
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 вересня 2021 року м. Чернігів Справа № 620/6329/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
за участі секретаря - Грищенко Н.С.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Сала О.П.
представника відповідача - Полегешко Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання неправомірними та скасування вимог і рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі – ФОП ОСОБА_1 ) 08.06.2021 (відповідно до відбитку штампу на конверті) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (далі – ГУДПС у Чернігівській області), у якому просить:
- визнати неправомірною та скасувати вимогу відповідача від 25.03.2021 №1578-13 про сплату боргу (недоїмки) в сумі 3952,97 грн.;
- визнати неправомірним та скасувати рішення відповідача від 05.04.2021 №1225/24-06-23 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені на несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким йому нараховано штраф у сумі 5552,75 грн. та пеню у розмірі 3224,71 грн., а всього на суму 8777,46 грн.;
- визнати неправомірною та скасувати вимогу відповідача від 01.06.2021 №1578-13 про сплату боргу (недоїмки) в сумі 12730,43 грн., з них 3952,97 грн. - недоїмка, 5552,75 грн. - штраф, 3224,71 грн. - пеня;
- зобов`язати відповідача привести у відповідність облік сплаченого ним єдиного внеску та скасувати всі нарахування у вигляді штрафу в розмірі 5552,75 грн. та пені у розмірі 3224,71 грн., а всього на загальну суму 8777,46 грн., згідно рішення відповідача від 05.04.2021 №1225/24-06-23 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені на несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
- зобов`язати відповідача привести у відповідність облік сплаченого ним єдиного внеску та скасувати всі нарахування у вигляді недоїмки у розмірі 3952,97 грн., штрафу в розмірі 5552,75 грн., пені в розмірі 3224,71 грн., а всього на загальну суму 12730,43 грн., згідно вимоги відповідача від 01.06.2021 №1578-13 про сплату боргу (недоїмки).
Свої позовні вимоги мотивує тим, що ним вчасно, з дотриманням встановлених термінів, нараховано та сплачено на відповідні рахунки контролюючого органу єдиний внесок. Щодо доводів відповідача про часткову сплату єдиного внеску на неналежний рахунок зазначив, що наведене не є фінансовим порушенням у розумінні чинного законодавства України, оскільки відповідальність платника податків настає лише за своєчасно не нараховані та/або не сплачені платником суми єдиного внеску.
Ухвалою судді від 15.06.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, установлено відповідачу строк на подання відзиву на позов.
Ухвалою суду від 14.07.2021 вирішено здійснювати подальший розгляд справи №620/6329/21 за правилами загального позовного провадження.
У судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволенні відмовити та пояснив, що штрафні санкції, нараховані спірними рішеннями, застосовані до ФОП ОСОБА_1 у зв`язку із порушенням позивачем термінів сплати єдиного внеску.
Заслухавши пояснення позивача та представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги необхідно задовольнити частково, виходячи з таких обставин.
ОСОБА_1 зареєстрований у встановленому чинним законодавством порядку, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 23.02.2010 внесено відповідний запис. Позивач перебуває на обліку в ГУДПС у Чернігівській області та є платником єдиного податку 2 групи (а.с. 20-23).
25.03.2021 ГУДПС у Чернігівській області, на підставі даних інформаційної системи податкових органів, винесено ФОП ОСОБА_1 вимогу №Ф-1578-13 про сплату боргу (недоїмки) в сумі 3952,97 грн., оскаржену позивачем в адміністративному порядку (а.с. 31-34).
05.04.2021 відповідачем щодо позивача прийнято рішення №1225/24-06-23 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 8777,46 грн. (а.с. 35-36).
Вказане рішення оскаржене ФОП ОСОБА_1 в адміністративному порядку, однак рішенням ДПС України від 07.05.2021 скарга повернута позивачу без розгляду (а.с. 37-40)
01.06.2021 ГУДПС у Чернігівській області, на підставі даних інформаційної системи податкових органів, винесено ФОП ОСОБА_1 вимогу №Ф-1578-13 про сплату боргу (недоїмки) в сумі 12730,43 грн. (а.с. 76).
Вважаючи вищевказані вимоги та рішення протиправними, ФОП ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону України від 08.07.2010 №2464-IV «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464) єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Платник єдиного внеску зобов`язаний, зокрема: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску; подавати звітність, у тому числі про основне місце роботи працівника, про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до цього Закону, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України (частина друга статті 6 Закону №2464).
Відповідно до частин п`ятої-сьомої статті 9 Закону №2464 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.
Для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.
Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Абзацом першим частини восьмої статті 9 Закону №2464 передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до пункту 1 частини десятої статті 9 Закону №2464 днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частина одинадцята статті 9 Закону №2464).
Таким чином, положеннями Закону №2464 передбачено, що єдиний внесок вважається сплаченим у разі перерахування його платником на рахунок податкового органу.
Статтею 25 Закону №2464 (у редакції, чинній на момент винесення спірних вимог та рішення) передбачено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску.
Податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (до 01.01.2015 - 10 відсотків своєчасно не сплачених сум).
