
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 вересня 2021 року Чернігів Справа № 620/8677/21
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача у зменшенні відсоткового розміру грошового забезпечення з 83% до 70% при проведенні перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 у відповідності до вимог ст.63 Закону України від 09.04.1992 №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», на підставі довідки від 15.01.2020 №5/191с наданої Чернігівським ОТКЦ та СП;
- зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 у відповідності до вимог ст.63 Закону України від 09.04.1992 №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», на підставі довідки від 15.01.2020 №5/191с наданої Чернігівським ОТКЦ та СП, виходячи із 83% грошового забезпечення та здійснити виплату (недоплату) з урахуванням виплачених сум.
Позов мотивовано тим, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.11.2020 у справі №620/3996/20 було частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з врахуванням довідки, виданої Чернігівським ОТЦК за №5/191с від 15.01.2020 та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум за документами, що є у пенсійній справі.
Проте, при виконанні зазначеного рішення суду позивачу було зменшено відсоткове значення розміру пенсії до 70% від грошового забезпечення. Такі дії позивач вважає протиправними, внаслідок чого звернувся до суду з даним позовом.
Суд ухвалою від 16.08.2021 відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому проваджені) та встановив відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для подання відзиву на позов.
Протягом встановленого судом строку відповідачем подано відзив на позов, в якому останній просить відмовити у задоволенні вимог та вказує, що під час проведення перерахунку основний розмір пенсії позивача був обчислений у розмірі 70% грошового забезпечення відповідно до норм чинного законодавства на момент здійснення перерахунку. Також звертає увагу на пропуск позивачем строку звернення до суду.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» Чернігівським обласним військовим комісаріатом на ім`я позивача виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку від 26.03.2018 №ФЧ53119.
Із вказаної довідки вбачається, що позивачеві розраховано посадовий оклад по тарифному розряду 37 в сумі 6910,00 грн.
На підставі вказаної вище довідки відповідачем з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Зважаючи на те, що у зазначеній довідці до позивача застосовано тарифний розряд 37, що на його думку є не вірним, останній звернувся до Департаменту фінансів МО України, яким було зобов`язано Військового комісара Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки доручити відповідним посадовим особам перевірити правильність визначення розміру посадового окладу для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та, в разі необхідності, надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з урахуванням зазначеного розміру посадового окладу.
Так, на виконання зазначеного листа Департаменту фінансів МО України Чернігівським ОТЦК було видано нову довідку від 15.01.2020 №5/191с про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якій зазначений тарифний розряд 42 та розмір посадового окладу становить 7610,00 грн
Вказані обставини встановлені рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.11.2020 у справі №620/3996/20.
За результатами розгляду справи №620/3996/20 судом винесено рішення, яким зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з врахуванням довідки, виданої Чернігівським ОТЦК за №5/191с від 15.01.2020 та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум за документами, що є у пенсійній справі.
При цьому, рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.02.2021 у справі №620/101/21 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки від 20.11.2020 № ФЧ53119 про розмір грошового забезпечення, складеної Чернігівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки станом на 05.03.2019, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
На виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.02.2021 у справі №620/101/21, яке набрало законної сили, ГУ ПФУ в Чернігівській області здійснено позивачу перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки, в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.
В подальшому, рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.07.2021 у справі 620/4682/21 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі оновленої довідки, виданої Чернігівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки 20.11.2020 за №ФЧ53119, з урахуванням 83% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром та провести виплату (доплату) різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром.
При цьому, як вбачається з листа ГУ ПФУ в Чернігівській області від 01.06.2021 - 21.05.2021 до Головного управління надійшло роз`яснення Пенсійного фонду України, враховуючи яке було проведено перерахунок пенсії позивача на виконання рішення у справі №620/3996/20, в результаті якого з 01.01.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії із зменшенням її відсоткового значення від розміру грошового забезпечення з 83% до 70%.
Позивач вважає, що відповідачем було безпідставно зменшено розмір перерахованої пенсії виходячи з 70% замість 83%, оскільки зазначене суперечить нормам чинного законодавства, у зв`язку з чим звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку наведеним обставинам, суд зазначає наступне.
В силу ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, згідно з ч.3 ст.63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон №2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення.
В зазначену вище статтю, Законом України від 08.07.2011 №3668 були внесені зміни, якими обмежено максимальний розмір пенсії на рівні 80% від відповідних сум грошового забезпечення. В подальшому Законом України від 27.03.2014 №1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» обмежено максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення до 70% (набрали чинності 01.05.2014).
При цьому, судом встановлено, що пенсія позивачу була встановлена та виплачувалась у розмірі 83% грошового забезпечення, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії. Зазначені обставини також встановлені рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.07.2021 у справі №620/4682/21.
Суд зазначає, що ст.22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Тобто, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законами України від 08.07.2011 №3668 та від 27.03.2014 №1166-VІІ зміни до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення, є звуженням змісту та обсягу вже існуючих у позивача прав і свобод у вигляді призначення йому пенсії виходячи із 83% розміру грошового забезпечення.
Крім того, внесені зміни жодним чином не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Вказаний висновок узгоджується з позицією Верховного суду, висловленою у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі №Пз/9901/58/18.
Також слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій, їх не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Суд зазначає, що гарантоване ст.55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Отже, з урахуванням зазначеного, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що дії ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо зменшення розміру пенсії позивачу з 83% до 70% при проведенні її перерахунку на виконання рішення суду є протиправними, а тому позовні вимоги слід задовольнити шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області у зменшенні відсоткового розміру грошового забезпечення з 83% до 70% при проведенні перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.11.2020 у справі №620/3996/20 та зобов`язати відповідача на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.11.2020 у справі №620/3996/20 провести перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 виходячи із 83% грошового забезпечення та здійснити виплату (недоплату) з урахуванням виплачених сум.
Щодо пропуску позивачем строку звернення до суду, суд наголошує на помилковості міркувань відповідача, оскільки як вбачається з листа ГУ ПФУ в Чернігівській області від 01.06.2021 - 21.05.2021 до Головного управління надійшло роз`яснення Пенсійного фонду України, враховуючи яке було проведено перерахунок пенсії позивача на виконання рішення у справі №620/3996/20, в результаті якого з 01.01.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії із зменшенням її відсоткового значення від розміру грошового забезпечення з 83% до 70%.
Тобто порушення прав позивача відбулось після надходження до відповідача роз`яснень, після 21.05.2021, що в свою чергу свідчить про дотримання позивачем шестимісячного строку звернення до суду.
Згідно ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 та 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області у зменшенні відсоткового розміру грошового забезпечення з 83% до 70% при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.11.2020 у справі №620/3996/20.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.11.2020 у справі №620/3996/20 провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 виходячи із 83% грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень.).
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу“Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, 83-а, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 21390940).
Повне рішення суду складено 15.09.2021.
Суддя Л.О. Житняк