
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 вересня 2021 р. Справа№200/7721/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бєломєстнова О.Ю.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Регіональний центр» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,-
В С Т А Н О В И В:
22.06.2021 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Регіональний центр» (місцезнаходження: вул. Ювілейна, б. 70, м. Краматорськ, Донецька область; код ЄДРПОУ: 24326953) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті (місцезнаходження: пр-т. Перемоги, буд. 14, м. Київ; код ЄДРПОУ: 39816845), у якій просить визнати протиправною та скасувати постанову Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу № 283510 від 01.06.2021 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 22.04.2021 року відповідачем в особі його підрозділу було проведено рейдову перевірку додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства про автомобільний транспорт, в ході якої зупинено та направлено на проходження габаритно-вагового контролю транспортний засіб позивача. Зазначає, що перевозив сипучий вантаж, якій є нестабільним під час руху автомобіля, тому маса не є сталою у різних точках автомобіля у зв`язку з чим в даному випадку необхідно брати до уваги лише фактичну повну його масу, без врахування осьового навантаження. Вважає, що результат вимірювання, здійснений відповідачем, не можна вважати достовірними, зважаючи на неможливість встановлення поточного показника навантаження на кожну з осей транспортного засобу з відповідним вантажем.
Згідно п.22.5 Правил дорожнього руху від 10.10.2001 року №1306, фактична маса не повинна перевищувати 40 тонн. У акті про зважування транспортного засобу позивача вказано, що маса вантажу при зважуванні становить 38,95 тон при дозволеному 40 тонн, тобто маса вантажу позивача не перевищувала дозволену, а тому перевезення вантажу дозволяється здійснювати без відповідного дозволу, тому в діях позивача відсутній склад порушення, передбачений абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Зазначає, що на місці проведення зважування водієві транспортного засобу, дані про проходження періодичної перевірки засобами контролю не було надано, дані про зважувальне обладнання, використане при зважуванні транспортного засобу позивача не вказано ні в акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, ні довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю, ні в розрахунку до акту або будь-яких інших документах, складених відповідачем.
Позивач вважає, що висновки відповідача про перевищення ТОВ «Регіональний центр» нормативно-допустимого навантаження на одиночну та строєну осі є необ`єктивними, такими, що не відповідають дійсності нормам чинного законодавства України, тому винесена постанова відповідача підлягає скасуванню.
Крім того, вказує на відсутність у акті від 22.04.2021 року інформації про ваги, за допомогою яких здійснювалося вимірювання навантаження на осі автомобіля з причепом. Відомостей про наявність періодичної повірки (метрологічної атестації) зважувального обладнання у розпорядження позивача також не має, а тому він вважає, що воно використовується з порушенням п.13 Порядку № 879.
Наведене стало підставою його звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 29.06.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
05.08.2021 року відповідач засобами електронного зв`язку надав відзив на позов, в якому зазначив, що при проведенні перевірки він керувався порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року. Згідно вказаного порядку, під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу позивача було встановлено, що навантаження на задню одиночну вісь склала 12,6 т при допустимій нормі 11 т, про що свідчить талон про зважування № 09403 від 22.04.2021 року. У зв`язку з виявленим правопорушенням було складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та розрахунок плати за проїзд.
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків. У водія позивача такий дозвіл при проведенні перевірки був відсутній.
Стосовно посилання позивача на відсутність в акті даних про зважувальне обладнання та його повірку (метрологічну атестацію) зазначає, що внесення даних про вагове обладнання, яким проводиться зважування та режим його роботи не передбачено чинним законодавством. Застосоване при зважуванні автомобіля позивача обладнання було справним та пройшло повірку, що підтверджується відповідним свідоцтвом.
У зв`язку з наведеним просить суд в задоволенні позовних вимог ТОВ «Регіональний центр» відмовити в повному обсязі.
З 30.07.2021 року по 28.08.2021 року включно, та з 01.09.2021 року по 03.09.2021 року включно суддя Бєломєстнов О.Ю. перебував у відпустці. Справу розглянуто у розумний строк після виходу судді з відпустки.
Дослідивши подані сторонами документи, суд встановив наступне.
Відповідно до договору оренди транспортного засобу № 16/21 від 01.04.2021 року фізична особа підприємець ОСОБА_1 передав, а Товариство з обмеженою відповідальністю «Регіональний центр» прийняло у строкове платне користування транспортний засіб – спеціалізований вантажний-спеціалізований сідловий тягач – Е, марка та модель: MAN TGX 18.440, державний реєстраційний номер: НОМЕР_1 , номер шасі: № НОМЕР_2 , рік випуску: 2009, цільове призначення предмета оренди: для використання в господарській діяльності Орендаря. Згідно п. 5.3 договір діє до 31 грудня 2021 року. Здійснення приймання-передачу транспортного засобу: марка MAN TGX 18.440 підтверджується актом приймання - передачі автотранспортного засобу в оренду від 01.04.2021 року.
