
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 У Х В А Л А
15 вересня 2021 року №520/16467/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника Управління транспорту Харківської обласної державної адміністрації, Харківської обласної державної адміністрації про скасування заходів забезпечення позову по адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укравтотранс Плюс" до Управління транспорту Харківської обласної державної адміністрації, треті особи: Конкурсний комітет з визначення автомобільних перевізників на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Харківської області, Харківська обласна державна адміністрація про визнання протиправним та скасування рішення, визнання дій протиправними, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Укравтотранс Плюс", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління транспорту Харківської обласної державної адміністрації, треті особи: Конкурсний комітет з визначення автомобільних перевізників на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Харківської області, Харківська обласна державна адміністрація про визнання протиправним та скасування рішення, визнання дій протиправними.
Представником Товариства з обмеженою відповідальністю "Укравтотранс Плюс" через канцелярію суду 01.09.2021 року подано заяву про забезпечення позову
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.09.2021 по справі №520/16467/21 заяву ТОВ «Укравтотранс Плюс» про забезпечення позову задоволено.
Зупинено дію рішення Управління транспорту Харківської обласної державної адміністрації про проведення Конкурсу з перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Харківської області, що відбудеться 20 вересня 2021 року, в частині об`єкту конкурсу № 7: приміські автобусні маршрути № 1592 Харків - Пісочин, № 1502 Харків - Люботин, № 1184 Харків - Люботин (Караван), № 1168 Харків - Солоницівка, № 1502-А Харків - Люботин через Старий Люботин.
Заборонено Конкурсному комітету з визначення автомобільних перевізників на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Харківської області та філії «Харківавтотранссервіс» УДП «Укрінтеравтосервіс», як визначеному Управлінням транспорту Харківської обласної державної адміністрації Робочому органу з організації Конкурсу, вчиняти дії з: організації та проведення Конкурсу з перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Харківської області, що відбудеться 20 вересня 2021 року, в частині об`єкту конкурсу № 7: приміські автобусні маршрути № 1592 Харків - Пісочин, № 1502 Харків - Люботин, № 1184 Харків - Люботин (Караван), № 1168 Харків - Солоницівка, № 1502-А Харків - Люботин через Старий Люботин, а також затвердження результатів цього конкурсу.
Від представника Управління транспорту Харківської обласної державної адміністрації, Харківської обласної державної адміністрації через канцелярію суду 14 вересня 2021 року подане клопотання, в якій заявник просить суд скасувати заходи забезпечення позову, встановлені ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.09.2021 по справі № 520/16467/21.
В обґрунтування поданої заяви представником відповідача зазначається, що суд фактично здійснив оцінку оскаржуваного рішення, визнаючи його протиправним, що є фактичним вирішенням спору по суті наперед та суперечить принципам та засадам здійснення адміністративного судочинства.
Заявник, посилаючись на ч. 6 ст. 151 КАС України, якою передбачено, що не допускається вжиття заходів забезпечення позову, які полягають в (або мають наслідком) припиненні, відкладенні, зупиненні чи іншому втручанні у проведення конкурсу, аукціону, торгів, тендера чи інших публічних конкурсних процедур, що проводяться від імені держави (державного органу) зазначає, що Конкурс з перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Харківської області, що відбудеться 20 вересня 2021 року, проводиться державним органом.
Згідно частин 1 -3 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи. Клопотання про скасування заходів забезпечення позову розглядається в судовому засіданні не пізніше п`яти днів з дня надходження його до суду. За результатами розгляду клопотання про скасування заходів забезпечення позову, вжитих судом, постановляється ухвала.
Вирішуючи подане клопотання, суд виходить з наступного.
Як встановлено за матеріалами справи, ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.09.2021 по справі №520/16467/21 заяву ТОВ «Укравтотранс Плюс» про забезпечення позову задоволено у повному обсязі. Зупинено дію рішення Управління транспорту Харківської обласної державної адміністрації про проведення Конкурсу з перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Харківської області, що відбудеться 20 вересня 2021 року, в частині об`єкту конкурсу № 7: приміські автобусні маршрути № 1592 Харків - Пісочин, № 1502 Харків - Люботин, № 1184 Харків - Люботин (Караван), № 1168 Харків - Солоницівка, № 1502-А Харків - Люботин через Старий Люботин.
