з 15.10.1991 по 15.06.1992 рік - період роботи на посадах в Кельменецькому райкомі профспілки; з 22.12.1988 по 01.10.1991 роки в Кельменецькому райкомі Компартії України Чернівецької області; з 05.04.2011 по 28.02.2014 в Кельменецькій районній раді Чернівецької області та перевести (призначити) на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" та Прикінцевих та перехідних положень Закону №889, а також здійснити перерахунок пенсії з дня звернення до відповідача, тобто з 18.11.2020 року;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
1. Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що підставою для звернення до суду з даним позовом є протиправні дії відповідача щодо відмови у переведенні останнього з 18 листопада 2020 року з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну Службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII та пункту 12 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889.
Наголошував на тому, що звернувся до відповідача із заявою щодо переведення на інший вид пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" та відповідно проведення перерахунку пенсії. Разом з тим, листом від 24.11.2020 року відповідачем відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за віком відповідно до вимог Закону України "Про державну службу", в зв`язку з відсутністю 20 років стажу на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців станом на 01.05.2016 року.
Крім того позивач вважає, що відповідачем протиправно не враховано до стажу державної служби періоди роботи, а саме: з 03.11.1976 року по 12.11.1978 року період проходження строкової військової служби в Радянській Армії; 01.02.1979 року по 21.12.1988 року та з 15.10.1991 року по 15.06.1992 року в Кельменецькому райкомі профспілки, з 22.12.1988 року по 01.10.1991 року в Кельменецькому райкомі Компартії України Чернівецької області; з 05.04.2011 року по 28.02.2014 року в Кельменецькій районній раді Чернівецької області.
На думку позивача, твердження відповідача є безпідставними та необґрунтованими, оскільки стаж роботи останнього на посадах віднесених до категорій посад державних службовців, складає більше 20 років, що підтверджується записами в трудовій книжці.
Окрім іншого позивач наголошував на тому, що розпорядженням представника Президента України Кельменецької районної державної адміністрації Чернівецької області № 39 від 06.03.1994 року останньому присвоєно 11 ранг державного службовця.
2. Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого заперечив щодо задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Зазначив, що до набуття чинності Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" посади працівників органів місцевого самоврядування були віднесенні до відповідних категорій посад державної служби постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.1994 року № 239 "Віднесення посад працівників Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців" .
Зауважив, що після 04.07.2001 року згідно статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" посади в органах місцевого самоврядування віднесені до відповідних категорій посад органів місцевого самоврядування, що підтверджується і записами в трудовій книжці позивача. Отже, на думку відповідача, робота в органах місцевого самоврядування після 04.07.2001 року не є роботою на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Крім того вважає, що період військової служби та робота в райкомі профспілки, райкомі Компартії, районній раді не враховується при визначенні права на призначення пенсії згідно Закону № 889 "Про державну службу".
Звертав увагу суду на те, що стаж державної служби позивача на посадах віднесених до відповідних категорій посад державних службовців складає 18 років 8 місяців 13 днів, що не дає права на переведення на пенсію державного службовця, до якого зараховано періоди роботи: з 26.06.1992 року по 31.12.1994 року, з 02.01.1995 року по 02.01.1999 року, з 04.01.1999 року по 25.06.2002 року, з 26.06.2002 року по 15.03.2005 року, з 12.04.2005 року по 04.04.2011 року.
При цьому зазначив, що період проходження строкової військової служби з 03.11.1976 року по 12.11.1978 року та періоди роботи з 01.02.1979 року по 21.12.1988 року, з 15.10.1991 року по 15.06.1992 року в Кельменецькому райкомі профспілки, з 22.12.1988 року по 01.10.1991 року в Кельменецькому райкомі Компартії України Чернівецької області та з 05.04.2011 року по 28.02.2014 року в Кельменецькій районній раді зараховано до загального страхового стажу позивача.
З огляду на наведене вище, відповідач вважає, що відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії у зв`язку з відсутністю права на проведення перерахунку.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІІ В СПРАВІ.
1. Ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.