Договором оренди транспортних засобів № 31/03/21-ТР від 31.03.2021 року та додатком до нього Товариство з обмеженою відповідальністю «Донінвест Капітал» передав, а Товариство з обмеженою відповідальністю «Регіональний центр» прийняв у строкове платне користування транспортний засіб, зокрема: спеціалізований напівпричіп-цистерна SEMI-TRAILER-SPECIALIZED Н/ПР-ЦИСТЕРНА-Е, марка ART 2, 2014 року випуску, білого кольору, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_3 , номерний знак НОМЕР_4 .
19.04.2021 року Східне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки видало направлення на рейдову перевірку № 011769 на підставі щотижневого графіка проведення рейдових перевірок з 19.04.2021 року по 25.04.2021 року.
Відповідно до акту Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 22.04.2021 року № 268238 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, 22.04.2021 року о 17 год. 55 хв. уповноваженими особами відповідача проведено перевірку транспортного засобу MAN TGX 18,440, номерний знак НОМЕР_1 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_5 , що належить ТОВ «Регіональний центр». У графі “під час перевірки виявлено правопорушення” - відсутні будь-які записи, у графі “у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», абз. 15 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 10% до 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
В графі “Пояснення водія про причини порушень” наявний підпис та позначка «с актом ознакомлен». Під актом наявні підписи водія ОСОБА_2 та посадових осіб, які провели перевірку.
Актом № 0053578 від 22.04.2021 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів габаритно-вагового контролю визначено, що габаритно-ваговий контроль проводиться Східним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки автомобіля марка MAN, модель TGX 18.440, реєстраційний номер НОМЕР_1 , причіп АРТ, модель АРТ 2, реєстраційний номер НОМЕР_4 ; суб`єкт, що перевіряється – ТОВ «Регіональний центр»; код ЄДРПОУ – 24326953; водій ОСОБА_2 ; маршрут руху із зазначенням пройденої відстані дорогами загального користування, кілометрів – м. Балаклія – м. Краматорськ – 102 км.; повна масса, тонн – нормативно допустима – 40,0, фактична – 38,95; осьове навантаження, тонн – нормативно допустимо 11; 11; 22 – фактичне - 7,3; 12,6; 6,45; 6,15; 6,45.
Довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 22.04.2021 року № 046428 визначено найменування, місце розташування пункту габаритно-вагового контролю - а/д Н-0З «Київ-Харків-Довжанський», 674 км + 499 м, водій транспортного засобу – ОСОБА_2 , автомобіль – марка MAN, модель TGX 18.440, реєстраційний номер НОМЕР_1 , причіп АРТ, модель АРТ 2, реєстраційний номер НОМЕР_4 . Результати вагового контролю, навантаження на осі, тонн 1) 7,3; 2) 12,6; 3) 6,45; 4) 6,15; 5) 6,45, повна маса транспортного засобу 38,95 тонн.
Додатком до акту № 268238 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 22.04.2021 року відповідачем є розрахунок плати за проїзд великовагового транспортного засобу згідно постанови КМУ від 27.06.2007 № 879. Згідно з ним платник ТОВ «Регіональний центр» мав сплатити 82,62 евро.
Відповідачем видано ТОВ «Регіональний центр» запрошення на комісію, у якому зазначено, що при здійсненні державного контролю 22.04.2021 року у транспортному засобі НОМЕР_1 були виявлені порушення законодавства про автомобільний транспорт, тому ТОВ «Регіональний центр» запрошується на розгляд справи до Східного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки на 01.06.2021 року з 09:30 до 13:00.
Відповідачем надано суду свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 34-00/1633 від 10 липня 2020 року, чинне до 10 липня 2021 року. Назва та умовне позначення- вага пересувна автомобільна типу Cheklode freeweigh, зав. № 008216. За результатами перевірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам ГОСТ 29329-92.
За наслідками результатом розгляду матеріалів, Східним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 283510 від 01.06.2021 року. За змістом постанови зазначено, що враховуючи допущення ТОВ «Регіональний центр» а/д М-03 (км. 674+499 м), 22.04.2021 року о 17:55, акт № 268238, порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» постановлено стягнути з ТОВ «Регіональний центр» адміністративно-господарський штраф у сумі 17 000,00 гривень. Строк пред`явлення документа до виконання 01.09.2021 року.
