
Дата документу 13.09.2021
Справа № 501/2196/21
2-а/501/36/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2021 року мм. Чорноморськ Одеської області
Іллічівський міський суд області у складі:
головуючого судді - Смирнова В.В.,
за участі секретаря судового засідання - Кочкіної О.В.,
Справа № 501/2196/21
розглянувши у порядку письмового провадження в залі суду в місті Чорноморськ Одеської області справу за адміністративним позовом:
позивача: ОСОБА_1 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1
до
відповідача: Відділу Поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області, місцезнаходження: 68001, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Хантадзе, буд. 15
предмет та підстави позову: про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
учасники справи - не з`явилися
негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне:
І виклад позиції позивача та відповідача.
08.07.2021 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділ Поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області(далі відповідач), в якому просить визнати дії протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 07.01.2021 року близько 13:00 год., керуючи автомобілем «MAZDA», н/н НОМЕР_1 за адресою Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Олександрійська, здійснив виїзд на регульоване перехрестя на заборонений червоний сигнал, в результаті чого здійснив зіткнення з автомобілем «КІА», н/з НОМЕР_2 , який рухався на даному перехресті зліва від нього по вул. Парусній на зелений сигнал основного світлофору. З цих підстав відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративні правопорушення (далі КУпАП) про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 Кодексу України. В якості потерпілого вказано ОСОБА_2 .. Позивач вважає, що вказана постанова не відповідає обставинам справи та вимогам закону. Зокрема, зазначив, що саме ОСОБА_2 здійснив порушення, та виїхав на заборонений червоний сигнал світлофору. Позивач звернувся до відповідача з заявою, просив скласти відносно ОСОБА_2 протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП, однак відповідачем було відмовлено в складанні протоколу через сплив строку накладення адміністративного стягнення.
Вважає, що дії відповідача є протиправними.
Тому позивач звернувся до суду, та просить суд:
Визнати протиправними дії відділу поліції №2 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області з нескладання протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ст. 124 КУпАП , який 07 січня 2021 року, керуючи автомобілем «КІА», номерний знак НОМЕР_2 порушив правила дорожнього руху.
Зобов`язати відділ поліції №2 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області скласти та передати до суду протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ст. 124 КУпАП , який 07 січня 2021 року, керуючи автомобілем «КІА», номерний знак НОМЕР_2 , порушив правила дорожнього руху.
Відповідач не надав відзив щодо справи, сповіщався належним чином, про причини неявки суд не повідомив (а.с. 18, 22).
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.
Позивач в судове засідання не з`явився, сповіщався належним чином, про причини неявки суд не повідомив (а.с. 23-24).
Відповідач не надав відзив щодо справи, сповіщався належним чином, про причини неявки суд не повідомив (а.с. 18, 22).
ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою Іллічівського міського суду Одеської області від 13.07.2021 року відкрито провадження по справі у спрощеному порядку (а.с.12).
Судом на підставі частини четвертої статті 229 КАС у зв`язку з неявкою у судове засідання у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
ІV. Обставини, встановлені Судом, та зміст спірних правовідносин.
Судом встановлено, що 07.01.2021 року близько 13:00 год., керуючи автомобілем «MAZDA», н/н НОМЕР_1 за адресою Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Олександрійська, здійснив виїзд на регульоване перехрестя на заборонений червоний сигнал, в результаті чого здійснив зіткнення з автомобілем «КІА», н/з НОМЕР_2 , який рухався на даному перехресті зліва від нього по вул. Парусній на зелений сигнал основного світлофору. З цих підстав відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративні правопорушення (далі КУпАП) про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 Кодексу України. В якості потерпілого вказано ОСОБА_2 (а.с. 5-6).
Постановою Іллічівського міського суду Одеської області від 01.04.2021 рокупозивача ОСОБА_1 за вчиненням адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП закрито у зв`язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення (а.с. 5-6).
Відповідно заяви від 29.04.2021 року ОСОБА_1 , звернувся до відповідача про вимогу скласти відносно ОСОБА_2 протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП для подальшого захисту своїх прав (а.с. 8).
Згідно листа №316-Б від 28.05.2021 року, відповідач відмовився у складенні протоколу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 , через сплив строку притягнення до відповідальності (а.с. 7).
V. Оцінка Суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до ст.19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами ч. 1 п. 1 ст. 255 КУпАП, протоколи про адміністративні правопорушення за ст. 124 КУпАП складають уповноважені на те особи органів внутрішніх справ (Національної поліції).
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Згідно Розділу 8 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративне правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, затвердженої наказом МВС України № 1395 від 07 листопада 2015 року, у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо - транспортної пригоди складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються: 1)схема місця ДТП (додаток 7), яку підписують учасники ДТП та поліцейський;2)пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності);3)показання технічних приладів (у разі їх наявності);4)показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності);5)інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.
У випадках, коли для прийняття об`єктивного рішення виникає необхідність для отримання додаткових даних, поліцейський, який оформлює матеріали ДТП, протягом доби передає оформлені матеріли ДТП для подальшого розгляду уповноваженій особі підрозділу патрульної поліції, на території обслуговування якого сталася пригода.
Уповноважена особа підрозділу патрульної поліції під час розгляду матеріалів ДТП повинен(на) з найкоротший строк, але не більше одного місяця з дати вчинення ДТП, встановити всі обставини їїскоєння, вжити інших заходів щодо об`єктивного визначення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене статтею 124 КУпАП, скласти відносно такої особи протокол про адміністративне правопорушення та в п`ятиденний строк надіслати його до відповідного суду.
Частина 1 ст. 6 КАС України визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Зазначаю, що заходи досудового врегулювання спору здійснювалися - подавалася заява про складання протоколу, яка була залишена без задоволення.
Відповідно до положень статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом.
Таким чином, на підставі викладеного, Суд приходить до висновку, про часткове задоволення позову.
З цих підстав, керуючись статтями 1-3, 77, 241-246, 268-271, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд,
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Відділу Поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов`язати відділ поліції №2 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області скласти та передати до суду протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ст. 124 КУпАП, який 07 січня 2021 року, керуючи автомобілем «КІА», номерний знак НОМЕР_2 , порушив правила дорожнього руху.
Копію рішення невідкладно надіслати учасникам справи, оскільки вони не були присутні під час його проголошення.
Судове рішення за наслідками розгляду справи набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його оскарження з моменту проголошення судового рішення апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідача: Відділ Поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області, місцезнаходження: 68001, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Хантадзе, буд. 15.
Суддя Іллічівського міського суду
Одеської області В.В. Смирнов