
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
14 вересня 2021 року Справа №520/2662/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколаєвої О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Вторсировина Харків»
до Головного управління ДПС в Харківській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Вторсировина Харків» (далі по тексту позивач, ТОВ «Вторсировина Харків») 19.02.2021 звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС в Харківській області (далі по тексту відповідач, ГУ ДПС в Харківській області), в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 04.02.2021 №0010861885.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що уповноважена особа підприємства керувалася пунктом 198.5 статті 198 Податкового кодексу України, яким встановлено обов`язок, щодо реєстрації податкових накладних в операціях, які звільнені від оподаткування, з урахуванням винятку зі статті 201 Податкового кодексу України, якою закріплено імперативну норму, щодо звільнення від відповідальності платника податків за невчасну реєстрацію податкових накладних, які не надаються отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування.
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Ніколаєвій О.В.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи у адміністративній справі №520/2662/21.
Цією ж ухвалою відповідачу надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву – протягом 15 днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідачем 12.03.2021 до суду надано відзив на позовну заяву, згідно з яким ГУ ДПС в Харківській області просить відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що у ході камеральної перевірки встановлено, що позивачем зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні з порушенням термінів, передбачених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.
У період з 29.06.2021 по 23.07.2021 та з 20.08.2021 по 02.09.2021 суддя перебувала у відпустці.
Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що уповноваженими особами відповідача проведено камеральну перевірку податкової звітності позивача з питання дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за лютий 2017 року, за березень 2017 року, за вересень 2017 року, за травень 2017 року, за квітень 2017 року, за серпень 2017 року, за грудень 2017 року, за січень 2018 року, за лютий 2018 року, за березень 2018 року, за травень 2018 року, за червень 2018 року, за серпень 2018 року, за вересень 2018 року, за грудень 2018 року, за березень 2019 року, за травень 2019 року, за серпень 2019 року, за листопад 2019 року, за січень 2020 року, за результатами якої складено акт від 31.12.2020 №7056/20-31-40-04-34-05/39939225, в якому зафіксований висновок про порушення позивачем вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України внаслідок несвоєчасної реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних на суму 1 050 388,94 грн, без урахування ПДВ на суму 210 077,88 грн.
На підставі вказаного акту камеральної перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.02.2021 №0010861885 про застосування до позивача штрафу на загальну суму 15 939,74 грн.
Позивач вважаючи зазначене податкове повідомлення-рішення, яке винесене за результатами проведеної перевірки, протиправним, звернувся до суду за захистом своїх прав з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Спеціальним законодавчим актом, який регулює спірні правовідносини, є Податковий кодекс України (у відповідних редакціях).
Порядок складання та реєстрації податкових накладних урегульований статтею 201 Податкового кодексу України.
За змістом пункту 201.4 Податкового кодексу України податкова накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у разі: здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу/реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій, або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника); виписки транспортних квитків, готельних рахунків або рахунків, які виставляються платнику податку за послуги зв`язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер постачальника (продавця), крім тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами; надання платнику податку касових чеків, що містять суму поставлених товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального та податкового номерів постачальника).
Для операцій, що оподатковуються, і операцій, звільнених від оподаткування, складаються окремі податкові накладні (пункт 201.5 статті 201 Податкового кодексу України)
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на дату прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення) встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
У разі порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень, при реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:
податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість;
податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;
податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної;
податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної;
податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної.
Форма податкової накладної та порядок її заповнення затверджені наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 року №1307 (далі - Порядок №1307).
Відповідно до пункту 1 Порядку №1307 податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник податку у контролюючому органі та якій присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість.
Згідно з пунктом 8 Порядку №1307 при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться помітка «X» та зазначається тип причини:
01 - Складена на суму збільшення компенсації вартості поставлених товарів/послуг (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 13 цього Порядку);
02 - Складена на постачання неплатнику податку;
03 - Складена на постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку;
04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання;
05 - Складена у зв`язку з ліквідацією основних засобів за самостійним рішенням платника податку;
06 - Складена у зв`язку з переведенням виробничих основних засобів до складу невиробничих;
07 - Складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України;
08 - Складена на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість;
09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість;
10 - Складена з метою визначення при анулюванні реєстрації платника податку податкових зобов`язань за товарами/послугами, необоротними активами, суми податку за якими були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності;
11 - Складена за щоденними підсумками операцій;
12 - Складена на постачання неплатнику, в якій зазначається назва покупця (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 10 цього Порядку);
13 - Складена у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності;
14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента;
15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання.
Згідно з пунктом 3 Порядку №1307 усі податкові накладні, у тому числі накладні, особливості заповнення яких викладені в пунктах 9-15 та 19 цього Порядку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та за формою, чинною на день такої реєстрації.
В акті камеральної перевірки від 31.12.2020 №7056/20-31-40-04-34-05/39939225 зафіксовано та позивачем не заперечується, що перелічені в акті перевірки та надані суду податкові накладні за перевіряємий період зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням граничних строків реєстрації, встановлених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.
Оскільки наведена обставина визнається позивачем, то у силу частини першої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України не потребує доведення.
