
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
14.09.2021 Справа№ 914/322/21
Розглянувши матеріали Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Теплокомуненерго"
про заміну сторони (боржника) у виконавчих документах
у справі №914/322/21
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Теплокомуненерго"
до відповідача Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації
про стягнення 462927,81грн
Суддя Мороз Н.В.
При секретарі Банзулі М.С.
Представники сторін:
від заявника (стягувача, позивача): не з`явився
від боржника (відповідача): не з`явився
На розгляді Господарського суду Львівської області перебувала справа № 914/322/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробничим підприємством “Теплокомуненерго” до Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації про стягнення 462927,81 грн.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 01.06.2021 у справі № 914/322/21 позов задоволено частково, стягнуто з Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації (79008, м. Львів, вул. Винниченка, буд. 6; ідентифікаційний код 38853521) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Теплокомуненерго" (79060, м. Львів, вул. Наукова, буд. 7, корпус 10; ідентифікаційний код 36079117) 382 569,83 грн - інфляційних втрат, 80286,48 грн - 3 % річних та 6942,83 грн - судового збору.
Додатковим рішенням Господарського суду Львівської області від 15.06.2021 у справі № 914/322/21 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробничого підприємства “Теплокомуненерго” про ухвалення додаткового судового рішення щодо судових витрат – задоволено частково, стягнуто з Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації (79008, м. Львів, вул. Винниченка, буд. 6; ідентифікаційний код 38853521) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Теплокомуненерго" (79060, м. Львів, вул. Наукова, буд. 7, корпус 10; ідентифікаційний код 36079117) 41213,22 грн - витрат на професійну правничу допомогу.
02.07.2021 та 15.07.2021 на виконання вказаних рішень Господарським судом Львівської області було видано відповідні накази.
06.09.2021 на адресу Господарського суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Теплокомуненерго" від 03.09.2021 про заміну боржника.
Ухвалою суду від 06.09.2021 розгляд заяви призначено на 14.09.2021.
В судове засідання 14.09.2021 представник заявника (позивача, стягувача) не з`явився, причин неявки не повідомив.
Боржник в судове засідання 14.09.2021 не з`явився, однак через канцелярію суду подав відзив на заяву про заміну сторони, згідно якого, просить відмовити у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Теплокомуненерго”.
Частиною 3 статті 334 ГПК України встановлено, що неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Теплокомуненерго” про заміну боржника у виконавчих документах, виданих на виконання рішення суду у справі №914/322/21, суд зазначає таке.
Відповідно до розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації №679/0/5-15 від 30.10.2015 “Про впорядкування структури обласної державної адміністрації” діяльність Департаменту житлово-комунального господарства обласної державної адміністрації припинено шляхом реорганізації (перетворення) в Департамент розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства обласної державної адміністрації.
Згідно з положеннями розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації №14/0/5-16 від 14.01.2016 “Про затвердження Положення про Департамент розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації” Департамент розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства обласної державної адміністрації є правонаступником прав та обов`язків Департаменту житлово-комунального господарства обласної державної адміністрації.
Відповідно до заяви Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Теплокомуненерго” б/н від 03.09.2021, заявник посилається на те, що розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації №383/0/5-21 від 20.05.2021 зобов6язано, зокрема:
- припинити діяльність департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації (зі статусом юридичної особи) шляхом реорганізації (приєднання) до департаменту паливно-енергетичного комплексу, енергоефекгивності та житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації;
- визнати правонаступником департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації департамент паливно-енергетичного комплексу, енергоефекгивності та житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації;
- установити, що претензії кредиторів приймаються впродовж двох місяців з дня публікації оголошення про припинення діяльності Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 334 ГПК України, заявник просить замінити боржника – Департамент розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації на правонаступника – Департамент паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації.
Департамент розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації проти задоволення заяви заперечив, подавши відзив на заяву про заміну сторони у виконавчому провадженні.
