
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/3979/21
14 вересня 2021 рокум. Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, у якій позивачі просять визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо перерахунку пенсії з жовтня 2020 року та зобов`язати здійснити перерахунок з 13 грудня 2019 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 пенсії по втраті годувальника на підставі довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) від 20 жовтня 2020 року №498 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії у період з грудня 2019 року по вересень 2020 року включно.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачі з 08.08.2014 перебувають на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримують пенсію на випадок втрати годувальника у відповідності до частини сімнадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру». У зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати працівників спеціалізованих прокуратур, Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону видано довідку №498 від 29.10.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії батька позивачів - ОСОБА_3 , за нормами чинними на 01.03.2018 за відповідною (прирівнюю) посадою. Відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивачів, оскільки підстави для перерахунку пенсії згідно з наданою довідкою про складові заробітної плати від 29.10.2020 № 498 відсутні, оскільки розмір заробітної плати визначено станом на 01.03.2018. При цьому відповідач зазначив, що згідно з наказом Генерального прокурора від 08.09.2020 № 414 «Про день початку роботи обласних прокуратур» 11.09.2020 визначено днем початку робот обласних прокуратур, з зазначеної дати здійснюється оплата праці прокурорів обласних прокуратур та спеціалізованих прокуратур у військовій та оборонні сфері (на правах обласних прокуратур) відповідно до статті 81 Закону України від 14.10.2014 № 1697-ІV «Про прокуратуру» та надаються довідки про заробітну плату для перерахунку пенсій. Враховуючи зазначене, перерахунок пенсій прокурорам обласних прокуратур та спеціалізованих прокуратур у військовій та оборонній сфері (на правах обласних прокуратур) здійснюється з 01.10.2020 на підставі наданих довідок про заробітну плату, в яких визначено розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними у даному випадку станом на 11.09.2020 за відповідною (прирівняною) посадою.
Таким чином, відповідач зазначив, що перерахунок пенсії буде проведено у разі надання довідки про розмір складових заробітної плати за останньою займаною посадою, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії, тобто станом на 11.09.2020.
Враховуючи цю відмову, 22 квітня 2021 року позивачами надано довідки про розмір заробітної плати, в яких визначено розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними станом на 11.09.2020, як це і було зазначено у листі Пенсійного Фонду.
Однак, 14 та 23 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 отримали пенсію у перерахованому вигляді, а також перерахунок пенсій за попередні місяці, а саме з жовтня 2020 року по травень 2021 року у розмірі 26654 грн кожен.
Позивачі вважають рішення Головного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області таким, що суперечить чинному законодавству та постанові Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20, а тому звернулись з даним позовом у суд.
Ухвалою суду від 19.07.2021 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у якій встановлено строк подання відповідачу відзиву на позовну заяву, в тому числі клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
07.09.2021, через відділ документального забезпечення суду, надійшов відзив на позовну заяву, зі змісту якого слідує, що відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог у повному обсязі та зазначає, що позивачами надано довідку від 15.04.2021 №339 Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними станом на 11.09.2020. Станом на 27.04.2021 Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивачів після надання зазначеної довідки. Водночас вказує, що підстави для перерахунку пенсії згідно з наданою первинно довідкою від 29.10.2020 №498, відсутні, оскільки розмір заробітної плати батька позивачів визначено у ній станом на 01.03.2018 (арк. справи 25-45).
Частиною п`ятою статті 262 КАС України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Повний текст судового рішення складений після виходу з основної щорічної відпустки головуючої судді у даній справі.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Позивачі, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з 2014 року перебувають на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримують пенсію по втраті годувальника - батька ОСОБА_3 , у відповідності до частини сімнадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону видано довідку №498 від 29.10.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії батька позивачів - ОСОБА_3 , за нормами чинними на 01.03.2018 за відповідною (прирівнюю) посадою (арк. справи 10).
24.12.2020, позивач - ОСОБА_2 звернулись до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» із урахуванням довідки від 29.10.2020 №498, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону (арк. справи 35)
Листами Головного управління від 06.01.2021 та від 12.03.2021 ОСОБА_2 відмовлено у здійсненні такого перерахунку з підстав відсутності рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії (арк. справи 12, 13).
04.03.2021 позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» із урахуванням довідки від 29.10.2020 №498, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону (арк. справи 37).
Листами Головного управління від 18.03.2021 та 24.03.2020 ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні такого перерахунку з підстав того, що згідно з наказом Генерального прокурора від 08.09.2020 № 414 «Про день початку роботи обласних прокуратур» - 11.09.2020 визначено днем початку роботи обласних прокуратур, з зазначеної дати здійснюється оплата праці прокурорів обласних прокуратур та спеціалізованих прокуратур у військовій та оборонній сфері (на правах обласних прокуратур) відповідно до статті 81 Закону України від 14.10.2014 № 1697-ІV«Про прокуратуру». Відтак, перерахунок пенсій прокурорам обласних прокуратур та спеціалізованих прокуратур у військовій та оборонній сфері (на правах обласних прокуратур) здійснюється з 01.10.2020 на підставі наданих довідок про заробітну плату, в яких визначено розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними у даному випадку станом на 11.09.2020 за відповідною (прирівняною) посадою. Водночас повідомлено, що підстави для перерахунку пенсії згідно з наданою нами довідкою про складові заробітної плати від 29.10.2020 № 498 відсутні, оскільки розмір заробітної плати визначено станом на 01.03.2018 (арк. справи 14, 15).
