
Справа № 560/7453/21
РІШЕННЯ
іменем України
15 вересня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення №968200897051 від 07.06.2021 «Про перерахунок пенсії» та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16 грудня 1993 починаючи з 04 січня 2019, з урахуванням довідок про складові заробітної плати, виданих Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області: №731/10/22-01-05 від 27.12.2018 та №732/10/22-01-05 від 27.12.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на виконання рішення суду у справі №560/2930/19 їй було призначено пенсію державного службовця за віком в розмірі 6996 грн. 80 коп. У подальшому відповідно до рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №968200897051 від 07.06.2021 був проведений перерахунок пенсії внаслідок якого розмір пенсії зменшений. Позивач вважає, що відповідач протиправно не врахував довідки про складові заробітної плати, видані Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області №731/10/22-01-05 від 27.12.2018 та №732/10/22-01-05 від 27.12.2018.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що у червні 2021 було переглянуто розрахунок пенсії позивачки, та оскільки у рішенні суду у справі №560/2930/19 не розглядалось питання порядку обчислення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, підстави для врахування довідок, виданих Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області №731/10/22-01-05 та №732/10/22-01-05, були відсутні. У позові просить відмовити.
У відповіді на відзив позивач не погодилась з доводами відповідача.
Дослідивши обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2019 по справі №560/2930/19, яке набрало законної сили, суд визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 № 3723-XII. Також суд зобов`язав Головне управління зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 01.01.2014 по 27.12.2018 в органах державної податкової служби, перевести позивача на пенсію відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 з 04.01.2019 та здійснити нарахування та виплату пенсійного забезпечення з врахуванням виплачених раніше коштів.
На виконання рішення суду позивачці було зараховано до стажу державної служби період роботи з 01.01.2014 по 27.12.2018 в органах державної податкової служби та з 04.01.2019 переведено на пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993.
У подальшому Головним управлінням було переглянуто розмір пенсії позивачки з 01.06.2021 (рішення №968200897051 від 07.06.2021), про що повідомлено листом від 16.06.2021. В обґрунтування причин неврахування довідок №731/10/22-01-05 та №732/10/22-01-05 про складові заробітної плати, виданих Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області, відповідач зазначив, що у рішенні суду не розглядалось питання порядку обчислення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, а тому враховувати вказані довідки при обчисленні пенсії підстав немає. Зважаючи на це, розмір пенсії позивачки був перерахований та фактично зменшений до 4680 грн.
Оцінюючи правомірність рішення та дій відповідача, суд виходить з наступного.
Принципи, засади та механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, врегульовано Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV. Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ регулює суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу, також регулює питання пенсійного забезпечення державних службовців. Виходячи з аналізу норм Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», виплата пенсії за віком згідно із Законом України "Про державну службу" не входить до правового регулювання цього Закону, а регулюється виключно Законом України "Про державну службу", оскільки остання є спеціальною пенсією.
Судом встановлено, що довідки про складові заробітної плати, видані Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області за №731/10/22-01-05 від 27.12.2018 та №732/10/22-01-05 від 27.12.2018 були подані позивачкою разом з заявою від 04.01.2019 про переведення її на пенсію державного службовця за нормами Закону України "Про державну службу".
Частиною 3 статті 45 Закону № 1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
Відповідно до ч. 8 ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Постановою КМУ від 14 вересня 2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі Порядок № 622). Відповідно до п. 4-7 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою. У всіх випадках заробітна плата для призначення пенсії державного службовця враховується в межах установленої законом на день призначення пенсії максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Як зазначено судом вище, у випадку із заявою позивачки мало місце призначення (переведення) на інший вид пенсії за іншим законом. Порядок обчислення заробітної плати, що враховується для призначення пенсії за віком державним службовцям, врегульований окремим нормативно-правовим актом та не є тотожним порядку призначення пенсії за законом №1058.
Оскільки на всі види оплати праці, зазначені в наданих позивачкою довідках, було нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, усі відображені в довідках види оплати праці є складовими частинами заробітної плати позивачки, тому повинні бути взяті до уваги при розрахунку розміру пенсії згідно за ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Суд звертає увагу на те, що виконання вимог чинного законодавства є обов`язком органів державної влади, відтак не потребує покладання окремого зобов`язання щодо цього у рішенні суду. З огляду на це, посилання відповідача на відсутність у рішенні суду вказівки про необхідність врахування вищезгаданих довідок про складові заробітної плати ( форма яких затверджена Правлінням Пенсійного фонду та використовується саме для призначення вказаного виду пенсії) є необґрунтованим.
Враховуючи вказане, суд вважає, що неврахування усіх складових заробітної плати, зазначених у вищевказаних довідках Головного управління ДФС у Хмельницькій області, з підстав, вказаних відповідачем, є протиправним.
Таким чином, слід зобов`язати відповідача повторно провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993, починаючи з 04 січня 2019, з урахуванням довідок про складові заробітної плати, виданих Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області №731/10/22-01-05 та №732/10/22-01-05 від 27.12.2018 та виплатити позивачці недоплачені кошти.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області №968200897051 від 07.06.2021 «Про перерахунок пенсії».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області провести з 04 січня 2019 перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», виходячи з розміру заробітної плати, зазначеного у довідках про складові заробітної плати, виданих Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області №731/10/22-01-05 та №732/10/22-01-05 від 27.12.2018, та виплатити позивачці недоплачені кошти.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в розмірі 1816 гривень за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 15 вересня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок