
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15 вересня 2021 року Справа № 280/6763/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за правилами спрощеного провадження
за позовом ОСОБА_1
до – Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
04 серпня 2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі по тексту – відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області, яка полягає у не призначення ОСОБА_1 , пенсії за віком вперше у відповідності до вимог ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області призначити і нарахувати мені, ОСОБА_1 , пенсію за віком вперше з 01 липня 2021 рок у відповідності до вимог ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», виходячи з заробітної плати, обчисленої відповідно до ч.2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», із застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року зверненню за призначенням пенсії (2018, 2019 та 2020 роки), та із застосуванням мінімальної пенсії за віком, встановленої станом на день призначення пенсії за віком - на 01 липня 2021 року згідно із ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для розрахунку доплати до пенсії за понаднормовий страховий стаж.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за рішенням відповідача 923060821138 від 06.07.2021 позивачу з 01.07.2021 була нарахована пенсія за 42 роки 3 місяці 10 днів повного страхового стажу, із застосуванням коефіцієнту стажу - 0,42250, виходячи з заробітної плати 14261,70, яка була розрахована виходячи з показника заробітної плати за три календарні роки, що передували призначенню пенсії за вислугу років (2014, 2015, 2016 роки). Понаднормовий трудовий стаж становить 7 років. Доплату за понаднормовий трудовий стаж (1% мінімальної пенсії за віком за кожний рік понаднормового трудового стажу) також здійснено з розрахунку мінімальної пенсії за віком станом на липень 2017 року, а не на 01.07.2021. З наведених підстав просить суд позов задовольнити.
Ухвалою суду від 06.08.2021 відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін в адміністративній справі № 280/6763/21. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
25.09.2021 представник відповідача через канцелярію суду (вх. №48338) подав до суду відзив на позов, в якому відповідач вказує наступне. Пенсію розраховано із заробітної плати 14261,70 грн. (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки - 5426,60 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11) х 2,62811 - індивідуальний коефіцієнт заробітку), визначеної за періоди роботи з 01.07.2000 по 31.03.2021 (з перервами) на підставі даних персоніфікованого обліку з урахуванням страхового стажу 42 р. 3 міс. 10 дн., врахованого по 31.03.2021 (коефіцієнт страхового стажу - 0,42250). Розмір пенсійної виплати з 01.07.2021 склав 6117,41 грн, де: 6025,57 грн - розмір пенсії за віком (14261,70 грн - заробіток х 0,42250 - коефіцієнт стажу); 91,84 грн - доплата за понаднормовий стаж 7 років (1312 грн х 7 %) Розрахунок пенсії здійснений у спосіб, визначений законодавством. Просить суд у задоволенні позову відмовити.
Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та з 04.07.2016 отримував пенсію відповідно пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням норм Закону України від 09.07.2003 № 1058 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» .
Пенсія обчислювалася з урахуванням страхового стажу 38 р. 1 міс. 12 дн., врахованого по 30.05.2016 (коефіцієнт страхового стажу, розрахований відповідно до ст. 25 Закону 1058 - 0,51413) та із заробітної плати 7496,19 грн. (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2015 - 3263,44 грн х 2,29702 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати), визначеної за періоди роботи з 01.07.2000 по 30.05.2016 (з перервами) на підставі даних персоніфікованого обліку.
У зв`язку з досягненням пенсійного віку (60 років), 01 липня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та необхідними документами.
За рішенням відповідача 923060821138 від 06.07.2021 позивачу з 01.07.2021 була нарахована пенсія за 42 роки 3 місяці 10 днів повного страхового стажу, із застосуванням коефіцієнту стажу - 0,42250, виходячи з заробітної плати 14261,70, яка була розрахована виходячи з показника заробітної плати за три календарні роки, що передували призначенню пенсії за вислугу років (2014, 2015, 2016 років). Понаднормовий трудовий стаж становить 7 років. Доплату за понаднормовий трудовий стаж ( 1% мінімальної пенсії за віком за кожний рік понаднормового трудового стажу) здійснено з розрахунку мінімальної пенсії за віком станом на липень 2017 року.