1. ОСОБА_1 , отримує пенсію по інвалідності (3 група загального захворювання) з вересня 2017 року на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
2. 18.11.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою щодо переведення на інший вид пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" та проведення перерахунку пенсії.
3. Головне управління пенсійного фонду України в Чернівецькій області листом від 24.11.2020 року № 2400-1705-8/32968 повідомило позивача про відмову в проведенні перерахунку пенсії, в зв`язку з відсутності права - станом на 01.05.2016 року, немає 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, наявний стаж державної служби складає 18 років 8 місяців 13 днів.
4. Позивач повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду у Чернівецької області, із заявою в якій вказав періоди роботи та законодавство на підставі якого слід провести перерахунок призначеної пенсії.
5. 19.04.2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецьке області листом № 1258-1074/В-17/8-2400/21 повідомило позивача про те, стаж державної служби на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців складає 18 років 8 місяців 13 днів, що не дає права на переведення на пенсію державного службовця, до якого зараховано періоди роботи: з 26.06.1992 по 31.12.1994, з 02.01.1995 по 02.01.1999, з 04.01.1999 по 25.06.2002, з 26.06.2002 по 15.03.2005, з 12.04.2005 по 04.04.2011.
При цьому, періоди проходження строкової військової служби з 03.11.1976 року по 12.11.1978 року та період роботи з 01.02.1979 року по 21.12.1988 року, з 15.10.1991 року по 15.06.1992 року в Кельменецькому райкомі профспілки, з 22.12.1988 року по 01.10.1991 року в Кельменецькому райкомі Компартії України Чернівецької області, з 05.04.2011 року по 28.02.2014 року в Кельменецькій районній раді зараховано до загального страхового стажу.
Також повідомлено, що рішення за результатами розгляду заяви від 18.11.2020 року прийнято у відповідності до норм чинного законодавства України.
6. Судом досліджена трудова книжка ОСОБА_1 від 26.11.1975 року, згідно якої встановлені наступні періоди роботи:
- з 01.02.1979 року - Кельменецький райком працівників сільського господарства на посаді інструктора по організаційній роботі;
- з 26.02.1983 року - секретар Кельменецького райкома профспілки працівників сільського господарства;
- з 21.12.1988 року переведений на роботу в Кельменецький райком Компартії України на посаду інструктора оргвідділу райкома партії;
- з 27.12.1990 року консультант райокома партії;
- 01.10.1991 року звільнений в зв`язку з ліквідацією організації згідно п.1 ст. 40 КЗпП УРСР;
- з 01.10.1991 року зарахований на посаду юриста в Кельменецький райком профспілки працівників агропромислового комплексу;
- з 18.12.1991 року обраний заступником голови райкому профспілки;
- з 25.06.1992 року звільнений з посади заступника голови райкому профспілки у зв`язку із призначенням на посаду заступника начальника відділу соціально - економічного розвитку райдержадміністрації;
- з 26.06.1992 року прийнятий на посаду заступника відділу соціально - економічного розвитку по переводу з райкому профспілки працівників АПК;
- з 09.04.1993 року призначений на посаду начальника відділу приватизації та комунальної власності по переведенню з посади заступника начальника відділу соціально - економічного розвитку;
- з 06.03.1994 року присвоєно11 ранг державного службовця, прийнято присягу;
- з 03.08.1994 року переведений на посаду начальника відділу приватизації та комунальної власності районної Ради згідно п.5 ст. 36 КЗпПУ;
- з 31.12.1994 року у зв`язку з реорганізацією відділу приватизації та комунальної власності звільнений з посади начальника відділу по переведенню у представництво Фонду державного майна України в Кельменецькому районі;
- з 02.01.1995 року призначений виконуючим обов`язків начальника представництва фонду державного майна в Україні по Чернівецькій області в Кельменецькому районі;
- з 01.03.1995 року призначено начальником представництва фонду державного майна України в Кельменецькому районі ;
- з 20.07.1995 року присвоєно 9 ранг державного службовця;
- з 01.08.1997 року присвоєно 8 ранг державного службовця;
- з 02.01.1999 року звільнений з посади начальника представництва ФДМУ в Кельменецькому районі в зв`язку з ліквідацією представництва згідно п.1 ст. 40 КЗпП України;