Відповідно до змісту цих податкових накладних у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» зазначено тип причини 9» (складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість).
Отже, податкові накладні складались на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість, для яких при несвоєчасній реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних передбачено штраф у розмірі 2% обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020,00 грн. при реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Як встановлено камеральною перевіркою, позивачем зареєстровано податкові накладні з порушенням встановлених законом граничних строків реєстрації, що підтверджується розрахунком штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних до податкового повідомлення-рішення від 04.02.2021 №0010861885.
Помилок у частині обчислення термінів прострочення судом не встановлено та відповідного доводу позивачем не заявлено.
Підстав для застосування компенсаторних правозастосовних нормативних механізмів (підпункт 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 та пункт 56.21 статті 56 Податкового кодексу України), не виникає, оскільки немає колізії нормативно-правового регулювання, адже штраф застосовується відповідно до норми, яка є чинною на момент його застосування (в даному випадку штраф застосовано відповідачем відповідно до норми пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України у редакції, чинній станом на дату прийняття податкового повідомлення-рішення від 04.02.2021 №0010861885).
Наразі виключень щодо звільнення від відповідальності норма пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України не містить.
Однак, суд зазначає, що відповідно до пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У разі виявлення за результатами перевірки порушень інших вимог податкового законодавства, безпосередньо не пов`язаних з декларуванням податкових зобов`язань платником податків, а також порушень вимог іншого, крім податкового, законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів) платника податків не пізніше 1095 дня з дня вчинення відповідного правопорушення.
Отже, законодавцем установлено граничний строк визначення грошових зобов`язань платника податків, а саме: 1095 днів від останнього дня граничного строку подання документу, в цьому випадку подання податкових накладних на реєстрацію.
У спірних правовідносинах строк у 1095 днів слід обчислювати від 04.02.2018.
Як вбачається з розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних до податкового повідомлення-рішення від 04.02.2021 №0010861885, нарахування штрафу на загальну суму 4 091,58 грн за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних від 31.12.2017 №7 (граничний термін реєстрації 15.01.2018, дата реєстрації 17.01.2018), від 31.03.2017 №30 (граничний термін реєстрації 15.04.2017, дата реєстрації 19.04.2017), від 31.12.2017 №4 (граничний термін реєстрації 15.01.2018, дата реєстрації 17.01.2018), від 30.09.2017 №15 (граничний термін реєстрації 15.10.2017, дата реєстрації 17.10.2017), від 31.12.2017 №5 (граничний термін реєстрації 15.01.2018, дата реєстрації 17.01.2018), від 30.04.2017 №6 (граничний термін реєстрації 15.05.2017, дата реєстрації 17.05.2017), від 28.02.2017 №24 (граничний термін реєстрації 15.03.2017, дата реєстрації 17.03.2017), від 31.12.2017 №3 (граничний термін реєстрації 15.01.2018, дата реєстрації 17.01.2018), від 31.08.2017 №7 (граничний термін реєстрації 15.09.2017, дата реєстрації 18.09.2017), від 31.12.2017 №8 (граничний термін реєстрації 15.01.2018, дата реєстрації 17.01.2018), від 31.07.2017 №21 (граничний термін реєстрації 15.08.2017, дата реєстрації 16.08.2017), від 31.12.2017 №6 (граничний термін реєстрації 15.01.2018, дата реєстрації 18.01.2018), від 31.05.2017 №25 (граничний термін реєстрації 15.06.2017, дата реєстрації 16.06.2017), від 31.01.2017 №2 (граничний термін реєстрації 15.02.2017, дата реєстрації 16.02.2017) відбулось поза межами у 1095 днів від настання події визначення суми штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів) платника податків.
Зважаючи на частину першу статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», рішення Європейського суду з прав людини від 14.10.2010 у справі «Щокін проти України» (Shchokin v. Ukraine, заяви №23759/03 та 37943/06) та рішення Європейського суду з прав людини від 07.07.2011 у справі «Серков проти України» (Serkov v. Ukraine, заява №39766/05), суд вважає, що найбільш сприятливим для заявника є підхід, коли збіг строку давності у 1095 днів звільняє платника від фінансової відповідальності у вигляді тягаря виконання додаткового майнового обов`язку на користь Держави навіть у разі умисності, винності та усвідомленості вчинення протиправного діяння.
Враховуючи наведені норми права та фактичні обставини справи, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення 04.02.2021 №0010861885 підлягає частковому скасуванню у сумі 4 091,58 грн.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат здійснити відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальність «Вторсировина Харків» (провулок Іванівський, будинок 5, корпус Г2, к. 13, місто Харків, 61058, код ЄДРПОУ: 39939225) до Головного управління ДПС в Харківській області (далі по тексту відповідач, ГУ ДПС в Харківській області, вулиця Пушкінська, 46, місто Харків, 61057, код ЄДРПОУ: 43983495) - задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 04.02.2021 №0010861885 у сумі 4 091,58 грн.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління ДПС у Харківській області за рахунок бюджетних асигнувань витрати по сплаті судового збору на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Вторсировина Харків» у розмірі 582,69 грн. (п`ятсот вісімдесят дві гривні 69 копійок).
Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено 14.09.2021.
Суддя О.В. Ніколаєва