Зокрема, боржник посилається на ч. 4 ст. 91 ЦК України, в якій зазначено, що цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення, а також на статтю 104 Цивільного кодексу України, в якій вказано, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації; юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Як вказано у відзиві на заяву, враховуючи, що перебування юридичної особи у стані припинення підприємницької діяльності та вчинення дій, пов`язаних з припинення у зв`язку з реорганізацією, ще не означає, що юридична особа вже є припиненою, тому відсутні підстави вважати, що до Департаменту паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації перейшли всі права і обов`язки Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації, у тому числі і зобов`язання щодо сплати заборгованості за укладеними договорами із позивачем.
Враховуючи наведене, Департамент розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації у поданому відзиві просить відмовити у задоволенні заяви про заміну сторони у виконавчому провадженні.
Відповідно до ч. ч. 1 та 2 ст. 334 ГПК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Згідно з ч. 1 ст. 104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Частиною 5 ст. 104 ЦК України встановлено, що юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Як вказала Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.06.2020 у справі №910/5953/17, лише при припиненні суб`єкта господарювання шляхом поділу в розподільчому балансі визначається правонаступництво. Внаслідок же злиття, приєднання або перетворення правонаступником є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов`язків при таких видах реорганізації неможливий (пункт 43 постанови).
Якщо припустити, що правонаступництво настає лише з моменту державної реєстрації припинення юридичної особи, то це призведе до можливостей порушення прав кредиторів, які протягом значного періоду часу не зможуть звернутися з вимогами до новоствореної юридичної особи, яка отримає все майно правопопередника, але не буде нести відповідальність за його зобов`язаннями (пункт 61 постанови).
Як зазначено у п. 53 постанови Великої Палати Верховного Суду від 30.06.2020 у справі №264/5957/17, суд будь-якої інстанції незалежно від стадії судового процесу зобов`язаний залучити до участі у справі правонаступника сторони або третьої особи, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво прав та обов`язків відповідної особи, а правонаступник існує. Не є перешкодами для з`ясування підстав процесуального правонаступництва межі розгляду справи у суді відповідної інстанції, а також предмет доказування за відповідними позовними вимогами.
При цьому, у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 14.09.2020 у справі №296/443/16-ц вказано, що тлумачення вказаних у ній норм свідчить, що у ст.ст. 104 та 107 ЦК України не визначається момент переходу прав та обов`язків від юридичної особи, яка припиняється шляхом приєднання. Такий момент не може пов`язуватися із внесенням запису до державного реєстру про припинення юридичної особи, яка приєднується. При реорганізації шляхом приєднання немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов`язків. Внаслідок приєднання правонаступником є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов`язків при такому виді реорганізації неможливий.
З урахуванням того, що відповідно до розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації №383/0/5-21 від 20.05.2021 Департамент паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації визнано правонаступником Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації (у зв`язку із реорганізацією (приєднанням) останнього), датою виникнення універсального правонаступництва слід вважати дату прийняття рішення про це.
З огляду на викладене, Департамент паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації є правонаступником всього майна, всіх прав та обов`язків Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації.
Отже враховуючи наведене, на підставі ст. 334 ГПК України, суд дійшов висновку заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Теплокомуненерго” про заміну боржника у виконавчих документах, виданих на виконання рішень суду у справі №914/322/21 задоволити.
Керуючись ст.ст. 234, 334 ГПК України, суд,
УХВАЛИВ:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Теплокомуненерго” про заміну боржника у виконавчих документах, виданих на виконання рішень суду у справі №914/322/21 задоволити.
2. Замінити боржника – Департамент розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації (79008, м. Львів, вул. Винниченка, буд.6, ідентифікаційний код 38853521) у наказах Господарського суду Львівської області від 02.07.2021 та 15.07.2021 у справі №914/322/21 на його правонаступника – Департамент паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації (79008, м. Львів, вул. Винниченка, буд. 18, ідентифікаційний код 40303264).
Ухвала набирає законної сили в порядку ст.235 ГПК України та може бути оскаржена в порядку та строки, визначені ст.ст. 256-257 ГПК України.
Суддя Н.В. Мороз