14.07.2021 позивач звернувся до відповідача зі скаргою, в якій вказав на протиправність таких дій відповідача і просив призначити позивачу пенсію за віком у відповідності до вимог Закону №1058-ІУ, з урахуванням показника заробітної плати за три календарні роки, що передували призначенню нового виду пенсії - пенсії за віком (2018, 2019, 2020 років).
На скаргу відповідачем була надана відповідь - лист від 23.07.2021 №9771-9172/П- 02/8-0800/21) про те, що розрахунок пенсії було здійснено вірно.
Не погоджуючись із діями відповідача, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з приписами частини 2 статті 40 Закону №1058-IV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною 3 статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Буквальний зміст наведених норм свідчить на користь того, що правила, які регулюють переведення з одного виду пенсії на інший поширюються виключно на ті три види пенсій, які призначаються за правилами Закону №1058-IV, тобто пенсії за віком, пенсії по інвалідності та пенсії у зв`язку з втратою годувальника.
У тому ж випадку, коли особа одержує пенсію, призначену за нормами іншого законодавства, то призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону №1058-IV, зроблене після настання віку, що дає їй на це право, не може розглядатися як переведення з одного виду пенсії на інший, позаяк мова не йде про різні види виплат в одній солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Суд звертає увагу, що у постановах від 10.04.2019 (справа №211/1898/17) та 10.07.2018 (справа №520/6808/17) Верховний Суд зауважив, що частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Разом з тим, як вбачається із матеріалів справи та не заперечується відповідачем, позивачу з 04.07.2016 була призначена пенсія згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ, яка обчислена відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-ІV позивач звернувся у 2021 році вперше.
Таким чином, у випадку, коли особі було призначено пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення» за вислугу років, у подальшому, при розрахунку пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом.
Таким чином, при призначенні позивачу в липні 2021 році пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки (три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії), згідно частини 2 статті 40 цього Закону.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22.01.2019 у справі №577/2457/17 (провадження № К/9901/19962/18), що відповідно до частини 5 статті 242 КАС України, суд застосовує до спірних правовідносин.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем при призначенні позивачу пенсії за віком на підставі Закону №1058-ІV неправомірно застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, що є підставою для зобов`язання відповідача провести перерахунок призначеної позивачу пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки.
Отже, доводи відповідача, що пенсія за вислугою років є пенсією, і після її призначення відбувається не призначення іншого виду пенсії, а перехід на інший вид пенсії, спростовуються вищевикладеним.
Так, згідно із ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-ІУ мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Як встановлено матеріалами адміністративної справи, відповідачем була нарахована доплата за сім років понаднормового страхового стажу (42 р. - 35 р.= 7 р.) у відповідності до вимог ст. 28 Закону. Однак для розрахунку цієї доплати відповідач застосував показник мінімальної пенсії станом на липень 2017 року (1312 грн), а не на час призначення пенсії за віком, тобто на 01 липня 2021 року (1 854 грн), що також є протиправним.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, позов належить задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Матеріалами справи встановлено факт сплати судового збору у розмірі 908 гривні 00 копійок, що підтверджується квитанцією № Р24А1400629762С9163 від 30.07.2021.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246 та 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, просп. Соборний, буд. 158 – Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області, яка полягає у не призначення ОСОБА_1 , пенсії за віком вперше у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області призначити і нарахувати ОСОБА_1 , пенсію за віком з 01 липня 2021 року у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», виходячи з заробітної плати, обчисленої відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», із застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року зверненню за призначенням пенсії (2018, 2019 та 2020 роки), та із застосуванням мінімальної пенсії за віком, встановленої станом на день призначення пенсії за віком - на 01 липня 2021 року згідно із ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для розрахунку доплати до пенсії за понаднормовий страховий стаж.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, просп. Соборний, 158-Б, м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 20490012) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ) витрати на оплату судового збору в сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення в повному обсязі складено та підписано суддею 15.09.2021.
Суддя Р.В. Сацький