- з 04.01.1999 року призначений на посаду начальника управління з питань економіки та власності, як такий, що зарахований до кадрового резерву на цю посаду;
- з 01.10.1999 року призначений на посаду начальника управління економіки;
- з 24.02.2000 року призначений першим заступником голови районної державної адміністрації;
- з 01.01.2001 року звільнено від виконання обов`язків начальника управління економіки;
- з 07.06.2001 року присвоєно 7 ранг державного службовця;
- з 25.06.2002 року звільнений з посади першого заступника голови районної державної адміністрації в зв`язку з переводом на посаду голови Кельменецької районної державної адміністрації;
- з 26.06.2002 року призначений на посаду голови Кельменецької районної державної адміністрації. Присвоєно 6 ранг державного службовця;
- з 26.07.2004 року присвоєно 5 ранг державного службовця;
- з 15.03.2005 року звільнений з посади голови Кельменецької районної державної адміністрації у зв`язку із закінченням строку повноважень Президента України.
- з 12.04.2005 року призначений на посаду першого заступника голови райдержадміністрації із збереженням 5 рангу державного службовця;
- з 17.04.2010 року припинено повноваження на посаді першого заступника голови районної державної адміністрації у зв`язку з призначенням на посаду голови районної державної адміністрації;
- з 17.04.2010 року призначений на посаду голови районної державної адміністрації;
- з 04.04.2011 року звільнений з посади голови районної державної адміністрації у зв`язку із переходом на виборчу посаду;
- з 16.11.2010 року обраний головою Кельменецької районної ради;
- 03.12.2010 року - складено присягу посадової особи місцевого самоврядування";
- з 03.12.2010 року - присвоєно 5 ранг посадової особи місцевого самоврядування;
- з 28.02.2014 року - звільнений з посади голови Кельменецької районної ради у зв`язку з достроковим припиненням повноважень.
6. Згідно записів у військовому квитку в період з 03.11.1976 року по 12.11.1978 рік позивач проходив військову службу у Збройних Силах.
ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.
1. Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
2. Надаючи оцінку доводам позивача та надані на противагу їм аргументи відповідача, суд зазначає наступне.
3. Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Рішенням Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) від 19 квітня 1993 року у справі «Краска проти Швейцарії» встановлено: «Ефективність справедливого розгляду досягається тоді, коли сторони процесу мають право представити перед судом ті аргументи, які вони вважають важливими для справи. При цьому такі аргументи мають бути «почуті», тобто ретельно розглянуті судом. Іншими словами, суд має обов`язок провести ретельний розгляд подань, аргументів та доказів, поданих сторонами».
Згідно з вимогами статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст. 46 Основного Закону).
4.Згідно зі статті 46 Конституції України право на пенсійне забезпечення гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Зміст та обсяг права громадян на пенсійне забезпечення полягає у їх матеріальному забезпеченні шляхом надання трудових і соціальних пенсій, тобто щомісячних пенсійних виплат відповідного розміру в разі досягнення особою передбаченого законом віку чи визнання її інвалідом або отримання членами її сім`ї цих виплат у визначених законом випадках. Встановивши в законі правові підстави призначення пенсій, їх розміри, порядок обчислення і виплати, законодавець може визначати як загальні умови їх призначення, так і особливості набуття права на пенсію, включаючи для окремих категорій громадян пільгові умови призначення пенсії залежно від ряду об`єктивно значущих обставин, що характеризують трудову діяльність (особливості умов праці, професія, виконувані функції, кваліфікаційні вимоги, обмеження, ступінь відповідальності тощо). Законодавець повинен робити це з дотриманням вимог Конституції України, в тому числі принципів рівності та справедливості.
5. За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
6. 01 травня 2016 року набув чинності Закон України №889-VIII, згідно частини 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п.п.10 і 12 цього розділу.