Зазначеною ухвалою суду заборонено Конкурсному комітету з визначення автомобільних перевізників на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Харківської області та філії «Харківавтотранссервіс» УДП «Укрінтеравтосервіс», як визначеному Управлінням транспорту Харківської обласної державної адміністрації Робочому органу з організації Конкурсу, вчиняти дії з: організації та проведення Конкурсу з перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Харківської області, що відбудеться 20 вересня 2021 року, в частині об`єкту конкурсу № 7: приміські автобусні маршрути № 1592 Харків - Пісочин, № 1502 Харків - Люботин, № 1184 Харків - Люботин (Караван), № 1168 Харків - Солоницівка, № 1502-А Харків - Люботин через Старий Люботин, а також затвердження результатів цього конкурсу.
При прийняті ухвали суд керувався тим, що подальший захист прав, свобод та інтересів позивачів стане неможливим без вжиття судом таких заходів, а також вказав на наявність зв`язку між заходом забезпечення позову і предметом позовних вимог у цій справі.
Водночас, суд виходив з того, що вжиття таких заходів не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямоване лише на збереження існуючого становища до розгляду справи по суті та набрання законної сили рішенням суду у цій справі.
Суд зазначає, що підстави забезпечення позову визначені статтею 150 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
В силу приписів частини першої статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
З аналізу наведеної норми вбачається, що обов`язковою передумовою вжиття заходів забезпечення позову є обґрунтованість відповідних вимог сторони, в тому числі й з зазначенням очевидних ознак протиправності оскаржуваних рішення, дії або бездіяльності, очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам останньої, неможливості у подальшому без вжиття таких заходів відновлення прав особи та обов`язковим поданням доказів наявності фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного заходу забезпечення позову. При цьому, ознаки протиправності повинні бути пов`язані саме з порушеними правами, свободами чи інтересами.
У той же час, судом беруться до уваги приписи частини 6 ст. 151 КАС України, відповідно до яких, не допускається вжиття заходів забезпечення позову, які полягають в (або мають наслідком) припиненні, відкладенні, зупиненні чи іншому втручанні у проведення конкурсу, аукціону, торгів, тендера чи інших публічних конкурсних процедур, що проводяться від імені держави (державного органу), територіальної громади (органу місцевого самоврядування) або за участю призначеного державним органом суб`єкта у складі комісії, що проводить конкурс, аукціон, торги, тендер чи іншу публічну конкурсну процедуру.
Частина 6 статті 151 КАС України у вищевказаній редакції викладена відповідно до Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ» від 15.01.2020 року.
Згідно ч.3 ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом розгляду у справі № 520/16476/21 є визнання протиправним та скасування рішення Управління транспорту Харківської обласної державної адміністрації про проведення Конкурсу з перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Харківської області, що відбудеться 20 вересня 2021 р., в частині об`єкту конкурсу № 7: приміські автобусні маршрути №1592 Харків-Пісочин; №1502 Харків-Люботин; №1184 Харків-Люботин (Караван), №1168 Харків-Солоницівка; №1502-А Харків-Люботин через Старий Люботин, а також визнання протиправними дій Управління транспорту Харківської обласної державної адміністрації щодо оголошення Конкурсу з перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Харківської області, що відбудеться 20 вересня 2021 р., шляхом публікації 19.08.2021 р. в газеті «Слобідський край» № 67 (22916) та 18.08.2021 р. на офіційному сайті Харківської обласної державної адміністрації в частині об`єкту конкурсу № 7: приміські автобусні маршрути №1592 Харків – Пісочин; №1502 Харків – Люботин; №1184 Харків – Люботин (Караван), №1168 Харків - Солоницівка; №1502-А Харків- Люботин через Старий Люботин.
