
Справа № 560/612/19
УХВАЛА
16 вересня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання рішення суду та заяву ОСОБА_1 , подану в порядку судового контролю у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2019 по справі № 560/612/19 суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 відсоткового значення розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення та зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести на користь ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" з 01 січня 2016 року, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення.
Рішення суду набрало законної сили 19 грудня 2019, виданий виконавчий лист.
В подальшому ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, поданою в порядку ст. 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі. 03 лютого 2021 суд задоволив заяву позивача про встановлення судового контролю та зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати звіт про виконання рішення суду.
Від Головного управління надійшов звіт про виконання рішення суду.
Головне управління покликається на те, що за період з 01.01.2016 по 31.01.2020 ОСОБА_1 нарахована доплата в розмірі 72997,75 грн. Кошти за період з 19.12.2019 по 31.01.2020 зараховані на рахунок позивача у АТ «Державний ощадний банк України» разом із пенсією у лютому 2020. Заборгованість згідно з рішенням суду за період з 01.01.2016 по 18.12.2019 в розмірі 70883,27 грн. включена до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, з датою надходження рішення до боржника на виконання 19.11.2019. На виконання рішення суду відповідач також звернувся до Пенсійного фонду України з запитом від 11.02.2021 про отримання коштів, на що отримав повідомлення про те, що виплата коштів здійснюватиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Відповідач зазначає, що головним розпорядником коштів за бюджетною програмою “Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду” є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України, відтак подальше виконання рішення суду залежить також від цих осіб.
ОСОБА_1 подав заяву про притягнення до відповідальності керівника відповідача за невиконання рішення суду в частині виплати заборгованості.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Стаття 382 КАС України передбачає, що за наслідками звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі подання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф.
Відповідно до положень КАС України, суд зобов`язаний враховувати позицію Верховного Суду при вирішенні відповідних питань судової практики.
Верховний Суд у постанові від 23.04.2020 по справі 560/523/19 зазначає, що за умови дотримання Головним управлінням Пенсійного фонду України встановленого порядку виконання судового рішення, рішення судів щодо накладення штрафу на керівника Головного управління за результатами розгляду звіту про виконання судового рішення є передчасними, оскільки це жодним чином не захищає право особи на отримання належних їй коштів. Верховний Суд вважає, що відповідач в особі керівника Головного управління вжив конкретні заходи з метою виконання рішення суду. Фактична ж невиплата нарахованих коштів зумовлена тим, що бюджетні кошти, які виділяються на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень в порядку черговості. З огляду на це, Верховний Суд постановою від 23.04.2020 по справі №560/523/19 скасував постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20.02.2020 в частинні накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за результатами розгляду звіту.
Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 у справі № 420/70/19 та від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а аналогічно дійшов висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.
Відповідно до ч. ч. 1,2 ст.23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Згідно зі ст. 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Судом встановлено, що на виконання рішення суду відповідач вчинив певні дії, які виключають поняття бездіяльності: здійснив перерахунок пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01 січня 2018, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення; включив заборгованість згідно з рішенням суду до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (витяг з Реєстру та довідка), звернувся до Пенсійного фонду України з запитом для отримання коштів на виконання рішення суду. Враховуючи це, подальше виконання рішення суду залежатиме також від виділення Пенсійним фондом України та іншими розпорядниками необхідних коштів для проведення виплати.
На думку суду, поданий відповідачем звіт в частині вчинених дій, які передують виплаті позивачу коштів, слід прийняти, а відповідачу встановити строк для подачі звіту після фактичної виплати заборгованості.
Керуючись статтями 248, 254, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
у задоволенні заяви ОСОБА_1 - відмовити.
Звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в частині дій, вчинених на виконання рішення суду - прийняти.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати звіт про повне виконання рішення суду у 10-денний строк з дня фактичної виплати ОСОБА_1 заборгованості за судовим рішенням у цій справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя І.С. Козачок