Рішення № 99653248, 14.09.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2021
Номер справи
460/2626/21
Номер документу
99653248
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

14 вересня 2021 року м. Рівне №460/2626/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гудими Н.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинення певних дій, В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, викладене в листі №956120834105 від 12.11.2020 про перерахунок пенсії та зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, починаючи з 01.10.2020 відповідно до ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки про розмір заробітної плати №21-523 від 15.10.2020, без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернулася до відповідача із заявою про перерахунку пенсії, відповідно до довідки обласної прокуратури №21-523 від 15.10.2020, з 01.10.2020 в розмірі 90% від 80780,00 грн. без обмеження максимальним розміром пенсії. 06.01.2021 позивач отримала лист від відповідача, де зазначено, що їй проведено перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2020 після чого розмір пенсії становить 4059,61 грн. Позивач зазначає, що застосування відповідачем абзацу 4 частини 15 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 № 1697-VII, при перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на виконання рішення суду на підставі ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, є незаконним оскільки, пенсія їй призначена не відповідно до статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 №1697-VII, а згідно з статтею 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 № 1789-ХІІ. Позивач вказує, що є пенсіонером за вислугою років і пенсія була призначена їй 14.12.2015, тому до розміру її пенсії не можуть застосовуватись обмеження максимального розміру пенсії, визначені Законом № 3668-VI від 08.07.2011 та ч. 15 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” №1697-VII від 14.10.2014.

Відповідач проти задоволення позову заперечив, у встановлений судом строк подав відзив на позов. На обґрунтування заперечення зазначає, що оскільки позивач продовжує працювати на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України “Про прокуратуру” №1697-VII від 14.10.2014, відтак, у відповідності до статті 86 Закону України “Про прокуратуру” №1697-VII від 14.10.2014, пенсія позивачу виплачується у розмірі, визначеному Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” - 4059,61 грн. Відповідач зазначає, що перерахунок пенсії працівникам прокуратури проводиться в умовах дії Закону України “Про прокуратуру” в редакції, що чинна на дату проведення такого перерахунку. Відповідно до статті 86 Закону України “Про прокуратуру” №1697-VII від 14.10.2014, пенсія прокурорам призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення. На підставі викладеного, відповідач просив відмовити в задоволенні позову.

Ухвалою від 07.04.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши позовну заяву і відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд встановив наступне.

Як слідує з матеріалів справи, позивачу на виконання постанови Рівненського міського суду від 02.02.2016 у справі №569/16946/15-а, що набрала законної сили 18.04.2016 - відповідно до ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2016, управлінням Пенсійного фонду України здійснено обчислення пенсії за вислугу років згідно з ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", з 14.12.2015.

За даними пенсійного обліку позивач продовжує працювати в органах прокуратури. Вказана обставина сторонами не заперечується.

Довідкою Рівненської обласної прокуратури від 15.10.2020 №21-523 позивача проінформовано про розмір і складові місячного заробітку начальника відділу Рівненської обласної прокуратури з урахуванням окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними документами та матеріальної допомоги.

04.11.2020 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою, у якій просила провести перерахунок раніше призначеної пенсії згідно із статтею 50-1 Закону України “Про прокуратуру” за вислугою років у розмірі 90 % середньомісячної суми заробітку без обмеження максимального розміру пенсії від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці Рівненської обласної прокуратури від 15.10.2020 №21-523.

Листом від 05.01.2021 №38-9768/Д-02/8-1700/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повідомило позивача, що з 01.10.2020 згідно з поданою заявою від 04.11.2020 та довідкою Рівненської обласної прокуратури від 15.10.2020 №21-523 проведено перерахунок пенсії позивача за вислугу років відповідно до Закону України “Про прокуратуру” з урахуванням положень Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019. Перерахунок пенсії працівникам прокуратури проводиться в умовах дії Закону України “Про прокуратуру” в редакції, що чинна на дату проведення такого перерахунку (в розмірі 60 % від місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування). При цьому, при обчисленні заробітної плати застосовується максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - 75000,00 грн. Оскільки позивач продовжуєте працювати на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України “Про прокуратуру” №1697-VII від 14.10.2014, її пенсія виплачується у розмірі, визначеному Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” - 4059,61 грн.

Вважаючи зазначене рішення відповідача незаконним, позивач за захистом своїх прав звернулася до адміністративного суду із позовом, що розглядається.

Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури до 15 липня 2015 року визначалися статтею 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (далі – Закон № 1789-XII).

Згідно із частиною 13 вказаної статті Закону № 1789-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 18 статті 50-1 Закону № 1789-XII у редакції Закону № 2663-ІІІ від 12 липня 2001 року).

Так, 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, яким, зокрема, частину 18 статті 50-1 Закону № 1789-XII викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 01 січня 2015 року делегував Кабінету Міністрів України.

В подальшому 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України “Про прокуратуру” №1697-VІІ, згідно з підпунктом 1 пункту 3 розділу XII “Прикінцеві положення” якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, Закон № 1789-XII, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.

За частиною 20 статті 86 Закону № 1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року по справі №7-р(ІІ)/2019 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Вказаним Рішенням визначено, що положення частини 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Пунктом 3 Рішення установлений такий порядок його виконання:

- частина двадцята статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

“ 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки”.

Таким чином, з 13 грудня 2019 року відновлена дія частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII в редакції Закону, що була чинною з 15 липня 2015 року до 20 січня 2018 року, і певні категорії працівників органів прокуратури з 13 грудня 2019 року набули права на проведення перерахунку їх пенсій, призначених в порядку та умовах Закону № 1697-VII.

Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” (застосовується з 01 січня 2017 року) розділ XV ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” доповнений пунктами 13-1 і 13-2 наступного змісту:

“ 13-1. З 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) на умовах законів України “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про статус народного депутата України”, “Про наукову і науково-технічну діяльність” у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України “Про державну службу” від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів”, виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.

Виплата працюючим пенсіонерам у період роботи на інших посадах пенсій, призначених на умовах законів України “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про статус народного депутата України”, “Про наукову і науково-технічну діяльність”, з 1 жовтня 2017 року поновлюється у розмірах, що були встановлені відповідними законами”.

“ 13-2. Максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах законів України “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про статус народного депутата України”, “Про наукову і науково-технічну діяльність” (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень”.

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 06 лютого 2016 року № 1774-VIII внесено зміни в частину 15 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” та передбачено, що у період роботи з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року, особам (крім інвалідів І та II групи, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисті”), які працюють на посадах та на умовах, передбачених цим Законом, які займають посади державної служби, визначені Законом України від 10 грудня 2015 року № 889 - VIII “Про державну службу”, а також працюють на посадах та на умовах, передбачених Законом України “Про судоустрій і статус суддів”, призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачується.

Після звільнення з роботи виплата пенсії, призначеної відповідно до зазначених законів, поновлюється.

На час звернення позивача до суду з адміністративним позовом норми пункту 13-1, пункту 13-2 розділу XV ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та частини 15 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” не скасовані та в установленому законом порядку не визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Отже означені норми підлягають застосуванню.

Окрім того, абзацами четвертим та п`ятим частини 15 статті 86 Законом України “Про прокуратуру” (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що з 1 січня 2018 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України “Про статус народного депутата України”, “Про державну службу”, “Про судоустрій і статус суддів”, виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.

Також частиною 16 статті 50-1 Закону № 1789-XII передбачено, що з 1 січня 2016 року пенсія, призначена особам відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України “Про статус народного депутата України”, “Про державну службу”, “Про судоустрій і статус суддів”, виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

Відповідно до частини 17 статті 50-1 Закону № 1789-XII після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.

Відповідно до матеріалів справи позивач ОСОБА_1 на даний час продовжує працювати в органах прокуратури, а отже її пенсія виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

Відтак, на підставі аналізу наведених норм права та матеріалів справи суд дійшов висновку, що оскільки позивач на час звернення до пенсійного органу продовжував працювати в органах прокуратури, то пенсія відповідно до вимог чинного законодавства їй має виплачуватися у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” і підстав для її перерахунку відповідно до статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 № 1697-VIIф, виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки Рівненської обласної прокуратури від 15.10.2020 №21-523 немає, а отже її позовні вимоги безпідставні.

До аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 17 травня 2021 року при розгляді справи №523/153/17, який в силу приписів частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України та частини 6 статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” враховуються судом під час вирішення цього спору.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з`ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню повністю.

Правові підстави для застосування положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

В задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (Код ЄДРПОУ 21084076, вулиця Короленка, 7, місто Рівне, 33028) відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складений 14 вересня 2021 року

Суддя Н.С. Гудима