Відповідно до частини 1 статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
До досягнення віку, встановленого першим реченням ч. 1 цієї статті, право на пенсію за віком мають державні службовці - чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 61 рік - які народилися з 01 січня 1954 року по 31 грудня 1954 року.
Аналіз вказаних норм дає підстави вважати, що необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абз.1 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
7. Тобто до 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом №889-VIII) право на пенсію державного службовця мали особи, які: а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж; б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Після 01 травня 2016 року, відповідно до статті 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
При цьому, законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ.
8. Так, відповідно до п.10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 попереднього Закону у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно п.12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст. 37 Закону №3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що після 01 травня 2016 року зберігається право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ лише тих осіб, які мають стаж державної служби, визначений п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII, та мають передбачені ч.1 ст. 37 Закону №3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 04 квітня 2018 року у зразковій справі №822/524/18, що відповідно до частини 5 статті 242 КАС України суд враховує під час застосування до спірних правовідносин.
9. З матеріалів справи вбачається, що підставою для відмови позивачеві у призначенні іншого виду пенсії слугувало недостатність стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.
Водночас суд зазначає, що Верховний Суд в постанові від 03 липня 2018 року у справі №569/350/17 дійшов висновку, що незалежно від того, чи працювала особа станом на день набрання чинності Закону №889-VIII на держслужбі, за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби, така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
10. З приводу аргументів відповідача, про те, що періоди проходження строкової військової служби з 03.11.1976 року по 12.11.1978 року та період роботи з 01.02.1979 року по 21.12.1988 року, з 15.10.1991 року по 15.06.1992 року в Кельменецькому райкомі профспілки, з 22.12.1988 року по 01.10.1991 року в Кельменецькому райкомі Компартії України Чернівецької області, з 05.04.2011 року по 28.02.2014 року в Кельменецькій районній раді не зараховуються до державної служби, суд зазначає наступне.
Згідно записів в трудовій книжці позивача встановлено, що останній з 01.02.1979 року працював в Кельменецькому райкомі працівників сільського господарства на посаді інструктора по організаційній роботі; з 26.02.1983 року - секретарем Кельменецького райкома профспілки працівників сільського господарства; з 01.10.1991 року зарахований на посаду юриста в Кельменецький райком профспілки працівників агропромислового комплексу; з 18.12.1991 року обраний заступником голови райкому профспілки; з 25.06.1992 року звільнений з посади заступника голови райкому профспілки у зв`язку із призначенням на посаду заступника начальника відділу соціально - економічного розвитку райдержадміністрації; з 04.04.2011 року звільнений з посади голови районної державної адміністрації у зв`язку із переходом на виборчу посаду; з 28.02.2014 року - звільнений з посади голови Кельменецької районної ради у зв`язку з достроковим припиненням повноважень.
Крім того згідно записів у військовому квитку в період з 03.11.1976 року по 12.11.1978 рік позивач проходив військову службу у Збройних Силах.
Пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Порядком №283 (чинним до 01 травня 2016 року) визначались посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Згідно п.2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів апарату Національного банку України, Республіканського банку Криму, управління по місту Києву та Київській області, обласних управлінь Національного банку України.
Пунктом 3 Порядку №283 передбачено, що до стажу державної служби включається також, зокрема, час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про загальний військовий обов`язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно частини 1 статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до приписів пункту 3 Положення про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади та інших державних органів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993 року № 1049 встановлено, що до стажу роботи, який надає право на одержання надбавки за вислугу років, зараховується: стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених статтею 118 КЗпП України.
Так, зокрема працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Отже, щодо зарахування до стажу державної служби періодів роботи в комсомольських органах, то Порядком обчислення стажу державної служби передбачено зарахування до стажу державної служби періоду роботи в організаціях, названих абзацом 4 п.3 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 20.12.1993 за №1049, у якому йдеться про стаж роботи в організаціях (крім роботи в кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених ст.118 КЗпП України, а саме: партійних, профспілкових та комсомольських.
