
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
16 вересня 2021 р. Справа №200/6247/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кочанова П.В., розглянувши клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження за позовом приватного виконавця виконавчого округу Донецької області Літвиненко Олексія Вікторовича до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства юстиції України №1569/7 від 19.05.2021 року, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, приватний виконавець виконавчого округу Донецької області Літвиненко Олексій Вікторович звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства юстиції України, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України № 1569/7 від 19.05.2021 “Про застосування до приватного виконавця виконавчого округу Донецької області Літвиненко Олексія Вікторовича (свідоцтво про право здійснення діяльності приватного виконавця на підставі № 0250 від 27.11.2018 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) дисциплінарного стягнення”.
Одночасно з позовною заявою, 24 травня 2021 року позивачем була подана заява про забезпечення адміністративного позову, відповідно до якої просить суд:
- зупинити дію наказу Міністерства юстиції України № 1569/7 “Про застосування до приватного виконавця ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення” від 19.05.2021 р. до набрання законної сили рішенням по суті спору.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 травня 2021 року у задоволенні заяви Приватного виконавця виконавчого округу Донецької області Літвиненко Олексія Вікторовича про забезпечення адміністративного позову у адміністративній справі за позовом Приватного виконавця виконавчого округу Донецької області Літвиненко Олексія Вікторовича до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства юстиції України №1569/7 від 19.05.2021 року відмовлено.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 травня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 200/6247/21 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 червня 2021 року зупинено провадження по адміністративній справі № 200/6247/21 за позовом приватного виконавця виконавчого округу Донецької області Літвиненко Олексія Вікторовича до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства юстиції України №1569/7 від 19.05.2021 року до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 200/11957/20-а за позовом приватного виконавця виконавчого округу Донецької області Літвиненко Олексія Вікторовича до Міністерства юстиції України, Дисциплінарної комісії приватних виконавців при Міністерстві юстиції України про визнання протиправними дій і рішення суб`єктів владних повноважень.
18 червня 2021 року через відділ документообігу та архівної роботи суду представником відповідача надано клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2021 року поновлено провадження у справі № 200/6247/21 за позовом приватного виконавця виконавчого округу Донецької області Літвиненко Олексія Вікторовича до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства юстиції України №1569/7 від 19.05.2021 року.
У зв`язку з перебуванням судді у щорічній відпустці з 12.07.2021 року по 15.09.2021 року розгляд клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження здійснюється у перший робочий день судді.
За приписами частини 2 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до пункту 6 частини 6 статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження рішення суб`єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що має місце у даному випадку.
Згідно з частиною 2 статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті, зміст якої відповідає змісту частини 4 статті 12 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частинами 5, 6 статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не у кожному випадку (рішення від 8 грудня 1983 року у справі «Ахеп v. Germany», заява №8273/78, рішення від 25.04.2002 року «Varela Assalino contre le Portugal», заява №64336/01). Так, y випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, то розгляд письмових заяв, на думку ЄСПЛ, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Заявник (не в одній із зазначених справ) не надав переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.
При цьому, положення Кодексу адміністративного судочинства України гарантують права учасників справи безпосередньо знайомитись з матеріалами справи, зокрема і з аргументами іншої сторони та інших учасників та реагувати на ці аргументи відповідно до процесуального законодавства.
Положеннями ст.260 КАС України передбачене право відповідача на звернення до суду із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження. При цьому за наслідками розгляду відповідного заперечення суд, з урахуванням конкретних обставин справи, наділений дискреційними повноваженнями з огляду на принцип диспозитивності на підставі рішень Європейського суду з прав людини у справах "Engel and Others v. the Netherlands", "Lawless v. Ireland", "Michael Kuhnen v. Germany", "Preda and Dardari v. Italy", "Refah Partisi and Others v. Turkey", "Witzsch v. Germany", "Z'danoka v Latvia".
Частина 4 цієї ж статті закріплює спеціальне правило про процесуальні повноваження адміністративного суду залежно від обґрунтованості заперечень відповідача проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження:
залишити заяву відповідача без задоволення;
розглянути справу за правилами загального позовного провадження та зробити заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів не вбачаються підстави для розгляду даної справи за правилами загального позовного провадження, оскільки обсяг доказів є незначним, розгляд справи не становить значний суспільний інтерес.
З огляду на викладене суд не вбачає підстав для задоволення клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Керуючись статтями 12, 257, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,-
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання представника Міністерства юстиції України про розгляд справи за правилами загального позовного провадження – відмовити.
Копію даної ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя П.В. Кочанова