
Справа № 560/6414/21
РІШЕННЯ
іменем України
16 вересня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новодунаєвецької селищної ради, Виконавчого комітету Новодунаєвецької селищної ради , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Новодунаєвецької селищної ради, Виконавчого комітету Новодунаєвецької селищної ради в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Новодунаєвецької селищної ради Дунаєвецького району Хмельницької області VII скликання третьої (позачергової) сесії від 26 січня 2021 №39-3/2021 "Про надання гр. ОСОБА_1 дозволу на виділення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства";
- зобов`язати Новодунаєвецьку селищну раду Дунаєвецького району Хмельницької області повторно розглянути заяву від 21.09.2020 про надання дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1,8040 га для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності Новодунаєвецької селищної ради за межами с. Малий Карабчіїв та прийняти відповідно рішення, передбачене статтею 118 Земельного кодексу України.
Позов мотивований тим, що у спірному рішенні про відмову у наданні дозволу на виготовлення проєкту землеустрою відсутнє посилання на підстави, передбачені частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України.
Відповідачі не скористались правом на подачу відзиву на позов. Тому відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвалою від 03.06.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 03.06.2021 року залучено Виконавчий комітет Новодунаєвецької селищної ради як співвідповідача по справі №560/6414/21.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
Позивач звернувся до Новодунаєвецької селищної ради з заявою від 21.09.2020 про надання дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1,8040 га для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності Новодунаєвецької селищної ради за межами с. Малий Карабчіїв.
Рішенням від 26.01.2021 №39-3/2021 "Про надання гр. ОСОБА_1 дозволу на виділення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства" Новодунаєвецька селищна рада відмовила позивачці у наданні дозволу на виділення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1,8333 га для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності Новодунаєвецької селищної територіальної громади площею 9,0203 га (кадастровий номер 6821885200:03:006:2000) на підставі пункту 7 статті 118 Земельного кодексу України, а саме у частині прийняття відповідно до земельної ділянки нормативно-правових актів (рішення селищної ради №8-3/2021 "Про надання згоди на поділ земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 9,0203 га (кадастровий номер 6821885200:03:006:2000 за межами с. Малий Карабчіїв".
Вважаючи таке рішення протиправним, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 08.11.2019 у справі №420/914/19, від 13.11.2019 у справі №756/6448/16-а та від 21.11.2019 у справі №812/1268/17.
Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Отже, питання безоплатної передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян є виключною компетенцією органу місцевого самоврядування.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 12.09.2019 у справах №826/3163/16 та №826/7314/16, від 26.02.2019 у справі №826/5737/16.
Позивач не скористався нормою передбаченою абзацом 2 ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідно до якої, у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність особи, якій належить право власності на об`єкт нерухомості (жилий будинок, іншу будівлю, споруду), розташований на такій земельній ділянці, або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що суд роз`яснює позивачу, і звернувся до суду з цим позовом, що є його правом.
Відповідач підставою для відмови у спірному рішенні вказує Рішення селищної ради №8-3/2021 "Про надання згоди на поділ земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 9,0203 га (кадастровий номер 6821885200:03:006:2000) за межами с. Малий Карабчіїв", посилаючись на п. 7 ст. 118 ЗК України, однак суду не надає цього рішення, тому відповідно суд не має можливості дати оцінку цьому рішенню, і відповідно законності підстави відмови ОСОБА_1 . Відтак, оскаржуване Рішення VІІІ скликання третьої (позачергової) сесії Новодунаєвецької селищної ради Хмельницької області №39-3/2021 від 26.01.2021 є протиправне, і повинно бути скасоване.
Враховуючи встановлене у цій справі, суд вважає, що належним захистом порушеного права позивача буде повторне вирішення заяви від 21.09.2020 у порядку визначеному ЗК України та з врахуванням встановлених обставин у цій справі. Тобто, відповідач повинен надати згоду на розробку проекту землеустрою чи відмовити у цьому, чітко вказавши підставу відмови.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень порушив права позивача та вимоги ЗК України, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється з урахуванням правової оцінки наданої у цьому судовому рішенні.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Новодунаєвецької селищної ради, Дунаєвецького району, Хмельницької області VIII скликання третьої (позачергової) сесії від 26 січня 2021 №39-3/2021 "Про надання гр. ОСОБА_1 дозволу на виділення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства".
Зобов`язати Новодунаєвецьку селищну раду, Дунаєвецького району, Хмельницької області, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.09.2020, про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та прийняти рішення відповідно до статті 118 Земельного кодексу України, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішені.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 908,00 (дев`ятсот вісім) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Новодунаєвецької селищної ради, Хмельницької області.
Повернути з Державного бюджету України ОСОБА_1 помилково сплачений судовий збір в розмірі 908,00 (дев`ятсот вісім) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 16 вересня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Новодунаєвецька селищна рада (вул. Чорновола, 19,Дунаївці,Дунаєвецький район, Хмельницька область,32413 , код ЄДРПОУ - 04406414) Виконавчий комітет Новодунаєвецької селищної ради (вул. Чорновола, 19,Дунаївці,Дунаєвецький район, Хмельницька область,32413 , код ЄДРПОУ - 04406414)
Головуючий суддя П.М. Майстер