Дана постанова є предметом спору, що розглядається.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України «Про автомобільний транспорт» від 5 квітня 2001 року № 2344-III, відповідно до ст.6 якого державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. № 1567, п.3 якого передбачено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Статтею 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлено, що автомобільний перевізник фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Відповідно абз.15 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 10% до 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідальність за вказане порушення вимог законодавства у сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів покладається саме на автомобільних перевізників, яким у спірних правовідносинах є позивач.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспортні засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування, визначений Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. № 879 (надалі – Порядок 879).
Згідно п.3, 4 цього Порядку габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції. Робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.
Пунктом 16 Порядку №879 встановлено, що габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.
Відповідно до п.п. 4, 5-1 п.2 Порядку 879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.
Згідно п.2 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. № 30 (надалі – Правила №30) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306.
Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (далі - ПДР) за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Пунктом 4 Правил №30 передбачено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач здійснював перевезення великоваговим транспортним засобом з перевищення встановлених законодавством вагових норм від 10% до 20%, при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, а саме перевищення допустимого навантаження на вісь автомобіля при нормі 11 т. встановлено 12,6 т.
Враховуючи викладене, з урахуванням положень наведених вище нормативних актів та приписів статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", судом не встановлена протиправність оскаржуваної постанови.
Вимога щодо необхідності використання під час проведення габаритно-вагового контролю Укртрансбезпекою або її територіальними органами методики, затвердженої Мінекономрозвитку, яка була закріплена у пункті 19 Порядку №879, втратила чинність з 08.09.2017 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №671.
Відповідно до п.п. 2 п. 2 Порядку №879 вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Порядок не містить вказівок на необхідність встановлення кількох методик зважування у залежності від особливостей вантажу, який перевозиться. Тому твердження позивача про таку необхідність не грунтується на вимогах законодавства.
Наявна методика зважування, на яку посилається позивач, не передбачає виключень зі сфери її дії. Позивачем не доведена неможливість її застосування при визначенні навантаження на вісь автомобіля.
Нерівномірне навантаження автомобіля внаслідок особливостей вантажу, що перевозиться (цемент), не може виправдовувати порушення вимог законодавства щодо навантаження на вісь автомобіля. Дороги загального користування зазнають негативного впливу від перевищення навантаження на ось вантажного автотранспорту незалежно від вантажу, який ним перевозиться.
Суд також враховує, що пунктом 12.5 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363, передбачено, що для транспортування вантаж треба рівномірно розміщувати в кузові таким чином, щоб не була порушена стійкість автомобіля і не утруднювалося керування ним. Вантаж не повинен зміщуватися під час руху.
З урахуванням наведеного суд не враховує доводи позивача про зміни у навантаженні на осі автомобіля внаслідок переміщення сипучого вантажу. Позивач повинен забезпечити дотримання вимог законодавства щодо габаритів вантажу або у разі об`єктивної неможливості цього внаслідок особливостей вантажу - отримати відповідний дозвіл на проїзд негабаритних транспортних засобів.
Відносно доводів позивача про порушення відповідачем п.12, 13, 18 Порядку №879 суд зазначає наступне.
Відповідно до вказаних норм Порядку №879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
Позивачем на підтвердження застосування обладнання, яке пройшло повірку - вагів пересувних автомобільного типу Cheklode freeweigh, зав. № 008216 - надане свідоцтво про повірку засобу вимірювальної техніки № 34-00/1633 від 10 липня 2020 року, чинне до 10 липня 2021 року.
Законодавство не містить вимог щодо зазначення характеристик вагового обладнання в акті перевірки. Тому твердження відповідача про застосування при зважуванні спірного вантажу саме вагів пересувних автомобільного типу Cheklode freeweigh, зав. № 008216 не повинно підтверджуватися певним (належними) доказами.
Присутній під час перевірки водій позивача ОСОБА_2 в вищезазначених актах не зазначав про використання несправних ваг або ненадання на його вимогу документів щодо повірки (метрологічної атестації) зважувального обладнання.
Висновки суду не можуть ґрунтуватися на припущеннях.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що постанова Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу №177938 від 27.04.2021 року, є правомірною та скасуванню не підлягає.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У даній справі відповідач довів наявність порушення з боку позивача, яке залишилося неспростованим наданими позивачем доказами. Доводи щодо протиправності спірної постанови також судом не прийняті до уваги, оскільки не вони грунтуються на положеннях діючого законодавства.
Зважаючи на наведене позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судові витрати у справі стягненню (поверненню) не підлягають.
Керуючись статтями 5-10, 72-77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Регіональний центр» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №283510 від 01.06.2021 року – відмовити повністю.
Повний текст судового рішення складено та підписано 13 вересня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Бєломєстнов О.Ю.