22.04.2021 ОСОБА_2 та ОСОБА_1 звернулися до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявами (арк. справи 39, 41) щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» із урахуванням довідки від 15.04.2021 №339 про розмір заробітної плати, в якій визначено розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними у даному випадку станом на 11.09.2020 за відповідною (прирівняною) посадою, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону (арк. справи 11).
Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивачів після надання довідки про розмір складових заробітної плати за останньою займаною посадою, встановлені на момент виникнення права на перерахунок пенсії, тобто станом на 11.09.2020 (про що зазначається у довідці), що не заперечується сторонами.
Позивачі не погоджуються із діями відповідача в частині відмови їм в перерахунку розміру пенсії по втраті годувальника на підставі первинно поданої довідки від 29.10.2020 №498, а тому звернулись з даним позовом в суд.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що спір у цій справі виник у зв`язку з тим, що відповідач відмовив у перерахунку пенсійної виплати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 починаючи з 13.12.2019 на підставі довідки від 29.10.2020 № 498 Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону про складові заробітної плати батька позивачів - ОСОБА_3 .
Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15 липня 2015 року визначалися Законом України від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру».
Зокрема, статтею 50-1 цього Закону, за якою позивачу у цій справі призначено пенсію, визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина тринадцята цієї статті у редакції, що діяла до 01.01.2015).
Частина вісімнадцята статті 50-1 цього Закону у редакції, чинній до 01.01.2015 передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-УІІІ), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Таким чином, повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 1 січня 2015 року законодавець делегував Кабінету Міністрів України.
15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ, відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу XII «Прикінцеві положення» якого визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу 1 частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частини 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, частини З статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
Відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ (який набув чинності з 15.07.2015), умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» внесені зміни у постанову Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» зокрема викладено в новій редакції Схеми посадових окладів працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур.
Разом з тим, Рішенням Другого Сенату Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 (справа №3-209/2018(2413/18, 2807/19) положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України визнано такими, що не відповідає Конституції України.
Конституційний Суд України у вказаному рішенні установив, що: «частина 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697- VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; - частина 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-УІІ підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Тобто, Закон №1697-VII з 13.12.2019 не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.
Натомість підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення їхньої заробітної плати.
Отже, з 13.12.2019 у працівників прокуратури, у тому числі позивачів, виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії у відповідності до вимог частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VIІ, згідно з якою призначенні працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Згідно з наказом Генерального прокурора від 08.09.2020 № 414 «Про день початку роботи обласних прокуратур» 11.09.2020 визначено днем початку роботи обласних прокуратур, з зазначеної дати здійснюється оплата праці прокурорів обласних прокуратур та спеціалізованих прокуратур у військовій та оборонній сфері (на правах обласних прокуратур) відповідно до статті 81 Закону України від 14.10.2014 № 1697-ІV «Про прокуратуру» та надаються довідки про заробітну плату для перерахунку пенсій.
Враховуючи зазначене, перерахунок пенсій прокурорам обласних прокуратур та спеціалізованих прокуратур у військовій та оборонній сфері (на правах обласних прокуратур) здійснюється з 01.10.2020 на підставі наданих довідок про заробітну плату, в яких визначено розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними у даному випадку станом на 11.09.2020 за відповідною (прирівняною) посадою
Матеріалами справи підтверджується, що Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону видано довідку від 15.04.2021 №339 про розмір заробітної плати батька позивачів - ОСОБА_3 , в якій визначено розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними у даному випадку станом на 11.09.2020 за відповідною (прирівняною) посадою
Отже, у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури на підставі статті 81 Закону № 1697-VII, позивачі, яким пенсію призначено відповідно до Закону № 1789-ХІІ, у силу вимог частини двадцятої статті 86, у редакції згідно з рішенням Конституційного Суду № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019, мають право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури.
Оскільки перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, перерахунок пенсії позивачів підлягає здійсненню з 01.10.2020, так як обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії (підвищення посадових окладів прокурорів) настали 11.09.2020.
Відповідачем підтверджено, а позивачами не спростовано того, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснено перерахунок пенсії позивачів після надання довідки від 15.04.2021 №339 про розмір заробітної плати батька позивачів - ОСОБА_3 за останньою займаною посадою, встановлені на момент виникнення права на перерахунок пенсії, тобто станом на 11.09.2020 (про що зазначається у довідці).
Натомість, у довідці від №498 від 29.10.2020, виданій Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону, розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії батька позивачів - ОСОБА_3 , визначений за нормами, чинними на 01.03.2018 за відповідною (прирівнюю) посадою.
За нормами частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведених обставин, враховуючи вищевказане, позовні вимоги про перерахунок пенсії позивачів на підставі довідки від №498 від 29.10.2020, виданій Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону, розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії батька позивачів - ОСОБА_3 , визначений за нормами, чинними на 01.03.2018 за відповідною (прирівнюю) посадою, є безпідставними, а тому у задоволені позовних вимог позивачів слід відмовити, з урахуванням вказаних вище висновків суду.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 14 вересня 2021 року.
Реквізити учасників справи:
позивач: - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );
- ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 );
відповідач: - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ: 14035769).
Головуючий суддя Мірінович У.А.