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа податкового органу у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Обґрунтовуючи правомірність нарахування позивачу недоїмки та штрафів спірними вимогами та рішенням ГУДПС у Чернігівській області, відповідач зазначає, що ФОП ОСОБА_1 єдиний внесок за IV квартал 2015 року, І-IV квартали 2016 року, І, ІІІ, IV квартали 2017 року, І-IV квартали 2018 року та І-IV квартали 2019 року сплачено з порушенням законодавчо встановленого строку. Вказане порушення виникло у зв`язку із тим, що позивачем частково сплата єдиного внеску здійснювалась на неналежний бюджетний рахунок.
Однак, вказана позиція контролюючого органу спростовується наданими ФОП ОСОБА_1 доказами, а саме платіжними документами, у яких розрахункові рахунки платежу для сплати єдиного внеску вказано вірно. Сплата єдиного внеску позивачем здійснювалась з дотриманням встановлених стоків (а.с. 41-49, 92-109).
Відповідно до вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з тим, всупереч наведеного процесуального обов`язку, ГУДПС у Чернігівській області не надано суду жодних належних і допустимих доказів на підтвердження своєї правової позиції.
Враховуючи встановлені обставини справи, суд вважає, що у даному випадку ФОП ОСОБА_1 у повному обсязі виконано обов`язок щодо сплати єдиного внеску у встановлені Законом №2464 строки.
Згідно із матеріалами справи у квітні 2016 року ФОП ОСОБА_1 сплатив єдиний внесок на належний бюджетний рахунок, однак за невідомих обставин, які не зміг пояснити у судовому засіданні представник відповідача, кошти були фактично зараховані на розрахунковий рахунок, який використовувався для сплати єдиного внеску за найманих працівників. У свою чергу, відповідно до поданої до контролюючого органу звітності, позивач найманих працівників не мав та не має (а.с. 32-34, 50-63, 67-68, 71-77).
Суд зазначає, що штрафні санкції застосовуються у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску, а не у випадку помилково сплачених сум єдиного внеску на невідповідний рахунок. Здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак, дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов`язання, не можуть слугувати підставою для застосування штрафів.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 про визнання неправомірними та скасування вимог ГУДПС у Чернігівській області від 25.03.2021 №1578-13, від 01.06.2021 №1578-13 та рішення від 05.04.2021 №1225/24-06-23.
Разом з тим, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог про зобов`язання відповідача привести у відповідність облік сплаченого позивачем єдиного внеску та скасувати всі нарахування у вигляді штрафу, пені та недоїмки необхідно відмовити, враховуючи таке.
Згідно із «Порядком ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.03.2021 за №321/35943, інтегрована картка платника - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу.
Відповідно до пункту 1 глави 1 Розділу II Порядку, з метою обліку нарахованих і сплачених, повернутих та відшкодованих сум платежів територіальними органами ДПС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які мають сплачуватися такими платниками на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.
ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та фондами загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування за відповідним видом платежу та відповідною адміністративно-територіальною одиницею.
Згідно із главою 2 Розділу II Порядку з метою забезпечення контролю за правильністю відкриття/закриття ІКП в інформаційній системі щодекадно забезпечується автоматичне формування реєстрів контролю: реєстр контролю ІКП, відкритих в інформаційній системі, які не відповідають Переліку форм ІКП; реєстр контролю наявності відкритої ІКП за платником, стосовно якого в ЄДР внесено запис про припинення; реєстр контролю наявності ІКП без ознаки «Платник відсутній в реєстрі» відкритої платнику, якого не включено / виключено з реєстру платників певного податку;
Наявні записи в реєстрах контролю не пізніше наступного робочого дня з дня їх виявлення відпрацьовуються підрозділом, що здійснює облік платежів, шляхом усунення помилок: у разі виявлення невідповідностей між ІКП, відкритими в інформаційній системі, та Переліком форм ІКП - здійснюється перекодування ІКП на відповідну форму обліку ІКП; у разі виявлення ІКП, відкритої за платником, якого не включено / виключено з реєстру платників певного податку,- здійснюється перекодування такої ІКП з ознакою «Платник відсутній в реєстрі».
Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що відображення контролюючим органом в інтегрованій картці платника податків відомостей щодо своєчасного нарахування та сплати податкових зобов`язань створює певні наслідки для платника податків та наявність у останнього матеріально-правового інтересу щодо вірного та об`єктивного відображення в інтегрованій картці фактичного стану розрахунків з бюджетом. Разом з тим, у разі скасування вимоги про сплату податкового боргу, контролюючий орган зобов`язаний вчинити дії щодо відображення/коригування у особовій картці позивача дійсного стану зобов`язань перед бюджетом.
Таким чином, оскільки судом вимоги про сплату боргу (недоїмки) ГУДПС у Чернігівській області та рішення про застосування штрафних санкцій визнані протиправними та скасовані, відповідач самостійно приведе у відповідність ІКП позивача.
Згідно із частиною першою статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов ФОП ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина третя статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, то суд вважає, що в його задоволенні слід відмовити, оскільки в розумінні статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов`язком. Крім того, у суду відсутні підстави вважати, що рішення суду виконане не буде.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання неправомірними та скасування вимог і рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати:
вимогу Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про сплату боргу (недоїмки) від 25.03.2021 №1578-13;
рішення Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 05.04.2021 №1225/24-06-23;
вимогу Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про сплату боргу (недоїмки) від 01.06.2021 №1578-13.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати в сумі 544 (п`ятсот сорок чотири) грн. 80 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 15 вересня 2021 року.
Позивач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області (код ЄДРПОУ ВП 44094124, вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000).
Суддя С.В. Бородавкіна