Згідно з роз`ясненнями Міністерства юстиції України від 03.06.1994 за №4-5-1156, погодженими з Кабінетом Міністрів України, до стажу державної служби зараховують період роботи в цих органах лише на виборних та відповідальних посадах до припинення дії статті 6 Конституції УРСР і внесення змін до статті 7 Конституції УРСР (до 24 жовтня 1990 року). Відповідальною вважається посада, прийняття на яку здійснювалось колегіальним органом (рішення, бюро, комітету, постановою конференції, зборів) партійних, профспілкових, комсомольських організацій.
Таким чином, законодавством передбачено зарахування стажу роботи в партійних організаціях до стажу державного службовця, особам які працювали на виборних та відповідальних посадах в органах до 24 жовтня 1990 року.
Як свідчать матеріали справи, зокрема відомості трудової книжки позивача, останній обіймав посади, перебування на яких зараховується до стажу державної служби. Відтак, періоди роботи позивача з 26.02.1983 року по 21.12.1988 року (секретар Кельменецького райкому профспілки працівників сільського господарства) та з 21.12.1988 року по 10.12.1991 року (посади на які позивач призначався рішенням бюро райкому Компартії України) підлягають зарахуванню до державної служби.
Тобто, усі названі посади, які займав позивач у Кельменецькому райкомі відносяться до категорії відповідальних посад, а відтак згідно положень ст. 118 КЗпП України та у відповідності до роз`яснень Міністерства юстиції України від 03.06.1994 за №4-5-1156, стаж відповідної роботи на вказаних посадах має бути зарахований до стажу державної служби.
З огляду на викладене, суд дійшов до переконання, що загальний стаж державної служби позивача, має бути врахований при обрахуванні стажу державної служби для призначення пенсії державного службовця за віком (а не переведення).
Наведене вище узгоджується з правовою позицією Верховного Суду в постанові № 334/4034/16-а від 15.01.2020 року в подібних правовідносинах.
11.Враховуючи вищевикладене, а також беручи до уваги наявність у трудовій книжці позивача усіх необхідних записів на підтвердження наявного у нього стажу роботи на посадах, період роботи на яких зараховується до стажу державної служб, суд дійшов до висновку, що позивач має право на призначення пенсії за віком за Законом України "Про державну службу", починаючи з дати звернення до відповідача із відповідною заявою.
Суд вважає за необхідне також зазначити і те, що аргументи сторін у цій справі, які стосуються переведення на іншу пенсію є помилковими, оскільки зміст спірних правовідносин стосується саме призначення іншого виду пенсії, а не переведення, що в тому числі врегульовано різними нормативними актами. У випадку ж позивача, пенсія має призначатись, що також відповідає правовій позиції викладеній в рішенні від 13.02.2019 року - справа № 822/524/18 (Пз/9901/23/18), провадження № 11-555заі18 Великої Палати Верховного Суду.
12. У відповідності до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, дослідивши усі обставини справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного здобутого доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, про наявність підстав для задоволення адміністративного позову повністю.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
1. Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
2. Відтак, слід стягнути на користь позивача судовий збір в сумі 908,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною відмову Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у призначенні пенсії державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" та у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби, стаж на посадах віднесених до категорій посад державних службовців, а саме період: з 03.11.1976 по 12.11.1978 роки - період проходження строкової військової служби; з 01.02.1979 по 21.12.1988 роки та з 15.10.1991 по 15.06.1992 рік - період роботи на посадах в Кельменецькому райкомі профспілки; з 22.12.1988 по 01.10.1991 роки в Кельменецькому райкомі Компартії України Чернівецької області; з 05.04.2011 по 28.02.2014 в Кельменецькій районній раді Чернівецької області та призначити пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу" та Прикінцевих та перехідних положень Закону №889, а також здійснити перерахунок пенсії з дня звернення - 18.11.2020 року.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області сплачений судовий збір в сумі 908,00 грн.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна, 3, м. Чернівці, 58002, код ЄДРПОУ: 40329345).
Суддя О.В. Боднарюк