Судом встановлено, що наразі відповідачем оголошено про проведення Конкурсу з перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Харківської області, що відбудеться 20 вересня 2021 р., шляхом публікації 19.08.2021 р. в газеті «Слобідський край» № 67 (22916) та 18.08.2021 р. на офіційному сайті Харківської обласної державної адміністрації в частині об`єкту конкурсу № 7: приміські автобусні маршрути №1592 Харків – Пісочин; №1502 Харків – Люботин; №1184 Харків – Люботин (Караван), №1168 Харків - Солоницівка; №1502-А Харків- Люботин через Старий Люботин.
Отже, розпочалась процедура проведення оскаржуваного Конкурсу.
Відповідно до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2008 № 1081, конкурсний комітет - постійний або тимчасовий орган, утворений організатором для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу; організатор - орган виконавчої влади, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, який самостійно або із залученням робочого органу проводить конкурс.
Відповідно до ч. 1, 2, 3 ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» (далі - Закон) виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Частиною 1 ст. 20 зазначеного Закону визначено, що місцева державна адміністрація, серед іншого, забезпечує організацію обслуговування населення підприємствами, установами та організаціями житлово-комунального господарства, зв`язку, телебачення, радіомовлення, торгівлі та громадського харчування, побутового і транспортного обслуговування незалежно від форм власності; здійснює управління автомобільними дорогами загального користування місцевого значення в межах адміністративно - територіальної одиниці.
Відповідно до Положення про Управління транспорту ХОДА, затвердженого розпорядженням голови ХОДА від 02.04.2021 № 187, Управління транспорту ХОДА входить до складу ХОДА та, у межах визначених повноважень, здійснює та забезпечує проведення конкурсів з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території області.
Таким чином, судом встановлено, що Конкурс з перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Харківської області, що відбудеться 20 вересня 2021 року, проводиться державним органом.
Так, зі змісту заяви про вжиття заходів забезпечення позову слідує, що позивач просив вжити заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення Управління транспорту Харківської обласної державної адміністрації про проведення Конкурсу з перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Харківської області, що відбудеться 20 вересня 2021 року, в частині об`єкту конкурсу № 7 та заборонити Конкурсному комітету з визначення автомобільних перевізників на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Харківської області та філії «Харківавтотранссервіс» УДП «Укрінтеравтосервіс», як визначеному Управлінням транспорту Харківської обласної державної адміністрації Робочому органу з організації Конкурсу, вчиняти дії з: організації та проведення Конкурсу з перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Харківської області, що відбудеться 20 вересня 2021 року, що прямо заборонено імперативною нормою ч.6 ст. 151 КАС України.
Таким чином, на вимоги, заявлені у заяві про вжиття заходів забезпечення позову, розповсюджуються імперативні приписи процесуального закону, а саме норми ч. 6 ст. 151 КАС України щодо неможливості зупинення судом процедури проведення вищезазначеного Конкурсу.
Враховуючи зазначене, виходячи із системного аналізу норм чинного законодавства України, суд приходить до висновку про необхідність скасувати заходи забезпечення позову, застосованих ухвалою Харківського окружного адміністративного суду по справі №520/16467/21 суду від 02.09.2021 року.
Отже, враховуючи викладені вище обставини та доводи клопотання про скасування заходів забезпечення позову по адміністративній справі № 520/16467/21, надані докази в його обґрунтування, суд приходить до висновку, що клопотання представника Управління транспорту Харківської обласної державної адміністрації, Харківської обласної державної адміністрації про скасування заходів забезпечення позову по адміністративній справі підлягає задоволенню.
Керуючись статями 150-154, 241, 243, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Клопотання представника Управління транспорту Харківської обласної державної адміністрації, Харківської обласної державної адміністрації про скасування заходів забезпечення позову по адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укравтотранс Плюс" до Управління транспорту Харківської обласної державної адміністрації, треті особи: Конкурсний комітет з визначення автомобільних перевізників на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Харківської області, Харківська обласна державна адміністрація про визнання протиправним та скасування рішення, визнання дій протиправними - задовольнити.
Скасувати заходи забезпечення позову, застосовані ухвалою Харківського окружного адміністративного суду по справі № 520/16467/21 суду від 02.09.2021 року.
Ухвала суду підлягає негайному виконанню з дня її постановлення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено 15 вересня 2021 року.
Суддя Кухар М.Д.